Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ventilație baie fără geam

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Salut.

Urmează să renovez un apartament și niciuna din cele două băi nu are aerisire naturală (geam). Baia mare are 4mp, iar WC-ul de serviciu are vreo 3.

Ce tip de ventilator îmi recomandați? Tip / marcă / specificații etc

Mulțumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Intrebarea ce ne sperie este: unde vrei sa scoti miasmele?
Ai o coloana de aerisire?

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Si eu sunt unul dintre ghinionistii care are o baie interioara. Stai, ambele sunt ;(
Am pus (pe ghena), un ventilator. Sa nu te astepti la minuni. Ventilatorul face diferenta dintre zero si...ceva, atat. Sa-l montezi pentru tras aer din interior!

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ventilator de perete 100mm diametru, cu jaluzele, senzor de miscare si senzor de umiditate.
* Sa fie cu rulment!  E putin mai scump, dar are durata de viata mult mai mare si in general nu face zgomot dupa o perioada.
https://goo.gl/tQkFV1

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
in principiu ceva cu clapeta anti retur, debit cat mai mare, zgomot cat mai mic, care sa se incadreze in buget    :)   eu am luat de pe intax.ro, mi se pare ca acolo ai cele mai multe optiuni.

#6
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dar pereţii de la băi sunt pereţi de rezistenţă?   :huh:

#7
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Poate nu sunt pereti exteriori si dau in living la vecina daca-i da gaura .


Peretelui , nu vecinei ...

#8
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Important e sa-i faci alimentare separata....ca sa functioneze si cu lumina stinsa...multi ii pun alimentarea la becul din baie...Nu cred ca vrei sa functioneze iarna cand faci baie.

#9
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Apartamentul tau e achizitionat de la ANL? numai pe aia i-am vazut lucrand cu tot felul de meseriasi adunati de pe strada ca sa iasa ieftin.
Normal baile fara geam spre exterior ar trebui sa aibe ghena pana la terasa blocului.
Cauta intai o schita a instalatiei de ventilatie a blocului ca sa-ti dai seama pe unde iesi cu strapungerea pentru ghena si apoi mai discutam.

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postdjl, on 21 august 2017 - 09:58, said:

Dar pereţii de la băi sunt pereţi de rezistenţă?   :huh:

      Aceeasi dileme.
      Nu se intampla nimic daca dai o gaura pentru ventilator intr-un perete de rezistenta. Asta daca gaura e facuta cu cap.

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Apropos de cazuri absurde. Un coleg de birou si-a cumparat apartament in bloc nou. El are aerisire la baie in exterior insa alti vecini nu. Ei bine, unul din ei si-a facut o perforatie care da in holul blocului. A pus omul ventilator si ... asta e :)

#12
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
bloc de g

View PostBogotta, on 21 august 2017 - 10:40, said:

Apropos de cazuri absurde. Un coleg de birou si-a cumparat apartament in bloc nou. El are aerisire la baie in exterior insa alti vecini nu. Ei bine, unul din ei si-a facut o perforatie care da in holul blocului. A pus omul ventilator si ... asta e Posted Image
bloc de garsoniere, nu?

#13
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Ambele băi au coloană de aerisire.

Întrebarea mea se referea la ce tip / marcă / specificații ar trebui să aibă ventilatorul, astfel încât să fie eficient, într-un buget mediu spre măricel (adică nici ventilator de 30 de lei, dar nici de 600).

#14
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
In ghena ar trebui sa gasesti o coloana de ventilatie. Vezi ca exista si coloana de refulare wc - sa nu te intepi in aia, ca-ti vin toate mirosurile in casa.
Degeaba pui ventilatorul pe ghena (fara coloana de ventilatie): toate ghenele sunt izolate intre etaje (conform legii ce guverneaza ISU), deci mirosul ramane in casa.

Ventilator DN100, neaparat cu clapeta antiretur (varianta cu clapeta la iesire, nu la intrare). Pe cat posibil alimentare separata (cand persista mirosul, sa il poti elimina fara a tine lumina aprinsa).

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
eu am pus un ventilator Ø120mm cu debit de 450mc/h si tot mi se pare insufiecient, coloana de ventilare e de la parter pana la terasa (P+4), si doar eu o folosesc pentru ca baile de la celelelate etaje au geam.
p.s. alta idee buna este ca acel ventilator sa-l pui pe un intrerupator separat, sa-l poti comanda separat fata de lumina.

Edited by arg, 21 August 2017 - 12:07.


#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postsonnydellmarco, on 21 august 2017 - 11:07, said:

bloc de g
bloc de garsoniere, nu?


Nu.  E bloc cu 4 etaje construit acum 3 ani. E combinat. 3 camere, 2 camere si garsoniere. Iar proiectantul sau constructorul (niste rromi) nu au facut coloana de aerisire. Au economisit niste bani.  Si uite asa omul a trebuit sa scoata ventilatia pe scara blocului. Absolut penibil.

Initiator, eu am luat un ventilator de 120 mm diametru din Dedeman. Cand o sa inceapa sa faca zgomot , il arunc si pun altul. Si cu asta basta. Nu cred ca are sens sa investesti milioane intr-un ventilator, acum serios vorbind.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
a-ti facut o nisa de ventilare pe casa scarii?
asa am zis si eu ca-l schimb cand incepe sa huruie prea tare, doar ca are vreo 10ani si tot merge..

Edited by arg, 21 August 2017 - 12:32.


#18
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postsonnydellmarco, on 21 august 2017 - 11:07, said:

bloc de g
bloc de garsoniere, nu?

Garsoniere cu doua bai ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate