Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Aplicatie -Dialer

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011
As dori sa stiu daca  exista o aplicatie care sa modifice interfata in timpul apelarii sau a primirii apelurilor.

Edited by Ciubex, 11 August 2017 - 07:50.
am modificat fonturile


#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
In ce sens sa o modifice?
Sa afiseze ceva anume?
Eventual scrie daca ai observat la vreun model de telefon ceea ce vrei.
Fi mai specific.

#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Da instalezi alt dialer.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Incearca Drupe

#5
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011

 Mizu, on 11 august 2017 - 10:02, said:

Incearca Drupe


Acum chiar pe acesta il am pe telefon dar nu se schimba cu nimic in ceea ce priveste  interfata  apelurilor desfasurate sau a primirii lor si  practic tot cea standard isi desfasoara activitatea. Exista cumva vreo setare ?

 dreaQ, on 11 august 2017 - 08:36, said:

Da instalezi alt dialer.

am incercat  dar tot cea standard pare prioritara. Da un ex de un dialer care sa nu imi mai aduc aminte de cea veche.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
vezi asa, mergi la settings-apps, intri in setari la default apps, si pui drupe ca phone app.

#7
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011

 Ciubex, on 11 august 2017 - 07:51, said:

In ce sens sa o modifice?
Sa afiseze ceva anume?
Eventual scrie daca ai observat la vreun model de telefon ceea ce vrei.
Fi mai specific.

in momentul in care  instalez un alt dialer  sa-mi afiseze intefata acestuia atat  la apelare cat si la primirea apelurilor. Pur si simplu doresc  sa nu mai am de-a face cu cea anterioara( standard)

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Bun, pentru asta intri pe Google Play si cauti dupa Dialer, fiind o chestiune de gusturi nu prea am ce sa-ti recomand, sa instalezi un dialer, trebuie sa le iei tu cam de la un capat si sa le incerci si apoi sa ramai la cel care-ti place mai mult.
Google Play: dialer

#9
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011

 Mizu, on 11 august 2017 - 15:32, said:

vezi asa, mergi la settings-apps, intri in setari la default apps, si pui drupe ca phone app.

am incercat si acelasi lucru :(

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
aha, pai probabil intri in dialer cu tap pe icoana din bara. nu mai da tap pe icoana aia care e alta aplicatie, scoate-o si pune-o in locul ei pe cea de drupe.

Attached File  Screenshot_20170811-165708.jpg   68.42K   19 downloads

#11
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 gabri80el, on 11 august 2017 - 15:52, said:


am incercat si acelasi lucru Posted Image
probabil nu intelegi ca dialerul nou instalat foloseste baza de date a celui preinstalat. Mergi in agenda aplicatiei preinstalate si fa touch pe un contact. O sa-ti apara iconurile celor doua aplicatii dialer si doua optiuni: 1. just once si 2. always. Te pozitionezi pe iconul aplicatiei instalate si apesi "always".

#12
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Mda, am facut o confuzie si nu am inteles ce-i in neregula pentru tine.
Tu de fapt apelai aplicatia veche de dialer si nu cea instalata.
Ei bine, fiecare aplicatie are icon-ul ei, trebuie sa-l folosesti pe acela specific aplicatiei noi, in cazul tau Drupe.
De aceea trebuia sa-l inlocuiesti si din interfata "Home", cum a scris si Mizu.

Scurta prezentare Android OS
Android-ul ca sistem de operare "jongleaza" cu aplicatii, fiecare "chestie" e o aplicatie.
Homescreen-ul si fereastra care iti afiseaza lista aplicatiilor instalate e de fapt o aplicatie (= launcher)
Settings-ul e tot o aplicatie.
Dialer-ul e o aplicatie.
Caller ID-ul ceea ce vezi tu cand te suna cineva, e tot o aplicatie.

Astea se pot inlocui, dar din pacate inlocuirea acestea poate sa-ti incetineasca telefonul.
Daca ai mai multe aplicatii ce au o aceesi functionalitate poti fi intrebat pe care sa o folosesti, in acel moment poti alege sa o folosesti pe care o doresti si de asemenea, alegerea poate sa fie permanenta sau temporara, doar o data.

#13
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011

 Ciubex, on 11 august 2017 - 17:47, said:

Mda, am facut o confuzie si nu am inteles ce-i in neregula pentru tine.
Tu de fapt apelai aplicatia veche de dialer si nu cea instalata.
Ei bine, fiecare aplicatie are icon-ul ei, trebuie sa-l folosesti pe acela specific aplicatiei noi, in cazul tau Drupe.
De aceea trebuia sa-l inlocuiesti si din interfata "Home", cum a scris si Mizu.

Scurta prezentare Android OS
Android-ul ca sistem de operare "jongleaza" cu aplicatii, fiecare "chestie" e o aplicatie.
Homescreen-ul si fereastra care iti afiseaza lista aplicatiilor instalate e de fapt o aplicatie (= launcher)
Settings-ul e tot o aplicatie.
Dialer-ul e o aplicatie.
Caller ID-ul ceea ce vezi tu cand te suna cineva, e tot o aplicatie.

Astea se pot inlocui, dar din pacate inlocuirea acestea poate sa-ti incetineasca telefonul.
Daca ai mai multe aplicatii ce au o aceesi functionalitate poti fi intrebat pe care sa o folosesti, in acel moment poti alege sa o folosesti pe care o doresti si de asemenea, alegerea poate sa fie permanenta sau temporara, doar o data.

multumesc pentru explicatii , sunt foarte utile avand in vedere ca eu nu prea am folosit asa mult telefonul iar acum pentru mine este ceva nou androidul si incerc sa-l inteleg cat de cat .
Deci , am  facut setarile  pe care mi le ati spus anterior si nu am vazut nicio schimbare.Am schimbat si acel icon dupa cum se vede in imagine.Orice setari as face si orice icon as schimba  pana acum nu m-a ajutat cu nimic pentru ca imi apare la fel asa cum se vede in imaginile 2 si 3  iar eu as dori ca in momentul in care am instalat acel app drupe sa mi se afiseze precum este in imaginea 4 adica exact asa cum specifica acea aplicatie. Acum  nu neaparat ca tin mortis sa am aceasta interfata dar as dori sa stiu totusi unde este greseala ca nu cumva sa se intample si la alta aplicatie pentru ca  am instalat si Truecaller si practic acelasi lucru si cred  ca eu ceva gresesc undeva la setari desi am incercat tot ce se putea

 menaloty, on 11 august 2017 - 16:05, said:

probabil nu intelegi ca dialerul nou instalat foloseste baza de date a celui preinstalat. Mergi in agenda aplicatiei preinstalate si fa touch pe un contact. O sa-ti apara iconurile celor doua aplicatii dialer si doua optiuni: 1. just once si 2. always. Te pozitionezi pe iconul aplicatiei instalate si apesi "always".

aici posibil sa ai dreptate si probabil ca aceasta sa fie problema dar ce spui aici ma cam depaseste :))). nu am reusit sa ajung aici sau sa fac ceva in privinta asta nu ca nu as vrea  :P

Attached Files



#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Deci dai click pe icon si ce se deschide? Trebuie sa-ti apara ca in poza mea.

Attached File  Screenshot_20170813-204246.jpg   90.08K   17 downloads

#15
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011

 Mizu, on 13 august 2017 - 19:47, said:

Deci dai click pe icon si ce se deschide? Trebuie sa-ti apara ca in poza mea.

Screenshot_20170813-204246.jpg

da , asa imi apare , numai ca daca voi apela sau voi primi un apel interfata este  cea veche si nu cea pe care o arata drupe adica pozele pe care le-am atasat la 2 si 3 si eu as dori sa fie cum este la 4

#16
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Cand ai instalat drupe sau true caller, ea(aplicatia) iti pune si doua iconuri pe unul din ecrane. Cauta-le si filoseste-le doar pe astea doua.
O sa ai un icon de telefon si unul de agenda. Lucrezi de acum inainte doar cu astea. Cele ale aplicatiei preinstalate le duci pe ultimul ecran sau in functie de de launcher ai, poti sa le ascunzi.

#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
La apelare nu mi se modifica nici mie interfata, cred ca asa e normal deoarece nici in pozele lor nu vad altceva. Insa la intrare apel nu inteleg de ce nu iti apare ca in poza 4.

#18
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011

 Mizu, on 13 august 2017 - 20:46, said:

La apelare nu mi se modifica nici mie interfata, cred ca asa e normal deoarece nici in pozele lor nu vad altceva. Insa la intrare apel nu inteleg de ce nu iti apare ca in poza 4.

pai asta incerc sa aflu si eu  , de ce nu apare  mai ales acum ca imi spui ca la tine apare.Ai facut cumva vreo setare in plus  in ceea ce priveste aceasta aplicatie?sau care au fost pasii  care au dus la aparitia acesteia?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate