Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Software de cautare

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ia arata-mi unde spune initiatorul ca ai doar un keyword? Doar presupui, nu stii daca maine va dori pe altul. Din specificatiile date nu rezulta ce spui, ca atare ma gandesc la toate cazurile. Apoi cautarea daca o faci serial, dureaza, nu ai rezolutie buna la jurnalizare sa poti spune care a fost prima postare.

Edited by neagu_laurentiu, 24 August 2017 - 08:46.


#56
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View Posthigh_energy, on 24 august 2017 - 07:22, said:

pai si cat crezi ca te costa chestia asta? de cate calculatoare ai nevoie pentru un amarat de web crawler?
Nu-i vorba de un amărât de web crawler. Cu un web crawler nu poți determina prima apariție a unei poze pe internet.
De ce? Pentru că treaba asta ar fi trebuit făcută de la începutul internetului.

Să-ți dau un exemplu: Wayback Machine stochează pagini încă din 1994, şi astfel avem un istoric al internetului.
Explică-mi tu cum ar putea acum Wayback Machine să stocheze paginile începând din 1994 până în prezent de la 0? Cum poate el stoca pagini inexistente sau a căror conținut a fost şters/editat?

View Posthigh_energy, on 24 august 2017 - 08:24, said:

Pentru ca google retine fiecare site din lumea asta. tu nu retii nimic. tu faci doar cautarea cu web crawler-ul. practic o sa ai sa zicem 100 site-uri cu acel keyword. google retine miliarde de site-uri cu subpagini cu tot.
Dacă google nu a indexat site-ul pe care îl cauți, atunci te-ai lins pe bot, pentru că NU EXISTĂ în bazele de date Google.

Aşadar, Google NU reține şi nu a reținut vreodată fiecare site în parte. De ce? Ți-am enumerat motivul mai sus : pentru că motorul de căutare poate fi blocat de către webmaster să-i indexeze site-ul.

Acum că mă gândesc mai bine, cum ar trebui să determini tu prima apariție online a unei poze pe internet? Unde e specificată data încărcării pozei? Nu ai cum să determini data când un site a fost prima dată operațional? darămite o poză?

#57
brigadierul

brigadierul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.10.2008

View Postred46, on 23 august 2017 - 23:28, said:

Toți suntem buni la teorie. Eu aştept o abordare practică a ideilor tale. Să scanezi ĂŽntreg internetul până găseşti toate site-urile care conțin poza respectivă durează. Să le sortezi după data.. nu e posibil. Poți să le sortezi doar după data creării imaginii, nu după data ĂŽncărcării pe site, căci nu există o dată care să specifice lucrul ăsta. Să cauți pe Google ĂŽn schimb, nu are sens, pentru că Google nu indexează şi nu a indexat până acum toate site-urile existente pe internet. Eu, spre exemplu, pot să blochez boții motoarelor de căutare să-mi indexeze conținutul.

Vreau sa o folosesc in cercetare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate