Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

copil stangaci

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDany_Darke, on 08 august 2017 - 14:51, said:

eu nu inteleg chestia asta "pune-l". dar de ce sa-l puna si sa nu-l lase asa cum e de la natura? mi se pare absurda o astfel de abordare. pt ca asa zice eticheta sociala? hai sa nu fim ipocriti cu propriile odrasle.
Nu cu o palma dupa ceafa, ci doar in ce mana ii pune prima data acel "obiect".

#38
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostMemeito, on 08 august 2017 - 12:05, said:

Asta ar mai lipsi pe langa trompeta si tobe,sa-l prinzi cand jongleaza cu telefoanele prin casa intre vitrina cu portelanuri si televizorul cel nou

Edited by daniMMM, 08 August 2017 - 15:19.


#39
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

View Postjimmyboy9111, on 08 august 2017 - 15:10, said:

daca el e stangaci si scrie de la dreapta la stanga..nu e nicio problema..

dar, noi scriem de la stanga la dreapta..e foarte greu pentru el sa tina pasul cu eventualele dictari din clasa..chiar daca e stangaci.
Scrie de la stanga la dreapta.(off: se mai fac dictari?)

Edited by adds, 08 August 2017 - 15:21.


#40
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postadds, on 08 august 2017 - 15:20, said:

Scrie de la stanga la dreapta.(off: se mai fac dictari?)

eu am avut un coleg care scria de la dreapta la stanga:))..era stangaci omul si ii era mult mai usor asa

incearca sa-l inveti   sa scrie cu dreapta..se va chinui mai tarziu daca e stangaci..

Si da, normal ca se mai fac dictari..trebuie sa invete copilul sa scrie

#41
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
A mea e stangace, m-a mostenit. La fel, in toamna va intra in clasa 0.

I-am luat cateva chestii de aici http://www.e-stangaci.ro/ intre care si un stilou. Dar majoritatea instrumentelor de scris sunt normale.

O sa discut cu invatatoarea nu care cumva sa o forteze sa scrie cu dreapta, ca fac scandal (inca mai tin minte riglele luate peste mana ca sa ma forteze sa scriu cu dreapta...si tot oribil scriu). Oricum, se descurca deja destul de bine cu stanga, chit ca face literele "in oglinda' uneori sau scrie de la dreapta la stanga. Mai are timp sa se acomodeze...

#42
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Si eu sunt stângaci, dar nu-mi amintesc sa fi folosit instrumente de scris specifice. Mi-a fost mai greu sa scriu cu stiloul, in rest nu am întâmpinat dificultăți la scriere.

#43
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Sa inveti un stangaci sa scrie cu dreapta e la fel de natural ca si sa il inveti sa ii placa barbatii daca in mod natural e heterosexual. Poate intelegeti treaba asta, in sfarsit. Poate ca reuseste. Ba nu, sunt sigur ca reuseste, ca am mai vazut treaba asta, dar persoana aia va fi un hibrid de aptitudini impuse si naturale.
Daca un individ e stangaci e din cauza ca emisferele lui sunt conectate diferit fata de majoritatea populatiei, nu e o chestie care se poate invata, ca mersul la olita. Iar treaba asta are implicatii mai mari decat mana cu care tine o unealta de scris.

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Ba este exact ca mersul la olita, daca trebuie inveti.
E doar o chestie de obisnuinta, de exemplu sunt oameni care si-au pierduta mobilitate mainii drepte si au trecut pe stanga sau au pierdut ambele maini si au inceput sa scrie cu picioarele.
Asta cu emisferele native e o tampenie, creierul se adapteaza la necesitati, nu creierul dicteaza mana ci modul in care apuca prima data copilul.

Daca ii oferi creionul cu dreapta el o sa-l apuce cu stanga... Tot timpul invers, in oglinda.

#45
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
@alka, multumesc. La fel m-am gandit si eu sa vorbesc cu invatatoarea.

@all: nu-l voi indemna sa scrie cu mana dreapta, daca el n-o va face din proprie vointa. DELOC. Deci, discutiile cu ''se invata ca mersul la olita, nu fac sens. Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate