Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Cum scap de acest tip de gandaci? (poze)

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 tudorandrey, on 17 august 2017 - 22:07, said:


Multumesc fruoms , dar din pacate .. gandacii de bucatarie sunt prezenti , chiar in numar destul de mare , am folosit de toate ... spray , metode traditionale , capcane , lipici , inxecticid ... deci mai am putin si incep sa cred ca bomba atomica e raspunsul , dar astea nu mor nici de la radiatii sunt tari in gura Posted Image)

Advion Syngenta sau Bayer MaxForce - am locuit in Cipru cativa ani, si gandacii de acolo sunt o versiune mult-mult avansata fata de cei din Romania, gandeste-te la Predator Posted Image , cam asa de fiorosi si MARI sunt. Ei bine, dupa diverse solutii locale, una mai toxica decat alta, si desi unele chiar functionau, fiind un apartament, dupa ceva vreme reveneau. Dupa ce am cumparat cateva tuburi de MaxForce Gel, varianta profi, si am pus prin toate cotloanele, inclusiv pe casa scarii prin bloc, a fost exact ca o bomba atomica pentru gandaci, au disparut cu totul, cel putin pana ne-am mutat noi de acolo aproape un an mai tarziu - perioada in care era bug-free de se mirau si vecinii, pentru multi localnici gandacii fiind vazuti ca parte integranta din fauna locala.

P.S. daca nu gasesti prin Romania, vezi eBay/Amazon, au sigur ;)

#20
tudorandrey

tudorandrey

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.08.2017

 maccip, on 17 august 2017 - 22:19, said:

Imi pare rau pentru tine.
Chiar foarte rau.
Nici cu bomba atomica nu se scapa de aia.
Cu nimic, orice s-ar zice.
Eu am avut o lupta nedreapta cu ei. Nu am scapat decat mutandu-ma in alt bloc.
Dar...
Inainte de a ma muta am verificat TOT. Sa nu fie lufturi in gresie, sa fie totul infundat sa nu poata intra,
Pragul de la usa sa fie etans. Plinte din gresie lipita pe perete.
Deci sa nu fie nimic unde sa se ascunda nenorocitii.
Apoi electrocasnicele.
Am desfacut tot.. tot........ TOT.
Am gasit oua si in LCDul de la masina de spalat.
Deci am desfacut tot, am facut schitele la aparatura, cabluri, tot. Am desfacut motoarele de la masini.
Am aruncat toata mobila, nu m-am mutat decat cu o masa de la Ikea dupa ce am verificat-o cu atentie.
Am spalat tot cu otrava, apa, alcool izopropilic(circuitele)
Si dupa ce m-am mutat, tot am gasit un nemernic, se ascunsese sub ecranul de la masina de spalat vase, intre placa si ecran, era 1mm spatiu.
I-am futut un slap in cap si cu asta am terminat povestea. Era ametit de-atatea chimicale.
Dar.. inca sunt traumatizat. Aveam copii mici si nu puteam da cu otrava pe jos. Nu erau multi neaparat(aia erau in caminul de la facultate), dar erau acolo, prezenti.
De 3 ani de cand m-am mutat am ramas traumatizat. Cand vad un punct negru pe undeva, ma duc direct sa vad ce e.
Odata am vazut unul. Dar era de alt tip, nu de bucatarie, cand am vazut asta mi-era asa de drag de-mi venea sa-l pup. I-am futut un slap in cap si lu ala, dar.. era dragalas pe langa nenorocitii aia de bucatarie, chiar mi-as dori unul din specia aia sa-l am, sa-l cresc, nu se compara.

Deci imi pare rau pentru tine. Vinde casa si muta-te in alt oras.

:)) Ma bucur pentru tine , macar tu ai scapat , nu ma dau inca batut , sigur e ceva acolo ce ma poate scapa de ei.... trebuie sa fie..

 corina_geo, on 17 august 2017 - 22:24, said:


Advion Syngenta sau Bayer MaxForce - am locuit in Cipru cativa ani, si gandacii de acolo sunt o versiune mult-mult avansata fata de cei din Romania, gandeste-te la Predator Posted Image , cam asa de fiorosi si MARI sunt. Ei bine, dupa diverse solutii locale, una mai toxica decat alta, si desi unele chiar functionau, fiind un apartament, dupa ceva vreme reveneau. Dupa ce am cumparat cateva tuburi de MaxForce Gel, varianta profi, si am pus prin toate cotloanele, inclusiv pe casa scarii prin bloc, a fost exact ca o bomba atomica pentru gandaci, au disparut cu totul, cel putin pana ne-am mutat noi de acolo aproape un an mai tarziu - perioada in care era bug-free de se mirau si vecinii, pentru multi localnici gandacii fiind vazuti ca parte integranta din fauna locala.

P.S. daca nu gasesti prin Romania, vezi eBay/Amazon, au sigur Posted Image

Iti multumesc , am sa caut pe amazon sigur gasesc acolo sau cum ai spus mai sus , o pisica e perfecta :))

#21
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017

 maccip, on 17 august 2017 - 22:19, said:

Nici cu bomba atomica nu se scapa de aia.
Se scapa de ei nu-l speria, problema la bloc e alta - 10 fac dezinsectie unul nu , ca el nu are bani si de acolo se trage , trebuie facut la toti odata si mai ales in zonele : calde, umede, intunecoase cum sunt sub masca de chiuveta, sub aragaz, in aragaz, in scuturile de tevi (rabit) , unde este mancare , sub frigider , in general bucataria mizerabila atrage astfel de goange , de la mizerie se aduna , a nu se intelege gresit , despre focar vorbesc iar de acolo se raspandesc si ciudat , aproape intotdeauna cel care nu lasa sa intre cei de la dezinsectie acolo e si focarul...

#22
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 maccip, on 17 august 2017 - 22:01, said:

Bine ca nu ai din aia de bucatarie, de aia nu se scapa decat cu bomba atomica.
Deci nu sunt singurul care se confrunta cu astia Posted Image
Stiu ca dadusem cu un inseticid cumparat vrac si am scapat de ei pentru o vreme, avea culoare de benzina, tare as vrea sa-i stiu numele.

Edited by Erwin_Rommel, 17 August 2017 - 22:31.


#23
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Nu mai mentionati cu regent ca nu se mai fabrica. Si daca se fabrica sub acelasi nume nu mai este cea fost, mai degraba este parfumant. Insecticidele acestea sunt de contact asa ca insecta trebuie sa treaca pe acolo si durata de actiune este intre 1-3 saptamani.
Pentru gandacul acesta solutia este simpla. Daca exista saci cu fasole se pun in pungi de plastic etanse. Nu recomand spalarea cu apa ca este posibil sa se declanseze incoltirea. Si vechea metoda cu selectionarea fasolii pe masa cred ca da roade.

Ceva mai puternic decat regentul actual este Decis 50 ( pe la magazinele de fermieri se gaseste) care isi face treaba decent impotriva gandacilor de bucatarie. O fiola la 2-2,5L se da la o camera, se inchide si a doua zi "adunarea" pentru ca inca "dau din copita". Atentie ca este extrem de toxic pentru animale daca aveti asa ceva plus ca trebuie sa luati "o gura de aer" dupa fiecare pulverizare pentru ca pute urat si este inecacios. Se repeta la 3 saptamani de aproximativ 3-4 ori pana dispar de tot.

Regent este scos de minimum 5 ani iar perioada de garantie este de 2 sau 3 ani asa ca cel mai probabil ce este acum la vanzare este expirat.

Solutii eficiente impotriva gandacilor mai sunt si cu "picaturile pentru purici" de la veterinar care intervin in procesul de maturizare al gandacilor si ii sterilizeaza.
Alta varianta este cea mecanica cu nisip de diatomit (chiar si nisipul de litiera contine diatomit). Se foloseste unde sunt copii si nu se poate da cu solutie. Diatomitul ii razuie carapacea si ii deshidrateaza.

@maccip: nu cumva acolo "puiernita" era la vecini? ca atunci cand se inmultesc peste limita "emigreaza". Degeaba ii omori pe aia care au emigrat deja ca vin alte "valuri" din urma.
Pentru cei care gandesc ca o bucatarie mizerabila ii atrage ii sfatuiesc sa se mai gandeasca. O singura firimitura scapata pe jos si ratata de aspirator sau matura e suficienta pentru unul. Nu mizeria ii atrage ci mirosul de mancare.

PS: gandacul era de fasole si nu asta de care discutam acum. :)

#24
tudorandrey

tudorandrey

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.08.2017

 ldpe, on 17 august 2017 - 22:28, said:

Se scapa de ei nu-l speria, problema la bloc e alta - 10 fac dezinsectie unul nu , ca el nu are bani si de acolo se trage , trebuie facut la toti odata si mai ales in zonele : calde, umede, intunecoase cum sunt sub masca de chiuveta, sub aragaz, in aragaz, in scuturile de tevi (rabit) , unde este mancare , sub frigider , in general bucataria mizerabila atrage astfel de goange , de la mizerie se aduna , a nu se intelege gresit , despre focar vorbesc iar de acolo se raspandesc si ciudat , aproape intotdeauna cel care nu lasa sa intre cei de la dezinsectie acolo e si focarul...

Prin casa , m-am referit la bloc , apartament ( scuzati confuzia ) am locuit mult la casa si nu mi am dat seama , locuiesc intr un apartament de 3 camere la etajul 2 , gandacii sunt prezenti in proportie de 95 % in bucatarie doar, foarte rar pe hol sau camere

#25
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

 maccip, on 17 august 2017 - 22:19, said:

Imi pare rau pentru tine.
Chiar foarte rau.
Nici cu bomba atomica nu se scapa de aia.
Cu nimic, orice s-ar zice.
Eu am avut o lupta nedreapta cu ei. Nu am scapat decat mutandu-ma in alt bloc.
Dar...
Inainte de a ma muta am verificat TOT. Sa nu fie lufturi in gresie, sa fie totul infundat sa nu poata intra,
Pragul de la usa sa fie etans. Plinte din gresie lipita pe perete.
Deci sa nu fie nimic unde sa se ascunda nenorocitii.
Apoi electrocasnicele.
Am desfacut tot.. tot........ TOT.
Am gasit oua si in LCDul de la masina de spalat.
Deci am desfacut tot, am facut schitele la aparatura, cabluri, tot. Am desfacut motoarele de la masini.
Am aruncat toata mobila, nu m-am mutat decat cu o masa de la Ikea dupa ce am verificat-o cu atentie.
Am spalat tot cu otrava, apa, alcool izopropilic(circuitele)
Si dupa ce m-am mutat, tot am gasit un nemernic, se ascunsese sub ecranul de la masina de spalat vase, intre placa si ecran, era 1mm spatiu.
I-am futut un slap in cap si cu asta am terminat povestea. Era ametit de-atatea chimicale.
Dar.. inca sunt traumatizat. Aveam copii mici si nu puteam da cu otrava pe jos. Nu erau multi neaparat(aia erau in caminul de la facultate), dar erau acolo, prezenti.
De 3 ani de cand m-am mutat am ramas traumatizat. Cand vad un punct negru pe undeva, ma duc direct sa vad ce e.
Odata am vazut unul. Dar era de alt tip, nu de bucatarie, cand am vazut asta mi-era asa de drag de-mi venea sa-l pup. I-am futut un slap in cap si lu ala, dar.. era dragalas pe langa nenorocitii aia de bucatarie, chiar mi-as dori unul din specia aia sa-l am, sa-l cresc, nu se compara.

Deci imi pare rau pentru tine. Vinde casa si muta-te in alt oras.

aveam si eu in camin gandaci..erau portocali..nu puteam sa scapam de ei deloc..am dat cu spray pentru gandaci, au venit astia de la deratizare..nimic..inca mai erau..dar ne-am obinuit cu ei..in momentul in care aveam un soarece cu noi in camera:)))..al dreacu intra pe geam (stateam la etajul 3).. si aveam chiar curatenie in camera..dar degeaba:|..cand ai caminul langa tomberoane, e normal sa dai si de soareci prin camera...dar eu m-am speriat cand am vazut sobolanii noaptea pe strada..cat pisicile:|

#26
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007

 ldpe, on 17 august 2017 - 22:28, said:

Se scapa de ei nu-l speria, problema la bloc e alta - 10 fac dezinsectie unul nu , ca el nu are bani si de acolo se trage , trebuie facut la toti odata si mai ales in zonele : calde, umede, intunecoase cum sunt sub masca de chiuveta, sub aragaz, in aragaz, in scuturile de tevi (rabit) , unde este mancare , sub frigider , in general bucataria mizerabila atrage astfel de goange , de la mizerie se aduna , a nu se intelege gresit , despre focar vorbesc iar de acolo se raspandesc si ciudat , aproape intotdeauna cel care nu lasa sa intre cei de la dezinsectie acolo e si focarul...
Deci.. nici nu vreau sa stiu de asa ceva.
Daca mai vad odata unul din asta in viata, cred ca lesin.

Cu restul n-am nimic, chiar imi sunt dragi!
:D

 Erwin_Rommel, on 17 august 2017 - 22:30, said:

... am scapat de ei pentru o vreme.
Asta e marea problema.
Scapi de ei pentru o vreme cu multe.
Pana vezi iarasi primul.

Ascultati-ma, de asa ceva nu se scapa. Indiferent, poti sa darami blocul, tot nu scapi.
Cei care au scapat.. au scapat tot asa, pentru o perioada.

Gandacu de bucatarie e etern. La facultatea de electronica faceau baietii experimente pe ei.
Erau de cateva categorii principale;
- Gandacul tip Banda lui Moebus. Asta alearga pe banda toata ziua, cand pe-oparte, cand pe alta. Cand vrei sa-l prinzi, nu poti.
- Gandacul de sticla lui Klein. Ala poate intra intr-un loc perfect etans, si poate iesi de-acolo fara probleme. Il bagi in punga, legi pnga la gura si el iese. Nu-l poti nimeri cu slapul, daca vrei sa-l plesnesti.
- Gandacul de Hypercub (adica de Tesseract). Ala umbla printre sertare, acu-i acolo, acu nu-i. Pentru ca sa-l omori ai nevoie de un șlap 4D.
Cam astia sunt. Nu se scapa de ei.

#27
tudorandrey

tudorandrey

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.08.2017

 maccip, on 17 august 2017 - 22:42, said:


Gandacu de bucatarie e etern. La facultatea de electronica faceau baietii experimente pe ei.
Erau de cateva categorii principale;
- Gandacul tip Banda lui Moebus. Asta alearga pe banda toata ziua, cand pe-oparte, cand pe alta. Cand vrei sa-l prinzi, nu poti.
- Gandacul de sticla lui Klein. Ala poate intra intr-un loc perfect etans, si poate iesi de-acolo fara probleme. Il bagi in punga, legi pnga la gura si el iese. Nu-l poti nimeri cu slapul, daca vrei sa-l plesnesti.
- Gandacul de Hypercub (adica de Tesseract). Ala umbla printre sertare, acu-i acolo, acu nu-i. Pentru ca sa-l omori ai nevoie de un șlap 4D.
Cam astia sunt. Nu se scapa de ei.

Mi-a placut mult asta , mai ales ca la Inginerie Electrica am ales si eu sa merg :))  incep exprimentele imediat , fac si eu haz de necaz macar atat..daca de ei tot nu scap , noi sa fim sanatosi

#28
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
@tudorandrey: faceti urmatorul experiment. La o ora sau doua dupa ce ati inchis lumina sau cu o ora inainte de a se lumina intrati brusc in bucatarie si aprindeti lumina. Va convingeti asa de situatia reala.
Daca aveti "crescatorie" la unul din vecini va fi foarte greu sa scapati de ei. Nu este imposibil doar greu. In general astia stau ascunsi in zone unde au apa aproape sau sursa de hrana. Primul lucru este sa controlati sursa de apa apoi cea de hrana. Apa sa nu ramana la bateria de la bucatarie nici macar o picatura (reparatiile la tevi sunt absolut necesare) iar mancarea la cutii sau pungi ermetice. Facut curat cu aspiratorul apoi se arunca sacul daca este posibil. Gaurile intre tevile comune cu vecinii sa fie izolate cu spuma. Nenorocitii astia mananca aproape orice, chiar si lipiciul de la carti, dar fara apa rezista maxim o saptamana in caldurile astea. Sa nu va ganditi ca ce face rau la oameni gen apa sarata ii afecteaza. Nu reactioneaza la otravurile specifice oamenilor iar ardeiul iute nu ii afecteaza deloc.

PS: gandacii de bucatarie actuali sunt imuni la spray-urile obisnuite din comert. Dai cu spray-ul pe el si fuge in continuare si mai face si cu mana (intelegeti expresia). Ca sa scapati de ei trebuie doza soc ca altfel se imunizeaza si mai bine. Ce fac romanii acum fugarind gandacii cu insecticidul se numeste selectie artificiala unde cel mai rezistent gandac supravietuieste si se inmulteste.
Majoritatea spray-urilor din comert sunt de contact asa ca gandacul trebuie sa treaca pe acolo ca sa il afecteze.

#29
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
O campanie din asta de selectie artificiala mi i-a adus si mie in bucatarie.
Era noiembrie.
Pana in mai m-am luptat degeaba cu ei.

Plecase ala de a facut dezinsectie. Atunci au aparut.
A doua oara s-a intamplat acelasi lucru, prima data acu 15 ani, stateam intr-o garsoniera jegoasa unde nu mancam, nu beam apa, nu faceam nimic decat dormeam cateodata. Nici macar de-acolo n-am putut scapa de ei desi nu aveam niciun miligram de mancare prin casa.
Au venit unii sa dea de gandaci.."Poftiti va rog, dar n-am gandaci" "-Preventiv" "aham.. ia de-aici 50 de lei"
Si apoi au aparut.
Eu am crezut ca a dat ala cu ceva sa apara sa-l chem iara sa-i dau 50 de lei.


Dar daca e careva care a scapat de ei, aceast "knowledge" valoreaza mai mult ca reteta alchimistilor de a face aur din cacat.
Fara aur se poate trai. Cu gandaci nu!

#30
tudorandrey

tudorandrey

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.08.2017
Da , tocmai ce am fost in bucatarie , 5-10 gandaci langa ghiuveta , mai exact pe dulap langa aceasta .. nu mai suport , seara de seara..

Attached Files



#31
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

 tudorandrey, on 17 august 2017 - 22:59, said:

Da , tocmai ce am fost in bucatarie , 5-10 gandaci langa ghiuveta , mai exact pe dulap langa aceasta .. nu mai suport , seara de seara..

astia sunt:))))

#32
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Fuck.. cred ca lesin.
Cred ca o sa-i visez la noapte.

Deci nu suport aceste creaturi din poza. Sunt cele mai oribile creaturi care exista.

#33
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 maccip, on 17 august 2017 - 22:42, said:

Gandacu de bucatarie e etern. La facultatea de electronica faceau baietii experimente pe ei.
Erau de cateva categorii principale;
- Gandacul tip Banda lui Moebus. Asta alearga pe banda toata ziua, cand pe-oparte, cand pe alta. Cand vrei sa-l prinzi, nu poti.
- Gandacul de sticla lui Klein. Ala poate intra intr-un loc perfect etans, si poate iesi de-acolo fara probleme. Il bagi in punga, legi pnga la gura si el iese. Nu-l poti nimeri cu slapul, daca vrei sa-l plesnesti.
- Gandacul de Hypercub (adica de Tesseract). Ala umbla printre sertare, acu-i acolo, acu nu-i. Pentru ca sa-l omori ai nevoie de un șlap 4D.
Cam astia sunt. Nu se scapa de ei.

Eh, poate nu ma credeti dar oricat de prosti ar parea gandacii, stiu s-o faca pe mortii: cand vad unul turtit, il mai lovesc si eu o data chiar daca ma risc sa ma umplu de mazga. O data am facut disectie cu unul, i-am despicat capul de trunchi, avea maduva ca o fibra optica, foarte hi-tech daca pot sa spun asa. Am placerea divina sa-i arunc in WC, dracii tot inceara sa iasa din bideu dar trag apa pentru satisfactia mea. Mai arunc cu o chimicala (Dero sau sapun) pe ei si se blocheaza, baga eroare 404.
Eu cred cateodata ca gandacii de bucatarie sunt niste reincarnari ai oamenilor morti, parca esti blestemat cand ii vezi, is dusmanii rapusi de boala la care ai ras de ei la inmormantare.
Cine nu e cu mine impotriva mea!
Am sa incerc sa dau cu benzina, asta e accesibila si o iau la litru, cred ca se sufoca. Ma intreb daca niste neurotoxine sau placile cu feromoni si lipici dau roade. Daca nu, am si tricloretilena, o vars in baie sa vad distractie dupa.
Am auzit ca pliciurile de 2000 de volti (cu doua beterii de 1,5... normal) ii curenteaza, dar gandacii de bucatarie nu zboara, mai bine fac inundatie si bag doua sarme in priza: zzzz.
Nu stiu, ma termina si noaptea ca am usi vechi cu camera goala in interior, au structura ca de fagure...doamne ce zgomote aud cateodata, si ma scapa si oua goale - culmea zgarceniei.
Ma intrebam mai demult ce mananca: culmea, aveau o eugenie (croco) scapata sub dulap, au spart folia de plastic si o ineggrit o eugenie in locul ala, habar n-am daca o mancat sau au ''pompat'' ceva acolo...

Edited by Erwin_Rommel, 17 August 2017 - 23:22.


#34
ludiconiric

ludiconiric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.07.2006
In studentie, cand ne-am mutat in chirie, era plin de gandaci de bucatarie. Si cei care au stat inainte ziceau ca au dat cu tot ce stiau si nu au scapat de ei. Am fost la un magazin de chimicale si vanzatorul mi-a recomandat doua fiole: Fendona si Regent. Am facut un cocktail concentrat si am stropit cu el pe podea, prin bucatarie. Timp de doua saptamani gaseam in fiecare dimineata gandaci cu cracii in sus, morti sau aproape pe moarte. Apoi, timp de cativa ani cat am stat pe acolo, nici picior de gandac. Am dat si pe balcon, si desi se spala cu mopul saptamanal, daca intra vreo vietate si mergea pe balcon, acolo crapa. Deci efect garantat!

PS: am vrut sa cumpar acum 1 an Regent si nu am gasit. Vanzatorul mi-a dat, in schimb, Regesc. A zis ca e fix acelasi lucru, cu alta denumire.

#35
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Pai tu ai din aia si intrebi aici cum sa omori dragalasii ailalti de fasole?
Pai cu astia de fasole as putea sa dorm si in pat, daca as sti ca ma protejeaza de ceilalti.

#36
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Daca i-ai vazut acolo de acolo incepi cu reparatiile. Ai umezeala daca sunt grupati acolo. Chiar si o farfurie umeda ii atrage.
PS: asta e d-ala rosu. se inmulteste rapid dar nu e prea rezistent la frig. De astia scapi iarna mai usor decat de aia negri. Dar astia sunt si cei mai rezistenti la chimicale. Sa inteleg ca a fost "imobilizat" pentru poza?
LE: se pare ca pe astia ii atrage chestia aia "peanut butter" pusa pe o banda adeziva din aceea gri. Se lipesc de banda ca mustele ca sunt atrase de untul ala de arahide. Circula pe youtube ceva filmulete.

Edited by The Stressmaker, 17 August 2017 - 23:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate