Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Vopsea afectata de gainat - posibilitate reparare?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Problema cu gainatul la masini e de cand lumea. Gainatul e acid si ataca tot. Nu numai la masini sunt probleme ci peste tot, pereti, vopseluri, fier, tabla acoperis, absolut orice.
Soarele amplifica foarte mult reactia chimica, deci daca tineti masina la soare cu gainat pe ea e cam foarte nasol.
Cand se curata gainatul, masina se lasa la umbra o vreme sa se raceasca, se umezeste bine mizeria cu apa si abia apoi se spala.
O solutie de protectie e infolierea masinii cu folie din aia transparenta.

Problema la masinile astea mai noi e de fapt lacul nu vopseaua. Criza, reduceri de costuri, ecologie, bla, bla.
Vopselurile pe baza de apa nu sunt deloc naspa daca sunt de calitate. Cand iti vopsesti masina poti folosi linistit si vopsea pe baza de apa de calitate, dar cea mai importanta e calitatea lacului.

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 lex2010, on 26 iulie 2017 - 18:57, said:

A mea este din 2012 si nu are probleme.

#21
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 YOUR_GOD, on 26 iulie 2017 - 22:19, said:

A mea este din 2012 si nu are probleme.
Eu nu am nimic important de spus la subiect, am trecut doar sa ma laud.Posted Image

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Scuze, nu am vrut să sune a laudă. Am Skoda, nu Lamborghini. Am specificat anul deoarece colegul spunea că mașinile produse peste 2010 au această problemă.
Te rog să citești comentariile cu atenție și să nu te mai privești în a trage concluzii.

#23
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 Friskey, on 26 iulie 2017 - 19:22, said:

Problema cu gainatul la masini e de cand lumea. Gainatul e acid si ataca tot. Nu numai la masini sunt probleme ci peste tot, pereti, vopseluri, fier, tabla acoperis, absolut orice.
Soarele amplifica foarte mult reactia chimica, deci daca tineti masina la soare cu gainat pe ea e cam foarte nasol.
Cand se curata gainatul, masina se lasa la umbra o vreme sa se raceasca, se umezeste bine mizeria cu apa si abia apoi se spala.
O solutie de protectie e infolierea masinii cu folie din aia transparenta.

Problema la masinile astea mai noi e de fapt lacul nu vopseaua. Criza, reduceri de costuri, ecologie, bla, bla.
Vopselurile pe baza de apa nu sunt deloc naspa daca sunt de calitate. Cand iti vopsesti masina poti folosi linistit si vopsea pe baza de apa de calitate, dar cea mai importanta e calitatea lacului.

Dar daca nu infoliem masina, o ceara de calitate nu ar avea si ea un efect protector, dar de scurta durata? Adica sa te tina un 4 luni acolo :).

#24
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
Cu ceara de calitate sau un sealant cu rezistenta mai lunga in timp reusesti sa eviti cat de cat asemenea evenimente. Gainatul se indeparteaza usor si nu lasa urme. Cu conditia sa nu il lasi o zi in soare ca poti sa ai si ceara minune ca nu mai face nimic. Deci de evitat de lasat in soare si sters cat mai repede. Atentie si la stergere ca daca frecam cu carpa e lesne de inteles ca zgariem locul.

#25
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Incearca Quixx.....nu cred ca rezolvi dar cel putin poti imbunatati defectul.....E singurul care te poate ajuta....Eu am scos o groaza de zgarieturi si pete de pe masina....

Edited by Clovis, 27 July 2017 - 20:11.


#26
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Pozele pe care le-am postat iniţial sunt de câteva săptămâni. Între timp, am fost plecat din nou din localitate câteva zile, maşina rămânând singurică şi neîngrijită.
Când m-am întors, am observat că plafonul, luneta şi portbagajul sunt pline de mici stropi, rotunzi, ce par a fi uleioşi. Nu cunosc provenienţa lor, dar e posibil ca ei să fi fost cauza exfolierii lacului.
Postez câteva imagini, în speranţa că puteţi identifica "autorul" faptei. Cred că trebuie excluse păsărelele din cercul de suspecţi.

Link cu imaginile: http://imgur.com/a/t8SFX

#27
viost16

viost16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.09.2017

 lex2010, on 12 august 2017 - 22:30, said:

Pozele pe care le-am postat iniţial sunt de câteva săptămâni. Între timp, am fost plecat din nou din localitate câteva zile, maşina rămânând singurică şi neîngrijită.
Când m-am întors, am observat că plafonul, luneta şi portbagajul sunt pline de mici stropi, rotunzi, ce par a fi uleioşi. Nu cunosc provenienţa lor, dar e posibil ca ei să fi fost cauza exfolierii lacului.
Postez câteva imagini, în speranţa că puteţi identifica "autorul" faptei. Cred că trebuie excluse păsărelele din cercul de suspecţi.

Link cu imaginile: http://imgur.com/a/t8SFX
Buna seara. S-a rezolvat problema cu petele? Asa ceva am si eu si nu stiu de unde provin.

#28
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 viost16, on 19 septembrie 2017 - 19:26, said:

Buna seara. S-a rezolvat problema cu petele? Asa ceva am si eu si nu stiu de unde provin.
Unde a fost parcata masina? Daca a fost sub vre-un pom vezi ce tip de pom este...Multi pomi au diferite "scurgeri- secretii" care pateaza....Eu momentan am parbrizul plin de nu stiu ce rasina....Nu am reusit inca sa o spal dar cred ca o sa dispara in cateva luni. ..Tabla habar n-am daca are ceva ca masina e nespalata din iunie.

Edited by Clovis, 19 September 2017 - 19:38.


#29
viost16

viost16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.09.2017

 Clovis, on 19 septembrie 2017 - 19:37, said:

Unde a fost parcata masina? Daca a fost sub vre-un pom vezi ce tip de pom este...Multi pomi au diferite "scurgeri- secretii" care pateaza....Eu momentan am parbrizul plin de nu stiu ce rasina....Nu am reusit inca sa o spal dar cred ca o sa dispara in cateva luni. ..Tabla habar n-am daca are ceva ca masina e nespalata din iunie.
Multumesc. Banuiesc ca de la graurii care au mancat struguri si stau ciorchine intr-un brad.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate