Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum mi-ar merge PC-ul pe Windows 7?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Laurentiu16

Laurentiu16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.03.2017
Salut Softpedia, stiu ca e 2017 si generatii de 1080 si i7, i9, dar unii mai sunt si pe vechile configuratii, printre care ma numar si eu. Nu astept hate sau ceva sa schimb PC. Prin urmare, acestea sunt configuratiile PC-ului in momentul de fata: Windows xp x82, procesor AMD Sempron 2800+ 2 ghz, 1.25 gb, placa video radeon 9200.
Intrebarea mea este urmatoarea: Merita sa fac upgrade la Windows 7? Daca da, de ce si cum se va misca?
Merita sa mai iau 1 placuta de ram? Se pare ca am deja 2 placute ram 1 gb fiecare, inainte imi arata 2gb, dar stie cineva de ce imi arata acum doar 1.25? Multumesc mult.
PC-ul il folosesc sa joc in momentul de fata jocuri gen SAMP, cs 1.6 si daca as baga Windows 7 sa incerc ceva Photoshop sau ceva. Ce spuneti? Cum ar merge pe jocurile acestea? Multumesc.
Noapte buna si sper sa ma puteti ajuta.

Edited by Laurentiu16, 28 July 2017 - 19:51.


#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
nu, nu merita
procesor slab, memorie putina, placa video depasita
mai bine cumperi un sistem SH cu 200-300 lei

#3
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Daca nu ai cu ce sa iti omori timpul, poti testa!
Apoi revino cu info.

#4
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
merita.
am aceeasi config, +-, si merge brici w7

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sa privim punctual problema:

1. w7 nu se mai comercializeaza retail, iar oem ... sa nu ne facem de ras totusi

2. scopul topicului este de a spune noi da la intrebarea ta, din ce observ. altfel, ai lua in considerare schimbarea pc-ului

3. decat sa dai banii pe o placuta ddr1 care costa cred cat un pc intreg pe 775, mai bine te orientezi direct catre un "nou" pc

4. sa bagi PS pe acel pc ... poate daca doar iti place sa te chinui, acel pc nu este pt asa ceva

5. nu te astepta la minuni din partea pc-ului daca reusesti sa pui w7. performantele componentelor raman exact aceleasi, doar nervii sunt noi

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostLaurentiu16, on 28 iulie 2017 - 19:49, said:

Cum mi-ar merge PC-ul pe Windows 7?
Spoiler
Multumesc.
Noapte buna si sper sa ma puteti ajuta.
Iti va rula foarte foarte prost windows 7 pe configuratia aia veche de peste 12 ani de zile.

#7
Laurentiu16

Laurentiu16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.03.2017
Dar sunt nelamurit, adica daca w7 ia 1gb si eu 1.25 gb, raman cu 250 mb?

View PostDany_Darke, on 28 iulie 2017 - 20:08, said:

sa privim punctual problema:

1. w7 nu se mai comercializeaza retail, iar oem ... sa nu ne facem de ras totusi

2. scopul topicului este de a spune noi da la intrebarea ta, din ce observ. altfel, ai lua in considerare schimbarea pc-ului

3. decat sa dai banii pe o placuta ddr1 care costa cred cat un pc intreg pe 775, mai bine te orientezi direct catre un "nou" pc

4. sa bagi PS pe acel pc ... poate daca doar iti place sa te chinui, acel pc nu este pt asa ceva

5. nu te astepta la minuni din partea pc-ului daca reusesti sa pui w7. performantele componentelor raman exact aceleasi, doar nervii sunt noi

Cam cat ar costa 1 placuta noua de ram ddr1? Adica eu m-am uitat doar la cele utilizate, dar nu stiu ce sa spun.
Si inca ceva daca te pricepi, eu nu prea stiu de ce. Adica cum am spus si mai sus, inaintea aveam 2 gb ram si chiar in momentul de fata am 2 placute  1 gb ram fiecare in pc si imi arata 1.25 gb, pot spune ca am trecut prin multe windows-uri xp piratate, pentru ca cd-ul meu original era zgariat si nu il citea, dar acum vad ca merge. Si am pus si Windows 7 dar nu mi-am putut da seama foarte tare cum se misca pentru ca nu l-am lasat mult. Nici macar nu mai stiu daca eram pe 2gb sau 1.25.

#8
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostDany_Darke, on 28 iulie 2017 - 20:08, said:

sa privim punctual problema:

1. w7 nu se mai comercializeaza retail, iar oem ... sa nu ne facem de ras totusi

2. scopul topicului este de a spune noi da la intrebarea ta, din ce observ. altfel, ai lua in considerare schimbarea pc-ului

3. decat sa dai banii pe o placuta ddr1 care costa cred cat un pc intreg pe 775, mai bine te orientezi direct catre un "nou" pc

4. sa bagi PS pe acel pc ... poate daca doar iti place sa te chinui, acel pc nu este pt asa ceva

5. nu te astepta la minuni din partea pc-ului daca reusesti sa pui w7. performantele componentelor raman exact aceleasi, doar nervii sunt noi
...daca RAM-ul e DDR1 chiar nu merita sa mai cumpere vreo placuta.Eu de asta am renuntat la vechiul PC ca aveam putin Ram si era pe DDR 1, la mine a mai fost si faptul ca CPU stia doar SSE si multe softuri cereau cel putin SSE2 ( din ce vad si al lui e la fel )

@Laurentiu
In concluzie: nu merita facut vreun upgrade hardware pe el,  daca functioneaza Win 7 e bine,
daca nu, ramai pe XP pana cumperi un PC !

View PostLaurentiu16, on 28 iulie 2017 - 20:15, said:

Cam cat ar costa 1 placuta noua de ram ddr1?
Uite aici
(vad ca s-au mai ieftin un pic )

Edited by stlk, 28 July 2017 - 20:30.


#9
Laurentiu16

Laurentiu16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.03.2017
1 pc care ar duce acceptabil windows 7 pe jocuri mai vechi gen samp si cs 1.6 cat ar ajunge? Multumesc.
Noapte buna.

#10
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,879
  • Înscris: 10.02.2011
Parca AMD Sempron 2800+ avea 1,6 Ghz, nu 2 Ghz, din cate tin minte. Daca-i pe socket 754, ca exista si pe 462, cred ca astea au 2 ghz. Alea pe 462 n-au nici sse2.

View PostLaurentiu16, on 28 iulie 2017 - 20:15, said:

Cam cat ar costa 1 placuta noua de ram ddr1? Adica eu m-am uitat doar la cele utilizate, dar nu stiu ce sa spun.
Si inca ceva daca te pricepi, eu nu prea stiu de ce. Adica cum am spus si mai sus, inaintea aveam 2 gb ram si chiar in momentul de fata am 2 placute  1 gb ram fiecare in pc si imi arata 1.25 gb, pot spune ca am trecut prin multe windows-uri xp piratate, pentru ca cd-ul meu original era zgariat si nu il citea, dar acum vad ca merge. Si am pus si Windows 7 dar nu mi-am putut da seama foarte tare cum se misca pentru ca nu l-am lasat mult. Nici macar nu mai stiu daca eram pe 2gb sau 1.25.
Placutele depinde de unde le cumperi. Daca le iei de la magazinele de calculatoare sh sunt foarte scumpe fiind un tip de memorii vechi si ceva mai greu de gasit. Pe la magazinele SH cam toate componentele PC is supraevaluate ca pret, da chiar bine de tot. Daca le iei de la bisnitari din targuri si prinzi ziua cand mai aduce cate unu pe care-l cunosti calculatoare si gasesti 1 giga de ram ddr1, 2 sau 3 cu 10 lei bucata atunci astia nu-s bani, le iei la gramada. Sau 2 giga ddr2 si 3 cu 20 de lei si o placuta de 4 giga cu 30 de lei, cam astea-s preturile.Posted Image
Cu windows 7, daca-i pe 32 de biti nu ca n-ar merge, da in general iti trebuie cam 2 giga de ram sa-ti mearga ok si sa nu-ti dea erori mai tarziu, iar procesorul sa fie macar un dual core. Merge si pe procesoare mai vechi, da se misca un pic mai greu. Poti baga eventual pe un hard mai multe windows-uri si sa bootezi de pe care vrei. De ce-ti arata numa 1,25 de giga in loc de 2, ori e defecta o placuta ram ori placa de baza are ceva probleme sau trebuie sa-i dai un restart, sa-i faci un reset de Bios ceva, vezi ca si memoriile trebuie sa fie 100% compatibile cu placa de baza.

Edited by Motanu13, 28 July 2017 - 20:50.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostLaurentiu16, on 28 iulie 2017 - 20:41, said:

1 pc care ar duce acceptabil windows 7 pe jocuri mai vechi gen samp si cs 1.6 cat ar ajunge? Multumesc.
Noapte buna.

Vreo 250-400 lei pe la magazinele IT  SH

Calculatorul ala ori la reciclare... ora la vreun copil sarac care il foloseste la scoala.

Edited by rosix, 28 July 2017 - 20:52.


#12
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Asta tocmai s-a dat

https://www.olx.ro/o...html#bd273c59f3

Dar vezi aici

https://www.olx.ro/o...html#c741d8f571

A fost 500, o sa revina la 500 peste 1 saptamana probabil

#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View PostLaurentiu16, on 28 iulie 2017 - 19:49, said:

placa video radeon 9200.

Doar 1% saa mai putin o sa gasesti driver pentru 7.

#14
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Am avut Windows 7 pe configuratie mai slaba decat aia. O sa mearga lejer. Doar sa dezactivezi update-urile si sa nu-l incarci cu 15000 de programe.


View Postxxvirusxx, on 28 iulie 2017 - 21:05, said:

Doar 1% saa mai putin o sa gasesti driver pentru 7.

Instalezi manual driverele pe care le gasesti, e suficient sa adaugi o linie in inf-ul ala ca sa elimini si problema de compatibilitate.

Asta in cazul in care 3dpchip nu rezolva treaba.

Edited by Tort, 28 July 2017 - 21:09.


#15
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Si eu sunt iubitor de antichitati si te sfatuiesti sa faci un sistem dual Windows Xp-Windows 7. Asta presupune sa partitionezi HDD, pui pe c: Windows XP si pe D: Windows 7. Cand am probleme de compatibilitati bootez in Windows 7 (unde merge ca dracu, grohaie ca un mistretz), dar pentru defaulturi lucrez in XP.

#16
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
e de ajuns pt. ce vrei tu
http://www.itmar.ro/...50gb-dvd-rw-487
Intel G850 2.9GHz, skt. 1155, 4GB DDR3, 250GB, DVD-RW. video HD 7450 1GB 320 RON

Edited by STARTREK1, 28 July 2017 - 21:16.


#17
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Pe PC-ul ăla poți lucra maxim în Paint.

#18
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View PostTort, on 28 iulie 2017 - 21:06, said:

e suficient sa adaugi o linie in inf-ul ala ca sa elimini si problema de compatibilitate.

Ehe...de era asa de simplu...instalai si windows 3.1 pe generatia a 7-a de procesoare....

Edited by xxvirusxx, 28 July 2017 - 21:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate