Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

copil stangaci

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostJurasikMan, on 08 august 2017 - 12:18, said:

Si asta este o problema falsa. Eu tin mouseul de obicei cu stanga ..dar nu-l setez niciodata special ..este setat pentru dreapta . Nu am nici o problema sa schimb degetele cu care apas tastele .
esti nivel avansat, eu pot folosi ambele maini dar pentru anumite operatii folosesc dominant stanga sau dreapta, nu le amestec.
deci: scriu cu dreapta, desenez cu stanga, tin soarecele cu dreapta, tai cu stanga, dau cu dreapta, tin ciocanul cu stanga si cuiele cu dreapta, ping-pong cu dreapta,  manac cu stanga etc...

Edited by arg, 08 August 2017 - 12:25.


#20
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
si la fotbal aveam aceeasi problema..ce-i drept, sunt mai mult stangaci la fotbal..dar nu am probleme daca joc cu dreptul..cand e vorba de bataie, cu stanga, e nenorocire:))))..cand scriu, sunt ambidextru, desi acum m-am obisnuit cu dreapta mai mult

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
eu sunt de parere sa-l lase in pace, cu ce mana i se pare mai usor cu aia sa-l lase sa nu-l chinuie,
totusi mi se pare ca persoanele ambidextre au un avantaj.

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
inca o data,lasati copiii in pace sa faca ce vor
din acest subiect se naste alta curiozitate
merge la clasa 0,acum ar trebui sa aibe 5 ani sau in curand
scrie de 2!! scrie sau mazgaleste foile,daca stie sa scrie de 2 ani INTREBARE
COPILU TAU STIE SA SE JOACE?
cineva intreaba daca exista PIX pt stangaci si se raspunde ca este stilou,foarte nostim
altu cu mausul,cred ca exista setare in care poti schimba clikul in care parte vrei
eu sunt stangaci dar mausul nu-l pot folosi cu stg.doar dreapta

Edited by ceanu1980, 08 August 2017 - 12:36.


#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View Postadds, on 08 august 2017 - 11:36, said:

Buna.
Copilul meu va intra la clasa 0 in acesta toamna. Fiind stangaci, m-am gandit sa-i cumpar instrumente de scris specifice, eventual si rechizite(nu stiu daca vor trebui la clasa0).
Intrebarea mea e: parintii ai caror copii sunt stangaci, i-ati lasat sa foloseasca instrumente obisnuite, pentru a-i invata cu ele? Sau e mai bine sa-i ofer specifice, caz in care, probabil, ii vor trebui toata viata?
Mentiune: stie sa scrie de 2 ani, dar nefiind volum mare l-am lasat cu cele uzuale

Multumesc

asteapta sa primesti lista de rechizite, care probabil va suferi completari/modificari dupa prima sedinta cu parintii. la clasa 0 nu scriu prea mult si oricum o fac la inceput cu creionul. de baza vor fi coloratul, pictatul, decupatul.
in afara de instrumente de scris (pix, stilou, creion mecanic cu mina), am vazut doar foarfeca pentru stangaci, alte rechizite nu cred ca exista prin magazinele noastre.
on-line se pare ca oferta e mai bogata:
http://www.e-stangac...e-stangaci.html

daca al tau copil foloseste cu indemanare instrumentele de scris si alte rechizite "pentru dreptaci", n-are rost sa-l mai incurci/derutezi cu chestii speciale pentru stangaci.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
eu m-am inteles foarte bine cu stilourile bic de unica folosinta, care cu putina dexteritate se reincarca foarte usor.
https://www.emag.ro/...2/pd/D0RZS3BBM/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SEdJyrSEsMc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 08 August 2017 - 12:40.


#25
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postarg, on 08 august 2017 - 12:20, said:

deci: scriu cu dreapta, desenez cu stanga, tin soarecele cu dreapta, tai cu stanga, dau cu dreapta, tin ciocanul cu stanga si cuiele cu dreapta, ping-pong cu dreapta,  manac cu stanga etc...

scris/desenat predominant cu dreapta, mouse la munca pe dreapta si acasa pe stanga, cu ciocanul ca si tine, restul sporturilor ce necesita una din maini e tot cu stanga, telefonul doar cu stanga, mancare cu ambele, cutitul de legume doar pe dreapta, in rest cu stanga tai orice. de lovit ..... dau foarte bine cu ambele.

pt initiatoare, eu zic sa lasi copilul in pace si sa-si urmeze singur stilul, nu-l schimba, e cel mai bine pt el. cu timpul va evolua si va vedea ce i se potriveste cata vreme nu-l fortezi.

eu mi-am stricat scrisul tocmai pt ca am fost fortata de ai mei. ulterior din motive medicale, nici cu dreapta nu mai pot scrie cum trebuie :(

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
eu am reinvatat sa scriu cu stanga acu' 5 ani.
am gasit un font acceptabil, l-am importat in word, l-am scalat la inaltimea scrisului meu si am tipariti text gri peste care am scris pana cand s-a dat mana dupa fontul ala.
http://guindo.pntic....2/kidfonts.html

Edited by arg, 08 August 2017 - 13:10.


#27
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostdaniMMM, on 08 august 2017 - 12:02, said:

Unde se fac cursuri de jonglerie?

La circ. :lol:

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostMr_Who, on 08 august 2017 - 13:08, said:

La circ. Posted Image
de pe youtube... vointa sa ai....

Edited by arg, 08 August 2017 - 13:10.


#29
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postarg, on 08 august 2017 - 13:10, said:

de pe youtube... vointa sa ai....

...si bani de farfurii. :lol:

#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Eu sunt stangaci 100%, in sensul ca nu s-a incercat nici o tentativa de "corectare" pentru ca parintii nu au fost de acord (si ma bucur). Din amintirile mele, nu o sa aiba probleme decat la scrisul cu stiloul clasic pentru ca mana trece peste cerneala proaspata, respectiv penita are tendinta sa intepe hartia.
Evident ca scrisul cursiv este proiectat sa faciliteze viteza si caligrafia cand se scrie cu mana dreapta (penita in urma mainii) si nu va fi niciodata campion nici la estetica, nici la viteza. Din pacate, nu am ce sfaturi da la treaba asta. Eu am crescut intre proiectanti, stiam literele de tipar dinainte de scoala din plansele maica-mii, asa ca asta am folosit dintotdeauna la scris. Caligrafia si bastonasele le-am luat ca pe niste materii punctuale in care am facut ce s-a putut, si apoi mi-am vazut mai departe de scrisul meu de tipar.

Ca si dexteritate sau indemanare nu am avut niciodata probleme, dimpotriva. Cat timp unealta nu este proiectata specific pentru folosire cu dreapta, precizia e la fel de buna oricum, si vine mai degraba din coordonarea mana-ochi.
Ca si chestii de zi cu zi care sunt facute pentru dreptaci (si multa lume nu stie), iti pot exemplifica cu stilouri, foarfece (exista si pe dos), cutite de serviciu de masa (sunt ascutite pe o parte), spatule de bucatarie (cele cu botul in unghi) si multe scule si unelte specifice vreunei meserii, majoritatea armelor de foc. Astea toate ma enerveaza tare cand trebuie sa le folosesc, dar se poate trai bine mersi cu minim de adaptare.

#31
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
e mult mai convenabil sa fii dreptaci:)..noi scriem de la stanga la dreapta , daca poti, ar trebui sa-l inveti sa scrie cu dreapta..eu nici nu-mi aduc aminte cum m-au facut ai mei sa nu mai scriu cu stanga, stiu doar ca mi se parea natural sa scriu cu ambele maini, dar imi era mai convenabil sa scriu cu dreapta.

#32
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nu e musai, dar exista pixuri si ROLL-on pentru stangaci.
Daca iti permiti, mergi pe instrumente de scris pt stangaci, mai ales la inceput.

#33
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

View PostLex404, on 08 august 2017 - 11:44, said:

Lasa-l cu cele uzuale.

Cat e mic se poate obisnui, dar daca ii dai exclusiv specifice nu va fi in stare sa semneze o hartie cu pixul bancii pentru ca "nu e specific"
Exact asa m-am gandit si eu
Multumesc pentru confirmari

View PostMemeito, on 08 august 2017 - 11:57, said:

Trebuie sa il dai la niste cursuri care sa ii creasca dexteritatea, sa nu mai fie stangaci: jonglerie, scrima, ping-pong, etc. - ajuta mult la reflexe si indemanare.
De ce sa nu mai fie stangaci? Eu nu vad o problema in asta

LE: nu stiu de unde au inteles unii dintre comentatori ca as vrea sa-i schimb mana cu care scrie. Nicidecum, Vreau doar sa-i fac viata mai usoara la scoala.
@ceaunu1980, copilul meu nu are 5 ani, va avea 6 ani si 6 aluni in septembrie. El a ales sa scrie de la o varsta frageda(ii trimitea lista mosului), nu l-a fortat nimeni. Stai linistit ca stie si sa se joace, nu-ti face tu griji

Edited by adds, 08 August 2017 - 14:43.


#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
il poti pune sa faca anumite lucruri cu dreapta si altele cu stanga, recomandarea mea este sa nu-l fortezi doar pe o mana ci usor usor sa devina ambidextru....

#35
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu nu inteleg chestia asta "pune-l". dar de ce sa-l puna si sa nu-l lase asa cum e de la natura? mi se pare absurda o astfel de abordare. pt ca asa zice eticheta sociala? hai sa nu fim ipocriti cu propriile odrasle.

#36
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postadds, on 08 august 2017 - 14:31, said:

Exact asa m-am gandit si eu
Multumesc pentru confirmari


De ce sa nu mai fie stangaci? Eu nu vad o problema in asta

LE: nu stiu de unde au inteles unii dintre comentatori ca as vrea sa-i schimb mana cu care scrie. Nicidecum, Vreau doar sa-i fac viata mai usoara la scoala.
@ceaunu1980, copilul meu nu are 5 ani, va avea 6 ani si 6 aluni in septembrie. El a ales sa scrie de la o varsta frageda(ii trimitea lista mosului), nu l-a fortat nimeni. Stai linistit ca stie si sa se joace, nu-ti face tu griji

@Memeito se referea la stangacie, neindemanare:)..a fost o gluma :)

Eu iti recomand sa il inveti sa scrie cu dreapta, nu sa-l fortezi..e copil, vezi cum se descurca mai bine..daca e dreptaci va scrie mai bine..eu am prieteni care sunt stangaci si scriu foarte incet/urat.. Cum am spus, noi scriem de la stanga la dreapta, e mult mai convenabil sa fie dreptaci..si il va ajuta enorm:)..

Iti dau un exemplu  . Cand eram clasa 1 nu citeam cursiv, am stat la bunici o luna si in fiecare zi timp de 1-2 ore citeam cu el..mai plangeam (nu stiu de ce, nu ma batea:)), probabil era o situatie tensionata:).., dar asta e, am invatat de la el sa citesc cursiv si niciodata nu am avut probleme cu cititul:)

Alt exemplu.  eram foarte rarait cand eram mic si copii faceau glume pe seama mea, nu puteam pronunta corect R-ul  .asta ma motivat sa fac lectii de dictie, pana mi-a iesit.. Inca sunt rarait, dar pot pronunta cuvintele clar:) Am avut colegi raraiti care de-abia descifrai ce  ziceau..un adevarat chin:|

Cateodata e bine sa-l impingi de la spate pe copil, il vei ajuta in felul asta;)

View PostDany_Darke, on 08 august 2017 - 14:51, said:

eu nu inteleg chestia asta "pune-l". dar de ce sa-l puna si sa nu-l lase asa cum e de la natura? mi se pare absurda o astfel de abordare. pt ca asa zice eticheta sociala? hai sa nu fim ipocriti cu propriile odrasle.

daca el e stangaci si scrie de la dreapta la stanga..nu e nicio problema..

dar, noi scriem de la stanga la dreapta..e foarte greu pentru el sa tina pasul cu eventualele dictari din clasa..chiar daca e stangaci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate