Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Software de cautare

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthigh_energy, on 23 august 2017 - 18:28, said:

vorbim de anumite keyworduri nu de tot internetul
Vorbim despre orice vrea clientul. Si asta nu stii acum. Asta presupune tot internetul stocat.

Edited by neagu_laurentiu, 23 August 2017 - 18:31.


#20
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
se refera tot internetul ca si cautare. si google cand ii dau o cautare imi afiseaza sute, mii de pagini si asta instant.
restul e doar indexarea/ punerea deo parte a mesajelor cautate.

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
De unde stii tu la ce se refera? Din postare nu spune ca doar un anumit text si numai ala si la anu'.
Lasa principiile cautarii, nu ele sunt problema.

#22
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
un numar de texte s-a exprimat el din cate inteleg. dar e irelevant. calculatoarele lucreaza cu viteza luminii cand e vorba de o simpla cautare pe net. doar noi oamenii suntem cei care reduc viteza de lucru. caci noi trebuie sa cititm pagina cu pagina.

#23
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Contacteaza-i pe baietii de la Utah Data Center. Cu siguranta au mai multe informatii stocate fata de Google si cine se mai ocupa cu asta.

Edited by tigerheart, 23 August 2017 - 18:39.


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthigh_energy, on 23 august 2017 - 18:36, said:

un numar de texte s-a exprimat el din cate inteleg. dar e irelevant. calculatoarele lucreaza cu viteza luminii cand e vorba de o simpla cautare pe net. doar noi oamenii suntem cei care reduc viteza de lucru. caci noi trebuie sa cititm pagina cu pagina.
Nu stiu unde vezi tu ca s-a exprimat asa. Dar iar e irelevant. Lasa viteza ca tu doar o presupui. Te mai intreb o data: de ce nu-i faci oferta?

#25
brigadierul

brigadierul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.10.2008
OK!!

Se pare ca din tantar a iesit o  balena!

Eu nu vreau decat un soft...in care pun o poza sau o fraza ...si acel soft sa imi  dea linkul cu pagina de internet in care a fost prima oara postata!!

Nu vreau sa stau sa caut sute de pagini dupa o poza/fraza...sa vad exact ziua aparitiei...ci vreau ca softul sa o faca!!!

Nu are importanta daca durata cautarii e de  o zi doua sau noua...vreau sa stiu data aparitie!!!


Va multumesc!


Adrian

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posthigh_energy, on 23 august 2017 - 18:22, said:

de ce neaparat? cu 1000 euro iti inchiriezi un server pe care pui un soft propriu , exact ca alea de shut down automat , numai ca asta cauta pe net dupa anumite cuvinte cheie pe care le indexeaza intr-un fisier si ti le trimite pe calculatorul personal.
pana si windows stie sa lanseze automat o aplicatie sa o ruleze si sa o inchida....
Daca stii cum sa te rogi frumos de el. Daca nu, iti spune la prostii.....

#27
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View Postbrigadierul, on 23 august 2017 - 18:52, said:

OK!!

Se pare ca din tantar a iesit o  balena!

Eu nu vreau decat un soft...in care pun o poza sau o fraza ...si acel soft sa imi  dea linkul cu pagina de internet in care a fost prima oara postata!!

Nu vreau sa stau sa caut sute de pagini dupa o poza/fraza...sa vad exact ziua aparitiei...ci vreau ca softul sa o faca!!!

Nu are importanta daca durata cautarii e de  o zi doua sau noua...vreau sa stiu data aparitie!!!


Va multumesc!


Adrian

Pai trebuie sa scaneaze tot internetul  si unde gaseste acel text compara data publicarii acolo (desi nu stiu cum ai putea obtine si acea data) cu alte date gasite. Altfel cum poate sti daca a fost publicat pe alt site inainte? Prin magie? Acum iti dai seama ce ceri si de ce ti=a zis neagu laurentiu ca nu-ti permiti?
Nu face nimeni din tantar armasar. Tu ceri direct armasar dar nu-ti dai seama.

Edited by Petrecristi, 23 August 2017 - 19:10.


#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbrigadierul, on 23 august 2017 - 18:52, said:

Se pare ca din tantar a iesit o  balena!
S-a inteles din prima. Data postarii nu o gasesti undeva, in cele mai multe cazuri. Plus ca posteaza, sterge/modifica etc. Trebuie monitorizare continua sa pastrezi local, sa jurnalizezi istoricul. Aici e durerea, tu nu vrei sa cauti acum o fraza creanga pe net.

Sau mai rafineaza cererea, din ce ai spus asta e solutia.

Edited by neagu_laurentiu, 23 August 2017 - 19:08.


#29
brigadierul

brigadierul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.10.2008

View PostPetrecristi, on 23 august 2017 - 19:05, said:


Pai trebuie sa scaneaze tot internetul  si unde gaseste acel text compara data publicarii acolo cu alte date gasite. Altfel cum poate sti daca a fost publicat pe alt site inainte? Prin magie? Acum iti dai seama ce ceri si de ce ti=a zis neagu laurentiu ca nu-ti permiti?
Nu face nimeni din tantar armasar. Tu ceri direct armasar dar nu-ti dai seama.
Am intrebat...n-am dat cu paru...

#30
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
nimeni nu a dat, nu e nicio problema

#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postbrigadierul, on 23 august 2017 - 18:13, said:

Salut!

Am nevoie de un soft (contra cost) care sa imi caute pt  o poza sau o fraza  cand a fost prima oara postata pe internet.

Va multumesc.

Adrian
https://tineye.com/

#32
brigadierul

brigadierul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.10.2008

View PostMarianG, on 23 august 2017 - 19:23, said:


Tineye doar cauta...nu si sorteaza dupa data ... eu vreau sa stiu prima apartie a pozei pe internet...

#33
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007

View Postbrigadierul, on 23 august 2017 - 19:25, said:

eu vreau sa stiu prima apartie a pozei pe internet...
asta e imposibil
poate ca site-ul pe care s-a postat nu mai exista, sau site-ul pe care s-a postat accesu e restrictionat si ce sa gaseste sunt puse de membri, sau poza e de pe darkweb/deepweb si nici o sansa sa gasesti sursa originala

Edited by STARTREK1, 23 August 2017 - 19:55.


#34
brigadierul

brigadierul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.10.2008

View PostSTARTREK1, on 23 august 2017 - 19:51, said:

asta e imposibil
poate ca site-ul pe care s-a postat nu mai exista, sau site-ul pe care s-a postat accesu e restrictionat si ce sa gaseste sunt puse de membri, sau poza e de pe darkweb/deepweb si nici o sansa sa gasesti sursa originala

Stiu foarte bine lucrul asta...ideea este sa gaseasca ce se poate afla la acel moment.... crezi ca se poate crea un soft?

#35
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Normal că lucrul ăsta e realizabil.
Scoți câteva milioane/miliarde de euroi, plătești o întreagă echipă de programatori pricepuți (de preferat de la NASA, Google, Microsoft) și în câteva luni/câțiva ani ai soft-ul gata.



View Posthigh_energy, on 23 august 2017 - 18:36, said:

un numar de texte s-a exprimat el din cate inteleg. dar e irelevant. calculatoarele lucreaza cu viteza luminii cand e vorba de o simpla cautare pe net. doar noi oamenii suntem cei care reduc viteza de lucru. caci noi trebuie sa cititm pagina cu pagina.
Eu nu cred că știi cum funcționează un motor de căutare defapt.
Pe scurt, el caută informații pe care le indexează în timp în baze de date. De aia e așa de rapid, pentru că nu stă să caute de fiecare dată prin toate site-urile existente.

Edited by red46, 23 August 2017 - 21:08.


#36
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postbrigadierul, on 23 august 2017 - 20:00, said:

Stiu foarte bine lucrul asta...ideea este sa gaseasca ce se poate afla la acel moment.... crezi ca se poate crea un soft?
Asa, de principiu [trec peste toate detaliile tehnice], daca eu "ridic" acum un site si postez un oarescare text, tu vrei sa poti cauta peste 20 de minute si sa afli ca l-am postat la 22:05?

View Postneagu_laurentiu, on 23 august 2017 - 18:19, said:

Cel putin cat valoreaza Google.
Cel putin de vreo 10-20 ori... ca sa acoperi tot ceea ce nu este inca sau nu va fi indexat de Google sau Bing. Ca sa nu zic de alte protocoale, retele (TOR) s.a.m.d. Si asta doar pentru text.

Pentru imagini, distractia e si mai mare. Posted Image

Si inca de vreo cateva mii de ori ca sa fie "real time"...

Edited by dexterash, 23 August 2017 - 21:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate