Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amplasarea UE este corecta?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
O fi avand, dar astea inseamna costuri suplimentare pentru el poate (traseu mai mare etc)...

Si cu cel l-ar fi deranjat pe vecinul cu gradina cativa stropi? Ce-mi "plac" mie genul asta de "vecini".
Taman ca scapa de udat! Dar cand ploua nu-l deranjeaza?

Le ce etaj locuiesti? Ai fi putut pe cheltuiala ta sa cobori traseul tevii de scurgere pana jos, pe pamant (ca un burlan) daca nu vroiai sa picure in gradina vecinului.

Dar balcoanele alea nu-s prevazute cu scurgere (gurgui)?

Edited by colombo2003, 29 July 2017 - 13:25.


#20
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 donmarcoluciano, on 29 iulie 2017 - 13:20, said:

Jos la parter am un vecin care are o gradina proprietate privata si nu puteam sa trag evacuarea deasupra gradinii lui.
Tu ai citit ce ai scris ? NU exista gradina propietate privata in fata blocului !  ca o gestioneaza e alta treaba, e a primariei si poate fi gestionata de intregul bloc/scara,depinde cum v-ati inteles).
Mai degraba ti-ai batut joc de vecinul ca are apartament propietate personala (cel putin asa cred) decat de cel de la parter care gestioneaza gradina (asta probabil din cauza ca celorlalti din bloc le este sila sa planteze acolo cate o floare si sa o ude bineinteles).

Edited by stlk, 29 July 2017 - 13:47.


#21
donmarcoluciano

donmarcoluciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008
Vecinul de jos are proprietate privata! Asa a cumparat apartamentul de la investitor..cu acte in regula. Nu a vrut sa il deranjez cu schele ca sa trag intr-un burlan...si nici sa ii picure apa! Terenul lui asta este. Singura mea solutie dupa cum am mai zis a fost sa trag in lateral. Daca era sa trag teava peste gradina lui ..pai imi trebuiau 3m de teava rigida sa atarne pana la asfalt si apoi sa picure pe masinile parcate...rromeala zic eu. Atasez sa se vada mai bine situatia din nou.

Attached Files



#22
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 donmarcoluciano, on 29 iulie 2017 - 13:37, said:

Vecinul de jos are proprietate privata! Asa a cumparat apartamentul de la investitor..cu acte in regula.
E prima oara cand aud asa ceva ! vreau si eu curte privata la bloc ca sa nu-mi pun AC in apartament  ci mai degraba sa-mi fac o piscina in fata blocului !

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005

 donmarcoluciano, on 29 iulie 2017 - 13:37, said:

Vecinul de jos are proprietate privata! Asa a cumparat apartamentul de la investitor..cu acte in regula. Nu a vrut sa il deranjez cu schele ca sa trag intr-un burlan...si nici sa ii picure apa! Terenul lui asta este. Singura mea solutie dupa cum am mai zis a fost sa trag in lateral. Daca era sa trag teava peste gradina lui ..pai imi trebuiau 3m de teava rigida sa atarne pana la asfalt si apoi sa picure pe masinile parcate...rromeala zic eu. Atasez sa se vada mai bine situatia din nou.

Vrajeala. Orice montator iti punea o pompa de condens sau iti ducea condensul de la unitatea interioara intr-o scurgere disponibila. In definitiv, daca ai scurgere la balcon si versi apa vreodata (sau, doamne fereste, il speli), unde se duce apa?

Minte-te doar pe tine. E clar ca nu ai vrut sa vezi traseul ac-ului prin balcon sau pe fatada ta, sau eventual sa platesti diferenta de lungime.

#24
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 stlk, on 29 iulie 2017 - 13:40, said:

E prima oara cand aud asa ceva ! vreau si eu curte privata la bloc ca sa nu-mi pun AC in apartament  ci mai degraba sa-mi fac o piscina in fata blocului !
Sint o gramada de blocuri , unde au curte la parter . Privata .

#25
donmarcoluciano

donmarcoluciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008

 stlk, on 29 iulie 2017 - 13:40, said:

E prima oara cand aud asa ceva ! vreau si eu curte privata la bloc ca sa nu-mi pun AC in apartament  ci mai degraba sa-mi fac o piscina in fata blocului !

Cum adica prima oara? Este un bloc facut de un dezvoltator care a avut vreo 10000mp si a facut blocuri. Celor de la parter care au sarit cu banul le-a facut gradini. Nu e greu de inteles. Ma repet. Ala de jos are acte in toata regula ca e din proprietatea privata a dezvoltatorului si vandut catre cumparatorul celui de la parter.

#26
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
@stlk: doar pentru ca nu ai auzit tu de asa ceva, asta nu inseamna ca nu exista. De exemplu in Cluj-Napoca, o gramada de apartamente situate la parterul blocurilor nou construite la periferie au gradina proprie (micuta, dar proprie si personala). Daca chiar doresti exemple iti dau si cateva linkuri pe privat, sa nu se creada ca fac reclama cuiva.

#27
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 86-APP, on 29 iulie 2017 - 13:44, said:

Sint o gramada de blocuri , unde au curte la parter . Privata .
Probabil cele construite de privati, nu de stat ! (vezi ca mai sus am adaugat si un link)

#28
donmarcoluciano

donmarcoluciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008

 sebulbus, on 29 iulie 2017 - 13:44, said:

Vrajeala. Orice montator iti punea o pompa de condens sau iti ducea condensul de la unitatea interioara intr-o scurgere disponibila. In definitiv, daca ai scurgere la balcon si versi apa vreodata (sau, doamne fereste, il speli), unde se duce apa?

Minte-te doar pe tine. E clar ca nu ai vrut sa vezi traseul ac-ului prin balcon sau pe fatada ta, sau eventual sa platesti diferenta de lungime.

Aoleu..cum adica sa ma mint pe mine? Am facut 8m de traseu pt tevi! Daca imi punea pompa condens unde ma duceam cu evacuarea? Unitatea interioara a putut fi montata doar intr-o anumita zona ca sa bata in mai multe directii. Asta de la care am cumparat nu  a prevazut instalatii pt aer conditionat decat la urmatoarele blocuri. Ca sa fi putut baga evacuarea in instalatie insemna sa sparg fix doi pereti si sa scot din baie tot placajul de gresie de la un bazin unde am coloana apoi sa scot un termopan si sa il inlocuiesc cu panel!
Nu am scurgere la balcon tocmai pt simplul fapt ca are vecinul de jos gradina! Nici un balcon de la acest bloc nu are scurgere. Ma duc sa il iau de guler pe dezvoltator ca nu a facut scurgeri la balcoane si instalatii prevazute din prima. Asa l-am cumparat si asta a fost solutia (SINGURA) data de inginerul venit la mine sa imi monteze AC-ul. Ne-am batut capul amandoi cum sa facem!!! NU AM VENIT EU CU ACEASTA SOLUTIE! Eu stau la ultimul etaj, mansarda...chiar am vrut sa pun pe acoperis unitatea exterioara...dar cica nu se poate ca e tigla ceramica deasupra!

Edited by donmarcoluciano, 29 July 2017 - 13:55.


#29
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Asa si daca e proprietate privata ce? Cand ploua ce face?
Daca v-ati fi pus toti de sus pana sus la etajul 10 sau 11 aer pe balcon, fix deasupra lui? Se lupta cu toti? Si sa va faca ce? Sa va ia boii de la bicicleta? Sa va dea in judecata? Nu-i convine sa se mute! Asta-I traiul la bloc.
Abursidistan!

#30
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
donmarcoluciano

Sa inteleg ca apartamentele respective au fost cumparate de la un privat ? de ce naiba firma respectiva nu a dotat toate apartamentele cu AC-uri  ? din moment ce a vandut chiar un teren agricol celui de la parter.

Edited by stlk, 29 July 2017 - 13:58.


#31
donmarcoluciano

donmarcoluciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008

 stlk, on 29 iulie 2017 - 13:49, said:

Probabil cele construite de privati, nu de stat ! (vezi ca mai sus am adaugat si un link)
Nu ai fost atent din prima. Am zis clar ca e apartament cumparat de la un dezvoltator/investitor...de aici rezulta ca nu e bloc facut de stat sau ca e proprietate publica pe vreo undeva.

 stlk, on 29 iulie 2017 - 13:56, said:

donmarcoluciano

Sa inteleg ca apartamentele respective au fost cumparate de la un privat ? de ce naiba firma respectiva nu a dotat toate apartamentele cu AC-uri din moment ce a vandut chiar un teren agricol celui de la parter.

Simt ca extrapolam. Eu nu am vazut apartamente dotate deja cu AC-uri decat alea DE LUX la 150000 EURO!! De ce ne abatem de la subiect? Vrei sa o luam de la obtinerea certificatul de urbanism in vederea obtinerii autorizatiei de construire impreuna cu toate avizele necesare? Normele de construire? Legea 50/91 sau 10/95 sau 119/2014  etc etc??? Eu am intrebam din primul post DACA ESTE IN REGULA SI DACA AFECTEAZA CU CEVA!

Edited by donmarcoluciano, 29 July 2017 - 14:04.


#32
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Vedeti ca faceti o confuzie . Scurgerea balconului  , daca exista , nu este canalizare sa montati AC-uri sau poate un wc ... NU .
Daca exista , si este balcon deschis , este doar pt ploaie, sa nu-ti intre apa in casa .
.@ initiator / ia fa o schema cu apartamentul si denumirea camerelor , ca mi-a picat o fisa .
Furtunul de condens putea fi scos si in alta camera , directie ...
Eu cred ca aia au matisat tot , apoi cind s-au trezit cu condensul afara , si-au dat seama ca ceva nu functioneaza .
Ia fa un desen .

Edited by 86-APP, 29 July 2017 - 14:07.


#33
donmarcoluciano

donmarcoluciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008

 colombo2003, on 29 iulie 2017 - 13:53, said:

Asa si daca e proprietate privata ce? Cand ploua ce face?
Daca v-ati fi pus toti de sus pana sus la etajul 10 sau 11 aer pe balcon, fix deasupra lui? Se lupta cu toti? Si sa va faca ce? Sa va ia boii de la bicicleta? Sa va dea in judecata? Nu-i convine sa se mute! Asta-I traiul la bloc.
Abursidistan!
Sincer...nici mie nu mi-ar conveni atunci cand stau la o bere jos cu prietenii sa imi picure apa de la ac-ul vreunui vecin in pahar.

#34
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 donmarcoluciano, on 29 iulie 2017 - 13:37, said:

Daca era sa trag teava peste gradina lui ..pai imi trebuiau 3m de teava rigida sa atarne pana la asfalt si apoi sa picure pe masinile parcate...rromeala zic eu. Atasez sa se vada mai bine situatia din nou.
Ia vezi in fotografia ce ti-am pus... liniuta rosie ar fi potentiala evacuare a condensului (deci in acelasi sens precum si actuala evacuare pe care o ai). Mai esti acum sigur ca nu aveai alternativa de cat cu vreo 3 m de teava, etc?
De fapt, intrebarea reala, nu doar a mea ci probabil a majoritatii celor ce ti-au urmarit topicul, lasand deoparte incercarile de justificare, mai esti acum tu sigur ca nu esti tu cel de vina pentru situatia la care s-a ajuns? Realizezi, in cazul in care nu ai cerut acordul asociatiei (asa cum desigur ar fi fost normal, caci la urma urmei e o chestiune ce afecteaza fatada) si cu siguranta nici macar al vecinului de alaturi caruia cu buna stiinta i-ai fi provocat diverse lucruri ce deranjeaza, de cata nesimtire vorbim aici? Si asta bland spus... Nu e in felul meu sa jignesc colegi de forum (de fapt nici nu o fac, caci iti acord premisa de nestiinta, ca nu ti-ai dat poate seama ca vei deranja, etc) dar, treaba pe care ai facut-o tu (sau care s-a facut cu incuviintarea ta) este asa cum este si, dupa cum vezi, ai intrat in dezabrobarea noastra, a tuturor aici. Ar trebui ca acum sa tragi niste concluzii.
De fapt, posibilele intrebari sunt mai multe...
Daca vrei sa dai dovada ca esti un om normal si corect, muta UE intr-o asemenea pozitie incat sa nu mai afecteze nimic si pe nimeni.

Attached Files


Edited by Ana0181, 29 July 2017 - 14:15.


#35
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 stlk, on 29 iulie 2017 - 13:31, said:

Ba da. Se poate să fie la cele făcute de o investitori privați, pe terenuri proprietate privată.

 donmarcoluciano, on 29 iulie 2017 - 13:37, said:

Daca era sa trag teava peste gradina lui ..pai imi trebuiau 3m de teava rigida sa atarne pana la asfalt si apoi sa picure pe masinile parcate...rromeala zic eu. Atasez sa se vada mai bine situatia din nou.
De fapt sistemul actual în care 99% din aparate lasă condensul să picure unde o fi e nesimțire. Circulatul vara pe trotuare e slalom printre picături de condens eventual provenite din aparate necurățate de cînd au fost puse. Nu vreți să știți ce menajerie trăiește prin aparatele alea...

 donmarcoluciano, on 29 iulie 2017 - 13:50, said:

Ma duc sa il iau de guler pe dezvoltator ca nu a facut scurgeri la balcoane si instalatii prevazute din prima.
Ar cam trebui...

 colombo2003, on 29 iulie 2017 - 13:53, said:

Daca v-ati fi pus toti de sus pana sus la etajul 10 sau 11 aer pe balcon, fix deasupra lui? Se lupta cu toti? Si sa va faca ce? Sa va ia boii de la bicicleta? Sa va dea in judecata? Nu-i convine sa se mute! Asta-I traiul la bloc.
Nu, fiule. Ăsta-i traiul la bloc între vecini care nu dau doi bani pe civilizație, bun simț și nu se gîndesc decît să le fie lor ușor și bine. Eventual îți golești și scrumiera în curtea celui de la parter, așa-i?

#36
donmarcoluciano

donmarcoluciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008

 86-APP, on 29 iulie 2017 - 14:04, said:

Vedeti ca faceti o confuzie . Scurgerea balconului  , daca exista , nu este canalizare sa montati AC-uri sau poate un wc ... NU .
Daca exista , si este balcon deschis , este doar pt ploaie, sa nu-ti intre apa in casa .
.@ initiator / ia fa o schema cu apartamentul si denumirea camerelor , ca mi-a picat o fisa .
Furtunul de condens putea fi scos si in alta camera , directie ...
Eu cred ca aia au matisat tot , apoi cind s-au trezit cu condensul afara , si-au dat seama ca ceva nu functioneaza .
Ia fa un desen .

plan loft

p.s.: UI imi serveste si la racirea etajului...de asta a fost amplasata acolo

Attached Files


Edited by donmarcoluciano, 29 July 2017 - 14:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate