Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Noile procesoare Intel Coffee Lake i5 si i7

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
458 replies to this topic

#109
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009


 notrust, on 26 august 2017 - 17:23, said:

... majoritatea jocurilor la 1080p...

Dacă nu știai, în anul de gratie 2017, jocurile qhd și 4k sunt la moda. 1080 e depășit. Sa zici ca joci pana în 2022 într-o rezoluție deja depășită azi e un pic forțat, ca fiu blând in exprimare.

#110
Pradator

Pradator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.08.2017

 ro_explorer, on 26 august 2017 - 22:59, said:

Dacă nu știai, în anul de gratie 2017, jocurile qhd si 4k sunt la moda.
Jocuri qhd si 4k nu exista. Daca ai sistem capabil sa iti redea 8k, poti juca in 8k si Crysis-ul din deceniul trecut. Cum foarte putine placi video sunt capabile de un 4k acceptabil, 1080 ramane baza si in anul de gratie 2017. In plus, e o rezolutie decenta pentru monitoarele pana in 25".
Rezolutiile mari chinuie placile video, nu procesorul.

Edited by Pradator, 27 August 2017 - 03:18.


#111
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Prostii ăștia de producători  are scot UWQHD la 144Hz și 4k la peste 30" o sa falimenteze dacă ar fi asa cum spuneți voi. Dar e ok, amagiti-va in continuare ca 1080 o sa fie un standard care va dăinui peste ani... la fel cum vă amăgiți ca o sa fie suficient un quad core la 4ghz pentru AAA games 7-8 de acum încolo.
Progresul în mintea vostra este stagnare.

Edited by ro_explorer, 27 August 2017 - 09:18.


#112
Pradator

Pradator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.08.2017
Traieste si tu impresia ca ma amagesc. 4k avem de ceva timp, dar abia acum au aparut placi video capabile pentru aceasta rezolutie, dar la limita. Deci, in anul de gratie 2017, 4k ramane doar un moft in materie de gaming.
Daca tot suntem setati pe Hara, bag si io un ghioc si vad in el un viitor de rahat la jocurile pentru PC. Adica oistia si calul sunt desincronizate pe axa carutei, caci in prezent ai vrea dar nu ai cu ce, iar in viitor poate ca vrei, ai cu ce dar n-ai ce.

#113
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Exista SLI pentru cine vrea 4k în 60Hz sau mai știu eu ce minuni. Trebuie doar sa vrei și sa poți.

#114
Pradator

Pradator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.08.2017
E o inventie, aparuta cu ceva timp in urma: consola. Zic eu ca e mult .ai elegant sa migrezi pe ea decat sa iti instalezi calorifere in PC folosind PIB-ul SUA.
In materie de gaming pe PC, 4k nu are cum sa fie o moda in anul de gratie 2017. Adica nu este pentru ca 1080 domina autoritar.


#115
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
4K nu este o moda in 2017, pentru ca fara o GTX 1080 nu prea poti rula 4K jocurile dupa 2013 si nu stiu cate GTX 1080 s-au / se vand in 2017...
Poate cateva monitoare 4K sa gasesti la pret decent, dar cam atat....
Asa ca raman la parerea mea.
Cine cumpra un Intel Coffe Lake i5 cu 6 nuclee in 2018 la care ii pune un 16Gb RAM si o GTX 1060 si un SSD se distreaza 5 ani in 1080p si asta inseamna deja anul 2023, atunci ii mai tranteste o placa grafica si inca 16 Gb RAM si tara P.C.ul lejer pana in 2026...
Intre 8 si 10 ani, pentru un home user cu pretentii medii duci un hardware de mid level....

#116
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Deja suntem off-topic rau asa ca nu o sa mai continui polemica cu placile video. Trebuie doar sa constientizati ca tehnologia avanseaza si pentru ca exista cerere si putere de cumparare. Nu ar produce nimeni placi video si procesoare high-end pentru home-use daca nu s-ar vinde. Ca nu oricine are nevoie de asa ceva, e adevarat, dar sunt multi care au nevoie/vor si sunt dispusi sa plateasca pentru asta.

Coffee lake este doar un raspuns de urgenta, usor patetic, al lui Intel pe fundalul lipsei de maturitate a tehnologiei de 10nm. Asta e ... nu vor sa piarda piata si e de inteles.

Eu unul ma bucur ca am apucat sa imi iau un Skylake de top si sper sa ma tina pana trece partea asta de incertitudine a produselor din sfera de procesare ....
Coffee lake insa cred ca o sa fie un produs tranzitoriu cu un chipset dedicat doar acestei serii .. caci cand ies noile chipuri pe 10 nm iarasi o sa trebuiasca noi chipseturi ... daca isi ia cineva Coffee acum trebuie sa constientizeze ca este foarte posibil sa nu mai fie loc de upgrade la 10nm in viitor pe aceeasi placa de baza.

Edited by ro_explorer, 27 August 2017 - 10:39.


#117
Pradator

Pradator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.08.2017

 ro_explorer, on 27 august 2017 - 10:33, said:

Coffee lake este doar un raspuns de urgenta, usor patetic, al lui Intel pe fundalul lipsei de maturitate a tehnologiei de 10nm. Asta e ... nu vor sa piarda piata si e de inteles.
Off: ponderea celor care cumpara placi de top si capabile de un satisfacator 4k este pesa mica pentru a decreta moda joaca la 4k. Avem si TV-uri 4k, dar nici macat capul si limba pufoasa a lui Gadea nu sunt redate la aceasta rezolutie.

On: nu prea inteleg partea cu patetic. E un raspuns energic si neasteptat de rapid. Cine cumpara cafele nicidecum nu e dezavantajat, ci dimpotriva.

Edited by Pradator, 27 August 2017 - 10:55.


#118
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Cand iesi in regim de urgenta din zona de confort nu se cheama "raspuns energic" ci "masura de urgenta". CUm raspunsul asta "de urgenta" a fost declansat de sacosa de nuclee oferita de echipa rosie, o consider un pic patetica.

Sa nu uitam ca Intel deja recicleaza de 3 generatii aceeasi tehnologie si aceeasi arhitectura.

Pe partea paralela de off-topic: televiziunea e moarta de ani de zile pentru mine (si pentru altii, banuiesc ca nu sunt singurul in situatia asta). Folosesc strict servicii de streaming pentru continut live si exista o gramada de continut 4K disponibil ca sa pot pune la treaba toti pixelii aia din TV. Pe partea de gaming pe PC prefer un refresh rate superior si cum 4K nu este decat in 60Hz acum, eu unul am ales qhd/144Hz ca punct ideal de gaming ... mai trebuie o placa video mai puternica pentru a folosi toti hertzii aia insa ... asa ca astept oferta din 2018 de la verzi ... (ca sa nu am parte de un divort in caz ca imi iau 1080Ti acum).

Edited by ro_explorer, 27 August 2017 - 11:07.


#119
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 ro_explorer, on 27 august 2017 - 10:33, said:

daca isi ia cineva Coffee acum trebuie sa constientizeze ca este foarte posibil sa nu mai fie loc de upgrade la 10nm in viitor pe aceeasi placa de baza.

Paguba nu ar fi chiar asa mare. Cine isi face acum un sistem de la 0, sa se asigure ca isi cumpara o carcasa de calitate, mare si incapatoare, o sursa potenta, rami minim DDR4. Astfel ca daca va vrea peste 2 ani sa isi schimbe procesorul pe unul pe 10nm, nu va avea decat sa vanda kit-ul "placa de baza si procesorul". Mai pune cateva milioane si o sa aiba iar un sistem de top care sa il tina inca 4-5 ani. Posted Image Eu am gandit cu voce tare, ce am sa fac eu Posted Image E bine?

Edited by andreiMembruAnonimut, 27 August 2017 - 16:05.


#120
Pradator

Pradator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.08.2017

 ro_explorer, on 27 august 2017 - 11:04, said:

Cand iesi in regim de urgenta din zona de confort nu se cheama "raspuns energic" ci "masura de urgenta". CUm raspunsul asta "de urgenta" a fost declansat de sacosa de nuclee oferita de echipa rosie, o consider un pic patetica.
Intel nu a avut nevoie sa isi scoata din sertar cele mai bune produse. Nu te bati singur.
Uita-te la invidiosi. Cand au vazut cat e de urata, grasa si mancacioasa VEGA in gaming, au ascuns Volta in balarii si se jura ca nu stiu unde e. Cand un mare boss al lor a fost intrebat "pe cand Volta", asta a raspuns sec "Pascal este imbatabil".

 ro_explorer, on 27 august 2017 - 11:04, said:

Sa nu uitam ca Intel deja recicleaza de 3 generatii aceeasi tehnologie si aceeasi arhitectura.
Mi se pare absolut normal. Mulgi oaia pana vine Daea.
Ryzen va fi si el reciclat pana in panzele albe.

 andrei_ionut, on 27 august 2017 - 16:04, said:

Paguba nu ar fi chiar asa mare.
Despre ce paguba vorbim? Cei care isi vor schimba vechea platforma cu o cafea țapănă sunt mult mai castigati decat cei care au facut upgrade la skylake, kaby si chiar ryzen.

#121
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 Pradator, on 27 august 2017 - 18:51, said:

Despre ce paguba vorbim? Cei care isi vor schimba vechea platforma cu o cafea țapănă sunt mult mai castigati decat cei care au facut upgrade la skylake, kaby si chiar ryzen.


Daca raportul performanta pret va fi mult mai bun la Coffee Lake decat la Kaby Lake, cu siguranta cei care au in plan acum sa isi construiasca un sistem, vor astepta putin sa apara Coffee.

Eu ma incadrez in aici. Vreau sa imi fac un sistem. Dar nici nu pot sa mai astept 6-8 luni. In afara de asta trebuie ca Coffee lake sa vina cu o schimbare cu adevarat impresionanta.

Uite ce spune ro_explorer

 ro_explorer, on 27 august 2017 - 10:33, said:

Eu unul ma bucur ca am apucat sa imi iau un Skylake de top si sper sa ma tina pana trece partea asta de incertitudine a produselor din sfera de procesare ....
Coffee lake insa cred ca o sa fie un produs tranzitoriu cu un chipset dedicat doar acestei serii .. caci cand ies noile chipuri pe 10 nm iarasi o sa trebuiasca noi chipseturi ... daca isi ia cineva Coffee acum trebuie sa constientizeze ca este foarte posibil sa nu mai fie loc de upgrade la 10nm in viitor pe aceeasi placa de baza.

Edited by andreiMembruAnonimut, 27 August 2017 - 22:04.


#122
Pradator

Pradator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.08.2017

 andrei_ionut, on 27 august 2017 - 22:01, said:

Uite ce spune ro_explorer
Spune si el ce crede. Tu trebuie sa iti iei gandul ca poti cumpara acum o platforma in speranta ca procesoarele ce vor apare peste 3-5 ani sunt compatibile cu placa ta baza.

#123
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 Pradator, on 28 august 2017 - 02:27, said:

Tu trebuie sa iti iei gandul ca poti cumpara acum o platforma in speranta ca procesoarele ce vor apare peste 3-5 ani sunt compatibile cu placa ta baza.

Sunt constient de asta. Sa stii totusi ca, daca intel face treaba asta, este o lipsa de respect pentru utilizatori. Tot schimba socketurile, parca zici ca sunt sosete.

LE1:
canon lake va fi pe o arhitectura de 10 nm? Se va folosi tot 1151.
Abia cand va aparea Ice lake in 2019 poate gasim un nou socket, asta obligand utilizatorul sa schimbe placa de baza. Cu o placa de baza de acum rezista oricine pana la Ice lake.

LE2:
"No, Coffee Lake CPU is not compatible with 200 series motherboards," ASRock responded.
Am inteles ce ai vrut sa spui, Predator. Poate fi socketul 1151 insa chpsetul placii de baza nu va permite montarea altui procesor.


PS:
Cine are chef de o "barfa" Posted Image
http://www.pcworld.c...therboards.html



Se pare ca se confirma faptul ca Coffee lake cere o placa de baza noua.
http://www.pcgamer.c...ew-motherboard/

Edited by andreiMembruAnonimut, 28 August 2017 - 02:59.


#124
Pradator

Pradator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.08.2017
https://www.pcgarage...al-socket-1151/

Sunt perfect compatibile cu socket 1151, dar nu pot fi puse decat pe placi de baza cu chipset C232 si C236. KabyLake si Xeon v6 necesita update de BIOS.
Dupa cum bine vezi, sunt asa de incurcate caile Zeului Hardware inca ultima ta grija trebuie sa fie tranzitia cafelei spre un viitor incert. Daca apar la preturi apropiate de kaby, so pe alesul inimii si cu asta basta.

 andrei_ionut, on 28 august 2017 - 02:31, said:

Sunt constient de asta. Sa stii totusi ca, daca intel face treaba asta, este o lipsa de respect pentru utilizatori. Tot schimba socketurile, parca zici ca sunt sosete.
Se numeste "bisnis" si nici cu ceilalti nu mi-e rusine. Se intampla asemenea fenomene cand concurenta doarme pe ea.

#125
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
S-ar părea ca 8700K va fi cu 51% mai rapid fata de 7700K. Însă sunt doar speculații.

http://www.tweaktown...700k/index.html

#126
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

 jegmihai, on 28 august 2017 - 10:04, said:

S-ar părea ca 8700K va fi cu 51% mai rapid fata de 7700K. Însă sunt doar speculații.

http://www.tweaktown...700k/index.html
E perfect daca ar fi asa si cu ocazia asta mi-as face si eu un upgrade la procesor ! :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate