Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Tamponare, șanse de reparare, ori înlocuire?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Salut!
Ieri m-a tamponat un autotractor care a produs daune masinii mele, dupa cum se observa din imagine. Am evidentiat zonele indoite, in cazul in care nu se vede bine.
Dupa ce am vorbit cu tinichigiul, acesta mi-a spus ca nu poate scoate haionul 100% ca nou. Voi ce parere aveti, sa-l schimb, sau sa merg pe mana lui? Mi-a spus ca desi se va vedea, doar eu ca stiu ce s-a intamplat as sti unde este. Il cunosc personal.

Poza aici.

Edited by YOUR_GOD, 01 August 2017 - 20:34.


#2
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
N-ai pus poza.

#3
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
E mica indoitura si nu se vad unghiuri prea ascutite. Schimba tinichigiul.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Omul stie, e perfectionist. E cam best of pe aici. Mi-a spus ca s-a indoit pe muchia aceea si de aici problema. In plus, nu a vazut decat poza.

#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
este pe naiba, schimba tinichigiul.
Daca este asa perfectionist sa monteze numai piese noi, de origine.

Edited by alexpet, 01 August 2017 - 20:47.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
V-am spus, nu a vazut masina direct.
Dar acum ca spuneti voi, voi merge si la altul. Stiti dunga aceea, pe haion, da? Este o Skoda. Acea dunga orizontala este indoita. Am evidentiat indoiturile cu z-urile acelea.

Edited by YOUR_GOD, 01 August 2017 - 20:49.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Un adevarat "tnichigiu" stie sa repare asemenea probleme, avand la dispozitie ´spe mii de posibilitati: sudura in flux, petice de tabla, decupare si sudare petec, impingere din spate cu scule hidro-pneumatice,  chituri pe baza de fibre, polimeri, etc., etc. Un "dorel" cu pretentii, are in schimb, un prieten la "dezmembrari" pe care-l ajuta sa traiasca si ala, sa traiasca si el, pe banii "boului" de client, care "da-l in ma-sa ca nu stie nimic, dar e ful de bani"!

#8
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
https://www.google.r...1k1.Z1ceIORlqEM

Benocleaza un pic aici.

#9
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Am pățit și eu cu un eveniment asemănător cu o duba prin februarie.
Mi-a spart spoilerul spate și îndoit ușor gazonul exact pe muchie.
A fost îndreptată muchia fără probleme.


Tractorul ăla care te-a lovit nu are asigurare?

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Ba da. Totul OK. Primesc banii.

 iliemirea, on 01 august 2017 - 22:20, said:

Doamne ajută!

Am nevoie de masina si doar peste doua saptamani ajung la tinichigiu.
Sper ca experienta sa va ajute sa-mi oferiti niste opinii care sa confirme realitatea.

#11
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
Are dublura pe interior de aia nu poate scoate trebuie taiata dublura indreptat si pus dublura la loc de aia zice ca nu poate........e mult de lucru

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai trebuie vazut. De putut se poate orice dar daca manopera e mai scumpa decat un haion bun luat din dezmembrari nu merita. Desi fiind masina destul de noua e posibil sa iesi mult mai ieftin cu reparatia.
Nu e musai sa taie intaritura, sunt scule de tras din exterior. La loganul de servici au tras buza aripii spate cu tot cu nervura, la final au adaugat un strat subtire de chit si gata.
  Vezi de la min 1.11
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_-vtY5NGuBA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Asa mi-a zis si el. Ca e mult de munca. Gen 11 milioane cu reparatie, 8 cu inlocuire. Eu parca nu am curaj sa cumpar haion, nu prea ma pricep.

 sanyi_2005, on 02 august 2017 - 06:13, said:

Are dublura pe interior de aia nu poate scoate trebuie taiata dublura indreptat si pus dublura la loc de aia zice ca nu poate........e mult de lucru
Si daca face chestiile acestea, mai are rezistenta haionul? Sau il va manca rugina rapid?

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Si, sa spunem ca iau haion, ca ma luat si asta in calcul. Unde gasesc sa stiu ca este bun (SH) si sa nu aiba stergator, pentru c aal meu nu are si nu vreau complicatii. Si la ce pret?
Totusi, as apela la asa ceva, doar in ultima instanta.

#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Ceva de genul asta am patit si eu anul trecut. Asirom mi-a zis ca imi da 2700 de lei sa-mi repar masina singur sau o voi repara pe asigurarea celui care m-a lovit. Am preferat a doua varianta, in conditiile in care ieseam mai scump sa repar haionul si nici nu mai putea iesi ca unul nou. Ceea ce te sfatuiesc sa faci si tu. A incercat el sa ma convinga, ca e tinichigiu, ca va iesi bine... ca ii mareste polita de asigurare daca ma duc cu asigurarea lui in service...
Lasa smecheriile si nu-ti bate joc de masina. Daca poti sa schimbi haionul... gratis cu unul nou, pe asigurarea celui care te-a tamponat, mai bine asa. Nu indrepta cu ventuze sau ciocan cand se poate si altfel. Banii sunt niste hartii, vin si se duc. Parerea mea.
Oricum e tare explicatia tinichigiului... va iesi ca unul nou, dar se va vedea.

Edited by LauCalin, 02 August 2017 - 10:30.


#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu mi-a zis asta, ci ca va ajunge la 90% din cum a fost.
Asigurarea nu acopera un haion nou, care costa 1900 lei. Ei abia imi estimau 1500 cu totul.

#17
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Eu asta nu am mai auzit-o. Ca asigurarea sa acopere o parte din dauna. Daca te facea praf, reparati masina jumi-juma? La ce firma este facuta acea asigurare? Mi se pare cam ciudat. Adica nu au fost probleme la mine pentru o masina mica si japoneza, dar sunt la tine pentru o Skoda...

Edited by LauCalin, 02 August 2017 - 10:53.


#18
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007

 YOUR_GOD, on 02 august 2017 - 09:17, said:

Asa mi-a zis si el. Ca e mult de munca. Gen 11 milioane cu reparatie, 8 cu inlocuire. Eu parca nu am curaj sa cumpar haion, nu prea ma pricep.


Si daca face chestiile acestea, mai are rezistenta haionul? Sau il va manca rugina rapid?
Rezistenta are insa e mult de lucru  sudeaza la loc si nu o sa fie prb se vopseste

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate