Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cota indiviza vs. Proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Salut,

Vreau sa imi cumpar o casuta intr-un complex de-asta de "vile", care are si o curticica.

Mi-au spus ca numai casa este cu act de proprietate, curticica, ca si locurile de parcare, este in "cota indiviza". Dar este delimitata cu gard, si o folosesc numai eu. (Fiecare casuta are cate o curticica de-asta in cota indiviza.)

Care este treaba cu "cota indiviza"? Ce inseamna asta?
Am mai auzit termenul asta cand am vrut sa imi cumpar apartament. Acolo am inteles ca nu ai cum sa faci act de proprietate asupra terenului de sub bloc fiecarui proprietar de apartament, asa ca faci "cota indiviza".
Dar la case care este treaba?
De ce pe o curte pe care oricum o folosesc doar eu mi-ar face "cota indiviza" si nu act de proprietate?
Exista vreun risc legal pentru mine ca proprietar al casei? Adica poa sa vina la un moment dat cineva sa imi ia curtea? Sau sa nu pot sa o vand mai departe cand ma hotarasc sa vand casa?

Merci pentru raspunsuri

edit: diminutivele nu sunt pentru ca ma alint, ci pentru ca descriu mai bine realitatea decat termenii pe care ii folosesc dezvoltatorii ("vila", "curte") Posted Image

Edited by Pollux, 03 August 2017 - 10:19.


#2
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
https://adminislocui.../cota-indiviza/

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cota indiviza apara atunci cand mai multe proprietati sunt una langa/peste alta si au ceva comun intre ele pentru a ajunge la ele.

Ca exemple:
  • caile de acces catre proprietati (apartamente, garsoniere, garaje, etc): holurile (tot ce se foloseste de la intrarea in bloc pana la usa casei), aleea de acces a vehiculelor (pana la garajul individual)
  • parcarea (sunt ansambluri rezidentiale care ofera loc de parcare la comun, adica stai la bloc si curtea este propietatea comuna a intregului complex (a proprietarilor) si nu poate fi aratat cu degetul un anume proprietar)
  • curtea de acces pana la proprietate (stai la o vila cu parter si etaj si sunteti 2 proprietari, e comun totul pana la usa de intrare la "casa" fiecaruia)
Daca mai imi vine ceva, mai scriu, dar in general ce e mai sus cuprinde cam tot. Poate fi si ceva specific (adica imparti casa cu alt proprietar dar aveti, la comun, un garaj cu 2 locuri, iar in acte apare "la comun" cu celalalt)

#4
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
Cota indiviza cu cine ?
- proprietate in cota indiviza inseamna ca un bun are mai multi proprietari cu diferite cote (10%, 50%...) = coproprietari
- indiferent de cota dreptul de folosinta il au toti ptoprietarii, adica ala cu care esi in indiviziune poate sa-si faca gratar la tine-n curte
- pentru orice modificare, inchiriere, vanzare iti trebuie acordul coindivizarilor

Ai info despre cum a fost construita casa ? La cum construiesc astia, un lucru iti garantez : nu face banii pe care ii cere. Se construieste cu economie maxima si materiale proaste.

Edited by mihai_gelu, 03 August 2017 - 10:53.


#5
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Pololica, on 03 august 2017 - 10:47, said:

Cota indiviza apara atunci cand mai multe proprietati sunt una langa/peste alta si au ceva comun intre ele pentru a ajunge la ele.

Ca exemple:
  • caile de acces catre proprietati (apartamente, garsoniere, garaje, etc): holurile (tot ce se foloseste de la intrarea in bloc pana la usa casei), aleea de acces a vehiculelor (pana la garajul individual)
  • parcarea (sunt ansambluri rezidentiale care ofera loc de parcare la comun, adica stai la bloc si curtea este propietatea comuna a intregului complex (a proprietarilor) si nu poate fi aratat cu degetul un anume proprietar)
  • curtea de acces pana la proprietate (stai la o vila cu parter si etaj si sunteti 2 proprietari, e comun totul pana la usa de intrare la "casa" fiecaruia)
Daca mai imi vine ceva, mai scriu, dar in general ce e mai sus cuprinde cam tot. Poate fi si ceva specific (adica imparti casa cu alt proprietar dar aveti, la comun, un garaj cu 2 locuri, iar in acte apare "la comun" cu celalalt)

merci de raspuns.

deci casa este intr-un complex de-asta de duplexuri. deci lipita de alte case. casele sunt individuale. nu au etaje in care stau familii diferite.
teoretic fiecare casa are curte proprie in partea din spate, care nu este impartita cu nimeni. pe o latura este delimitata chiar de casa, iar pe celelalte 3 case este delimitata de gard.
tocmai de-aia mi se pare suspect. daca curtea oricum deserveste o singura casa, de ce nu ai face act de proprietate, ca si pe casa...

o sa mai discut cu ei aspectul, daca ma hotarasc sa o cumpar.

#6
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007
Probabil nu au vrut sa mai cheltuie bani cu impartirea terenului apoi cadastru si intabulare pe locuri de parcare, curti, etc.
Mi se pare normal ca strazile si caile de access sa fie in proprietatea tuturor proprietarilor din ansamblu, dar locurile de parcare si curtea ar fi de preferat sa fie in proprietatea ta. Practic locurile respective de parcare pot fi ocupate de oricare proprietar din complex. Aici depinde foarte mult de ce fel de vecini vei avea...
Eu unul nu as cumpara in conditiile astea.

#7
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 cenzunet, on 03 august 2017 - 10:54, said:

Probabil nu au vrut sa mai cheltuie bani cu impartirea terenului apoi cadastru si intabulare pe locuri de parcare, curti, etc.
Mi se pare normal ca strazile si caile de access sa fie in proprietatea tuturor proprietarilor din ansamblu, dar locurile de parcare si curtea ar fi de preferat sa fie in proprietatea ta. Practic locurile respective de parcare pot fi ocupate de oricare proprietar din complex. Aici depinde foarte mult de ce fel de vecini vei avea...
Eu unul nu as cumpara in conditiile astea.

cam asa ma gandeam si eu.
cred ca explicatia din prima fraza este cea adevarata...

Edited by Pollux, 03 August 2017 - 10:58.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
la cota indiviza poate oricare dintre propietari sa ceara sa fie gol, adica curte comuna.
practic se poate face un act in care sa se stabileasca cine ce foloseste si sa fie semnat de toti propietarii (din acel moment).

Edited by arg, 03 August 2017 - 10:58.


#9
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
multumesc pentru raspunsuri. mi-ati confirmat in mare parte ceea ce credeam si eu.


probabil ca nu o sa cumpar in ansamblul asta.
:)

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Am uitat un lucru important: cota indiviza (sau mai complet cota parte indiviza) este o proportie a fiecarui proprietar la intreaga suprafata. Adica: toate duplexurie (ca suprafete insumate)+curtea dau suprafata totala. Fiecare proprietar imparte suprafata propirei proprietati (...) la suprafata totala si afla cat detine din curte. Dar nu se poate vorbi ca un propietar care are cota X sa utilizeze un colt, si sa vina alt proprietar, care detine cota Y sa aiba pretentii la acelasi colt. Cota parte este proprietate in devalamsie (parca asa se numeste in termeni de specialitate). Adica e de-a valma, nu are cineva n petic de pamant al lui individual (cu exceptia proprietatii).

E posibil sa ma fi exprimat putin aiurea, dar cam asa stau lucrurile la proprietatile comune si majoritatea va decide cum vor fi folosite.

#11
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
o golanie pentru ca nu vor sa plateasca cadastrul...

mama lor de "1dezvoltatori"...

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
"Dezvoltatorii'' care vand cu tertipuri din astea.....de obicei is ''carpa-n cur''..  Iti dai seama si casele..

#13
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
boss, dar cat de scump putea fi cadastrul si intabularea?
o casa acolo este 80.000 de euro. cadastrul si intabularea cat putea fi incat sa te zgarcesti la asa ceva???

numai la romani poti sa vezi carpeala de-asta.

Edited by Pollux, 03 August 2017 - 11:26.


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e neaparat treaba de costuri,  pot fi alte "chestii" ascunse: suprafete, utilitati comune, certificat de urbanism, etc.
Cand e la comun, toata lumea hotaraste ce si cum, cand e numai al tau, numai tu hotarasti.

Edited by pasilla, 03 August 2017 - 11:49.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Pollux, on 03 august 2017 - 11:26, said:

boss, dar cat de scump putea fi cadastrul si intabularea?
o casa acolo este 80.000 de euro. cadastrul si intabularea cat putea fi incat sa te zgarcesti la asa ceva???

numai la romani poti sa vezi carpeala de-asta.
Daca le-a ramas de-o ciorba pentru ei e ok... Se gindesc ca vine fraierul, cind ia casa, semneaza ca primarul apoi nu-i mai intereseaza. Vecinii se vor certa ca chiorii. Eu n-as lua de la agarici d-astia.

Edited by _R_A_D_U, 03 August 2017 - 11:49.


#16
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 pasilla, on 03 august 2017 - 11:46, said:

Nu e neaparat treaba de costuri,  pot fi alte "chestii" ascunse: suprafete, utilitati comune, certificat de urbanism, etc.
Cand e la comun, toata lumea hotaraste ce si cum, cand e numai al tau, numai tu hotarasti.

pai da. inteleg ca aleile de acces sunt la comun.
cu putin efort as putea intelege si ca locurile de parcare sunt la comun.
dar curtea mea delimitata cu gard nu pot sa inteleg de ce trebuie sa fie la comun. Posted Image

daca tot voiau sa faca o chestie la comun trebuiau sa faca geografia complexului in asa fel incat sa fie in mijloc o curte mare. era loc sa toarne si o piscina acolo si loc de joaca pentru copii.
asa as fi inteles sa fie la comun. era in avantajul tuturor. o folosire mai eficienta a spatiului.

Edited by Pollux, 03 August 2017 - 12:39.


#17
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Mda, probelma in general nu e cum zici tu.

1. Clientii de obicei nu vor sa mai dea bani si nu cumpara cota indiviza de la dezvoltator, pe drumuri, alei, ci drept de servicute sau de trecere.
2. problema apare peste ani cand e nevoie sa repari ceva pe terenul altuia (ex o conducta, o asfaltare etc).
Atunci ai nevoie de acordul prorpietarului, care adesea doar asta asteapta.
Sa ai nevoie de el -> iti va oferi la un pret bun sa cumperi si drumurile (adesea mii de mp), daca vrei sa faci ce vrei tu.

In cazul tau e o porcarie, pt ca mai tarziu se va face o asociatie si un ROI.
Te vei trezi ca pe cota indiviza nu ai voie sa faci mai nimic fara acordul asociatiei.

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pana la Asociatia de Proprietari e important sa stie ce e al lui si ce e la comun si ce implica. Acel ROI al asociatiei (care e obligatoriu de facut), daca e facut cum trebuie, pot fi evitate multe dureri de cap. Unde am cumparat eu mi-a zis din start ca locurile de parcare sunt individuale si se platesc separat (eu am cumparat intr-un bloc ce urmeaza a fi terminat in afara ansamblului principal, unde locurile de parcare sunt la comun; iti dai seama ca la iarna e posibil sa se certe ca orbetii ca X a dezapezit si a venit Y si a parcat acolo...).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate