Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ulei motor DAF XF 105 460 Euro 5

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
va salut,

am nevoie de o informatie legata de schimbul de ulei pentru un cap tractor DAF XF 105 460 EEV din 2013, are 410.000km reali

a fost cumparata de la tchann austria si acolo intreband de ulei mi-au zis ca ei folosesc Agip 10w-40 cu schimburi la 80.000km
la noi am gasit la un furnizor Agip Sigma Ultra TFE 10w40

pentru posesorii/utilizatorii de DAF XF 105 EEV....

ce uleiuri folositi ? la cat faceti schimburi ? cat ulei e necesar la schimb ?

stima.

Edited by alios24, 26 July 2017 - 07:50.


#2
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Conform acestui site 34 de litri http://zellergmelin....55e152adb75b99e
Asta daca ti-am configurat eu bine camionul dar poti intra si tu sa sa-l configurezi aici http://zellergmelin....t.aspx?Lang=rom
Recomand Divinol datorita pretului undeva la 16 lei plus tva litrul dar si calitatilor sale exceptionale.
Am un prieten care detine un camion si spunea ca Divinol este un ulei foarte bun.
Si eu la duba mea de 3,5 tone tot Divinol 10w40 pun si din cate am observat este peste castrol magnatec 10w40 sau mobil 1 10w40 pe care le schimb la 15 000 km si divinol desi imi da 30 000 km pe site eu il schimb la maxim 20 000 km

#3
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
multumesc de reply Posted Image

ma gandeam sa-i pun tot Agip, sau Valvoline... la masinile mici folosesc Rheinol, dar vad ca n-au ulei de camioane

cine vinde uleiul Divinol in Romania?

L.E. nevermind, am gasit distribuitorul din RO

Edited by alios24, 26 July 2017 - 09:52.


#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Da un telefon la ei si spune ce motor ai http://www.uleidemot...-motor-camioane
este un ulei extraordinar , am folosit pe remorcher si intradevar isi face treaba .

#5
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Ai pus in masina ta asa ceva?
Nu de alta dar eu am in Logan 1,4 pe gpl Divinol 5w40 si in ture la 3-4000 rpm se aude foarte sport motorul.
Plus de asta am schimbat la 19 000 km Divinol din duba si am pus Castrol Magnatec 10w40 surpriza era mai zgomotos motorul cu castrol nou decat cu Divinol vechi de 19 000 km

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Ai pus in masina ta asa ceva?"
In Logan folosesc mobil 1 0w40 tot de la ei dar nu e remorcher , lumea ii zice frigider Posted Image. Pe cea pe care lucrez  am bagat triax .

#7
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Foloseste linistit in continuare Mobil 1 eu m-am lecuit si de mobil si de castrol.
Ce intelegi tu prin remorcher? Eu stiu ca remorcherul e un vapor care trage alte vapoare.
La fel de bine puteai spune tractor adica prescurtarea de la cap tractor nu?
Daca ziceai de Q8 sau Ravenol mai credeam dar asa cu Triax ala nu prea as avea incredere in el.
De Q8 si Ravenol am mai auzit ca fac uleiuri bune pt camioane dar de Triax eu cel putin nu am mai auzit.

Edited by Nytro84, 26 July 2017 - 14:18.


#8
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
am gasit intre timp si Rheinol pentru camioane...

cum pun in masini numai rheinol de vreo 6 ani, cred ca am sa merg pe el

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 Nytro84, on 26 iulie 2017 - 14:15, said:

Foloseste linistit in continuare Mobil 1 eu m-am lecuit si de mobil si de castrol.
Daca ziceai de Q8 sau Ravenol mai credeam dar asa cu Triax ala nu prea as avea incredere in el.
De Q8 si Ravenol am mai auzit ca fac uleiuri bune pt camioane dar de Triax eu cel putin nu am mai auzit.
Mobil 1 este altceva fata de Mobil turcesc . Triax este un ulei care la noi nu este prea cunoscut , vine din sua , este excelent dar cum lumea nu-l cunoaste nu-l cumpara . Asa e si cu Eneos care scoate serii de ulei de care putini au auzit 0w20 .Am folosit pe cap tractor si merge bine (remorcher m-am referit la ceva mic cu motor puternic ce trage ceva dupa el, la modul general , exista si avioane remorcher- cele care trag sus planoarele, poate nu este corect termenul dar in domeniu se foloseste )
Monstrii aceia a lor Mack cu Triax merg , stiu de la un sofer ce avea in dotare asa ceva , l-a laudat , tocmai din acest motiv am luat si eu, la inceput mi se parea ceva gen ulei din kaufland sau mai rau , pentru camioane la ei este printre cele mai vandute uleiuri .

Edited by ldpe, 27 July 2017 - 21:52.


#10
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
pana la urma i-a facut o revizie completa la reprezentanta DAF

2700 lei cu tot schimbul de filtre si ulei

are vreo 3 filtre de motorina
vreo 2 filtre de ulei
filtru adblue
filtru la compresor
aer si cabina ca restul masinilor

oare ce ulei e ala al lor de la DAF ? ca era intr-un butoi cu sigla DAF... o fi castrol ? o fi mobil1 ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate