Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare mouse

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
daviok

daviok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 04.11.2007
Salut!
Am nevoie de un mouse pentru gaming si ma gandeam la SteelSeries Rival 500.
https://www.pcgarage...ries/rival-500/
Ce parere aveti, merita?
Sau imi recomandati altceva?

Ma joc mai mult mmorpg dar si fps.
Folosesc ceva intre palm si claw grip.
Palma de 17-18cm.
Buget, undeva la 350 lei. Nu e fix.

Am folosit pana acum un Zalman ZM-M401R si ma simteam bine cu el dar s-a stricat si vreau un mouse cu mai multe butoane.
https://www.pcgarage...zm-m401r-black/

#2
xulica

xulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 28.02.2007
Eu folosesc Redragon legend de ceva timp, are  5 moduri de viteza si 5 moduri de mapare a butoanelor aditionale, e foarte bun in jocuri dar si in aplicaii precum Autocad unde imi pot face shortcut-uri pentru comenzi.Ca si bani e destul de mult sub bugetul tau.
http://www.pcgarage....edragon/legend/

Edited by xulica, 05 August 2017 - 13:29.


#3
daviok

daviok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 04.11.2007
Nu stiu daca ma pot obisnui cu butoanele alea in lateral. Cred ca o sa ma incurc in ele Posted Image . Asa e si Razer Naga Chroma.
Nici nu am nevoie de asa multe butoane. Cred ca 3-4 in lateral imi sunt de ajuns.

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Dupa un an de zile de utilizat un Rival 300, am trecut de vreo luna la un G403 wireless. Ambele gadgeturi sunt superbe pentru gaming, cu precizie fantastica a senzorului si ergonomie foarte buna. G403 este o idee mai mic decat Rival 300 (care e cat Rival 500 la dimensiuni) si pentru mine se potriveste mai bine (la fel, am intre palm si claw grip, cu palma de cca 18cm).
Functia wireless e ceva extra si nu simt nici o diferenta in mod wireless sau wired (g403 poate fi folosit si in mod wired). Tinand cont ca cum costa cam la fel, recomand 403-ul.

Ca exemplu comparativ, uite-le unul langa altul :

Attached File  IMAG0654.jpg   328.78K   14 downloads  Attached File  IMAG0653.jpg   509.57K   15 downloads


G-ul e un pic mai scurt si o idee mai inalt. Ambele au cam aceeasi greutate.

Edited by ro_explorer, 05 August 2017 - 14:05.


#5
daviok

daviok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 04.11.2007
Mersi.
Chestia e ca am nevoie de mai multe butoane  :)
Ma uitasem si la Logitech G502 Proteus Spectrum RGB Tunable dar am inteles ca ar avea ceva probleme cu scroll-ul.
https://www.pcgarage...um-rgb-tunable/

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ce inseamna "mai multe butoane" ?
Am folosit o perioada si un G602 ... super mouse si ala, cu o groaza de butoane (desi un pic cam greu pentru gaming rapid) ... dar sincer, ma incurcam in ele si am ajuns sa folosesc doar strictul necesar de gaming pana la urma :) ...

Oricum, rivalul 500 e un compromis bun si ergonomic intre simplitatea de gamning si supra copmplexiatatea lui 602.

#7
soreen2_0

soreen2_0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.03.2012

View Postdaviok, on 05 august 2017 - 14:07, said:

Mersi.
Chestia e ca am nevoie de mai multe butoane  Posted Image
Ma uitasem si la Logitech G502 Proteus Spectrum RGB Tunable dar am inteles ca ar avea ceva probleme cu scroll-ul.
https://www.pcgarage...um-rgb-tunable/

Eu il am de un an jumatate si nu are nici un fel de probleme, nici la scroll si nici la cablu cum mai povestesc unii prin comentarii. Este foarte bun, eu joc mai mult FPS. L-am prins la Mediagalaxy la 199.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdaviok, on 05 august 2017 - 14:07, said:

Mersi.
Chestia e ca am nevoie de mai multe butoane  Posted Image
Ma uitasem si la Logitech G502 Proteus Spectrum RGB Tunable dar am inteles ca ar avea ceva probleme cu scroll-ul.
https://www.pcgarage...um-rgb-tunable/
Eu îl am pe de la începutul anului. Nu am observat probleme cu scroll-ul iar chestia cu scroll lin sau sacadat, la alegere, e un vis. Apropo - îl folosesc la muncă nu la jocuri. Are precizie dacă e nevoie de ea sau scroll rapid prin documente fără să faci bătături la degete.
Dacă e și la fel de bine construit ca G5-ul care m-a ținut aproape 9 ani...

#9
daviok

daviok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 04.11.2007

View Postro_explorer, on 05 august 2017 - 14:10, said:

Ce inseamna "mai multe butoane" ?
Macar 3-4 butoane pe lateral. La G602 am vazut multe comentarii cum ca ar pica middle click-ul....  nu stiu ce sa zic.


View Postradunic, on 05 august 2017 - 14:29, said:

Eu îl am pe de la începutul anului. Nu am observat probleme cu scroll-ul iar chestia cu scroll lin sau sacadat, la alegere, e un vis. Apropo - îl folosesc la muncă nu la jocuri. Are precizie dacă e nevoie de ea sau scroll rapid prin documente fără să faci bătături la degete.
Dacă e și la fel de bine construit ca G5-ul care m-a ținut aproape 9 ani...
Astia prin comentarii ziceau la G502 ca e scroll-ul zgomotos, se apasa greu, are joc.  Asa e?

Cu scroll-ul ala rapid stiu cum e. Am si un M650 pe care il folosesc uneori la laptop.

Edited by daviok, 05 August 2017 - 15:02.


#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postxulica, on 05 august 2017 - 13:28, said:

Eu folosesc Redragon legend de ceva timp, are  5 moduri de viteza si 5 moduri de mapare a butoanelor aditionale, e foarte bun in jocuri dar si in aplicaii precum Autocad unde imi pot face shortcut-uri pentru comenzi.Ca si bani e destul de mult sub bugetul tau.
http://www.pcgarage....edragon/legend/

Nimeresti, in focul luptei, butoanele de pe lateral, doar prin pipaire ? Mi se par cam nenatural puse acolo, tinand cont ca pot fi apasate doar cu degetul mare, deget care asigura si stabilitatea mouse-ului.

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postxulica, on 05 august 2017 - 13:28, said:

are  5 moduri de viteza
Eu m-am invatat minte sa nu mai umplu la sensibilitatea mouse-ului. Orice mouse cumpar, il setez la 800CPI, accelerare 0 in sistem si "raw input" in jocuri sau sensibilitate 1 sau 50%, dupa cum e implementat jocul. Mi-am busit complet "muscle memory" alternand des intre diverse valori de CPI.

#12
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Salut

Myonix Castor.

#13
daviok

daviok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 04.11.2007
Mersi pentru sugestii.
O sa iau Rival 500 pana la urma. Astia se lauda ca, contactele rezista la 30 mil. de click-uri pentru toate butoanele iar la G502/G602 - 20 mil. doar pentru stanga/dreapta.
Mie de obicei la mouse imi picau butoanele din lateral si middle click-ul.

Ar mai fi fost Razer Naga Hex V2 dar nu stiu daca ma pot obisnui cu butoanele alea din lateral.
https://www.pcgarage...er/naga-hex-v2/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate