Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Construcție fără autorizație

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
simache_2004

simache_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.04.2008
Prin instanta numai se constata dreptul de proprietate asupra constructiei, nu se acopera si lipsa diligentelor administrative necesare abtinerii AC. Cu alte cuvinte, se pot aplica sanctiuni si lua masura demolarii pe L 50/1991. Desi in ultima perioada practica instantelor este de a admite actiunile in constatare doar pentru constructiile anterioare intrarii in vigoare a L50/1991. Asta avand in vedere evidentele autoritatilor locale. Insa este o practica neunitara.

#38
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Pe langa constatarea dreptului la proprietate,pot cere in instanta ca partea administrativa sa fie obligata sa autorizeze constructia in cazul in care refuza pe sa se implice solutionarea problemei in afara instantei, evident nu in lipsa ”diligentelor administrative ”.

Pot invoca faptul ca pur si simplu functionarii au facut abuz in serviciu pentru ca m-am dus de mai mult de doua ori la ei cu aceiasi problema fara sa isi faca treaba.


Imi place ca unii au acest vis ” erotic ”e a demola tot ,se cred Miley Cyrus cocotati pe bila de demolare, unii chiar sunt convinsi ca autoritatile sunt in stare de asta si ca traim intro lume perfecta ,pe cand nici macar un wc dein tabla din mijlocul Bucurestiului nu il pot demola , unde se vinde de la ziare la tampoane.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/My2FRPA3Gf8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Benderbut, 29 July 2017 - 12:43.


#39
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 motanul13, on 27 iulie 2017 - 09:01, said:

Viseaza puiule , viseaza !
E gratis ...
Daca spun ca purcelusii de primari pesede care au fost alesi sunt mai presus de intantele judecatoresti ,te simti mai bine ? Simti ca detineti controlul ?Posted Image

#40
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 17.02.2016

 Benderbut, on 27 iulie 2017 - 19:47, said:

Orice primarie de comuna /oras poate emite certificat de urbanism si autorizatii de constructie trebuie doar sa aibe angajat .
Si cand te prezinti cu toate documentele la dosar afli de la tanti de la judeteana ca proiectul nu valoreaza doi bani chiar daca corespunde cu constructia ,pentru ca oricum vine facut de la 0 .

Iar? Ti-am pus si textul din lege unde spune ca judetul nu are nimic cu AC-ul pentru locuinte indiferent daca primaria are sau nu serviciu de specialitate.

 Benderbut, on 29 iulie 2017 - 12:29, said:

Pe langa constatarea dreptului la proprietate,pot cere in instanta ca partea administrativa sa fie obligata sa autorizeze constructia in cazul in care refuza pe sa se implice solutionarea problemei in afara instantei, evident nu in lipsa ”diligentelor administrative ”.

Pot invoca faptul ca pur si simplu functionarii au facut abuz in serviciu pentru ca m-am dus de mai mult de doua ori la ei cu aceiasi problema fara sa isi faca treaba.

Nu pricepi ca nu poti? Insanta poate sa ii oblige pe emitentii de AC sa respecte legea, adica sa verifice documentatia si sa emita sau sa refuze motivat emiterea AC. Nu poate obliga instanta o autoritate locala sa emita AC daca documentatia pentru AC incalca prevederile legale.

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 username_notfound, on 26 iulie 2017 - 16:31, said:

Salut,anu trecut am dărâmat o casa cu cu doua camere si in locul ei am ridicat o construcție noua cu mansarda,dar toate acestea fără o autorizație, Întrebarea mea e după cat timp se prescrie fapta?adica sa nu fiu amendat in eventualitatea unei reclamații . Multumesc !
pe scurt, un birou de arhitectura te poate ajuta sa intri in legalitate.
problema e ca ai facut o casa fara proiect deci poate sa-ti cada in cap.
poate ai norocul sa o fi facut bine, poate nu iar daca ajungem la consolidari masive mai bine o dai jos si faci alta o sa iesi mai ieftin.

Edited by arg, 31 July 2017 - 09:07.


#42
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014

 arg, on 31 iulie 2017 - 09:07, said:

pe scurt, un birou de arhitectura te poate ajuta sa intri in legalitate.
problema e ca ai facut o casa fara proiect deci poate sa-ti cada in cap.
poate ai norocul sa o fi facut bine, poate nu iar daca ajungem la consolidari masive mai bine o dai jos si faci alta o sa iesi mai ieftin.
Multumesc!

#43
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 arg, on 31 iulie 2017 - 09:07, said:

problema e ca ai facut o casa fara proiect deci poate sa-ti cada in cap.

Problema nu-i ca s-a facut casa fara proiect.
Problema este ca s-a facut casa fara autorizatii,adica fara drept de a se construi,adica este o constructie ilegala.Si ca sa intri in legalitate nu proiectul este pasul numarul unu.
Pana la urma,pe primar il doare exact in dos daca-i cade casa in cap sau nu.

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@adisz
cu o casa bine facuta mai ai sanse sa intri in legalitate, dar cu una care sta sa-ti cada in cap nu, decat dupa niste consolidari substantiale.

#45
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 17.02.2016
Ai nevoie de proiect. Daca nu ai proiect, pe baza a ce emite primaria AC-ul?

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 StickyFingaz, on 31 iulie 2017 - 15:15, said:

Ai nevoie de proiect. Daca nu ai proiect, pe baza a ce emite primaria AC-ul?
plateste o amenda, face proiect, expertiza si tot tachamul, mai cheltuie cateva mii euro dar o rezolva.
ia gandeste-te cum e sa mai bage 20-40.000euro in consolidare in plus fata de 1-4000euro pentru intrarea in legalitate.

#47
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 StickyFingaz, on 31 iulie 2017 - 15:15, said:

Ai nevoie de proiect. Daca nu ai proiect, pe baza a ce emite primaria AC-ul?

Primaria emite AC-ul pe baza CU.Proiectul este doar o documentatie.

#48
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 17.02.2016


 arg, on 31 iulie 2017 - 15:34, said:

plateste o amenda, face proiect, expertiza si tot tachamul, mai cheltuie cateva mii euro dar o rezolva.

Nu mai e asa de simplu fata de cum a fost inainte. S-a schimbat legea anul trecut. Inainte stiam si eu o gramada care au rezolvat cu amenda pentru ca era mai ieftin. Acum nu mai merge. Teoretic. Acum doua saptamani citeam in ziar ca i-a demolat primaria casa unuia pentru ca nu avea AC. Deci se practica.
Este si precedent la CEDO unde CEDO a dat dreptate institutiilor publice si nu persoanei care si-a construit casa fara AC.
Sper ca initiatorul sa-si rezolve problema, insa o sa-i fie invatatura de minte.



 adisz, on 31 iulie 2017 - 15:42, said:


Primaria emite AC-ul pe baza CU.Proiectul este doar o documentatie.
CU este hartia care-ti spune pe baza a ce documentatie se emite AC. Nu am vazut in viata mea AC emis doar pe baza CU, fara un DTAC atasat.

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
cu -> certificac de urbanism -> iti spune ce si cum ai voie sa faci pe terenul tau
ac -> autorizatie constructie -> poti incepe lucrariile.

Edited by arg, 31 July 2017 - 15:48.


#50
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 StickyFingaz, on 31 iulie 2017 - 15:46, said:

Nu mai e asa de simplu fata de cum a fost inainte. S-a schimbat legea anul trecut. Inainte stiam si eu o gramada care au rezolvat cu amenda pentru ca era mai ieftin. Acum nu mai merge. Teoretic. Acum doua saptamani citeam in ziar ca i-a demolat primaria casa unuia pentru ca nu avea AC. Deci se practica.
Este si precedent la CEDO unde CEDO a dat dreptate institutiilor publice si nu persoanei care si-a construit casa fara AC.
Sper ca initiatorul sa-si rezolve problema, insa o sa-i fie invatatura de minte.



CU este hartia care-ti spune pe baza a ce documentatie se emite AC. Nu am vazut in viata mea AC emis doar pe baza CU, fara un DTAC atasat.
Sigur nu ti-au scapat niste detalii ?Posted Image

Sigur acea constructie nu era pe proprietate publica , respectiv nu respecta planul de urbanism? Posted Image

Autoritatile sunt obligate prin lege ca prima data sa faca tot posibilul pentru legalizarea constructiei , iar daca nu se poate se recurge la masuri extreme.

 StickyFingaz, on 31 iulie 2017 - 15:15, said:

Ai nevoie de proiect. Daca nu ai proiect, pe baza a ce emite primaria AC-ul?
Tu nu intelegi ca in situatia data , proiectul nu este prioritar? Dupa ce se face expertiza tehnica a constructiei , apoi se stabileste proiectul sau eventualele modificari ale constructiei care trebuiesc facute in privinta rezistentei structurale. De cate ori trebuie sa iti spun ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-Qt7WxKcBJc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Benderbut, 31 July 2017 - 19:29.


#51
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Benderbut, on 31 iulie 2017 - 19:27, said:

............
Autoritatile sunt obligate prin lege  ca prima data sa faca tot posibilul pentru legalizarea constructiei ..........
Dezvolta !

#52
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 Benderbut, on 31 iulie 2017 - 19:27, said:

Autoritatile sunt obligate prin lege ca prima data sa faca tot posibilul pentru legalizarea constructiei , iar daca nu se poate se recurge la masuri extreme.
A face tot posibilul, chiar prin masuri extreme, inseamna demolarea ei, in caz extrem prin eforturi proprii ale primariei, vezi cazul "Cathedral Plaza", in care exista sentinta definitiva si irevocabila a demolarii constructiei.

#53
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 17.02.2016

 Benderbut, on 31 iulie 2017 - 19:27, said:

Sigur acea constructie nu era pe proprietate publica , respectiv nu respecta planul de urbanism? Posted Image

Si ce legatura are? In precedentul de la CEDO era pe proprietate privata si a fost demolata. Tu esti sigur ca ce a facut initiatorul se incadreaza in PUG, PUZ, PUD?

 Benderbut, on 31 iulie 2017 - 19:27, said:

Autoritatile sunt obligate prin lege ca prima data sa faca tot posibilul pentru legalizarea constructiei , iar daca nu se poate se recurge la masuri extreme.

Legea, articolul si litera/aliniatul te rog.

 Benderbut, on 31 iulie 2017 - 19:27, said:

Tu nu intelegi ca in situatia data , proiectul nu este prioritar? Dupa ce se face expertiza tehnica a constructiei , apoi se stabileste proiectul sau eventualele modificari ale constructiei care trebuiesc facute in privinta rezistentei structurale. De cate ori trebuie sa iti spun ?

Tu nu pricepi ca pentru orice necesita AC este nevoie de o documentatie tehnica? Ca expertiza tehnica, ca piese desenate, ca piese scrise, ca avize, se cheama proiect. Si nu se incepe cu expertiza tehnica, se incepe cu CU si se continua cu ce scrie in CU. Poate nici nu o sa-i trebuiasca expertiza, caci daca cumva are nevoie de aprobare de documentatie de urbanism, poate sa faca cate expertize vrea ca tot o sa-i demoleze casa.

#54
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pentru initiator - citeste ce ti-a zis the_lion, cred ca e cea mai buna chestie de facut sau sa te discuti cu un arhitect.

Imi dau si eu cu parerea: faci proiect de demolare pentru ce a fost si obtii autorizatie de demolare. Nu stie nimeni ce e pe teren, nu vine nimeni sa verifice (de fapt aici nu stiu, ca nu am demolat s-ar putea sa vina cineva sa faca receptia lucrari - adica sa vada daca s-a demolat). Dupa un timp, faci proiect pentru ce ai acum si depui pentru AC - la fel nu vine nimeni pe teren sa vada ce si cum, doar in momentul in care ii chemi tu la receptie. Vorbim de mediul rural - nu vine nimeni sa-ti numere ouale, doar daca sunt reclamatii.

Ai mai putea face si modificare/extindere, daca se potriveste amprenta constructiei noi cu cea veche.

Cam astia sunt pasii, daca demolarea nu implica "receptie" de la primarie, cred ca sunt sanse destul de mari sa scapi fara amenda (dar taxele aferente, costul proiectului, etc s-ar putea sa te usureze de macar 4000-5000 lei). Vorbeste cu un arhitect ca sa vezi cum sta treaba mai bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate