Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sistem de suparaveghere nou - wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
pigl3t

pigl3t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.08.2007
Salut. Ma uit sa schizitionez un sistem de supraveghere pentur o casa cu curte. Nu am posibilitatea sa trag cabluri, si ma uitam la solutii wireless. Din pacate e foarte greu sa testez sau sa imi dau seama care varianta ar fi mai ok.
Intreb aici.

Kit supraveghere video PNI WF400 sau HOMEGUARD CCTV HGNVK48804.

Ambele cu 4 camere. PNI are 1MP, Homeguard are 960p. Diferenta de pret este semnificativa, homeguard fiind mai scump. Merita diferenta?

Multumesc mult!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 pigl3t, on 31 iulie 2017 - 14:04, said:

......Nu am posibilitatea sa trag cabluri, si ma uitam la solutii wireless....

vezi ca la sistemele de supraveghere partea cu "wireless"-ul e o teapa. camerele trebuie alimentate, asa ca vei fi nevoit sa tragi cabluri. si daca tot tragi cabluri de alimentare, atunci poti trage si cabluri de date.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nu e chiar teapa, eu sunt bucuros ca nu am nevoie de cabluri de date, camerele le alimentez din surse locale, cele mai apropiate prizxe etc... deci nu trebuie sa fac trasee lungi.

#4
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Ori ca tragi cablu de alimentare, ori ca tragi unul de date, cam tot aia e.
Plus ca diferenta mare de calitate a imaginii.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 pigl3t, on 31 iulie 2017 - 14:04, said:

Kit supraveghere video PNI WF400
wifi400 am eu de la pni, nu sunt pretentioase nici extraordinare dar isi fac treaba. S-ar putea insa ca homeguard sa fie mai bune dar nu cu asa mult incat sa justifice pretul...

 luci_flash, on 31 iulie 2017 - 14:51, said:

Ori ca tragi cablu de alimentare, ori ca tragi unul de date, cam tot aia e.
Pai cum sa fie tot aia, cablul de alimentare il tragi 5m vorba aia, de la cea mai apropiata priza... ala de date trebuie sa ajunga pana la nvr si sunt 4 de rutat... e aiurea rau. E mai simplu sa ler alimentezi si sa nu te mai intereseze de date. Wifi-ul are avantaje mari, si dezavantaje desigur gen daca semnalul e prea slab se reduce linkul.

Edited by andreic, 31 July 2017 - 14:57.


#6
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Sistemele de supraveghere nu se fac cu jucarii de la PNI.
Alea-s pentru hobbysti.

#7
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Cele wireless pot fi bruiate, mai sigure sunt cele cu cablu de date.

#8
pigl3t

pigl3t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.08.2007
In cazul meu, am deja prize in apropiere de locurile unde vreau sa trag camere, dar din pacate imi este destul de greu sa trag cabluri de date.
Partea cu bruiajul sa zic ca nu ma afecteaza asa tare, citisem despre asta. Daca cineva se ocupa sa le bruieze, ii sugerez mai bine sa taie cablu de curent si sa nu se mai chinuie :)).

A avut cineva cumva ocazia sa testeze homeguard? Eu nu am gasit nici despre ei prea multe pe net.
Sunt usor ingrijorat pe partea de NVR daca poate duce pe wireless 4 camere la 960 in paralel. E totusi o cantitate mare de date ce se transfera pe wireless...

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 pigl3t, on 31 iulie 2017 - 17:51, said:

Sunt usor ingrijorat pe partea de NVR daca poate duce pe wireless 4 camere la 960 in paralel. E totusi o cantitate mare de date ce se transfera pe wireless...
El duce ca informatia deja e encodata de camere si vine la bitrate rezonabil de mic. Acu nu stiu si al ce FPS...

 pigl3t, on 31 iulie 2017 - 17:51, said:

In cazul meu, am deja prize in apropiere de locurile unde vreau sa trag camere, dar din pacate imi este destul de greu sa trag cabluri de date.
Partea cu bruiajul sa zic ca nu ma afecteaza asa tare, citisem despre asta. Daca cineva se ocupa sa le bruieze, ii sugerez mai bine sa taie cablu de curent si sa nu se mai chinuie Posted Image).
Trebuie sa ai vizibilitate intre NVR si locatiile camerelor.

Edited by andreic, 31 July 2017 - 20:24.


#10
pigl3t

pigl3t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.08.2007
Mersi de raspunsuri. Pana la urma am comandat ceva din UK - Annke 960p HD 1.30 Megapixel Wireless IP Network Security Camera System. Mi s-a parut o varianta ok pentru pretul platit. Revin cu o parere dupa ce il primesc.

#11
ovidriver

ovidriver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.09.2011
Salut  ! Mai este cineva pe aici ? un mic ajutor as avea nevoie si eu , Am un Homeguard cu 2 camere , merge , pe Pc. , il vad si pe Ios si pe android dar nu reusesc sa-i fac setarile pentru a primi notificari pe mail .
Nu stiu ce sa fac , ce setari trebuie sa mai facAttached File  HOME guard.jpg   332.86K   19 downloads

#12
Ancahomeguard

Ancahomeguard

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.11.2020

Bună seara!
Mi-am făcut un cont pe Soft doar pentru a rezolva o problema cu Home guard - ul wireless pe care l-am achiziționat de curând..... Ajung la pasul la care trebuie sa pun NUME WI-FI și nu ma lasă niciun telefon sa scriu nimic. ☹️ Am încă o astfel de cameră, instalată deja de o altă persoană și a mers!
Ce pot face?
Mulțumesc!

#13
odettte

odettte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.09.2011

View Postovidriver, on 21 ianuarie 2020 - 20:35, said:

Salut  ! Mai este cineva pe aici ? un mic ajutor as avea nevoie si eu , Am un Homeguard cu 2 camere , merge , pe Pc. , il vad si pe Ios si pe android dar nu reusesc sa-i fac setarile pentru a primi notificari pe mail .
Nu stiu ce sa fac , ce setari trebuie sa mai facAttachment HOME guard.jpg

Buna ziua. Ati reusit ceva pe partea cu notificarile? Acelasi sistem il avem si noi dar nu stim cum se face aceasta setare. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate