Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cum scap de acest tip de gandaci? (poze)

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Din ce am gasit pe net, umiditatea fasolei ar fi undeva la 10-12%. Poate nu vor fi afectate ca alte legume cu apa mai multa, daca sunt congelate clasic, dar unii probabil ca simt diferenta.
PS: procentul l-am gasit intr-un buletin de analiza care compara modul de fierbere al mancarii cu fasole cu "taria" flatulentei.

#56
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
sa stii ca sigura diferenta sesizata la vremea aceea era faptul ca fasolea supusa terapiei de congelare parca fierbea o idee mai rapid decat cea pastrata in conditii normale.
slava-domnului ca s-a inventat fasolea gata fiarta, la conserva, in sos propriu sau sos tomat/picant, am scapat de corvoada fiertului in 3-4 ape. pierdeam si timp aiurea, faceam si abureala in bucatarie.
stiu, nu e sanatos sa papi din conserva, dar cum nu mancam in fiecare zi fasole fiarta din conserva, cred ca e ok. pe cea conservata in sos propriu oricum o clatesc bine inainte de a o pune la gatit.

#57
ion009bz

ion009bz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.12.2007
A mai vazut cineva astfel de gandaci ? Sunt foarte mici aproximativ 1-2 mm . Stie cineva cum pot scapa de ei , sunt multi si la baie si in bucatarie . am dat cu diferite insecticide dar nu am scapat de ei . va multumesc !

Attached Files



#58
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Poza nu e prea clara, insecta parca seamana cu gargarita graului.

#59
ion009bz

ion009bz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.12.2007
am revenit cu imagini mai clare...cred....chestia este ca se inmultesc repede....si nici nu stiu pe unde ies . am gresie in toata bucataria si este chituita perfect !

Attached Files



#60
ion009bz

ion009bz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.12.2007
Multumesc corinadaniela ! ai fost de ajutor . aveam o pungulita cu grau in bucatarie si acolo erau intrusii !

#61
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Chiar voiam sa-ti scriu ca e gargarita graului, se vedea mai bine in ultimele 2 poze :-).
Daca mai ai pungi incepute de orez, faina, malai - verifica-le pentru orice eventualitate.

#62
Brekfloor

Brekfloor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.05.2018
Hey ! Eu m-am chinuit cam 2,5 ani cu sprayuri/si tot felul de alte recomandari.. de cam 14 luni nici urma de gandac.
Cum scapam de gandacii de bucatarie?
Metode pentru combaterea gandacilor de bucatarie sunt diferite,dar una singura este garantata 100% de catre mine,iar acea metoda o folosesc eu.
In 15 minute terminam toata treaba.
Dupa cunoasterea metrajului apartamentului m^2,si dupa "cantitatea" de gandaci,voi aplica o substanta in anumite puncte ale casei.
Pentru a va asigura garantarea succesului,va inmanez o copie a buletinului meu personal. Plus acountul meu de facebook- Istrati Cristian,pentru o incredere maxima,si eventual recomandari.
Sunt persoana fizica,si actionez pe cont propriu.
Sunati la orice ora.
Mentionez ca sunt insurat iar in primul an al copilului nostru nascut, am incercat disperat multe metode,multe spray-uri,am ajuns la un momentdat sa ne gandim la modul serios sa ne mutam..
In cele din urma am gasit singura metoda care ne-a scapat de gandaci,un amestec facut de mine,de doua substante diferite.
Cer cel mai mic pret,pentru ca stiu ce inseamna gandaci in casa,si sa ai si un copil..
Din al doilea motiv,un ban in plus pentru familia mea.
40-lei pentru apartamente pana in 50m2
50-lei pentru apartamente peste 50m2
60-lei pentru apartamente peste 100m2
0762 422 204.- Doar Bucuresti

Edited by Brekfloor, 24 May 2018 - 08:51.


#63
pacman44

pacman44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 25.02.2004
Salutare, am avut si eu acum cativa ani pb. cu gandacii de bucatarie.
Cred ca am incercat cu spray-uri si alte tampenii si n-a tinut. Pana am
folosit ceva numit k-othrine, un produs Bayer. Mureau nu numai gandacii, ci tot ce misca (muste, furnici etc).
https://www.pestcont...sc-25-5-ml.html

#64
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View Postpacman44, on 27 mai 2018 - 09:46, said:

Salutare, am avut si eu acum cativa ani pb. cu gandacii de bucatarie.
Cred ca am incercat cu spray-uri si alte tampenii si n-a tinut. Pana am
folosit ceva numit k-othrine, un produs Bayer. Mureau nu numai gandacii, ci tot ce misca (muste, furnici etc).
https://www.pestcont...sc-25-5-ml.html
corect,k-otrine pentru gandaci de bucatarie si diazinol pentru plosnite de pat

#65
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Eu aveam gândaci la greu în fața casei și deseori se mai repezeau prin casă. Am scăpat aruncând diatomită prin toate colțurile și sub pat, astfel încât nu și-au făcut cuib.
Mâncare mai rămâne dar rar prin cameră.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate