Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Atenție cum conduceți în afara țării.

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
De ce sa dai flash-uri, sa stai in spatele unuia la mica distanta, de ce sa claxonezi daca nu exista un pericol imediat sau de neevitat? Ceea ce am inteles din postarea ta Dani, e ca "aveti grija cum conduceti in afara, dar cum ajungeti in RO puteti sa va faceti de cap". Ce rost are sa faci astfel de avertizari sau care ar fi rolul topicului? Ti se pare ca politia face un abuz in sanctionarea acestor fapte?

Daca nu ar fost legi scrise, ar fi trebuit sa fie legi nescrise ale bunului simt.

Edited by Karogs, 17 August 2017 - 21:08.


#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostJurasikMan, on 17 august 2017 - 20:59, said:

aaa....si cum faceti asta ? Invatati-ma si pe mine . ( aia cu aprinsul franei in timp ce accelerati )
Ei, atingi putin frana. Semnalul luminos apare imediat, nu trebuie chiar sa actionezi frana.

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostBlueKing-69, on 17 august 2017 - 21:01, said:

Tu nu ai doua picioare?
Ba da insa instructorul cu care am facut scoala de soferi ( in Jurasik acum multi ani ) , mi-a zis ca nu este indicat sa apesi frana in timp ce accelerezi. O fi demodat acum ...de aia am intrebat , sa imi updatez si eu stilul de condus .
Acum sa nu va suparati pe mine ( pot sa traiesc cu asta ...dar prefer sa nu adun inutil karma negativa ) insa tot agresivitate este si sa franezi sau sa dai semnal de franare unuia care este " agresiv " si iti sta in spate . Posted Image

Edited by JurasikMan, 17 August 2017 - 21:11.


#22
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostKroghy, on 17 august 2017 - 20:41, said:

In orice tara, chiar si in cea mai bananiera tara ca Romania e interzis sa stai prea aproape de cel din fata. Problema e ca nu se dau amenzi si nu se suspenda permisul si din cauza asta cocalarii si mai ales cei din B se baga in fata ta daca lasi distanta regulamentara de siguranta. Lege exista dar trebuie intarita. De asta in USA politia se numeste agentie de intarire a legii. Cocalarii invata numai cu bata.
Cateva zeci de masini fara inscriptionare daca ar patrula prin Bucuresti si ar imparti amenzi si suspendari ar civiliza putin distanta fata de cel din fata, schimbarea de benzi fara cei 50 de metri si fara semnalizare si multe alte nereguli.
In B daca se verifica respectarea legi cred ca mai mult de jumatate raman fara permis.
Ca bine mai zici...
Dar vezi tu ca sunt cu numar de B sau Bg dar soferii sunt foarte multi veniti de undeva mai din est...si  conduc in mare majoritate masini de fabricatie germana.
Sa vezi si beemveul de Maramures, ca si acolo stau foarte multi hoti in special care fura afara din tara, ce zmei sunt pe sosele.

Camere peste tot, masini neinscriptionate...ar face sa nu mai vedem Audi si beemveu pe strada.

#23
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Flashuri, ce flashuri?

#24
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu te lua dupa el, e ok... masina e facuta sa fie exploatata nutinuta la vitrine bibelou, ca sa nu cumva sa se strice :D

View PostJurasikMan, on 17 august 2017 - 21:08, said:

Ba da insa instructorul cu care am facut scoala de soferi ( in Jurasik acum multi ani ) , mi-a zis ca nu este indicat sa apesi frana in timp ce accelerezi. O fi demodat acum ...de aia am intrebat , sa imi updatez si eu stilul de condus .


#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostKarogs, on 17 august 2017 - 21:07, said:

Omul a evidentiat ca daca la noi, conducem ca-n jungla si prostia in trafic este o religie, altii iti dau in cap pe aceasta idee. La cum se conduce aici, mi se pare normal sa tragă un semnal de alarma: cand pleci din tara, vezi ca aia au apa calda.

#26
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postalexcrist, on 17 august 2017 - 21:06, said:

De ce e titlul pus așa? Adică de ce ”atenție” doar ”în afara țării”?
Pentru ca în România nu am auzit pana acum pe nimeni sa fie sancționat pentru asta, deși ar putea sa o facă.
Când conduc pe drumurile patriei și vad ce faze fac participanții sunt în stare sa sun politia dar parca vad ca ma aiurea în ras.
Poate-mi dai link sa ma lămuresc.

#27
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postddaannii, on 17 august 2017 - 21:03, said:

Pai nu e nevoie decât de respectarea unor pasaje din lege, cum ar fi pastrarea distantei de siguranță.

Sunt o gramada care n-au habar de lege, dar au bun simt. Si invers.

#28
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postddaannii, on 17 august 2017 - 20:36, said:

Aici nu ai voie sa dai bliț

Ba da, ai voie. In schimb nu ai voie sa stai pe banda de langa axul autostrazii si sa semnalizezi stanga.
Mi-am adaugat o categorie la permis acum mai putin de 1 luna in De si exact asta a fost subiectul uneia din orele de teorie: nu ai voie sa vii in fundul lui (se considera Belästigung), nu ai voie sa semnalizezi stanga pe banda de langa ax (semnalizarea o fololsesti pt a indica schimbarea directiei de mers, a benzii sau pt pericol --> faptul ca tu vrei ca el sa se dea din fata ta nu e pericol ), ai voie sa faci blitz-uri. Tot Belästigung e sa-i franezi in fata cand el iti face blitz-uri.

LE: degetul mijlociu se taxeaza cu amenda de 150 Euro, stiu o romanca mutata din Spania in Germania, care s-a trezit sa se comporte ca o vita si a platit

Edited by Lowrider, 17 August 2017 - 21:21.


#29
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostKarogs, on 17 august 2017 - 21:07, said:

Ce rost are sa faci astfel de avertizari sau care ar fi rolul topicului?
Deci, când se iese din tara noastră toată lumea o lasă mai la pas, mai sunt unii care îi dau de parca zici ca ei sunt zmei în EU.
Ma amuz și știu ca nu merg prea mult si-o pun de amenda.
Ești mulțumit?

#30
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu conduc oricum ca o baba . Cand ma faruieste cate unul imi pun Placido Domingo si dau mai tare .

#31
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006

View PostYOUR_GOD, on 17 august 2017 - 21:10, said:

Omul a evidentiat ca daca la noi, conducem ca-n jungla si prostia in trafic este o religie, altii iti dau in cap pe aceasta idee. La cum se conduce aici, mi se pare normal sa tragă un semnal de alarma: cand pleci din tara, vezi ca aia au apa calda.

Educarea oamenilor in general nu s.a facut cu vorba buna, ci prin forta sau constrangeri. Lasa sa curga amenzile, ca altfel nu se percepe mesajul. Citeam ca la ultima razie s-au luat vreo 2000 permise. Sunt sigur ca cel putin 10% ar fi avut circumstante atenuante si fapta se putea solda cu avertisment, dar s-a vrut a se da un exemplu, iar de acum incolo "frica pazeste  pepenii"

View Postddaannii, on 17 august 2017 - 21:19, said:

Ești mulțumit?

Nu este vorba de (ne)multumirea mea, ci de repulsia pe care o am fata de unele vertebrate bipede ce nu merita astfel de cuvinte "dulci", pentru ca nu vor face nimic altceva decat sa sfideze in continuare daca au metode/cunostinte de evitare a legii.

Edited by Karogs, 17 August 2017 - 21:25.


#32
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu stiu. Au unii amenzi cu carul si-i doare-n 14 de ele. Numai prostii le platesc. Prosti c amine. Nu e vorba, ca nu am amenzi, dar impozite si alte alea, da. Ma simt asa singur cand merg la taxe si impozite...

#33
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostLowrider, on 17 august 2017 - 21:18, said:

faptul ca tu vrei ca el sa se dea din fata ta nu e pericol ), ai voie sa faci blitz-uri.
Și chiar dacă faci blitz-uri asa agresiv? Nu treci pe partea cealaltă și faci belästigung?
Eu aici o singura data am dat scurt bliț și ala din fata a ridicat mana, nu s-a ferit, am renunțat si-mi vad de treaba, îi dau și peste 200km/h dar unde am cum.

#34
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006

View Postddaannii, on 17 august 2017 - 21:14, said:

Poate-mi dai link sa ma lămuresc.
Link la ce?

Treaba asta cu ”atenție în afara țării” e ca avertizarea ”las-o mai încet că e radar în față”. Cu ce scop o faci? Dacă e idiot sau se crede zmeu, lasă-l să învețe pe barba lui că prostia se plătește și că regulile sunt făcute să fie respectate, nu încălcate. Ne plângem că nu se respectă regulile la noi, dar când e vreun radar pe undeva, peste jumătate din mașinile din contrasens dau flashuri de zici că vine apocalipsa. Practic ne plângem că e nașpa în timp ce suntem complici. Mie-mi sună puțin a ipocrizie, nu crezi? Nu vorbesc de tine, că nu te cunosc, ci vorbesc așa, la general.

EDIT: Era și-un banc. Oricine merge mai încet ca tine e idiot. Oricine merge mai repede e sinucigaș.

Edited by alexcrist, 17 August 2017 - 21:31.


#35
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postalexcrist, on 17 august 2017 - 21:29, said:

Link la ce?
Pai vreau sa vad și eu pe cineva sancționat în România că cel din link-ul pus de mine.

#36
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postddaannii, on 17 august 2017 - 21:27, said:

Și chiar dacă faci blitz-uri asa agresiv? Nu treci pe partea cealaltă și faci belästigung?
Eu aici o singura data am dat scurt bliț și ala din fata a ridicat mana, nu s-a ferit, am renunțat si-mi vad de treaba, îi dau și peste 200km/h dar unde am cum.
Asta am intrebat si eu, iar instructorul a spus ca nu e, atata timp cat ii fac blitz-uri din timp, de la distanta, ca sa stie ca ma apropii cu viteza mare si el trebuie sa se trezeasca din somn si sa treaca pe banda cealalta.
Blitz-uri in combinatie cu rulatul in fundul lui este Belästigung, asa e.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate