Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tensiune intre nul si impamantare - la jumatate din casa

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
@adisz: daca modifici un stecher schucko sa poti innadi firele poti sa verifici cu aparatul de masura la o priza si stecherul la alta priza. Poti testa asa toate circuitele din casa. Asa nu trebuie cei 20m de conductor.
Doar ca metoda cere sa se tina evidenta circuitelor/prizelor testate. La sfarsit se da "verdictul" cand se face adunarea circuitelor functionale si a celor defecte sau cu probleme. De aceea recomand sa se faca testarea pe o copie a instalatiei electrice, daca exista, unde se vor nota problemele.
Instalatia in sensul de "nou" poate avea 2 intelesuri. Primul ar fi ca este o instalatie executata recent de la zero iar al doilea ar fi ca instalatia a fost refacuta recent, pastrand structura veche. In primul caz este obligatorie existenta sigurantelor diferentiale pe cand in al doilea caz este discutabil fiind vorba de o reparatie.

#20
ailies

ailies

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.12.2006
Vreau sa va multumesc in primul rand pentru sfaturile operative, pertinente si strict la întrebarea mea.
In primul rand lui gabyxm, alincar, The Stressmaker, Assur,neagu_laurentiu, adisz

Cateva raspunsuri la intrebarile voaste:
- nu am avut proiect.... (no coment)
- banii....never ....ii mai vad
- nu mai dau de ”meserias” :)

Oricum problema trebuie rezolvata.
Din nefericire ...cu greu gasesti meseriasi....care stiu ce trebuie sa faca, pt ca a venit unul.... si l-am pus sa masoare cu aparatul de masura (Fluke 336).....raspunsul lui...”ca aparatul e prea destept...”, m-a facut sa ii spun ca nu am nicio graba si cred ca poate ramane si asa.....Venise cu recomandare.....
Nu am vrut sa supar pe nimeni asa ca ne-am rezumat doar la o cafea si .....sa nu-l mai vad!!!!

Probabil, o firma trebuie sa caut pana la urma....asta in cazul in care, urmând sfaturile voastre nu reusesc EU!!!
Oricum, am citit mult....nu îndeajuns insa sa repar singur, dar...eu insist....nu-mi place sa fiu pacalit asa usor.
Din nefericire nu am timp, merg doar in week-end si timpul e f scurt...
Daca voi cunoasteti un electrician, nu un ”meserias”, in Rm Valcea ar fi nemaipomenit.
Pana dupa sf. Marie nu mergem acasa, asa ca nu pot incerca sfaturile voaste, oricum, o sa va tin la ”curent” cu ceea ce voi face.

Inca o data va multumesc pt ca mi-ati mai ridicat valul de pe ochi, altcumva spus, mi-ati mai ridicat tensiunea pe faza :))

#21
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Fa te rog o poza la tabloul electric din casa si pune-o pe forum sa vedem ce sigurante ai. Daca ai bransament facut recent, fa o poza si la BMP (tabloul unde ai contorul).

#22
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Subscriu si eu, o poza face cat 1000 de cuvinte. Mai mentionati daca aveti priza de pamant locala (proprie).

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 The Stressmaker, on 10 august 2017 - 20:58, said:

@adisz: daca modifici un stecher schucko sa poti innadi firele poti sa verifici cu aparatul de masura la o priza si stecherul la alta priza. Poti testa asa toate circuitele din casa. Asa nu trebuie cei 20m de conductor.
Doar ca metoda cere sa se tina evidenta circuitelor/prizelor testate. La sfarsit se da "verdictul" cand se face adunarea circuitelor functionale si a celor defecte sau cu probleme. De aceea recomand sa se faca testarea pe o copie a instalatiei electrice, daca exista, unde se vor nota problemele.
Instalatia in sensul de "nou" poate avea 2 intelesuri. Primul ar fi ca este o instalatie executata recent de la zero iar al doilea ar fi ca instalatia a fost refacuta recent, pastrand structura veche. In primul caz este obligatorie existenta sigurantelor diferentiale pe cand in al doilea caz este discutabil fiind vorba de o reparatie.

Un stecher schucko costa in jur de 6-7 lei.
20 de metri de conductor/cablu costa in jur de 3-4 lei.

#24
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Dracu`cand nu are ce face isi masoara coada...sau tensiunea la prize.Posted Image

#25
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Fiecare are metoda lui de a gasi o problema.
PS: cablul de la calculator/laptop/prelungitor e "free" si are stecher. Un crampei de 10 cm de conductor sau o agrafa de birou se gaseste cam pe oriunde pentru a putea face o punte in acele gauri de la ele.
Atentie sa nu ramana cu agrafa in el cand armati sigurantele.
@Assur: ganditi-va ca o persoana mai slaba de inima poate sa aiba probleme daca tensiunea pe carcasa frigiderului urca la peste 24V si este in picioarele goale pe podea de beton sau altceva conducator de electricitate. Depinde de situatie pentru ca au fost cazuri de electrocutare si la 6V-12V dar in conditii deosebite. Majoritatea problemelor in instalatiile electrice sunt gasite intamplator.

#26
ailies

ailies

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.12.2006

 dorin_2k, on 10 august 2017 - 07:21, said:

In instalatia lui interna nou facuta ar trebui sa aiba diferential de 30 mA la prize.
.... cred ca nu am nicio diferentiala....
o sa pun astazi poze....

 The Stressmaker, on 11 august 2017 - 07:57, said:

Subscriu si eu, o poza face cat 1000 de cuvinte. Mai mentionati daca aveti priza de pamant locala (proprie).

...o sa pun poze, astazi, insa cu scuzele de rigoare ale unui diletant, unde ar trebui sa fie sau cum arata o priza de pamant locala ....???
....din ce spuneti voi ....imi lipsesc multe

#27
ailies

ailies

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.12.2006

 ailies, on 12 august 2017 - 06:35, said:

.... cred ca nu am nicio diferentiala....
o sa pun astazi poze....

...e clar, sunt ”varza” rau - nu pot atasa poze

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 ailies, on 12 august 2017 - 06:35, said:

.... cred ca nu am nicio diferentiala....
o sa pun astazi poze....



...o sa pun poze, astazi, insa cu scuzele de rigoare ale unui diletant, unde ar trebui sa fie sau cum arata o priza de pamant locala ....???
....din ce spuneti voi ....imi lipsesc multe

Priza de pamant se afla in pamant,nu o poti fotografia.
Priza de pamant se masoara,ea trebuie sa fie mai mica de 1 ohm,sau 4 ohmi sau 10 ohmi,depinde de la caz la caz.
Capatul prizei de pamant este conectat printr-un echipament numit piesa de separatie de centura de pamantare a casei.Tu cum stai la apartament (bloc) n-ai sa vezi asa ceva,

#29
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
more reply options/choose.../attach this file

#30
ailies

ailies

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.12.2006

 cipinet, on 12 august 2017 - 08:46, said:

more reply options/choose.../attach this file

sarut mana

Am revenit cu poze

 cipinet, on 12 august 2017 - 08:46, said:

more reply options/choose.../attach this file

sarut mana

Am revenit cu poze
Sper sa fie concludente.
De la contor, imi pleaca in doua locuri de consum, casa si o cabana.
Am 2 tablouri la casa, la parter, poza 4, si la mansarda - poza 5.

Realizez ca imi lipsesc...multe.
...si chiar vreau sa o realizez instalatia cum trebuie.
Intentionez sa cumpar un generator de curent, pt ca de multe ori tensiunea....lipseste :)
Am fluctuatii când vecinii sudeaza....deci cred ca si un stabilizator/regulator tensiune.

Chiar m-am suparat, asa pe situatie, si cel putin pana gasesc un electrician adevarat sau firma, sa invat cel putin....ce sa le cer . E lucru mare sa stii ce vrei...si asta cu ajutorul vostru.
De aceea va multumesc!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   381.59K   288 downloads
  • Attached File  2.jpg   210.05K   285 downloads
  • Attached File  3.jpg   225.11K   316 downloads
  • Attached File  4.jpg   246.93K   322 downloads
  • Attached File  5.jpg   247.07K   292 downloads


#31
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut

scuze ca intervin, masuratorile din primul post le-ai facut cu TOTI consumatorii scosi din priza si TOATE sigurantele de pe lumina decuplate?
poate electricianul a legat din greseala un circuit de lumina pe prize si daca ai intrerupatoare cu beculet (led) poate asta sa iti provoace un asa defect.
zic si eu.

Edited by gabimilo1, 12 August 2017 - 10:06.


#32
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
@adisz: omul sta la casa nu la bloc, asa se deduce si din primul post si acum din poze (later edit).

Acea piesa de separatie mentionata seamana cu o cutie care in partea de jos are o platbanda de metal si in partea de sus un cablu gros cat degetul (comparativ) si se monteaza pe peretele exterior al casei, undeva in zona tabloului electric principal. Daca nu exista atunci nu exista nici impamantarea locala. Totusi, este posibil sa existe impamantarea locala fara a avea piesa de separatie iar firul de conexiune sa fie adus direct in tabloul principal (cel de la parter).

Din poze inteleg ca din bransament pleaca alimentarea la tabloul de afara (acela cu priza) apoi din acel tablou in casa in tabloul cu doua randuri de sigurante si in tabloul cu un rand de sigurante.

Tabloul de afara are impamantarea in regleta aceea de plastic transparent de deasupra sigurantei de 25A care vine din reteaua stradala. Practic, din punct de vedere electric, acolo este punctul de intrare la dv. in casa, la acea siguranta de 25A, pentru ca bransamenul (cutia de plastic cu capac transparent) este proprietatea electricii si nu aveti voie acolo. Din acel tablou si acea siguranta de 25A pleaca doua cabluri inspre casa si pot presupune ca, avand doua tablouri, fiecare cablu alimenteaza cate un tablou. Asta inseamna ca fiecare tablou electric are impamantarea adusa la acel tablou de afara (unul direct la surub altul prin regleta transparenta de jos la acelasi surub). Problemele in acest tablou pot sa apara din cauza diferitelor sectiuni de conductor din acea siguranta, adica aveti doua conductoare de 6mm2 sau 10mm2 si unul de 2,5mm2 (sectiunea este data intotdeauna in mm2 daca nu se indica) in aceeasi gaura (clema de contact) a sigurantei si este posibil ca strangerea acesteia sa se fi facut defectuos. Se poate verifica cu voltmetrul daca intre acest nul si impamantare exista diferente semnificative cu un consumator pe acel circuit daca se masoara la fiecare tablou la puntea de nul si puntea de impamantare. Siguranta de 25A din acest tablou este de tip 2P adica ocupa doua locuri in tablou.

Primul tablou, cel cu doua randuri de sigurante contine, pe randul de sus sigurantele de 20A de tip 1P+N (adica ocupa un loc si are protectie numai pe faza dar intrerupe simultan cu faza si nulul si de aceea are 4 gauri) iar pe randul de jos sigurantele de 10A pentru iluminat. Se pare ca electricianul v-a lasat cate o rezerva din fiecare. In acest tablou exista doua reglete de metal in partea de sus, acestea sunt cele de la impamantare (izolatia fiind verde-galben). Vad ca firul de impamantare de afara vine in regleta din dreapta dar nu vad puntea spre regleta din stanga. Posibil ca aici sa fie problema.
Masurati cu voltmetrul tensiunea intre cele doua reglete. Daca apare voltaj intre ele atunci ori acea regleta din stanga este legata la o priza locala de pamant ori nu este legata deloc (conteaza unde duce acel fir cu sectiune mai mare din acea regleta stanga, posibil acesta sa fie impamantarea locala). Daca este legata aceasta regleta la priza de pamant si aceasta este functionala este posibil ca voltajul sa provina din reteaua stradala. Conductorii (firele) care trebuie urmarite vizual unde duc sunt cel mai gros de la regleta din stanga (primul din dreapta, il vad ca intra in perete odata cu celelalte cabluri) apoi firul gros din regleta din dreapta de la a patra gaura numarand din stanga unde duce. Ultimul fir din regleta din dreapta (cel mai in dreapta) este impamantarea care vine de la tabloul de afara. In acest tablou aveti sigurante la prize de 20A si conductor cu sectiunea de 2,5mm2. Ar fi trebuit sa fie de 16A pentru aceasta sectiune luand in calcul si faptul ca siguranta generala este de 25A care impune sigurante cu doua ordine de marime mai mici la tablou (25A->20A->16A) pentru asigurarea selectivitatii (adica sa nu sara si generala la orice scurtcircuit). Electricianul a facut o schimbare de sectiune cand a facut puntile la sigurantele de pe randul de10A micsorand sectiunea, de la cea a cablului maro la cea a cablului rosu. Puntile fiind in partea de sus iar poza este facuta de jos nu vad mai mult de atat.

Al doilea tablou pare ok, avand capacul pus nu se vede, si presupun ca cablul de alimentare ori vine prin perete de afara in spatele tabloului ori este adus prin unul din copex-uri de la celalat tablou. Daca este adus prin copex-uri inseamna ca vine din primul tablou, cel cu doua randuri de sigurante, posibil prin firele acelea rosu+negru care, apropos, par sa fie de 1,5mm2 cu mult sub 4mm2, minimum necesar la coloana intre tablouri. O recomandare ar fi sa pastrati traseele cat mai drepte la copex-uri fara sa faceti diagonale cu ele cand tencuiti.

Aceasta este descrierea la ceea ce vad in poze, fara a da o concluzie. Dar, ca parere personala, instalatia este defectuos executata, la nivel de executie al tabloului electric inclusiv simtul "artistic" al electricianului lasa mult de dorit in privinta asezarii firelor si pot presupune ca va asteapta ceva mai multe surprize.

Ideea este sa masurati, pentru inceput, tensiunea intre cele doua reglete din primul tablou. Scoateti tot din priza si masurati cu un bec de frigider pe regleta din stanga avand si voltmetrul montat intre iesirea de faza de la siguranta libera de 10A, de exemplu, si regleta. Puneti becul cu firele in paralel pe tatorii voltmetrului si observati scaderea de tensiune pe voltmetru. Daca tensiunea nu scade vizibil atunci acea regleta este legata la impamantare undeva. Repetati si cu cealata regleta pentru a avea o referinta considerand ca aceea este legata la impamantarea stradala care vine pe firul verde din a doua poza.
Repet, testele se fac de un electrician, eu prezint datele doar informativ.

Edited by The Stressmaker, 12 August 2017 - 10:29.


#33
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 dorin_2k, on 10 august 2017 - 07:21, said:

In instalatia lui interna nou facuta ar trebui sa aiba diferential de 30 mA la prize.

Avem poze. Imi arati si mie unde ii diferentiala aia de 30mA?

#34
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Cheama un electrician!  Aici primesti doar indicatii despre ce anume ar trebui sa faca cineva care se pricepe. Bafta!

Edited by curentarul, 12 August 2017 - 19:38.


#35
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
daca vine electricianul, sa-ti schimbe si sigurantele de 20A de pe parter cu unele de 16A, asa cum e la mansarda

 The Stressmaker, on 12 august 2017 - 10:24, said:

In acest tablou aveti sigurante la prize de 20A si conductor cu sectiunea de 2,5mm2. Ar fi trebuit sa fie de 16A pentru aceasta sectiune...

Edited by marco71, 14 August 2017 - 09:39.


#36
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.12.2008

 ailies, on 10 august 2017 - 05:13, said:

Va salut pe toti

Am terminat de curand casa si ne-am mutatin ea.
Intr-o zi nu am avut de lucru  si am inceput sa verific cu aparatul de masura ce tensiune am la prize.
Normal, intre faza si nul=220v, intre faza si impamantare....la jumatate din prize = 220 v, la cealalta ... =192 v. Am zis ca nu-i mare lucru....fluctuatii
Am verificat atunci  si intre nul si impamantare.... aici surpriza, la prima jumatate  = 0 V, iar la cealalta  = 28 V.

Am inceput sa citesc, sa intreb de ce.....dar de lamurit...nu m-a lamurit nimeni
Unii au zis ca e normal!!!, electricianul...ca e un curent rezidual, insa ..as fi de acord ...daca ar fi peste tot...
Altii au zis ca de la un consumator....

Daca poate cineva sa ma lamureasca, raman dator.
Nu stiu cu ce ai masurat tensiunea. Daca ai masurat cu un aparat electronic care au impedata mare, atunci este tensiunea indusa in nulul de protectie (pamantarea), care este intrerupta la jumatate din prize. Trebuie sa pui un bec de 24 V sa vezi daca are putere sa aprinda becul. Diferente de tensiune  intre nulul de lucru si nulul de protectie(pamantare)  pot sa apara cand cineva in zona are legat pamantarea ( nulul de protectie) in loc de cel de lucru: cu buna  stiinta sau fara intentie - intrerupt nulul de lucru

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate