Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Lana de oi. Cum sa o folosim ca termoizolatie?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna. Am câteva oi de la care sa adunat ceva lana de-a lungul timpului.
Am văzut undeva ( nu îmi mai aduc aminte unde) ca se foloseste la termoizolatia caselor.
Care este procedura? Sau poate pot da undeva lana si sa o prelucreze.
Daca o pun numai asa , prelucrata la masina pt confectii, e un cub bun pt soareci.
Aceiasi treaba si cu rumegus sau talaj.

#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
"Cum arată izolaţia

Lâna de oaie trece prin anumite faze de prelucrare până în faza în care poate fi folosită drept izolant termic pntru casă. Lâna este spălată, pieptănată mecanic şi presată în straturi mici, rezultând un fel de pături de diverse grosimi şi mărimi, cum sunt cele de vată bazaltică.

Izolaţia din lână poate fi montată atât pe pereţi, ca izolant pentru plafonul dintre etaje, dar şi ca izolant pentru acoperiş."


Izolarea termică a casei cu lână de oaie. Vezi pentru ce e indicată

Termoizolatia din lana de oaie

Edited by poadol, 21 August 2017 - 14:29.


#3
henrique

henrique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 11.08.2017
trebuie tratata chimic.
altfel o vor manca moliile.

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Una din etape: o duci la darac. Cine știe, cunoaște ce e aia.

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
și miroase a trandafir....

#6
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 sarac.lipit, on 21 august 2017 - 14:38, said:

și miroase a trandafir....
se spala

#7
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 sarac.lipit, on 21 august 2017 - 14:38, said:

și miroase a trandafir....
Dacă pui lâna cu tot cu oaie, nu va mirosi bine.
Altfel, nu mai are niciun miros după procesare.

#8
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Dupa spalare,...lana pe casa,oaia pe...gratar...ca vine toamna.

#9
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017
Daca vrei sa-ti arda casa la cea mai mica scanteie poti sa incerci Posted Image

#10
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
tocmai ce am spus, stiu ce inseamna darac , dar ma gandeam ca nu stiu multi.
ma bucur enorm de mult sa vad ca sunt unii care mai stiu.
dupa prelucrare si acele paturi de diferite marimi, suluri, sunt tratate / stropite cu un jet ca de sprai cu o solutie .
pe vremuri mirosea a petrol. acuma sunt alte chimicale.
lana este indifuga , deci nu arde ca poliesterul.
de mirosit , nu va mirosii, eu pe pereti am covoare, (plocut) de lana tesute de mama alaturi de carpete cusute de mana.
nu miroase in casa niciodata, si se spala in rau , vara pe un pat de lemn ca sa nu se murdareasca de pietre sau noroi.
sunt multe sate /localitati cu sute de kg de lana , unde nu are nimeni ce face cu ele .
nu sunt centre de colectare a lanii , si preturile sunt de nimic.
ma gandeam sa fac un panou din scandura subtire sau placaj de max 10 mm si intre ele sa pun lana .
gen Sandwich, de 3-4 cm .

#11
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003

 redbotos, on 21 august 2017 - 21:02, said:

...sunt multe sate /localitati cu sute de kg de lana , unde nu are nimeni ce face cu ele .
nu sunt centre de colectare a lanii , si preturile sunt de nimic.
ma gandeam sa fac un panou din scandura subtire sau placaj de max 10 mm si intre ele sa pun lana .
gen Sandwich, de 3-4 cm .
Bravo!
Asta inseamna sa fii verde, nu mers la cici store si luat polistiren si apoi ne dam verzi...
Mistocari dastia de nu au vazut in viata lor cum este sa pui o blanita pe tine iarna la racoare gasesti pe toare gardurile, e plin facebuciul cu ei..
Daca ai rezultate bune posteaza sa aflam si noi, sunt destui care cauta solutii alternative si naturale.

#12
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 mariancristea1982, on 21 august 2017 - 15:58, said:

Daca vrei sa-ti arda casa la cea mai mica scanteie poti sa incerci Posted Image
Informatia reala este ca (se aprinde greu):
"Lana nu intretine arderea, ba chiar se izoleaza de flacara si se stinge singura. Aceasta deoarece are un punct de ardere foarte inalt (560°C), care se datoreaza la randul sau continutului ridicat de nitrogen – aprox.16%. Se stinge singura deoarece Indexul de oxigen este de 25,2, ceea ce inseamna ca pentru a arde complet, lana are nevoi de aer cu un continut de oxigen de 25,2%, in timp ce aerul din jurul nostru contine doar 21% oxigen." Sursa

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 poadol, on 22 august 2017 - 13:16, said:

Informatia reala este ca (se aprinde greu):
"Lana nu intretine arderea, ba chiar se izoleaza de flacara si se stinge singura. Aceasta deoarece are un punct de ardere foarte inalt (560°C), care se datoreaza la randul sau continutului ridicat de nitrogen – aprox.16%. Se stinge singura deoarece Indexul de oxigen este de 25,2, ceea ce inseamna ca pentru a arde complet, lana are nevoi de aer cu un continut de oxigen de 25,2%, in timp ce aerul din jurul nostru contine doar 21% oxigen." Sursa

     Uite tot asa o izolatie care se APRINDE GREU:
     http://www.bbc.co.uk...london-40272168

       Faptul ca se aprinde greu sau ca se aprinde la 500 de grade inseamna ca e material combustibil. Lemnele in soba la ce temperatura se aprind ?


Edited by cspot, 22 August 2017 - 16:37.


#14
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 cspot, on 22 august 2017 - 16:28, said:

Lemnele in soba la ce temperatura se aprind?
Sunt sigur cu putina bunavointa gaseai si singur: "Punctul de aprindere al lemnului este între 200 și 275 °C."

"Descompunerea termică a lemnului începe la temperaturi de peste 105 °C; la 200 °C este foarte mult accelerată și atinge cota maximă la 275 °C." Sursa

Mai interesant este ca se poate da o "gura de oxigen" celor care au lana de dat.

In loc sa ii dea foc o pot transforma in ceva util sau noi suntem romani si stim mai bine ce si cum, asa ca lana este mai bine sa o punem pe foc desi arde destul de greu daca este curata. :)

#15
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Oamenii o pun alături de lemn uscat si ii dau foc. Altfel nu arde. Si asa arde încet si mocnit, in care iese fum mult.

#16
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Am incercat eu ceva pe cont propriu dar m-am lasat pagubas.Se gasesc aproximativ 2-3 fabrici in intreaga Europa care prelucreaza lana industrial pentru izolatii.Daca o faci prelucrarea  singur ai putea iesi cam la jumatate din pretul de comercializare care este de aproximativ 20€/mp la lana de 10cm grosime.Singura problema e procurarea substantei contra moliilor cea mai buna la ora actuala fiind Thorlan IW.

#17
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Foarte scump. Initial ma gandisem si eu o perioada la lana. Preturile m-au dezumflat insa.
Skyspy, ce metoda ai folosit si de ce a costat atat de mult? pliz detalii, poate gasim totusi si alte solutii.

#18
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 redbotos, on 21 august 2017 - 21:02, said:

[...]
ma gandeam sa fac un panou din scandura subtire sau placaj de max 10 mm si intre ele sa pun lana .
gen Sandwich, de 3-4 cm .

Dupa care nu-ti mai ramane decat sa alegi pe care dintre panourile de placaj faci mucegai. De fapt, nu alegi tu, ci hotaraste mama natura. Lana se pune numai in sistem de fatada ventilata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate