Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cota indiviza vs. Proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Vorbeam amu cativa ani cu un property manager, cateva sute de proprietati, in afara romaniei.
Persona cu o solida cunostere a "fenomenului", cateva randuri de acronime dupa nume pe cartea de vizita, chemat sa tina cursuri, "spiciuri" pe la diverse stabilimente etc.

Cuvintele lui: niciodata condominium si never ever never ever rent.

Si omul din asta facea bani.

#38
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postargentum, on 08 august 2017 - 19:38, said:

Vorbeam amu cativa ani cu un property manager, cateva sute de proprietati, in afara romaniei.
Persona cu o solida cunostere a "fenomenului", cateva randuri de acronime dupa nume pe cartea de vizita, chemat sa tina cursuri, "spiciuri" pe la diverse stabilimente etc.

Cuvintele lui: niciodata condominium si never ever never ever rent.

Si omul din asta facea bani.

n-am inteles nimic.
poti sa explici mai pe larg? :D

#39
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
condominium. dreptul de proprietate este f limitat. depinde de asociatie, iti pot fi impuse niste cheltuieli ce, nu neaparat sunt inutile, dar pot fi umflate sau pot veni la momente proaste. ca proprietar de locuinta individuala, poti decide cand si cum faci imbunatatiri la casa. astea pe langa cheltuielile uzuale, lunare.
nu trebuie sa ceri aprobare nimanui.
vezi cartierele rezidentiale.
unele sunt construite de "dezvoltatori" ce au ca scop sa faca bani din constructia de case. construiesc blocul, il vand si apoi se spala pe maini de ce ramane, lasa totul asociatiei de locatari si sa'si bata ei capul cu asta. asta e varianta fericita si buna.
noi, vrem western life si ni se pare de bon ton situatia in care spatiile comune, alea in proprietate indiviza, raman la dezvoltator, ca uite dom'le se ocupa ei de tot si ce frumos arata si se ingrijesc. pare ceva profesional etc. si asa este, iti e mai mare dragul sa vi acasa, totul boboc in jurul blocurilor, cartierului, caselor etc. faza e ca astia sunt "dezvoltatorii" destepti. destepti pentru ei.
vezi, scoti profit de la constructie vanzare, si ies bani, dar mai multi bani mulgi pe termen lung, tinand in administrare proprietatile. si aici se fac f multe smecherii. f multe. e mai mult loc de joaca decat la administratiile blocurilor "comuniste". stiu cazuri in afara de oameni ce au fost nevoiti sa vand proprietatile pe motiv ca nu au putut suporta cheltuielile aditionale.
asta e problema condominiurilor.

si in chirie, oricat le da unora matematica pe hartie ca ies mai ieftin sa stea in chirie decat sa plateasca rate (vorbim despre spatii  de locuit gandite pt nevoile respectivului, nu surpadimensionate), banii de chirie sunt bani aruncati, pe cand cumpararea unei case este o investitie pe termen lung.

Edited by argentum, 09 August 2017 - 18:03.


#40
DumasKingRa

DumasKingRa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2020
Va salut !

Locuiesc intr-un bloc Demisol+Parter+Etaj 1 + Etaj 2 + Pod Necirculabil, Cluj-Napoca.

La demisol, am un garaj, pe care il impart cu unul dintre ceilalti proprietari, nu are apa, gaz, doar curent are, legat la contorul meu de curent ( becul de la partea mea de garaj, iar becul lui , la contorul lui ).

Tot la demisol, mai sunt 2 garaje ( in CF ), dar ele sunt amenajate apartamente si locuieste cineva.

la fel si la Podul Necirculabil ( in cf ), dar in realitate sunt 2 apartamente ).

Toate apartamentele de pe partea mea , sunt la fel, si avem cota indiviza 10.17 ( calculata conform S utila presupun ), doar ca la mine mi-au pus in aceasta cota indiviza si valoarea de 3.74 aferenta garajului, astfel ca am cota idiviza totala 13.91. Este corect sa se puna garajul la cota indiviza ? pentru ca imi cresc chetuielile, dar eu in garaj nu am decat curent, dar cum am zis, e pus pe contorul meu separat.

Mentionez ca vecinul cu care impart garajul, are cota indiviza tot 10.17 pe apartament, dar la garaj i-au adaugat doar 2.15, astfel ca el are in total 12.32.

Va multumesc pentru ajutor

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate