Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cascaval mucegait

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Bibulus, on 29 iulie 2017 - 19:49, said:

Mi se intampla cateodata sa mucegaiasca in frigider cascavalul, desi il tin in hartia lui in care mi-l da vanzatoarea. Iau cascaval feliat de la kaufland, mi-l feliaza pe loc deci nu este taiat de multe zile si tinut de ei acolo, nu este vechi.

Pai toate chestiile feliate de ei expira in cateva zile.
Doar nu crezi ca feliaza din produsele cu cea mai indepartata data de expirare.

#20
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Ca fapt divers, de cativa ani preferam in casa lactate de capra. Lapte ca atare evitam, mamele noastre ne-au intarcat acum multi ani.
  Branza de capra nu face mazga aia la suprafata, se intareste piatra si tot buna este. Idem cascavalul.

#21
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 21.03.2016
Pai daca are mucegai, trebuie sa mai bage ceva e-uri.

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Bibulus, on 29 iulie 2017 - 20:53, said:

Cascavalul din kaufland este de la Delaco si inca o marca ce este tot a lor mi se pare, deci cascaval de calitate nu facatura.

Nu conteaza ce brand este, conteaza cata apa chioara are in compozitie. Cascavalul Delaco, din cate stiu, bate 40% umiditate in masa de produs, fapt care indica rabat la calitate.
Ia cumpara un cascaval uscat - din ala tip roata, galben uscat care mai degraba se farama decat se intinde pe paine, cu care iti spargi capul si pune-l in frigider - vezi mucegaieste?

Sporii aia de ciuperca de mucegai au si ei preferintele lor - cosuma numai Delaco si alte cascavaluri moi, nu-si rup dintii in cascaval uscat.

Edited by rosix, 29 July 2017 - 22:14.


#23
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016
in primul rand scoate-l din hartia aia cerata in care ti-l ambaleaza tanti. (absolut totul se strica daca e pastrat in asa ceva).
Oricum o saptamana e cam mult ca sa il tii. Ia si tu mai putin.

#24
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Pe linga schimbatul marcii de cascaval ar trebui sa faci si o igienizare a frigiderului ca sa mai scapi de sporii de mucegai.

#25
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016

 pink_flamingo, on 29 iulie 2017 - 22:32, said:

in primul rand scoate-l din hartia aia cerata in care ti-l ambaleaza tanti. (absolut totul se strica daca e pastrat in asa ceva).
Oricum o saptamana e cam mult ca sa il tii. Ia si tu mai putin.


Stii ca motivul pentru care se face cascaval e ca tine cu lunile fara frigider, da?

#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Daca mucegaieste, inseamna ca nu are chimicale. Mie mi-a mucegait o bucata de cascaval Dobrogea de la Five Continents. Era in ambalajul original . Cred ca e unul din cele mai bune cascavaluri din comert si totusi s-a intamplat. Asta nu inseamna ca nu voi mai cumpara marca asta.

#27
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Freddy12, on 29 iulie 2017 - 23:56, said:

Daca mucegaieste, inseamna ca nu are chimicale. Mie mi-a mucegait o bucata de cascaval Dobrogea de la Five Continents. Era in ambalajul original . Cred ca e unul din cele mai bune cascavaluri din comert si totusi s-a intamplat. Asta nu inseamna ca nu voi mai cumpara marca asta.
Asa credeam si eu dar vad ca opiniile sunt contrare.....Eu banuiam ca cascavalul surogat nu mucegaieste.....

#28
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Kaufland, Gouda feliata pe loc, iau de ceva vreme, o tin mai bine de 1 saptamana in frigider, in hartia aia cerata, nu a mucegait niciodata.

#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016

 Freddy12, on 29 iulie 2017 - 23:56, said:

Daca mucegaieste, inseamna ca nu are chimicale.

Nu, insemna ca e foarte prost cu multa apa in el, nematurat.

#30
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Ia-ti o roata daia uriasa pentru nunta , aia sigur nu mucegaieste :)) s-ar putea sa-ti ia cativa ani pana o sa o mananci pe toata

#31
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cumpara de la tarani...nu se compara cu nimic din magazin
Ai cumparat si gustat odaca cascaval de casa...nu mai cumperi in veci de la magazin,dai 30 de lei pe kg dar simti ca mananci cascaval

Edited by I2O, 30 July 2017 - 02:23.


#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016
Tu ai cumparat brinza vreodata? Cea mai mare parte din aia care vind brinza nu sint producatori, nu mai zic de treaba cu aracetul....
Daca nu ai o sursa cunoscuta, e posibil mai rau.

#33
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 vrajitoruldinoz, on 30 iulie 2017 - 02:45, said:

Tu ai cumparat brinza vreodata? Cea mai mare parte din aia care vind brinza nu sint producatori, nu mai zic de treaba cu aracetul....
Daca nu ai o sursa cunoscuta, e posibil mai rau.
Nu,eu ma uit la ea doar pe you tube...
Ba nene,eu locuiesc in inima ardealului si tu vi sa ma inveti pe mine de branza si carne?

#34
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@I2O, crezi ca doar in ardeal exista branza si carne? :)

#35
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 I2O, on 30 iulie 2017 - 04:45, said:

Nu,eu ma uit la ea doar pe you tube...
Ba nene,eu locuiesc in inima ardealului si tu vi sa ma inveti pe mine de branza si carne?

Da bravo BO$$....crezi ca numa acolo se face branza? Sau oile de acolo pasc iarba mov?

Treaba cu produsele de la tarani ( gen lactate ) e cam riscanta, daca sursa nu e de incredere..  Majoritatea is cam nespalati. Da rau de tot ( gen baie o data pe saptamana..)

Daca nu-l cunosc pe taran, prefer porcariile de la market. Macar nu iau dracu' vreo boala..

PS; Stiu...stiu...in Ardeal taranii fac dus in fiecare seara si mulg oile cu manusi latex..

#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 LensFlare, on 30 iulie 2017 - 05:51, said:

@I2O, crezi ca doar in ardeal exista branza si carne? Posted Image
Adevarul este ca numai in zonele alea am gasit produse adevarate ...

 mariovrs, on 30 iulie 2017 - 06:48, said:

Da bravo BO$$....crezi ca numa acolo se face branza? Sau oile de acolo pasc iarba mov?
Treaba cu produsele de la tarani ( gen lactate ) e cam riscanta, daca sursa nu e de incredere.. .........
PS; Stiu...stiu...in Ardeal taranii fac dus in fiecare seara si mulg oile cu manusi latex..
Sa sti ca numai acolo iarba este " mov " , dovada ca brinza de oaie din sud , este de alta calitate ...
Despre " sursa de incredere " .
Eu , si cred ca si altii , prefera produsele alea facute cu " neincredere " , decit cele facute din chimicale . Mult mai putin riscant .  Sau cum spuneam eu , mai bine iau din tirg sau de pe marginea soselei un borcan de zacusca , poate facuta in te miri ce ceaun , oala , dar sigur este mai ok decit aia ieftina din magazine .
Am pe cineva care de ani de zile ma aprovizioneaza din zona ardealului , am fost si la ei acasa , si da , nu arata in procesul de productie ca extraterestrii , cu echipamente tip " nasa " , dar cind maninci ceva ...alta viata .
.......
Stiu si persoane care sufera de mania " increderii " care nu maninca decit din " etuva " , serviti cu clestele , in atmosfera protejata , pe farfurie data cu dezinfectant si furculita de unica folosinta ambalata individual ... dar scapa din vedere ca poate maninca produse lactate care nici n-au vazut laptele ... Prosteala este maxima , mai ales ca vad cum un distribuitor ( aici scrie de delaco ) a ajuns marca de produs ....si asta este cea mai buna dovada .
Cea mai buna dovada a prostelii , sa spui ca maninci cascaval " delaco " cind ar trebui sa sti ce maninci , sa spui maninc cascaval de oaie , tap , capra , tipul X .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate