Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Scartait viraj dreapta

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,135
  • Înscris: 08.12.2008
Voi da copy/paste din alta parte, pentru ca acolo nimeni nu vede, nu citeste... sau nu stie. Si m-am ales si cu avertisment.
Asadar, aseara scriam asta:


"Masina este a unui prieten care este "antitalent" in ale mecanicii si forumurilor. :D
Azi dimineata a ajuns la munca in acelasi timp cu mine si, in timp ce parca, se auzea de la masina lui un scartait de fier pe fier (destul de  tare) si o frecare de cauciuc pe asfalt  Posted Image  , care defapt e un fel de beton mai lucios.  L-am intrebat de ce face asa, mi-a zis ca nu stie exact. Masina in rest merge perfect, nu trepideaza, nu vibreaza nimic, nu trage intr-o parte nici macar la denivelari.  Am dat o tura si eu cu ea. El a fost la un service, cica articulatiile sunt ok, in schimb bieletele antirului ar fi cam "obosite". Sincer sa fiu nu stiu exact roul bieletelor antirului si nu stiu daca ar putea fi ele motivul scartaitului. "

Update: m-am tot gandit si mie nu prea imi da a zgomot de bielete antiruliu. Scartait apare atunci cand freaca metal pe metal, cred. Eu ma gandesc la etrieri sa nu fie ceva. Desi aia la service ar fi zis ca nu vad nimic in neregula pe la rotii, cu exceptia acelor bielete antiruliu.
Si inca o chestie: am sesizat ca se aude si la viraj stanga. Insa mult mai incet.

Multumesc!

PS: masina e un Golf V 1.6.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
"scartaie" cand tragi de volan sau cand masina merge in viraj?

Edited by arg, 18 August 2017 - 14:47.


#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005

 LauCalin, on 18 august 2017 - 14:28, said:

frecare de cauciuc pe asfalt  Posted Image  , care defapt e un fel de beton mai lucios.


si la mine face la fel pe acest tip de suprafata, cand virez pe loc

Edited by jericho, 18 August 2017 - 14:49.


#4
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
In parcarile subterane de pe la mall-uri imi face la fel, scartaie in general la viteza foarte scazuta sau daca fac viraj pe loc. Probabil cauciucul incins se comporta diferit pe suprafetele alea de ciment lucios fiindca in alte perioade ale anului nu scartaie deloc, si vorba aia, merg de minim 5 ori pe saptamana in parcarea respectiva! Sunt ceva diferente de cateva zeci de grade intre cele doua suprafete de contact! Ar fi util un filmulet sa ceva detalii suplimentare.

Edited by farausername, 18 August 2017 - 14:54.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
@LauCalin
face asa si daca e masina ridicata cu rotile in aer?

aia de frecarea dintre cauciuc si asfalt, toate masinile fac asa, si am o banuiala ca are cauciucuri de iarna.

#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.04.2006
Flansele de amortizor ? Sau bieletele foarte obosite ?

#7
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,135
  • Înscris: 08.12.2008
Sa le luam pe rand, ca deja m-a prins si pe mine treaba asta. Posted Image

@arg, se aude cand masina merge in viraj. Cand brachezi rotile pe loc, nu se aude nimic. Nu stiu daca se aude la fel si cu rotile in aer. Masina are cauciucuri all season. Matador sau ceva de genul asta... Oricum, nu sunt cine stie ce marca.

@jerico, habar nu am. A mea nu face. Nici a sora-mii si toti parcam in acelasi loc.

@farausername, adevarul e ca parcarea aia e in bata soarelui. iar cand sunt peste 30 de grade... ar putea fi o explicatie.

E posibil de acolo sa vina si acel scartait?

LE:

@Ionut: deci tu zici ca acele bielete antiruliu sa fie cauza? Alea cica sunt cam uzate. Dar fiind de cauciuc, ma astept la o bataie mai mult, gen pivot, atunci cand sunt uzate.  Insa nu sunt f sigur de treaba asta.

Edited by LauCalin, 18 August 2017 - 15:21.


#8
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
pivot, flanse de amortizor cu rulmentul din flansa

#9
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.04.2006
La Loganul lui tata a cazut (rupt si cazut) o bucsa de cauciuc de la bieleta antiruliu. Ai idee cum se auzea ? Stiam de la ce este si am ajuns incet la primul service. Am schimbat bieleta si a disparut zgomotul. De fapt, le-am schimbat pe amindoua sa fiu sigur. Folosesc piese originale, evident.

#10
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,135
  • Înscris: 08.12.2008
Ok, deci acele bielete par a fi cu probleme. Am sa-i dau linkul de aici sa vada discutiile.
Eu ma gandeam ca poate fi si de la geometria rotilor.

Edited by LauCalin, 18 August 2017 - 15:31.


#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 13.03.2017
Este cumva o masina cumparata in urma sfaturilor de pe SOFTPEDIA ? Posted Image

#12
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,690
  • Înscris: 06.07.2005
Pot fi al dracu de zgomotoase bieletele alea daca-s uzate. Nu costa mai nimic, asa ca poate sa inceapa de la schimbarea lor.

#13
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,135
  • Înscris: 08.12.2008
Doamne fereste! :D :P
A fost cumparata de la o ruda, care a cumparat-o de noua din Ro acum 8-9 ani. Ca si eu am crezut la fel. Inca un cazan adus din Germania. :D Masina a fost ingrijita si nici nu s-a mers prea mult cu ea. Are undeva pe la 115000 de km.

#14
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 05.06.2006
Verifica geometria.

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Bieletele cand sunt uzate pacane , bocane ( simtomul e ca si cand ai telescoapele praf sau rulmentii flansei amortizoare praf ) , nicidecum nu suiera sau scartaie .
Vezi sa nu fie o banala problema : aparatoarea de noroi de la etrieri sau chiar de la roata , sau placute frana de proasta calitate . Bine , imi dau cu presupusul ca fara s-o aud pe " viu " nu poti stii exact ce are . Da si tu o tura cu masina cu prietenul tau , deschide geamurile si asculta cu atentie si muzica oprita ...

#16
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,135
  • Înscris: 08.12.2008
Pai am zis. Scartaitul ala e ca al unui tren care franeaza. Sau un metrou.

#17
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,135
  • Înscris: 08.12.2008
Mda, azi sau maine se vor schimba bieletele antiruliu. Sunt curios daca se va simti vreo diferenta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate