Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cascaval mucegait

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Mi se intampla cateodata sa mucegaiasca in frigider cascavalul, desi il tin in hartia lui in care mi-l da vanzatoarea. Iau cascaval feliat de la kaufland, mi-l feliaza pe loc deci nu este taiat de multe zile si tinut de ei acolo, nu este vechi. Frigiderul ingheata foarte bine , alte mancaruri nu se strica, dar cu cascavalul mai am cateodata problema asta cu mucegaiul , mai ales cand nu se consuma in maxim o saptamana. Vi se intampla si voua asa, e normal sa mucegaiasca in frigider?

#2
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Ia cascaval feliat, 2-3 felii pe zi. Mai bine sa mucegaiasca la ei in vitrina decat la tine in frigider.

#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Bibulus, on 29 iulie 2017 - 19:49, said:

Mi se intampla cateodata sa mucegaiasca in frigider cascavalul, desi il tin in hartia lui in care mi-l da vanzatoarea. Iau cascaval feliat de la kaufland, mi-l feliaza pe loc ......
Alooo ???? Ala ce spui tu , si de unde cumperi , este un cauciuc tip cascaval . Cascavalul adevarat nu arata asa si nu se feliaza de catre " tanti " la rahatland ..... iar cascavalul adevarat il poti tine si uitat pe masa , ca nu se strica , poate cel mult se usuca .
Uite incearca asa ceva , ca este mai peste tot ...apoi mai discutam .

Attached Files



#4
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
cascaval ambalat nu mai iau de cativa ani, nu mai am incredere ca mi s-a intamplat sa dau de unul care era mucegait intr-un colt [nu l-am vazut in magazin ca amabalajul era colorat].
cascavalul feliat de la kaufland e foarte bun, dar nu stiu cum de mucegaiesc feliile de pe exterior , cele din interior nu au nimic. O fi de la hartia aceea care are un fel de celofan pe interior ?

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cascavalul nu mucegaieste, ce ai acolo este surogat.

mediul din frigider nu este propice pastrarii branzeturilor , prefer sa le pun in servetele uscate , sa le tin afara din frigider. nu cumpar cantitati mari, dar s-a intamplat sa am o felie de csacaval (nu surogat) care s-a pastrat pina s-a intarit ca parmezanul.

#6
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Unii dau destui bani pentru branzeturi cu mucegai.
On : Schimba marca cascavalului. Am in frigider o bucata de cascaval de 2 luni, totul este in regula. Daca o las la temperatura ambianta, devine mai gustos.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Depinde si de umezeala  si de cat de contaminat cu spori de mucegai este frigiderul.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Bibulus, on 29 iulie 2017 - 19:49, said:

Vi se intampla si voua asa, e normal sa mucegaiasca in frigider?

In mod normal, un cascaval corect uscat si maturat (din ala scump care costa 50 lei/kil) nu ar trebui sa mucegaiasca in frigider.  Cascavalul comun, insa, pe care il cumpar lumea, e o facatura alimentara cu minim 45% apa, adica are umiditate in produs peste limita de bun simt admisa.  Daca il mananci azi-maine, sa spunem ca e ok, daca insa il lasi o saptamana e normal sa inceapa sa se degradeze. Iti sugerez sa-l tii in frigider pur si simplu, pe o farfurie fara sa-l acoperi cu nimic si sa cumperi cantiati mai mici astfel incat sa nu apuce sa se usuce.

Pe de alta parte, sa nu te feresti de mucegaiurile de branzeturi, in primul rand nu sunt nocive pentru sanatate, in al doilea rand le poti razui usor.  Sa te feresti mai bine de facaturi alimentare rezultate din amestecuri dubioase de lapte praf, coloranti, stabilizatori si altele... Alea sunt daunatoare pentru sanatate.

Edited by rosix, 29 July 2017 - 20:41.


#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Si eu am luat acum 3 zile 10 felii (tot de la Kauf) si nu sunt probleme. Incearca sa-l impachetezi intr-o hartie fara folie din plastic. Hartia absoarbe umezeala si rezista mai bine.

#10
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Dupa ce ca ai gasit cascaval acum mai vrei sa fie si nemucegait?

#11
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

 rosix, on 29 iulie 2017 - 20:40, said:

In mod normal, un cascaval corect uscat si maturat (din ala scump care costa 50 lei/kil) nu ar trebui sa mucegaiasca in frigider.  Cascavalul comun, insa, pe care il cumpar lumea, e o facatura alimentara cu minim 45% apa, adica are umiditate in produs peste limita de bun simt admisa.  Daca il mananci azi-maine, sa spunem ca e ok, daca insa il lasi o saptamana e normal sa inceapa sa se degradeze. Iti sugerez sa-l tii in frigider pur si simplu, pe o farfurie fara sa-l acoperi cu nimic si sa cumperi cantiati mai mici astfel incat sa nu apuce sa se usuce

Daca il tin neacoperit se intareste , am mai uitat cantitati mici si s-a intarit de n-am mai avut ce face cu el.
Si acum nici n-am cumparat mult , vreo 350 de grame dar nu s-a umblat la el o saptamana si azi feliile de la exterior erau usor mucegaite.
Cascavalul din kaufland este de la Delaco si inca o marca ce este tot a lor mi se pare, deci cascaval de calitate nu facatura.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Bibulus, on 29 iulie 2017 - 20:53, said:

Cascavalul din kaufland este de la Delaco si inca o marca ce este tot a lor mi se pare, deci cascaval de calitate nu facatura.
Buna gluma !

Delaco este un importator/distribuitor de produse lactate. Nici macar nu poti sa stii cine a produs cascavalul si unde.

Edited by pasilla, 29 July 2017 - 21:01.


#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cascavalul cu mucegai e scump si l mananca oamenii importanti nu ti mai pune intrebari si mananca l bucuros si cu mandrie.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 Bibulus, on 29 iulie 2017 - 20:53, said:

Daca il tin neacoperit se intareste , am mai uitat cantitati mici si s-a intarit de n-am mai avut ce face cu el.
auzi la el... cum sa nu sti ce sa faci cu cascavalul intarit? il razi pe cartofi prajiti, pe oua, etc... cum sa arunci asemenea bunatate?

#15
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
ok, inteleg ca voi nu luati cascaval din kaufland ca n-ar fi chiar de calitatea cea mai buna.   Atunci voi ce marci cumparati si de unde luati?

#16
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Daca mucegaieste insemna ca are apa in el. Cascavalul "adevarat", adica maturat, nu are apa, asa ca nu are cum sa mucegaiasca.

#17
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Consumă de fiecare dată felie de la exterior! Sau ia-l nefeliat!

#18
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 86-APP, on 29 iulie 2017 - 20:13, said:

Alooo ???? Ala ce spui tu , si de unde cumperi , este un cauciuc tip cascaval . Cascavalul adevarat nu arata asa si nu se feliaza de catre " tanti " la rahatland ..... iar cascavalul adevarat il poti tine si uitat pe masa , ca nu se strica , poate cel mult se usuca .
Uite incearca asa ceva , ca este mai peste tot ...apoi mai discutam .
Nu stiam ca este casvaval de capra. Unde se gaseste ???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate