Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

copil stangaci

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Buna.
Copilul meu va intra la clasa 0 in acesta toamna. Fiind stangaci, m-am gandit sa-i cumpar instrumente de scris specifice, eventual si rechizite(nu stiu daca vor trebui la clasa0).
Intrebarea mea e: parintii ai caror copii sunt stangaci, i-ati lasat sa foloseasca instrumente obisnuite, pentru a-i invata cu ele? Sau e mai bine sa-i ofer specifice, caz in care, probabil, ii vor trebui toata viata?
Mentiune: stie sa scrie de 2 ani, dar nefiind volum mare l-am lasat cu cele uzuale

Multumesc

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Lasa-l cu cele uzuale.

Cat e mic se poate obisnui, dar daca ii dai exclusiv specifice nu va fi in stare sa semneze o hartie cu pixul bancii pentru ca "nu e specific"

#3
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
exista pixuri pentru stangaci??? nu inteleg:|

#4
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Si al meu e stangaci (7 ani).
Nu i-am luat nimic specific, si se descurca foarte bine asa cum e ...
Nu-l face dependent de ceva anume, nu exista sa nu se obisnuiasca sa foloseasca instrumente normale, universale.
La fel, nu l-am constrans in niciun fel sa nu mai foloseasca stanga; am mai auzit de parinti care insista in a-l face sa scrie/manance cu dreapta, chit ca el e stangaci. Mi se pare o prostie ...
Nici nu stiam ca ar fi rechizite specifice stangacilor ...

Edited by shymano, 08 August 2017 - 11:51.


#5
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Trebuie sa il dai la niste cursuri care sa ii creasca dexteritatea, sa nu mai fie stangaci: jonglerie, scrima, ping-pong, etc. - ajuta mult la reflexe si indemanare.

#6
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Memeito, on 08 august 2017 - 11:57, said:

Trebuie sa il dai la niste cursuri care sa ii creasca dexteritatea, sa nu mai fie stangaci: jonglerie, scrima, ping-pong, etc. - ajuta mult la reflexe si indemanare.
Unde se fac cursuri de jonglerie?

#7
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

 jimmyboy9111, on 08 august 2017 - 11:45, said:

exista pixuri pentru stangaci??? nu inteleg:|

Da, exista stilouri pentru stangaci.

#8
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 daniMMM, on 08 august 2017 - 12:02, said:

Unde se fac cursuri de jonglerie?
https://www.google.r...rsuri jonglerie

#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Eu zic sa il lasi in pace, stangacia nu este o boala.
Ia-i instrumente de scris ca sa ii facilitezi munca ( mai ales ca exista) si nu e nevoie de jonglerii etc pt asta.

Nepota-miu e stangaci si nu am vazut in asta niciun defect, e in clasa a 10-a si nu a intampinat nicio dificultate. E adevarat ca nu vorbesc in calitate de parinte, dar cred ca nu trebuie sa faceti caz din asta. Bine ca e copilul sanatos, ca scrie cu stanga sau cu dreapta, nu trebuie sa fie o problema.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Memeito, on 08 august 2017 - 11:57, said:

Trebuie sa il dai la niste cursuri care sa ii creasca dexteritatea, sa nu mai fie stangaci: jonglerie, scrima, ping-pong, etc. - ajuta mult la reflexe si indemanare.
jongleria da , restul enumerate de tine nu.
e vorba de sinergie care trebuie rupta.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
@Diana, mi-e ok cu instrumentele de scris specifice. Dar nu pentru copii.

Un adult stangaci le va primi la fel de bine ca si un copil acum. Dar daca ii pui copilului exclusiv specifice ii va fi greu apoi. E fix perioada in care se formeaza asa ca ar trebui lasat sa se formeze cu cele "neutre" (evident, nici luate stilouri specifice dreptacilor)

#12
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
eu cred ca am fost stangaci cand am fost mic, dar am fost obligat de parinti sa scriu cu dreapta..acum sunt ambidextru:|

Edited by jimmyboy9111, 08 August 2017 - 12:15.


#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 -Diana-, on 08 august 2017 - 12:02, said:


Da, exista stilouri pentru stangaci.
da, in afara de faptul ca scrie "left hand" pe ele nu am vazut nimic dosebit...

orice stilou se da dupa mana celui care il foloseste, ce-i drept unele se "aseaza" mai repede si mai bine iar altele se aseaza in cozul de gunoi...

p.s. nu va luati de mine ca eu scriu de mana cu ambele maini.

Edited by arg, 08 August 2017 - 12:16.


#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu am fost stangaci. Acum sunt ambidextru . Nu am avut nici o problema cat am fost mic cu nici un fel de ustensila. Este doar impresia parintilor sau a celor care nu stiu ce inseamna de fapt sa fii stangaci ca trebuie ceva corectat / reparat / modificat . Retin ca maica-mea isi dadea ochi peste cap si zicea ca ii pleaca inima din stanga in dreapta daca mai scriu cu stanga . Mi-a pasat fix'pix de treaba asta si am scris cum mi-a venit mie . Mai tarziu am inteles ca este mai comod sa scriu cu dreapta si pur s smplu am schmbat mana . Nu am avut nevoie nici de consiliere psihologica , nici de instrumente speciale . Am luat scula de scris in mana dreapta ...si aia a fost tot . In rest , ma folosesc la fel de bine de ambele .

Edited by JurasikMan, 08 August 2017 - 12:16.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Io' cred ca singura problema majora pentru stangaci este faptul ca nu vor gasi intotdeauna un mouse specializat pentru mana stanga.
In rest?Sanatate sa fie si sa aiba parinti destupati si isteti care sa-l aprecieze,ocroteasca si sa-l iubeasca.

#16
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

 JurasikMan, on 08 august 2017 - 12:15, said:

Eu am fost stangaci. Acum sunt ambidextru . Nu am avut nici o problema cat am fost mic cu nici un fel de ustensila. Este doar impresia parintilor sau a celor care nu stiu ce inseamna de fapt sa fii stangaci ca trebuie ceva corectat / reparat / modificat . Retin ca maica-mea isi dadea ochi peste cap si zicea ca ii pleaca inima din stanga in dreapta daca mai scriu cu stanga . Mi-a pasat fix'pix de treaba asta si am scris cum mi-a venit mie . Mai tarziu am inteles ca este mai comod sa scriu cu dreapta si pur s smplu am schmbat mana . Nu am avut nevoie nici de consiliere psihologica , nici de instrumente speciale . Am luat scula de scris in mana dreapta ...si aia a fost tot . In rest , ma folosesc la fel de bine de ambele .

:))

eu nu stiam cu care sa scriu..mereu uitam:))..iar dreapta era mai comoda:)

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 adisz, on 08 august 2017 - 12:15, said:

.... nu vor gasi intotdeauna un mouse specializat pentru mana stanga....
da de unde... gasesti a fel de usor ca si pentru dreapta, oricum nu-mi plac soarecii asimetrici...

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si asta este o problema falsa. Eu tin mouseul de obicei cu stanga ..dar nu-l setez niciodata special ..este setat pentru dreapta . Nu am nici o problema sa schimb degetele cu care apas tastele .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate