Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Atenție cum conduceți în afara țării.

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Sunt în Germania și nu ma mira unele lucruri precum acesta.
Știți de faptul ca venind în fundul celui din față e contravenție cel puțin în Germania?
Aici nu ai voie sa dai bliț, (candvs au murit doua fete care au fost orbite și au avut accident mortal) sa fii agresiv, neamtul suna la politie și multe alte nereguli care în România sunt acceptate.
Am fost acasă și mi-am amintit imediat cum se circula, un tir-ist s-a dat jos sa ma pună la punct ca de ce merg eu cu 50 prin localitate?
Dacă nu era concediu, sunam sa vina poliția dar e greu de presupus dacă rezolvam ceva, am camera în mașină dar el nu a venit decât pana în spate gesticulând fioros, eu am accelerat în tromba.
Fiți mai toleranți, nu va avantați în altercații.

Am uitat link-ul.
http://m.stirileprot...icle_id=3757672

Edited by ddaannii, 17 August 2017 - 20:37.


#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
In orice tara, chiar si in cea mai bananiera tara ca Romania e interzis sa stai prea aproape de cel din fata. Problema e ca nu se dau amenzi si nu se suspenda permisul si din cauza asta cocalarii si mai ales cei din B se baga in fata ta daca lasi distanta regulamentara de siguranta. Lege exista dar trebuie intarita. De asta in USA politia se numeste agentie de intarire a legii. Cocalarii invata numai cu bata.
Cateva zeci de masini fara inscriptionare daca ar patrula prin Bucuresti si ar imparti amenzi si suspendari ar civiliza putin distanta fata de cel din fata, schimbarea de benzi fara cei 50 de metri si fara semnalizare si multe alte nereguli.
In B daca se verifica respectarea legi cred ca mai mult de jumatate raman fara permis.

Edited by Kroghy, 17 August 2017 - 20:44.


#3
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Aia cu flashurile e clasica in RO, cu cati idioti ma amuz eu... cred ca daca dau flashuri brusc au prioritate de presedinte, au impresia ca daca dau flashuri se activeaza modul de coloana oficiala si toti sar in sant sa treaca ei :D

De vina sunt prostii care chiar se arunca in sant cand vad flashuri... n-ai cu cine

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Ajungem si noi acolo, stati linistiti. Pana la flash, sa reglementeze ceva cu luminile alea de camion Coca Cola, care bat allover.
Am intalnit in trafic persoane care tin aproape, ca sa te forteze sa accelerezi.
Si mi-am dat seama c aam devenit si eu mai agresiv in trafic, ma enervez mai repede. De regula sunt multumit de cum reactionez, dar nu mereu.
Inca ceva aiurea: bagatul asta. Toti se baga...

#5
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
E destul de simplu, vezi un cocalar care tot sta in fundul tau si nu stii cum sa scapi de el? e simplu, ridici piciorul de pe acceleratie de cateva ori, pana nu intelege ce se intampla.

#6
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Eu le aprind frana in timp ce accelerez.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Asa fac si eu, Cornel.

#8
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 CerbulCornel, on 17 august 2017 - 20:52, said:

Eu le aprind frana in timp ce accelerez.
Eu le aprind stopul de ceata,scurt,nu ating frana,si se retrag imediat.

#9
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 Kroghy, on 17 august 2017 - 20:41, said:

In B RO daca se verifica respectarea legi cred ca mai mult de jumatate raman fara permis.


#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Multi nici nu cunosc legea. Am vazut conducatori auto, care nu stiau ca au gresit, care acorda prioritate din necunostinta de cauza, ingreuneaza traficul etc.

#11
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

 CerbulCornel, on 17 august 2017 - 20:52, said:

Eu le aprind frana in timp ce accelerez.
Am vazut smaqeria asta intr-un film...urmaritorul s-a dat peste cap intr-o curba stransaPosted Image

#12
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 ddaannii, on 17 august 2017 - 20:36, said:

Sunt în Germania și nu ma mira unele lucruri precum acesta.

Ce zici tu aici sunt niste chestii de bun simt. Ca nu-s valabile in Romania, asta e alta poveste.

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
aaa....si cum faceti asta ? Invatati-ma si pe mine . ( aia cu aprinsul franei in timp ce accelerati )

Edited by JurasikMan, 17 August 2017 - 20:59.


#14
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Tu nu ai doua picioare?

Edited by BlueKing-69, 17 August 2017 - 21:01.


#15
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Da,dar la noi sunt si multi "morti" in trafic care se deplaseaza cu viteza mecului si cate nu fac altceva decat sa ingreuneze circulatia.Mi se pare normal sa mai primeasca cateva flashuri astfel de soferi de duminica.

#16
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 balauru69, on 17 august 2017 - 20:59, said:

.... chestii de bun simt.....

Pai nu e nevoie decât de respectarea unor pasaje din lege, cum ar fi pastrarea distantei de siguranță.

#17
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
De ce e titlul pus așa? Adică de ce ”atenție” doar ”în afara țării”?

#18
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 JurasikMan, on 17 august 2017 - 20:59, said:

aaa....si cum faceti asta ? Invatati-ma si pe mine . ( aia cu aprinsul franei in timp ce accelerati )
Pui piciorul putin pe frana si calci acceleratia.
Becurile de frana uneori se activeaza si doar daca odihnesti piciorul pe frana :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate