Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Software de cautare

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
brigadierul

brigadierul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.10.2008

View Postred46, on 23 august 2017 - 21:01, said:

Normal că lucrul ăsta e realizabil.
Scoți câteva milioane/miliarde de euroi, plăteşti o întreagă echipă de programatori pricepuți (de preferat de la NASA, Google, Microsoft) şi în câteva luni/câțiva ani ai soft-ul gata.




Eu nu cred că ştii cum funcționează un motor de căutare defapt.
Pe scurt, el caută informații pe care le indexează în timp în baze de date. De aia e aşa de rapid, pentru că nu stă să caute de fiecare dată prin toate site-urile existente.
Esti un dragut...Multumesc...

View Postdexterash, on 23 august 2017 - 21:04, said:

Asa, de principiu [trec peste toate detaliile tehnice], daca eu "ridic" acum un site si postez un oarescare text, tu vrei sa poti cauta peste 20 de minute si sa afli ca l-am postat la 22:05?


Cel putin de vreo 10-20 ori... ca sa acoperi tot ceea ce nu este inca sau nu va fi indexat de Google sau Bing. Ca sa nu zic de alte protocoale, retele (TOR) s.a.m.d. Si asta doar pentru text.

Pentru imagini, distractia e si mai mare. Posted Image

Si inca de vreo cateva mii de ori ca sa fie "real time"...

DA!


Hai sa o gandim un pic....ok? cand cauti o poza...ea iti va apare in in vreo 30 de link-uri sa zicem...iar acel program nu ar trebui decat sa sorteze acele link-uri in functie de data...ce zici? crezi ca poti face asa ceva?..

#38
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016
Aham, şi cum cauți tu o poză ca să îți apară în vreo 30 de link-uri?

#39
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postbrigadierul, on 23 august 2017 - 21:16, said:

DA!


Hai sa o gandim un pic....ok? cand cauti o poza...ea iti va apare in in vreo 30 de link-uri sa zicem...iar acel program nu ar trebui decat sa sorteze acele link-uri in functie de data...ce zici? crezi ca poti face asa ceva?..
Tocmai te-am pus eu sa te gandesti si tu nimica, sa ma scuzi. Internet =/= Google. Poti cauta in mii (sute de mii?) de moduri si locuri diferite informatiile de pe Interneți. Tu in cate moduri stii sa cauti? 2? 3? 5?

Ma scuzi, dar ceea ce spui tu e un fel de "habar nu am cu ce se mananca reteaua asta mare, digitala, denumita Internet", da' stiu sigur(!) cum si ca se poate face. Si cu bugete mici.

1. Te-am intrebat cine stie / cum stie ca eu am facut (deschis/ridicat) un site acum 5 minute si ce text am in el. Vad ca ori nu te-ai prins de intrebare ori te-ai eschivat de la raspuns.
2. Nu te-ai intrebat de ce anumite rezultate din Google nu au data? Sau nici [macar] asta nu ai observat?

Edited by dexterash, 23 August 2017 - 21:28.


#40
brigadierul

brigadierul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.10.2008

View Postred46, on 23 august 2017 - 21:22, said:

Aham, şi cum cauți tu o poză ca să îți apară în vreo 30 de link-uri?

Ma poti ajuta sau nu? Asta e ideea... Iti multumesc anticipat!

#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbrigadierul, on 23 august 2017 - 21:16, said:

Hai sa o gandim un pic....ok?
Cautarea e una dar data? Unde ai data? Si daca o ai cat de reala e?

Edited by neagu_laurentiu, 23 August 2017 - 21:28.


#42
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016

View Postbrigadierul, on 23 august 2017 - 21:25, said:



Ma poti ajuta sau nu? Asta e ideea... Iti multumesc anticipat!
Nu te poate ajuta nimeni, ce nu înțelegi?

În primul rând nu e deloc practic. La ce îți trebuie soft-ul ăsta?
În cel mai rău caz poți afla data creării imaginii, nu data încărcării ei pe internet. Pentru asta ar fi fost nevoie de o indexare instanta a conținutului de către un motor de căutare.

#43
brigadierul

brigadierul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.10.2008

View Postneagu_laurentiu, on 23 august 2017 - 21:25, said:

Cautarea e una dar data? Unde ai data? Si daca o ai cat de reala e?

Draga Laurentiu... daca as sti programare...as lucra eu la acest program ... dar cum nu stiu am apelat aici...deci ..daca ma poti ajuta...fa-o...daca nu ..mi-a parut bine si cu asta basta ...nu se supara nimeni...

#44
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016

View Postbrigadierul, on 23 august 2017 - 21:32, said:



Draga Laurentiu... daca as sti programare...as lucra eu la acest program ... dar cum nu stiu am apelat aici...deci ..daca ma poti ajuta...fa-o...daca nu ..mi-a parut bine si cu asta basta ...nu se supara nimeni...
Dacă ştii programare nu înseamnă că poți face orice.


#45
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Te-am ajutat, ti-am spus un inceput de pret, de cum stau lucrurile, tu insisti sa crezi ca nu-i asa.

#46
brigadierul

brigadierul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.10.2008

View Postred46, on 23 august 2017 - 21:31, said:

Nu te poate ajuta nimeni, ce nu înțelegi?

În primul rând nu e deloc practic. La ce îți trebuie soft-ul ăsta?
În cel mai rău caz poți afla data creării imaginii, nu data încărcării ei pe internet. Pentru asta ar fi fost nevoie de o indexare instanta a conținutului de către un motor de căutare.


Draga RED46....ma repet... vreau sa vad cand o poza a fost prima oara postata pe internet!!!!!  asta e tot ...si daca poti sa ma ajuti...fa-o...daca nu...nu.. e simplu...

View Postred46, on 23 august 2017 - 21:33, said:

Dacă ştii programare nu înseamnă că poți face orice.


deja incepem sa filozofam...inca odata...ma poti ajuta? da sau nu...asta e tot...

View Postneagu_laurentiu, on 23 august 2017 - 21:33, said:

Te-am ajutat, ti-am spus un inceput de pret, de cum stau lucrurile, tu insisti sa crezi ca nu-i asa.


Iti multumesc, Laurentiu! O seara minunata!!!

#47
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016

View Postbrigadierul, on 23 august 2017 - 21:35, said:




Draga RED46....ma repet... vreau sa vad cand o poza a fost prima oara postata pe internet!!!!!  asta e tot ...si daca poti sa ma ajuti...fa-o...daca nu...nu.. e simplu...




deja incepem sa filozofam...inca odata...ma poti ajuta? da sau nu...asta e tot...
Te putem ajuta doar cu sfaturi, nu cu programul. Trebuie să-ți iasă ideea asta din cap. In primul rând nu cred ca ai bugetul necesar şi nici nu merită să investeşti în aşa ceva.

Internetul e o rețea de calculatoare, nu un site care conține mai multe site-uri. (căci la asta am observat că te referi)
Dacă calculatorul pe care a apărut prima dată poza respectivă nu mai este operațional, atunci te-ai lins pe bot.

Iar ca să ajungi la calculatorul care conține prima copie publică a pozei (în caz că e operațional) e cale lungă, şi ai nevoie de multă putere de procesare. Asta pentru că, din nou, Google nu indexează întreg internetul.

Depinde foarte mult de poză. Cum spunea Adm mai sus, cred că te-ai uitat la prea multe filme americane. Doar ăia au internetul la picioare în filme.

#48
brigadierul

brigadierul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.10.2008

View Postred46, on 23 august 2017 - 21:45, said:

Te putem ajuta doar cu sfaturi, nu cu programul. Trebuie să-ți iasă ideea asta din cap. In primul rând nu cred ca ai bugetul necesar şi nici nu merită să investeşti în aşa ceva.

Internetul e o rețea de calculatoare, nu un site care conține mai multe site-uri. (căci la asta am observat că te referi)
Dacă calculatorul pe care a apărut prima dată poza respectivă nu mai este operațional, atunci te-ai lins pe bot.

Iar ca să ajungi la calculatorul care conține prima copie publică a pozei (în caz că e operațional) e cale lungă, şi ai nevoie de multă putere de procesare. Asta pentru că, din nou, Google nu indexează întreg internetul.

Depinde foarte mult de poză. Cum spunea Adm mai sus, cred că te-ai uitat la prea multe filme americane. Doar ăia au internetul la picioare în filme.


Multumesc pentru info!

O seara buna!

Adrian

#49
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View Postmyshyk, on 23 august 2017 - 18:57, said:

Daca stii cum sa te rogi frumos de el. Daca nu, iti spune la prostii.....
stiu destul de bine sa lucrez cu windows

View Postbrigadierul, on 23 august 2017 - 18:52, said:

OK!!

Se pare ca din tantar a iesit o  balena!

Eu nu vreau decat un soft...in care pun o poza sau o fraza ...si acel soft sa imi  dea linkul cu pagina de internet in care a fost prima oara postata!!

Nu vreau sa stau sa caut sute de pagini dupa o poza/fraza...sa vad exact ziua aparitiei...ci vreau ca softul sa o faca!!!

Nu are importanta daca durata cautarii e de  o zi doua sau noua...vreau sa stiu data aparitie!!!


Va multumesc!


Adrian
pai softul face. aia ti-am zis si eu. cum durata cautarii nu conteaza atunci iti zic ca nu se poate decat prin metoda spusa de mine si anume a scanarii permanente a site-urilor

View Postneagu_laurentiu, on 23 august 2017 - 19:05, said:

S-a inteles din prima. Data postarii nu o gasesti undeva, in cele mai multe cazuri. Plus ca posteaza, sterge/modifica etc. Trebuie monitorizare continua sa pastrezi local, sa jurnalizezi istoricul. Aici e durerea, tu nu vrei sa cauti acum o fraza creanga pe net.

Sau mai rafineaza cererea, din ce ai spus asta e solutia.
bun pai eu ce am spus? exact acelasi lucru.

View Postred46, on 23 august 2017 - 21:01, said:

Normal că lucrul ăsta e realizabil.
Scoți câteva milioane/miliarde de euroi, plăteşti o întreagă echipă de programatori pricepuți (de preferat de la NASA, Google, Microsoft) şi în câteva luni/câțiva ani ai soft-ul gata.




Eu nu cred că ştii cum funcționează un motor de căutare defapt.
Pe scurt, el caută informații pe care le indexează în timp în baze de date. De aia e aşa de rapid, pentru că nu stă să caute de fiecare dată prin toate site-urile existente.
zau? adica google sa bage mereu bani in servere? nu bre google search este doar un web crawler mai complicat.

initiator
uite aici ...cauta si alege ce iti place
https://github.com/s...tories&utf8=✓

#50
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016
Toți suntem buni la teorie.
Eu aştept o abordare practică a ideilor tale.

Să scanezi întreg internetul până găseşti toate site-urile care conțin poza respectivă durează. Să le sortezi după data.. nu e posibil. Poți să le sortezi doar după data creării imaginii, nu după data încărcării pe site, căci nu există o dată care să specifice lucrul ăsta. Să cauți pe Google în schimb, nu are sens, pentru că Google nu indexează şi nu a indexat până acum toate site-urile existente pe internet. Eu, spre exemplu, pot să blochez boții motoarelor de căutare să-mi indexeze conținutul.



#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthigh_energy, on 23 august 2017 - 22:23, said:

bun pai eu ce am spus? exact acelasi lucru.
Ai spus costul total in necunostinta de cauza:

View Posthigh_energy, on 23 august 2017 - 18:22, said:

cu 1000 euro iti inchiriezi un server pe care pui un soft propriu


#52
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
pai si cat crezi ca te costa chestia asta? de cate calculatoare ai nevoie pentru un amarat de web crawler?

#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Reciteste cerinta daca n-ai inteles-o! Pentru o precizie cat mai buna trebuie sa citesti cat mai rapid, in paralel cat mai mult. Nu poti face asta cu un calculator!! De ce Google are hectare de calculatoare?

Edited by neagu_laurentiu, 24 August 2017 - 07:26.


#54
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Pentru ca google retine fiecare site din lumea asta. tu nu retii nimic. tu faci doar cautarea cu web crawler-ul. practic o sa ai sa zicem 100 site-uri cu acel keyword. google retine miliarde de site-uri cu subpagini cu tot.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate