Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Idee de aplicatie Android "sa ridicam gunoaiele de pe strada".

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,578
  • Înscris: 15.06.2007

 MateiEvi, on 07 august 2017 - 19:54, said:

Este adresata celor care vaneaza pokemoni sau gb orange.

Este vorba despre a face educatie.
Am doi "amgajati" de vreo 20 de ani, si nu reusesc sa-i fac sa priceapa: peturile si cartoanele in sacul  cu  reciclabile, deseurile menajere in tomberonul alaturat.  Ei "n-au timp de prostii", nu-i intereseaza d'astea.
Ba! Cum dracu! La 20 de ani, cand gată facultatea, nu sunt in stare de atata lucru?
Numa noi am invatat de la "Captain Planet " sa salvam planeta?  
Fiul meu la 5 ani stie ca bateriile se arunca in spatii special amenajate, pentru a fi reciclate, si nu la gunoi.

#20
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 tfmercedez, on 07 august 2017 - 21:00, said:

Am doi "amgajati" de vreo 20 de ani, si nu reusesc sa-i fac sa priceapa: peturile si cartoanele in sacul  cu  reciclabile, deseurile menajere in tomberonul alaturat.  Ei "n-au timp de prostii", nu-i intereseaza d'astea.
Ba! Cum dracu! La 20 de ani, cand gată facultatea, nu sunt in stare de atata lucru?
Numa noi am invatat de la "Captain Planet " sa salvam planeta?  
Fiul meu la 5 ani stie ca bateriile se arunca in spatii special amenajate, pentru a fi reciclate, si nu la gunoi.
Chiar, sa se promoveze serialul de desene animate Captain Planet si copii sa aiba de unde invata.

#21
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Da, o sa fie de succes, o sa o instaleze doar familia ta, desi nici aia ca probabil nici nu stiu sa instaleze aplicatii.

 tfmercedez, on 07 august 2017 - 21:00, said:

Am doi "amgajati" de vreo 20 de ani, si nu reusesc sa-i fac sa priceapa: peturile si cartoanele in sacul  cu  reciclabile, deseurile menajere in tomberonul alaturat.  Ei "n-au timp de prostii", nu-i intereseaza d'astea.
Ba! Cum dracu! La 20 de ani, cand gată facultatea, nu sunt in stare de atata lucru?
Pai cand lucrezi cu tarani needucati care se uita la 1000 de lei ca fiind venit ce sa te astepti de la ei? Deja fac mult prea mult pentru aia 1000 lei si tu mai vrei sa faca si prostii de semintele alea? :D

#22
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Nimic nou ! daca imi aduc bine aminte exista o asemenea aplicatie ! O sa fac sapaturi si dau detalii !

#23
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 tfmercedez, on 07 august 2017 - 21:00, said:

Am doi "amgajati" de vreo 20 de ani, si nu reusesc sa-i fac sa priceapa: peturile si cartoanele in sacul  cu  reciclabile, deseurile menajere in tomberonul alaturat.  Ei "n-au timp de prostii", nu-i intereseaza d'astea.
Ba! Cum dracu! La 20 de ani, cand gată facultatea, nu sunt in stare de atata lucru?
Numa noi am invatat de la "Captain Planet " sa salvam planeta?  
Fiul meu la 5 ani stie ca bateriile se arunca in spatii special amenajate, pentru a fi reciclate, si nu la gunoi.
Păi pune-le serialul să-l vadă,dar ai grijă să stai lângă ei să le traduci tu direct verbal,nu cu scris!

#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,578
  • Înscris: 15.06.2007

 samebo, on 07 august 2017 - 21:08, said:

Da, o sa fie de succes, o sa o instaleze doar familia ta, desi nici aia ca probabil nici nu stiu sa instaleze aplicatii.
Pai cand lucrezi cu tarani needucati care se uita la 1000 de lei ca fiind venit ce sa te astepti de la ei? Deja fac mult prea mult pentru aia 1000 lei si tu mai vrei sa faca si prostii de semintele alea? :D
Fac si 3000- 4000 in lunile bune! Ai dreptate ca sunt de acasa cu porcul in coteț si latrina in gradina.. nu-si bat capul cu gunoiul.

#25
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 gumball3000, on 07 august 2017 - 19:56, said:

sa curete statul!
Cu mentalitatea asta, tara se va umple de gunoaie pana la refuz daca te bazezi pe stat!

Edited by sSorsy, 07 August 2017 - 22:49.


#26
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008
Un fel de Pokemon Go, mai util. Si să fie cu punctaje, hârtie 10, menajer 20, rahat de câine 30, rahat de om 50.

Edited by caiuscorneliu, 07 August 2017 - 23:53.


#27
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Undeva recent v/am zis cum am fost educat pt. un chistoc..80P.Da avea ala tot felul de electronice pe el.Sa le furnizeze localele aparatura aia,ca nu o fi de unica folosinta,si va asigur ca intrun an someaza aia.

#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 Damascus77, on 07 august 2017 - 19:53, said:

Și lași gunoierii să câștige și ei o pâine ?
Nu mai bine pastram curatenia?
Salubritatea sa se ocupe de treburi mai grave, gen copaci cazuti, degajare ape, etc.

 MateiEvi, on 07 august 2017 - 19:42, said:

Ma gandeam ca ar trebui facuta o aplicatie sa ridici gunoaie de pe strada, peturi, pungi de seminte, hartie, gunoaie aruncate aiurea si sa primesti puncte.

Parca ar merge asa pe post de cultura civica.
se dadeau note bune la scoala, si nu se inghesuia lumea,

Edited by MarianG, 08 August 2017 - 00:46.


#29
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
eu as arunca o hartie pe jos de 100000000000000000000000000000000000000 de ori, pentru a face cat mai multe puncte..mda...sunt roman:|:))

#30
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

 Erwin_Rommel, on 07 august 2017 - 21:05, said:

Chiar, sa se promoveze serialul de desene animate Captain Planet si copii sa aiba de unde invata.
e vechi. o versiune noua ar trebui. ceva un film sau o serie cum sunt cele din MARVEL CINEMATIC UNIVERSE. altfel ai davinci learning unde au desene animate special pe tema mediului. in alta ordine de idei daca nu se face la scoala asa ceva ca sa auda toti copii ce trebuie sa faca degeaba...

 jimmyboy9111, on 08 august 2017 - 01:02, said:

eu as arunca o hartie pe jos de 100000000000000000000000000000000000000 de ori, pentru a face cat mai multe puncte..mda...sunt roman:|Posted Image)
uite exact asta e buba. desi se poate face un sistem cu o singura sau cateva poze per user intr-o anumita limita de timp.

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,578
  • Înscris: 15.06.2007

 MikeSpike, on 07 august 2017 - 23:42, said:

Undeva recent v/am zis cum am fost educat pt. un chistoc..80P.Da avea ala tot felul de electronice pe el.Sa le furnizeze localele aparatura aia,ca nu o fi de unica folosinta,si va asigur ca intrun an someaza aia.
80P fiind ce moneda?

#32
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
pounds,lira sterlina aka circa 400 lei pe loc sau dupa 21 zile majorari,+alte zile paremi/se ca te judeca astia,+cred ca ajungi sa figurezi in nu stiu ce banca de date.Incertitudinile ce le/am expus nu le stiu ca am platit.

#33
FzR1983

FzR1983

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 12.11.2015
De acord cu dl high_energy. La adolescenti/copii pana-n 10-11 ani, aceasta problema se poate rezolva si prin orele de educatie civica. Desi, sa fiu sincer, in ultima vreme n-am prea mai vazut ca tineretul sa arunge gunoaie pe langa cos, unii chiar cauta cu privirea pe strada un mic tomberon pentru a lasa un ambalaj. E drept, in zona unde locuiesc sunt inconjurat si de institutii de invatamant remarcante: Colegiul Gheorhe Lazar, Sfantul Sava sau scoala Vasile Alecsandri. Dar nu despre asta e vorba in topic.

Eu cred ca ar putea fi utila o astfel de aplicatie, insa imi e teama ca in scurt timp ar putea ajunge rudimentara, daca nu apar noi si noi versiuni. Multi se plictisesc repede, altii sunt interesati de design si tot asa.

#34
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 FzR1983, on 08 august 2017 - 11:38, said:

De acord cu dl high_energy. La adolescenti/copii pana-n 10-11 ani, aceasta problema se poate rezolva si prin orele de educatie civica. Desi, sa fiu sincer, in ultima vreme n-am prea mai vazut ca tineretul sa arunge gunoaie pe langa cos, unii chiar cauta cu privirea pe strada un mic tomberon pentru a lasa un ambalaj. E drept, in zona unde locuiesc sunt inconjurat si de institutii de invatamant remarcante: Colegiul Gheorhe Lazar, Sfantul Sava sau scoala Vasile Alecsandri. Dar nu despre asta e vorba in topic.

Eu cred ca ar putea fi utila o astfel de aplicatie, insa imi e teama ca in scurt timp ar putea ajunge rudimentara, daca nu apar noi si noi versiuni. Multi se plictisesc repede, altii sunt interesati de design si tot asa.
Copii deja sunt adolescenti de la 10 ani? :(

#35
FzR1983

FzR1983

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 12.11.2015
Nu. De la 13-14 sunt adolescenti. Poate m-am exprimat gresit, am vrut sa spun adolescenti sau (in locul slash-ului) copiii pana-n 10-11 ani.

#36
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

 FzR1983, on 08 august 2017 - 11:38, said:

De acord cu dl high_energy. La adolescenti/copii pana-n 10-11 ani, aceasta problema se poate rezolva si prin orele de educatie civica. Desi, sa fiu sincer, in ultima vreme n-am prea mai vazut ca tineretul sa arunge gunoaie pe langa cos, unii chiar cauta cu privirea pe strada un mic tomberon pentru a lasa un ambalaj. E drept, in zona unde locuiesc sunt inconjurat si de institutii de invatamant remarcante: Colegiul Gheorhe Lazar, Sfantul Sava sau scoala Vasile Alecsandri. Dar nu despre asta e vorba in topic.

Eu cred ca ar putea fi utila o astfel de aplicatie, insa imi e teama ca in scurt timp ar putea ajunge rudimentara, daca nu apar noi si noi versiuni. Multi se plictisesc repede, altii sunt interesati de design si tot asa.
ma rog atata timp cat macar momentan ii preocupa si undeva in mintea lor mai ramane ceva n-ar fi rau.
chestia e ca o aplicatie e cam greu de inteles de omul simplu si ii ia timp. insa si asa daca tot stam pierdem timp. in fine fie aplicatie fie altceva insa sa fie sigura sa nu permita tot felul de fente ....

 FzR1983, on 08 august 2017 - 11:49, said:

Nu. De la 13-14 sunt adolescenti. Poate m-am exprimat gresit, am vrut sa spun adolescenti sau (in locul slash-ului) copiii pana-n 10-11 ani.
nu neaparat, varsta de pubertate variaza de la copil la copil. poti avea inclusiv pe la 11-12 ani sau chiar mai jos desi astia mai jos sunt cazuri rare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate