Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Discovery cumpără Scripps pentru 14 miliarde de dolari

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Discovery cumpără Scripps pentru 14 miliarde de dolari


Pe scurt:
  • Discovery Communications cumpără Scripps Networks Interactive pentru 14,6 miliarde de dolari americani;
  • Discuțiile cu grupul Discovery au început marți, 18 iulie 2017;
  • Președintele și CEO-ul Discovery Communications, David Zaslav, a spus că „împreună cu Scripps, vom crea o companie media mai puternică, mai flexibilă și mai dinamică, cu un motor care poate fi optimizat complet și monetizat pentru rețelele, produsele și serviciile din fiecare țară din lume”;
  • Acționarii Scripps vor avea 20% din noul grup, iar Discovery restul de 80%; E de așteptat ca Kenneth Low, CEO-ul Scripps, să se alăture conducerii Discovery;
  • Grupul combinat va produce peste 8.000 de ore de conținut pe an, care va avea o bibliotecă de aproape 300.000 de ore. Se estimează că vor avea șapte miliarde de telespectatori pe lună;
  • Un buchet combinat de canale în S.U.A. va include Discovery Channel, TLC, Animal Planet, Travel Channel, Cooking Channel, HGTV și Food Network, având astfel 20% din cota de piață a canalelor pay-TV cu publicitate din S.U.A. și o cotă de 20% în rândul femeilor care umăresc canale pay-TV;
  • Printre altele, Discovery va deține astfel și canalul pan-regional Asian Food Channel și stația poloneză comerciană TVN, dar și jumătate din canalele UKTV din Regatul Unit (Gold, Alibi, Eden, Home, Dave, Yesterday, Good Food, W, Drama, Really);
  • Au mai fost discuții între Discovery și Scripps în 2014, însă au eșuat;
  • Afiliați ai băncii globale Goldman Sachs au fost de acord să finanțeze tranzacția.
Sursa: http://tbivision.com...-14-6bn/778952/

În România, Scripps deține Travel Channel, Fine Living și Food Network.

Edited by alfa_alfa, 31 July 2017 - 19:26.


#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009
I don't give a shit!Posted Image

P.S. Oricum, părerea mea despre Discovery o știu mulți dintre cei care frecventează această arie...Posted Image

#3
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 crislacor, on 31 iulie 2017 - 19:38, said:

I don't give a shit!Posted Image

P.S. Oricum, părerea mea despre Discovery o știu mulți dintre cei care frecventează această arie...Posted Image
Eu nu o stiu Posted Image

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@'crislacor': Oricum Travel Channel era distrus de ani buni... Așa că aceeași Mărie, cu altă pălărie...

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Poate va fi relansat Discovery cu un rating mult mai bun....Posted Image

#6
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Deci se va băga și pe RDS complet?

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

 KyKyKyKy, on 31 iulie 2017 - 19:51, said:

Deci se va băga și pe RDS complet?
Speram ca da!Posted Image

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu cred, sunt prea multe canale, audiențele lor sunt destul de mici (TV Paprika ce mai are 10.000 de telespectatori), o mică paranteză - nu cred că Food Network va fi mai sus, chiar și cu distribuție peste tot în România - așa că nici RCS nu se stresează să bage tot cârnatul acela de programe... Și nu cred că sunt ieftine.

Edited by alfa_alfa, 31 July 2017 - 20:12.


#9
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Importante sunt de introdus la RCS: FLN, IDx, DTX si Science. Restu pot lipsi..

Edited by ronuquet, 31 July 2017 - 20:12.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Restul care? Că mai sunt doar Food Network și Animal Planet (Showcase nu l-am pus la socoteală, se va închide după ce Discovery Channel HD România va fi lansat).

Edited by alfa_alfa, 31 July 2017 - 20:17.


#11
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Pai da.. alea 2 nu conteaza.


Pe nisa FLN, IDx, Science si DTX nu ai nimic la RCS.

#12
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 18.04.2017
Noi la AKTA nu avem nimic de la Discovery si e posibil sa pierdem si FLN si Travel Channel.Macar daca nu vor negocia cu Discovery sa bage DocuBox si E!Entertaiment

#13
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009

 xmanyacs77, on 31 iulie 2017 - 19:54, said:

Speram ca da!Posted Image
În pachet separat n-au decît! Da' atunci mi-s curios cîți Discovery „lovers” or să-și ia pachetul...Posted Image

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu sunt curios, pentru Chellomedia (un portofoliu vast de canale pe foarte multe continente), AMC a plătit aproape un miliard de dolari iar Discovery pentru trei canale (că până la urmă, Travel, Fine Living și Food Network sunt cele mai populare dintre toate) a plătit mai mult de zece miliarde... Ceee???

#15
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
chello are multe canale, insa cea mai mare parte din ele sunt la nivel regional: miniman si jimjam mai cunoscute, iar ca popularitate sunt sport 1 la nivel de ungaria... https://en.wikipedia...s_International
Discovery a platit pentru niste posturi, foarte cunoscute in europa si america (nord si sud), in tari dezvoltate.

#16
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
Sper ca astfel se vor lansa si in Romania canalele DIY!Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 raduors, on 01 august 2017 - 10:38, said:

chello are multe canale, insa cea mai mare parte din ele sunt la nivel regional: miniman si jimjam mai cunoscute, iar ca popularitate sunt sport 1 la nivel de ungaria... https://en.wikipedia...s_International
Discovery a platit pentru niste posturi, foarte cunoscute in europa si america (nord si sud), in tari dezvoltate.

Da, dar în Sport TV Ungaria și Cehia s-au băgat bani; În Travel și în Food Network ce bani s-au băgat? La Travel Channel cel puțin sunt la reality show-uri ieftine de te saturi.

Și pe lângă asta, Chellomedia avusese și MGM Networks Inc. (în mare parte din glob)... (sursă)

D.p.m.d.v. este o tranzacție supraevaluată. Scripps cumpărase Travel Channel International pentru 65 de milioane de lire sterline în luna martie a anului 2012 (adică 103 de milioane de dolari americani) (sursă).

#18
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 crislacor, on 31 iulie 2017 - 20:27, said:

În pachet separat n-au decît! Da' atunci mi-s curios cîți Discovery „lovers” or să-și ia pachetul...Posted Image
Daca ar include Discovery Science si Discovery HD, sau Showcase, cum ii mai spune, m-as abona la un astfel de pachet. Dar e putin probabil la RDS.

Edited by tiestodj20, 03 August 2017 - 13:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate