Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Vreau sa cumpar masini din Germania si sa le revand

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postclaudiuandrei2010, on 13 august 2017 - 12:03, said:

... m-am gandit ca as putea sa fac afacerea astea. Cumpar masini de aici apoi taica'miu le vinde.


Wow ....ai fi sigurul cu ideea asta .

#20
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postclaudiuandrei2010, on 13 august 2017 - 12:03, said:

Locuiesc in Munchen si trebuie sa vin in tara de odata la 2 luni, asa ca m-am gandit ca as putea sa fac afacerea astea. Cumpar masini de aici apoi taicamiu le vinde.
Am avut o masina aici in Germania si una in Romania nu am foarte multa experienta dar in general neamtul este corect.
Daca tatal tau nu stie sa dea din "clontz" si sa scoata bani si din piatra seaca atunci risti sa vinzi masina cu o suma mai mica decat cea pe care ai cumparat-o.
Iar faza cu achizitia de la neamt cam pica, daca nu ai timp sa umbli si sa cauti masini vandute direct de proprietari. Chiar daca legile din Germania sunt mult mai aspre, sunt destui "nemti" cam bronzati si cu origini orientale ce vand masini de taxi drept "masina full-option fara piele, cu navi mare, 50.000km facuti in 5 ani si condusa de o batranica de acasa pana la piata".
Mai bine bagi banii aia intr-un cont de economii, si strangi dobanda de pe urma lor.

#21
claudiuandrei2010

claudiuandrei2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.10.2011

View PostJurasikMan, on 13 august 2017 - 14:07, said:

Wow ....ai fi sigurul cu ideea asta .
Am spus ca sunt eu sunt sinurul cu idea asta, terminati-va cu atitudinea asta " hai sa ma dau destept"

View PostHider141, on 13 august 2017 - 14:09, said:

Daca tatal tau nu stie sa dea din "clontz" si sa scoata bani si din piatra seaca atunci risti sa vinzi masina cu o suma mai mica decat cea pe care ai cumparat-o.
Iar faza cu achizitia de la neamt cam pica, daca nu ai timp sa umbli si sa cauti masini vandute direct de proprietari. Chiar daca legile din Germania sunt mult mai aspre, sunt destui "nemti" cam bronzati si cu origini orientale ce vand masini de taxi drept "masina full-option fara piele, cu navi mare, 50.000km facuti in 5 ani si condusa de o batranica de acasa pana la piata".
Mai bine bagi banii aia intr-un cont de economii, si strangi dobanda de pe urma lor.

Am timp sa caut direct de la propietari pentru ca locuiesc aici, pot sa astept si o luna pana gasesc ceva care chiar sa merite. Nu am de gand sa le vand aici in Munchen.

Edited by claudiuandrei2010, 13 August 2017 - 14:38.


#22
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
asta nu mai e afacere.

#23
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Cel mai bine este ce am scris cu intermedierea, tu nu ai investit nici macar 1 leu, esti platit inainte sa pleci in cursa, mai poti negocia cateva sute de euro tot pentru tine.
Am prieteni care aduc masini din strainatate pe platforma si prieteni care aduc si vand masini in tara, sa zicem ca cei care intermediaza au mult mai putina durere de cap si mult mai mare profit.

Chiar si cele din germania au inceput de mult sa fie "cosmetizate", au diferite defecte ascunse, oricum o masina SH inainte de toate trebuie sa o treci prin service sa te asiguri ca este sigura pentru condus si restul.
Sunt mult prea multe parcuri auto SH in Romania sa te pomenesti si tu in 2017 ca vrei sa folosesti bani tai sa cumperi alte cazane sa te chinuiesti sa gasesti client pe olx...

Am prieteni pe toata ramura auto, de la cei care fac traduceri, la cei care iti programeaza masina la RAR, la cei care vand/cumpara masini in RO, la cei care aduc cu platforma si iti zic direct ca cei cu platforma castiga 4-500 de euro de masina(pe platforma incap 2 masini) si ca intermediar mai negociezi cu cel care a pus anuntul, deci mai faci profit inca cateva sute de euro.
Deci realist de la cei care se ocupa cu asa ceva iti zic ca o sa faci cam 800 de euro pe saptamana, adica la drum, asta sa nu te dai peste cap. Fara ca treaba asta sa implice resursele tale, adica esti platit inainte sa nu ai surprize ca nu mai vrea masina sau ca are defecte. Clientul isi alege masina, tu doar o cumperi.

Edited by MateiEvi, 13 August 2017 - 15:20.


#24
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
@claudiuandrei, vezi-ti de treaba ta actuala ca esti total pe langa, si cu masinile, si cu afacerile.

#25
claudiuandrei2010

claudiuandrei2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.10.2011

View PostFriskey, on 13 august 2017 - 15:35, said:

@claudiuandrei, vezi-ti de treaba ta actuala ca esti total pe langa, si cu masinile, si cu afacerile.
Vezi ma de treaba ta, daca esti asa destept nu-ti mai pierde timpul pe thread-ul.

#26
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Nu trebuie experienta in asa ceva, doar atentie daca vrei sa vinzi masini in Romania, lucrurile pot degenera foarte repede daca vinzi din greseala vreo masina cu defecte ascunse.
Cum ziceam... durere de cap o are cel care vinde si cumpara masini in Ro, ca el este "bisnitarul" care i-a vandut masina defecta si trebuie sa schimbe cartela destul de des.

#27
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
la o masina de 2000-4000euro (pret vanzare masina in Ro) profitul tau este undeva la 500-800euro. Un avantaj ptr tine este ca tu oricum faci drumul catre Romania deci ori iti iese costul de transport 0 la masina, ori calculezi la profit si faptul ca iti scoti banii ptr drumul tau.

ai mare grija la ce masini achizitionezi, ca sa vinzi o masina trebuie sa fie la pretul pietei, nu cu mult peste el. sincer la masinile vechi cele cu tuv sunt tot mai putine si destul de scumpe. lumea aduce masinile vechi pe platforma (daca nu au tuv nu poti lua numere rosii). de asemenea la o masina veche este si riscul sa te lase pe drum Posted Image.

nu e nicio problema ca se ocupa tatal tau de vanzare, e chiar un plus. trebuie doar sa aiba rabdare cu cumparatorii, sa le explice adevarul, domne am baiatul in germania, nu ma ocup cu vanzare de masini, drept dovada am doar una la vanzare nu am 7.
eventual poti baga si o vrajeala ca ai adus masina pentru tatal tau dar nu ii place, vrea una mai mica Posted Image). tatal tau fiind probabil om serios,in varsta, tine combinatia.

View PostMateiEvi, on 13 august 2017 - 16:03, said:

Nu trebuie experienta in asa ceva, doar atentie daca vrei sa vinzi masini in Romania, lucrurile pot degenera foarte repede daca vinzi din greseala vreo masina cu defecte ascunse.
Cum ziceam... durere de cap o are cel care vinde si cumpara masini in Ro, ca el este "bisnitarul" care i-a vandut masina defecta si trebuie sa schimbe cartela destul de des.
o masina sh veche este o masina sh veche. nu exista defecte ascunse. fiecare o vede, o testeaza si o cumpara pe propria raspundere. masini fara "defecte ascunse" se gasesc pe la reprezentantele auto (se numesc masini noi).

Edited by bossake, 13 August 2017 - 16:12.


#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Adica vrei masina mai noua de 2000, pana in 200.000km, pana in 1000euro , daca se poate sa nu fie golf 4 ca e deja depasit, tu te auzi ce vorbesti aici ?
Afla ca nici un Golf 4 nu gasesti la 1000euro in stare buna, iar cumpararea si revanzarea masinilor e o ciorba reincalzita pentru tine, tu practic intri pe un domeniu unde sunt sute de romani cu peste 10-15 ani de experienta si care aduc masini la preturi mult mai bune ca ale tale. E ca si cum te-ai baga sa joci la Real Madrid cand tu abia stii cate minute tine un meci si vrei sa concurezi cu ceilalti jucatori de la Real.

#29
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

View Postbossake, on 13 august 2017 - 16:10, said:

o masina sh veche este o masina sh veche. nu exista defecte ascunse. fiecare o vede, o testeaza si o cumpara pe propria raspundere. masini fara "defecte ascunse" se gasesc pe la reprezentantele auto (se numesc masini noi).
Ba exista si nu te poti prinde de toate, apoi sa zicem daca ai cumparat o masina din germania si abia in Romania te prinzi de diferite defecte, genul ala de defect de zici ca trebuie incarcat AC-ul cu freon... si dupa ce incarci cu freon tot nu merge, ala este defect ascuns.
Cutia de viteze care dupa o luna de zile incepe sa faca zgomot, sa nu cupleze, defect.
Span bagat pe toba de esapament care dupa cateva luni se arde.
Sunt prietene la defecte ascunse de care nu te poti prinde asa de repede fara sa urci masina pe lift.
Doar am scris ca am prieteni care vand masini SH, cand au o masina cu defect iau legatura dinainte sa vina clientul, dau telefon pe la diferite service sa zica ca nu au freon, adica clientul sa verifice la urma ca AC-ul nu merge din alte cauze.

Si tu esti taparul, direct ca ai stiut de defect sau indirect ca doar ai vandut o masina adusa din straintate. Sa vezi cum iti suna clientul suparat(putin spus "suparat") care vrea sa discute putin cu tine despre masina cumparata. Masina cumparata din suma economisita intr-un an sau mai multi.

#30
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
cand cumperi o masina SH vechiuta  te astepti la orice defect.

daca eu cumpar azi masina din germania, o aduc pe platforma, tu o testezi habar nu am ce gandire ai tu, mergem unde vrei tu la ce mecanic vrei, te plimbi cat vrei cu ea, o cumperi si peste 1 saptamana nu iti mai merge AC-ul, sau iti pica cutia, cu ce sunt eu de vina?

sunt eu tepar ca iti pica tie X piesa dupa 1 saptamana? NU , nu sunt eu tepar. Asta e riscul unei masini SH. Poate sa pice toata a doua zi (evident exagerez). De vina nu sunt eu, ci utilizatorul final care nu realizeaza ca el a cumparat o masina de 10-15 ani vechime (o masina veche) care se poate strica orice piesa oricand si oricum.
Pentru cine are minte realizeaza ca atunci cand te indrepti spre o masina veche trebuie sa te astepti la orice. si samsarul ala cum a gasit-o asa ti-o vinde mai departe.

si eu din germania am luat-o asa cum am gasit-o. sunt samsari care aduc 10 masini o data. crezi ca ei stau sa le verifice pe toate?! crezi ca neamtul te lasa sa te plimbi 15 ore cu masina? stii ca de multe ori intr-un parc auto cand te vede ca te uiti mai mult de 15 minute la un cazan de 1000-2000euro iti zice ca la revedere, masina nu mai e de vanzare pentru ca ii pierzi omului timpul? Posted Image

Edited by bossake, 13 August 2017 - 16:29.


#31
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
"modelul de business" l-am inteles, cumperi>aduci>vinzi
Ce nu-mi este clar, cu cat speri sa vinzi aici o masima (ex: golf)?
Din cate stiu, un Golf 4 se vinde cu 2000-2500 acum.
Cat te costa drumul cu masina pana aici?
Vrei sa dai teapa sau vrei cand te intalnesti cu omul intamplator sa te poti uita in ochii lui?
Daca vrei tepe, nasol, ala nu e business, e inselaciune din start.
Daca vrei corectitudine, in speranta ca s-a prins macar putin din viata neamtului de rand, nu vad mare profit.

Gandeste-te asa, oamenii ce platesc 2000-2500 euro sunt foarte sensibili la pret, atat au, atat au putut imprumuta, atat au "combinat", le poti arata tu raheta la 3000, daca nu au, nu au si tot ceva in "buget" cumpara.

In plus, de la anularea faimoasei taxe auto/ de poluare/ mediu, se aduc sute, poate mii de masini/zi (multe conform ideilor tale in Romania), cozile pentru inregistrarea lor, fiscala si inmatriculare sunt uriase.
pune un google pe cozi inmatriculari si vei intelege poate putin dimensiunea "concurentei".

Edited by boringboy, 13 August 2017 - 16:35.


#32
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postclaudiuandrei2010, on 13 august 2017 - 15:55, said:

Vezi ma de treaba ta, daca esti asa destept nu-ti mai pierde timpul pe thread-ul.
Vad ca tu esti desteptul care le stie pe toate dar pierde vremea pe forum. Pana la urma ce vrei cu topicul asta? Sa iti laudam si aplaudam super planul tau?
Ca sfaturi oricum nu accepti.
Bafta!

#33
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
bossake - Orice bisnitar are un mecanic la care duce masina sa incerce sa o repare, in orice caz se cunoaste daca a fost umblat la ea de curand.
Vanzarile de cazane SH se bazeaza orecum pe lipsa de experienta a cumparatorului, sa nu o duca la service, sa fie prea zgarcit si sa nu doreasca sa o duca la reprezentanta.
Si chiar si cand faci toate astea... defecte ascunse tot sunt.

Sa te feresti de bisnitari ca ei nu pierd nici cand cumpara un cazan stricat, sunt foarte multe metode de a repara temporar o masina, carpeala.
Asa daca tu esti intermediar, tu doar esti platit sa aduci masina aleasa de client, tu nu ai vreo legatura.

Si ca om care am cumparat/vandut diferite lucruri in Romania, iti zic prietene ca romanul nu are mama si tatal este strain de meleagurile noastre, ar face orice sa vanda lucruri defecte la cativa zeci de lei, nu mai zic la cateva mii de euro.

Edited by MateiEvi, 13 August 2017 - 16:56.


#34
claudiuandrei2010

claudiuandrei2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.10.2011

View PostFriskey, on 13 august 2017 - 16:48, said:

Vad ca tu esti desteptul care le stie pe toate dar pierde vremea pe forum. Pana la urma ce vrei cu topicul asta? Sa iti laudam si aplaudam super planul tau?
Ca sfaturi oricum nu accepti.
Bafta!
Ai o gandire foarte rudimentare, presupui ce gandesc eu, nu mai bine pleci si tu toata lumea e fericitaTi-am spus ca nu ma intereseaza sa intru in polemici cu tine, de ce continui sa in polemi cu mine.

#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ti s-a spus cum sa faci daca vrei sa faci ceea ce ti-ai propus si acuma arunci cu pietre , pai cine are gandirea " rudimentara " baiete ?!
Tu fa cum vrei , daca sfaturile de aici nu te ajuta , e mai simplu sa treci mai departe si sa perseverezi in ideile tale - caz in care topicul asta ( de 2 bani ) poate fi sters ...

Edited by Baxon, 13 August 2017 - 17:08.


#36
claudiuandrei2010

claudiuandrei2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.10.2011
Nu incerc sa pacalesc pe nimeni, daca caut destul de mult pot gasi oferte bune la golfuri direct de la un propietar neamt cu toate reviziile la zi si Tuv. Un prieten a luat un golf 4 la 650 de euro in stare foarte buna cu tuv 2 ani si 180 mii km, benzina nu se calculeaza ca oricum fac drumul spre Romania mai platesc placutele de inmatriculare care sunt 150 de euro deci ajung cu totul la 800 de euro. Daca o vand cu 1500 de euro sunt super multumit.

View PostBaxon, on 13 august 2017 - 17:07, said:

Ti s-a spus cum sa faci daca vrei sa faci ceea ce ti-ai propus si acuma arunci cu pietre , pai cine are gandirea " rudimentara " baiete ?!
Tu fa cum vrei , daca sfaturile de aici nu te ajuta , e mai simplu sa treci mai departe si sa perseverezi in ideile tale - caz in care topicul asta ( de 2 bani ) poate fi sters ...
Ma refer ca mai sunt unii pe aici care te iau de sus si fac pe desteptii doar asa ca sa se afle in treaba, nu agreez asta. Am venit sa cer cateva sfaturi de la cei care chiar vor sa le dea.
P.s daca te uti la ce a scris prima data si cum a denatura discutia o sa vezi cu ce attudine a venit :)

Edited by claudiuandrei2010, 13 August 2017 - 17:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate