Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

20.000$ pentru o fotografie "cu zgarieturi"

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Citisem undeva ca un pictor celebru (gen Picasso, dar nu sunt sigur daca era el) a legat o pensula de coada unei vaci, a asezat un sevalet in spatele vacii si a vandut "opera de arta" rezultata pe bani frumosi. Nu stiu daca e legenda urbana sau e si vreun sambure de adevar, dar observ asemanari evidente cu cazul de fata...

#20
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Mona Lisa e copil mic pe lânga opera asta de artă.
Acum îmi pare rau ca am aruncat desenele mele de la grădiniță..

#21
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011

Quote

Daca ne inselam cand criticam?

Poza aia zgaraiata si licitata aduce foarte bine cu ce picta Joan Miro acum 80 de ani. A fost injurat si refuzat, nu a vandut aproape nimic in timpul vietii, astazi se platesc milioane $ pt. lucrarile lui.

Pe Cezanne nu l-au bagat in seama toata viata lui, nu a vandut nimic, astazi nu-l gasesti la licitatii, cine are Cezanne nu vinde, nu e de vanzare.

E nasol sa ne tot straduim sa facem poze clare. Vine o licitatie din asta si se imbogateste unu cu o poza zgaraiata. Te apuca un pic la lingurica, asa-i?

Pai asa zgaraiata puteam si eu, "o actiune triviala ordinara, lungimea de unda si saliva". Si dai si lupta de la 1 la 13, oricum "Suma de 20 K AUD acopera costurile de realizare, dar e departe de a rasplati autoarea cu un rest financiar semnificativ"

Ce griji avem...

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostNewFolder, on 31 iulie 2017 - 00:06, said:

Pai asa zgaraiata puteam si eu, "o actiune triviala ordinara, lungimea de unda si saliva". Si dai si lupta de la 1 la 13, oricum "Suma de 20 K AUD acopera costurile de realizare, dar e departe de a rasplati autoarea cu un rest financiar semnificativ"

Ce griji avem...

Erau 15, dar cititul si intelesul nu sunt facile pt. toata lumea - am atentionat de la prima fraza ca sunt contient de asta.

N-am scris ca puteam si eu sa zgarii.
Eu chiar am facut asa ceva ( sa zgarii eu, nu sa pun pe altcineva...) cu zeci de ani in urma, dar cu demers artistic constient, avizat, reusit compozitional, si in plus si recunoscut de alte persoane avizate. De altfel a fost o tema artistica indrumata de o profesoara cu master in grafica si fotografie - care avea in palmares mai multe  premii internationale atat in fotografie cat si grafica.
Si nu am facut nici eu ceva original doar prin zgariere, pt ca era deja o tehnica folosita de peste 100 de ani.

Daca citeai pana la 15, vedeai ca am aratat justificari pt. premiu.
O justificare este relativa origialitate a conceptului ( chiar daca nefericit pus in lumina), si zic relativa pt ca de fapt nu este nici conceptul original, dar nu este f. bine cunoscut. Au mai fost incercari de genul asta, cunosc si personal, unele chiar mai reusite estetic, altele asemanatoare, dar nu au fost duse pana la nivelul de marire exceptionala fine art si expozitii mediatizate.
A doua justificare, asa cum am scris la 15, chiar daca mai uschita, este motivarea de  brainstorming si studiu adresata celor interesati serios de fenomenul artistic, fiind astfel un instrument de culturalizare pt ei, nu pt. mase.
Pt. ultimul motiv, se justifica chiar un premiu mult mai mare - nu atat pt. meritul artistei, ci pt. ce am scris deja de doua ori.

Edited by loock, 31 July 2017 - 01:30.


#23
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009

View PostDitian, on 30 iulie 2017 - 21:14, said:

Posted Image Posted Image Posted Image

#24
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Arta in general (inclusiv cea fotografica) s-a degradat grav in ultimul timp. Nu cred ca mai e ceva de mirat.

#25
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Mie mi se pare o metoda super eficienta de spalare de bani, aceste tablouri supra-estimate.

#26
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
asta se   potriveste cel  mai  bine  
  "Auzi, zice, am fost într-o zi la o expoziţie, stătea un tânăr în faţa unui tablou. Se uita, se uita, se uita şi zicea: dracu' să mă ia dacă înţeleg ceva. Zice cineva, păi dacă vrei să înţelegi citeşte şi tu cronica. Ia cronica şi o citeşti. Demitizarea exaustivă şi relational cadoc. Incongruenţa fenomenologică şi introspectiv cromatic. Adică, l-a căutat pe dracu' şi l-a găsit pe ta-su. Şi parole d'honour, eu n-am pictat niciodată în viaţa mea. Şi tata, săracul, pe căldura aia numai de cronică plastică nu-i ardea"

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Banii lor, concursul lor, puteau sa dea premiul si la o maimuta. Insa niste zgarieturi si 2-3 flegme nu consider o fotografie reusita.

#28
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
hi hi hi ..  si mai ziceati de cactusul firei ... pai ala inglobeaza material brut de citeva mii de euroi, pe cind asta .. :D

#29
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

View Postloock, on 30 iulie 2017 - 23:23, said:

9. O marire iesit din comun de mare, realizata la calitate fine art si de pe o placa 4x5 toli este destul de costisitoare.
10. Suma de 20 K AUD acopera costurile de realizare, dar e departe de a rasplati autoarea cu un rest financiar semnificativ.
acu' 15-20-25 de ani, da era costisitor sa maresti si sa imprimi un poster de 1.5m; in era digitala cu un ploter/imprimanta si un scanner de inalta rezolutie costurile sunt reduse semnificativ
https://www.bhphotov...35/N/4093113314
https://bigartandban...r-printing.html

#30
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postiliketoforkmyself, on 30 iulie 2017 - 22:29, said:

Criticii de fotografie de pe softpedia...
Patetic.

Mare stiutor de toate, hai sa-ti dau o veste proasta.
In limba romana "patetic" inseamna altceva.

In engleza "pathetic" inseamna jalnic.
In limba romana, patetic inseamna "plin de patos, care emoționează, impresionează, înduioșează; plin de emfază, de afectare, mișcător, emoționant, duios".

https://dexonline.ro/definitie/patetic

Edited by katran, 31 July 2017 - 07:44.


#31
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postloock, on 30 iulie 2017 - 23:23, said:

14. Masele nu inteleg pt ca nu au cultura necesara si nici interes real sa inteleaga.
Corect!
Nu stiu cine zicea ca democratia e conducerea prostilor de catre prosti... La fel si aici, habarnistii isi dau cu parerea si sunt revoltati... de ceea ce nu stiu.

...uite dovada de stiut Istoria Artei, dar dupa ureche :

View PostNewFolder, on 30 iulie 2017 - 23:27, said:

(Pe la 1850)  Citicii "sarlatani" erau atunci Zola si Apollinaire.  Poetul s-a nascut abia in 1880... si a fost legat de Cubism, Orfism si Suprarealism... nu de Impresionism...
fauvisti (Van Goht, Gaugain)  Fauvismul a aparut la 20 de ani dupa moartea lor... Van Gogh se scrie diferit...

Pictura europeana incearca sa treaca oceanul pe la 1900 la MOMA . ...adica cu 30 de ani inainte sa se infiinteze MOMA...

A. Wharhol pozeaza si litografiaza o conserva de carne Campbell. Conserva era de supa... iar... Warhol se scrie diferit...

Tot atunci pasarea maiastra a lui Brancusi e blocata in vama SUA. E vorba de Pasarea in Spatiu ...total alta lucrare...
Posted Image

View PostDJPocaitul, on 30 iulie 2017 - 21:01, said:

O tampenie ptr.cei ''dusi cu pluta'' care au bani prea multi.
Ce te intereseaza pe tine cum isi cheltuie altcineva banii proprii?!

#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postiliketoforkmyself, on 30 iulie 2017 - 22:29, said:

Criticii de fotografie de pe softpedia...
Patetic.

Patetice sunt trompetele.

#33
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
[ https://i.imgur.com/jGab3NE.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Mai sa fie! S-a spart punga cu comentarii inainte de a ajunge unde ii e locul. Oamenii astia chiar cred ca toti sunt prosti si numai ei detin adevarul. Propun trecerea topicului la locul cuvenit.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostSTARTREK1, on 31 iulie 2017 - 07:33, said:

acu' 15-20-25 de ani, da era costisitor sa maresti si sa imprimi un poster de 1.5m; in era digitala cu un ploter/imprimanta si un scanner de inalta rezolutie costurile sunt reduse semnificativ
https://www.bhphotov...35/N/4093113314
https://bigartandban...r-printing.html

Artwork si attention-grabbing eye-catching posters,  nu sunt sinonime pt. fine art.
N-am gasit informatii despre utilajele de printare si nici unele foarte concludente referitor la calitate.
1440 dpi poate sa fie rezolutia de dithering.
Care este rezolutia reala de printare nu scrie, sau nu specifica clar.
300 DPI rezolutie REALA fotografica plus dithering peste - este doar o rezolutie fotografica normala, nu fine art.
Fine art inseamna minim 720 DPI plus dithering la o valoare cat mai mare.
La o imprimare xerigrafica/tipografica, fine art inseamna 1200 DPI real, iar cerneala pt. asa ceva costa de cel putin 10 X mai mult - fiecare culoare in parte si culorile alea se cumpara in cantitati industriale, ca nu-ti da cineva cu pipeta.
Altfel, fara culori foarte speciale, foloseste degeaba site de 1200, pt. ca fuzioneaza si se amesteca "planurile de culoare" si iese doar o mare pata.
Altfel nu e " FINE ART".
Poate sa fie o fotografie foarte OK la 300 DPI real daca are dithering la 1440,  dar nu fine art.
Este doar un poster - asa cum si scrie acolo.
La fine art nu te referi cu denumirea de poster.
Cel mult poate sa zica cineva paralel cu arta marime poster-size - dar este o vulgarizare evidenta si asta.
Desigur - dar asta am specificat deja - este obligatoriu ca si partea artistica sa se ridice la nivelul tehnic.

Edited by loock, 31 July 2017 - 10:05.


#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View PostNewFolder, on 30 iulie 2017 - 23:27, said:


Cam brusca afirmatia.

Pe la 1850 apareau impresionistii. Nu au fost primiti in galeria Academiei asa ca au expus intr-un "Salon al refuzatilor" in 1963. Circula o anecdota despre un sot iubitor de arta care si-a dus sotia acolo ca sa o pedepseasca, obligandu-o sa stea minute in fata fiecarul tablou.

Asa se spunea si pe atunci, pictorii sunt nerusinati si sarlatani.  Citicii "sarlatani" erau atunci Zola si Apollinaire. Manet a fost chiar judecat pt. "Dejun in iarba" si cu noroc a scapat de puscarie.

Dupa aia apar pointilisti ( Pissaro), cubisti (Braque, Picasso), fauvisti (Van Goht, Gaugain), expresionisti (Klee, Kandisky). Cu totii "sarlatani".

Pictura europeana incearca sa treaca oceanul pe la 1900 la MOMA fara cine stie ce succes. Asta starneste creativii americani si 20 de ani mai tarziu apar Calder, Duchamp, Warhol.
Atunci Calder facea sculpturi chinetice din table de pe marginea drumului, Duchamp pune un WC in expo, A. Wharhol pozeaza si litografiaza o conserva de carne Campbell.

Tot atunci pasarea maiastra a lui Brancusi e blocata in vama SUA ca import de minerale.


Apetenta de a critica e vie. Ce ramane o sa aflam...

P.S. Nu vad nimic neobisnuit in licitatia chilotilor Madonei. Aia e una, licitatia pe o poza zgaraiata e alta.

Daca ne inselam cand criticam?
Istoria isi va spune cuvantul. In timp ce operele celor din trecut au impresionat prin originalitate, poza asta (precum si alte opere de genul asta), au impresionat prin premiul oferit si suma mare de achizitie. Si cam cu atat vor ramane. Parerea mea de mare critic de arta antica si contemporana.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate