Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Se poate verifica vechimea online?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Ma intereseaza daca pe pagina ANAF sau pe oricare alta pagina pot sa verific vechimea? Ma refer la vechimea in munca.
O adeverinta de vechime.

Edited by MateiEvi, 05 August 2017 - 08:21.


#2
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Din cite stiu eu, nu se poate nicaieri.
Doar la ghiseu la ITM.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMateiEvi, on 05 august 2017 - 08:21, said:

Ma intereseaza daca pe pagina ANAF sau pe oricare alta pagina pot sa verific vechimea? Ma refer la vechimea in munca.
O adeverinta de vechime.

Se poate face un cont online pe site-ul Casei de pensii, dar acolo apar doar perioadele in care s-a cotizat la CAS, si numai dupa 2001.  Dar nu e o adeverinta, e o situatie centralizatoare.
Pentru adeverinta privind stagiul de cotizare se poate merge la Casa de pensii.

#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mergi la ITM cu o copie de bulentin si 10 lei si iti scoate desfasurator complet,salarii,perioade de munca si locurile de munca...

Edited by I2O, 05 August 2017 - 08:49.


#5
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010
Eu știam că vechimea poate fi verificată din revisal, atât de angajator cat și de angajat, in caz că acesta solicita aceste date, la încheierea CIM-ului.

#6
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Concret, cum poate verifica angajatul, de unul singur (adica nu se duce la firma, la contabil sau la personal), folosind revisal ?

#7
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010
Nu poate, la această platformă are acces doar angajatorul, când îți faci un cont acolo specifici datele firmei. Însă un angajat, are dreptul să solicite extrase din revisal oricând și oricui, fie că-i fostul angajator fie că-i actualul.

#8
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Pai, este clar ca initiatorul NU doreste sa intrebe la firma.
Si el, la fel ca si celelalte sute/mii de persoane care tot mereu intreaba "pot sa verific vechime online".... crede-ma, intrebarea asta tot apare mai mereu, peste tot.....

#9
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Pe mine mă tot plimbă de la ITM la Arhivele Statului, și înapoi la ITM, și asta doar pentru că firma în care am lucrat în anii ´90 a dispărut în neant... Unde mama măsii să mă mai duc să cer adeverințele cu vechimea și grupa de muncă ? Sunt totuși 5 ani !

#10
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Pai pe vremea aia existau Cartile de munca.
Si de acolo poti dovedi, indiferent daca firma mai exista sau nu (ceea ce este foarte posibil in atata amar de vreme).

#11
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View Postcolombo2003, on 05 august 2017 - 12:24, said:

Pai pe vremea aia existau Cartile de munca.
Si de acolo poti dovedi, indiferent daca firma mai exista sau nu (ceea ce este foarte posibil in atata amar de vreme).
Păi crezi că m-au pus pe drumuri cu mâna goală ? Nu, cu cartea de muncă în mână ! Care nu este suficientă pentru a mi se elibera niște amărâte de adeverințe, nu, le trebuie arhiva firmei care a dispărut fără urmă !

#12
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View PostMateiEvi, on 05 august 2017 - 08:21, said:

Ma intereseaza daca pe pagina ANAF sau pe oricare alta pagina pot sa verific vechimea? Ma refer la vechimea in munca.
O adeverinta de vechime.
Intra pe www.cnpp.ro - Autentificare - Creaza cont online - Completeaza formular
Trebuie sa-ti faci in cont care inseamna sa completezi si sa deacarci online o cerere, trebuie sa depui cererea personal la Casa de Pensii, primesti prin mail un link pe care trebuie sa-l accesezi si in care trebuie sa completezi un nume de utilizator si o parola.
A trecut un timp de cind am facut treaba asta, nu mai tin minte amanuntele. Avind acel cont poti afla date in legatura cu contributia pentru pensii.

Edited by Gaby_M, 05 August 2017 - 12:51.


#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View Postcutinastefan, on 05 august 2017 - 12:36, said:

Păi crezi că m-au pus pe drumuri cu mâna goală ? Nu, cu cartea de muncă în mână ! Care nu este suficientă pentru a mi se elibera niște amărâte de adeverințe, nu, le trebuie arhiva firmei care a dispărut fără urmă !
Pai asta este smecheria......ei stiu ca nu ai de unde sa faci rost de adeverinte!
*Dar te poarta pe drumuri......tipic romanesc.Posted Image

R.I.P. Casa Nationala de Pensii Publice?

Edited by xmanyacs77, 05 August 2017 - 13:05.


#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View PostMateiEvi, on 05 august 2017 - 08:21, said:

Ma intereseaza daca pe pagina ANAF sau pe oricare alta pagina pot sa verific vechimea? Ma refer la vechimea in munca.
O adeverinta de vechime.
Iti faci cont la oricare dintre sediile Casei de pensii si acolo o sa gasesti toate declaratiile 112 depuse de angajatorii tai pentru tine. Intra aici, completeaaa cererea si du-te gu ea si copie de buletin la un sediu al Casei
https://www.cnpp.ro/...re-acces-online

#15
Zippo_100

Zippo_100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.11.2016

View Posthulk90, on 05 august 2017 - 10:18, said:

Eu știam că vechimea poate fi verificată din revisal, atât de angajator cat și de angajat, in caz că acesta solicita aceste date, la încheierea CIM-ului.

Fals. Angajatorul te poate verifica in Revisal ATATA TIMP cat esti angajatul lor. Dupa ce pleci din firma respectiva, nu te mai au in baza lor de date din Revisal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate