Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Cum scap de acest tip de gandaci? (poze)

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Am dat si eu cu regent(si inca vreo 5000 de alte chimicale) dupa ce am decis sa exportam copiii la socri sa ne ocupam de problema in mod serios.
Deci mai mureau, altii se simteau asa ametiti.

Era clar ca nu le facea bine otrava aia.
E ca si cum ai bea o cocacola la doza mai repede, ai vazut ca nu ti-e bine, iti vine sa ragai, nu mai poti alerga asa de repede.
Otrava la gandacii aia e ca coca cola sau ca apa minerala la om. Nu le face bine, e clar.

#38
tudorandrey

tudorandrey

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.08.2017

 maccip, on 17 august 2017 - 23:08, said:

Pai tu ai din aia si intrebi aici cum sa omori dragalasii ailalti de fasole?
Pai cu astia de fasole as putea sa dorm si in pat, daca as sti ca ma protejeaza de ceilalti.

Nici nu m am gandit sa intreb , pentru ca stiu ca e foarte dificil cu ei si nu prea merge mai nimic .. cu ce i de fasole , m am gandit sa actionez rapid sa nu patesc ca si acestia de bucatarie Posted Image)

Edited by tudorandrey, 17 August 2017 - 23:13.


#39
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Esti de coma @maccip! Posted Image Posted Image

#40
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Daca scapi de ailalti insa, si dezvolti o afacere de la chestia asta, o sa devii milionar mai ceva ca Tiriac.

#41
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Pentru mine Regentul a fost singura solutie care a functionat 100 %.
Si asta se intampla acum mai mult 10 ani.

#42
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 maccip, on 17 august 2017 - 23:03, said:

Fuck.. cred ca lesin.
Cred ca o sa-i visez la noapte.

Deci nu suport aceste creaturi din poza. Sunt cele mai oribile creaturi care exista.
Sa nu crezi, ca va fi sigur!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sTS6BXmHlxU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Ia-ti o gaina. O sa ii adune pe toti.

#44
StrictSecret

StrictSecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.06.2016
Cumpara-ti un Pest-Repeller. La unul cumparat primesti unul gratis.
http://www.top-shop....Og5VRoC8Ufw_wcB
Le lasi sa mearga 2 saptamani. Apoi le iei cu grija sa nu se trezeasca gandacii cuibariti inauntru la caldurica si le pui pe foc.
PS Sa nu plangi pentru banii aruncati pe geam, led-urile arata chiar profi (mai ales la tara).

#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003

 ldpe, on 17 august 2017 - 22:18, said:

Regent-ul a fost retras de la comercializare TOCMAI pe acest considerent de mai bine de 3 ani, ma mir ca il au la vanzare. La un moment dat se vindea sub denumirea de Regal dar era mult mai slab efectul .
Este foarte bun dar toxic .
Este la vanzare peste tot, gasesti in Brico Depot de ex, chair la case Posted Image
Dupa ce am folosit regent in curte am constatat ca e totusi mai slab decat aroxol-ul. Oare e eficient macar putin la oua de purici ?

Edited by andreic, 18 August 2017 - 00:20.


#46
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 StrictSecret, on 18 august 2017 - 00:10, said:

Cumpara-ti un Pest-Repeller. La unul cumparat primesti unul gratis.
http://www.top-shop....Og5VRoC8Ufw_wcB
Le lasi sa mearga 2 saptamani. Apoi le iei cu grija sa nu se trezeasca gandacii cuibariti inauntru la caldurica si le pui pe foc.
PS Sa nu plangi pentru banii aruncati pe geam, led-urile arata chiar profi (mai ales la tara).
Corect, asta ar fi o idee.
La pantalonii de slabit SlimFit am vazut ca da si 2 aparate de gandaci din astea gratuit si o alifie cu Dukadam, tot impotriva gandacilor, dar buna si pentru slabit.
Cica le bagi in priza si se aprinde un led verde. Deja la ledul ala, gandacii se enerveaza, se agita.
Iar apoi se aprinde un led rosu. Ei bine.. atunci toti gandacii isi baga picioarele, iau ouale cu ei si o rup la fuga. Cica nu pot suporta ledul ala rosu. Asa zicea reclama. "Asta nu-i omoara, dar ii deranjeaza psihic"
Mai sta ce mai sta si apoi ledul rosu incepe sa palpaie.
Efectul e devastator pentru gandaci, e bine sa nu lasi nici copii sa se uite la ledul ala rosu, e chiar nasol. E ca picatura chinezeasca, o iei razna, gandacii nu au psihicul tare.
Doar ca eu n-am testat, pe vremea cand aveam eu gandaci nu existau metde din astea moderne. Acum... dracu stie, or fi si aplcatii pe smartfone, sigur sunt.

Edited by maccip, 18 August 2017 - 00:43.


#47
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005
Deoarece gărgărița fasolei își continuă dezvoltarea în boabe și după recoltare, este necesar să se facă tratamente și după depozitare. În spațiile de depozitare goale, preventiv, se vor face stropiri cu una dintre substanțele de tipul: Actelic 50 CE (0,2 l/mp) sau Damfin 950 CE (40 ml/mp) sau tratamente preventive cu produse fumigene de tipul: Fumitox 10 PF (3 g/mc spatiu gol), Fumilydox 50 (0,5 g/mc spațiu gol) etc.

http://www.agrimedia...s-obsoletus-say

astea-s pentru depozite, nu stiu daca-s indicate si pentru spatiile de locuit.

Daca e vorba de gargarita fasolei, se pare ca fasolea a fost deja infestata cu ele, inainte sa fie pusa in casa.

Edited by Phobos, 18 August 2017 - 01:44.


#48
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Regesc Forte e cel care m-a ajutat să scap de orice „bidiganie”. Fiola de 5 ml dizolvată în recipientul pulverizatorului cu 800 ml apă. După o temeinică aspirare a spaţiului, uşile şi geamurile închise, pulverizarea să se facă la o temperatură cât mai joasă posibil (deci nu pulverizezi când ai 30°C în casă). Un pulverizator bun, luat special pentru aşa ceva, foarte bine agitată soluţia şi creată presiune suficientă (pompiţa acţionată până merge greu). Suficientă o mască de praf, batic, etc. puse pe faţă (te fereşti să aspiri aerosolul). Cu maximă rapiditate pulverizat prin toate zonele şi minim două ore nimeni să nu rămână în acel spaţiu (unii fac greşala să... aerisească după ce au pulverizat cu insecticid). După şapte zile reluată operaţiunea.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fipronil-ul este substanta de baza din Regent dar si din Regesc Forte. Doar concentratia difera. Daca o diluezi prea mult, asa cum zice in prospect o sa fie apa de ploaie.


De fapt...

"
Insecticidul Regent, nu mai este avizat din anul 2010! Insecticidul Regent nu se mai poate comercializeaza in Romania.
Motivul pentru care si-a pierdut avizul este concentratia foarte mare de fipronil, mai exact 39.4% (200 g / litru), aceasta avand un grad de periculozitate si toxicitate foarte ridicat (mai ales in cantitatea respectiva).
Fipronil este foarte toxic pentru peşti şi nevertebrate acvatice. Tendinţa sa de a lega de sedimente şi solubilitatea scăzută în apă poate reduce riscul potenţial de a faunei acvatice.
Fipronil este toxic pentru albine şi nu ar trebui să se aplice atunci când albinele sunt vegetaţie culegătoare.
Substanta activa a Regentului a fost dovedit a fi extrem de toxica pentru pasarile montane, păsările acvatice şi nu numai. Unul dintre metaboliţii de fipronil are o toxicitate mai mare pentru păsări decât compusul insusi.
"

#50
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
eu am avut doua mari razboaie,unul cu gandacii de bucatarie,castigat cu ajutorul lui k-otrine,si al doilea cu niste idioate de plosnite de pat,astea m-au secat la buzunar,dar cand am vrut sa depun armele am gasit ceva numit diazinol,si asta le-a pus capac

#51
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cea mai simpla metoda pentru ca fasolea sa nu mai faca niciodata gargarite, chiar daca exista boabe "infestate", este pastrarea la congelator, timp de cateva zile. in felul acesta larvele din boabe sunt distruse. metoda este incercata si verificata, functioneaza 100%.

Edited by corinadaniela, 18 August 2017 - 08:33.


#52
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
La congelator ingheata si apa din fasole distrugand-o. Mai bine la frigider ca are undeva la 4 grade, suficient pentru distrugerea lor.

#53
Anushk90

Anushk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.01.2009
Eu cand m-am mutat in chirie, casa fusese a unui batran, era PLINA gandaci.  Conditiile particulare pentru care a trebuit totusi sa ne mutam acolo nu sunt relevante.
Oamenii au incercat sa dea o spoiala, dar evident ca n-au reusit sa ii extermine. Erau ascunsi peste tot. A fost prima oara cand am vazut cuiburi de gandaci. Ceva ingrozitor. La un moment dat s-a stricat masina de spalat si au venit aia de la reparatii inapoi desfigurati. Au zis ca era plin sub carcasa de gandaci morti si ca cel mai probabil au mancat din ceva parte electronica si de asta s-a defectat masina Posted Image .

Am scapat de ei cu SANO K300. E adevarat ca era casa relativ goala si noi inca nu ne mutasem. Am luat doua tuburi de K300 (la un apt de 50mp) si am dat peste tot. Am tinut geamurile inchise 3 zile. Dupa 3 zile, am maturat/spalat/curatat si cativa ani cat am stat acolo nu am mai avut gandaci deloc, desi in bloc continuau sa fie.

#54
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 The Stressmaker, on 18 august 2017 - 09:01, said:

La congelator ingheata si apa din fasole distrugand-o. Mai bine la frigider ca are undeva la 4 grade, suficient pentru distrugerea lor.

dar cata apa sa contina boabele de fasole uscata ? intreb, pentru ca mi se par foarte tari boabele, vorbim aici de fasole cumparata toamna/iarna, la cateva luni bune dupa recoltare.
am folosit insa si metoda descrisa de tine, cand nu aveam loc in congelator, am pus punga cu fasole uscata in cutia de legume-fructe din frigider si a fost foarte ok, desi erau boabe cu larve in ele, acestea nu s-au dezvoltat. evident, boabele "contaminate" le alegeam/dadeam deoparte inainte sa prepar fasolea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate