Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Skoda Superb 1 sau Mercedes W211 (2004-2007)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Christian0

Christian0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.07.2017
Buna, doresc sa-mi procur o masina si alegerea este intre Skoda Superb 1 TDI si Mercedes W211 cdi inainte de facelift. Ce ma intireseaza este fiabilitatea, intretinerea dar si comfortul. Pareri, sugestii? Merci:))

Edited by Christian0, 25 July 2017 - 15:51.


#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
tu care crezi ca e mai confortabil? dar mai ieftin de intretinut?

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Mercedes as zice. E mai fiabil, dar posibil sa fie intretinerea mai scumpa. Acum ochiometric pe strazi vad o gramada de Mercedes W211, insa Superb 1 ciuciu.
La vechimea aia, o iei pe cea care e intretinuta cel mai bine.

#4
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
W211 dinainte de facelift au destul de multe problemute, mai ales pe partea electronica, rezultate din fuziunea nu foarte inspirata Daimler - Chrysler. La facelift au schimbat situatia. Ti-as recomanda macar un 2004 tarziu - 2005 inceput daca decizi sa iei unul pentru ca atunci au avut o revizie timpurie pe partea de cablaje.

Daca ai acelasi buget pentru ambele, cred ca ti-e mai usor sa iei si sa intretii o Skoda, plus ca la acelasi pret probabil o vei lua in stare mai buna si cu km mai putini. Gandeste-te si la diferentele de impozit, plus ca la 1.9 TDI gasesti mecanici cu duiumul si piese din dezmembrari mai usor.
Nu e nimic mai scump ca un Mercedes ieftin.

@Bursul: pe strazi, lumea abia acum incepe sa isi permita w211 cand cele mai vechi cu km fara numar au ajuns la preturi de targ.
Cele intretinute cu km putini costa cat o compacta noua, dar n-o sa vezi multe.. ca mai tare crapa dusmanii de ciuda la un w212 mai hartanit

Edited by Mihai_mb, 25 July 2017 - 16:27.


#5
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Incearca un Mercedes. Daca iti permiti sa cumperi un W211 intretinut, iti permiti si piesele.
Superbul 1 e un Passat B5.5. Fiabila la vremea ei. Dar nu tocmai ieftin cum pare la intretinere. Are suspensie multilink la fel ca passatul deci e stabila dar costa destul reparatiile.
Piesele originale sunt scumpe la ambele. Pentru amandoua gasesti insa la feld e usor si piese aftermarket.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Superb e varianta low cost a lui Passat. Deci ori un Passat, ori altceva echivalent.

#7
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

View PostFriskey, on 25 iulie 2017 - 16:44, said:

Superb e varianta low cost a lui Passat. Deci ori un Passat, ori altceva echivalent.


Low cost? Superb e limuzina celor de la Skoda, nu se compara cu Passat. Mai ales ca trage mai mult spre Audi decat spre VW.
Pana si Octavia e mai in regula decat un Passat.

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Soto.

#9
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
Superb 1, e fabricata pe platforma Passat-Audi, B5,iar Octavia e pe platforma de Golf,deci nu le comparam in aceeasi oala !

#10
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostBursul, on 25 iulie 2017 - 16:03, said:

Mercedes as zice. E mai fiabil, dar posibil sa fie intretinerea mai scumpa. Acum ochiometric pe strazi vad o gramada de Mercedes W211, insa Superb 1 ciuciu.
La vechimea aia, o iei pe cea care e intretinuta cel mai bine.
Subscriu.

View PostTort, on 25 iulie 2017 - 17:31, said:

Low cost? Superb e limuzina celor de la Skoda, nu se compara cu Passat. Mai ales ca trage mai mult spre Audi decat spre VW.
Pana si Octavia e mai in regula decat un Passat.
Gresesti.Daca iei in calcul ultima versiune de Octavia si ultima versiune de Passat ultimul este superior Octaviei deoarece asa a vrut grupul VAG, inclusiv ca Octavia 3 sa Fabia sa fie inferioare modelelor VW din gama lor.Cei de la VAG nu sunt tampiti sa isi bata singuri cuie in talpa asa ca intentionat  toate marcile auto din portofoliul lor care nu sunt premium sau de lux, sunt construite ca sa fie inferioare, calitativ, produselor VW.

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostTort, on 25 iulie 2017 - 17:31, said:

Low cost? Superb e limuzina celor de la Skoda, nu se compara cu Passat. Mai ales ca trage mai mult spre Audi decat spre VW.
Pana si Octavia e mai in regula decat un Passat.

Hai ca nici tu nu crezi ce spui acolo. Superb e varianta saraca de Passat. Toata lumea stie...

Audi....e un cuvant mare. N-are ce cauta in aceeiasi propozitie cu VW si Skoda..

Edited by mariovrs, 25 July 2017 - 19:30.


#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://s1.cdn.autoevolution.com/images/gallery/MERCEDESBENZE-Klasse-334_7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mercedes W211 cdi este superior din toate punctele de vedere Skodei Superb 1.....Posted Image

#13
Christian0

Christian0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.07.2017
Si eu am auzit ca Superbul e mai superior decat Pasatul si intra in concurenta cu Pasat CC daca nu ma gresesc.) Unicul lucru ce ma stopeaza sa procur un w211 este SBC-ul , alte defecte care pot aparea nu stiu. In Skoda nu prea ma pricep, insa un prieten detine o astfel de masina si e foarte multumit, cica nu a schimbat nimic timp de 3 ani, doar filtre si ulei....

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mai superior...

#15
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
daca nu ma gresesc...
Ma stopeaza

#16
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016

View Postxmanyacs77, on 25 iulie 2017 - 19:58, said:

Mercedes W211 cdi este superior din toate punctele de vedere Skodei Superb 1.....Posted Image

Si la costuri.

#17
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Nu stiu ce pret are o Skoda Superb SH dar din ce m-am uitat rapid pe autovit, cred ca un pret corect pentru un E-Class in toate mintile din 2005  ar fi vreo 6500 E la care adaugi cate 1000 Euro pentru fiecare an.
De asemenea, nu te-as sfatui sa iei un E-Class care a mers in Romania mai mult de 2 ani.

Eu as lua C-Class care e mai prietenos ca si costuri decat un E-Class.
Gandeste-te ca C-Class/A4/seria 3 sunt masini de volum foarte mare, pe langa faptul ca ai piese de schimb mai ieftine, modelele scumpe cum ar fi E/S parca au fost facute intentionat sa fie nefiabile intre 1990  si 2010.
Si-au revenit dupa 2010 ca deja batea la ochi la fiabilitate.
Si la BMW a fost ceva asemanator cu seria 7-le de prin 2004-2008. Al naibii de stricacios.

Eu daca as fi in locul tau as lua variantele astea in considerare:
- C-Class
- Superb
- E-Class din 2008 model W212

#18
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
@InTech, pragul de revenire a fost 2007 in principiu, W212 din prima generatie ( 2009 ) are si el bubele copilariei si alte preturi pe piata SH. Cu W211 facelift bine ingrijit nu ai stres ( sau desigur W204 C-klasse), dar nu cred ca initiatorul are buget pt ele, dupa cum el insusi a specificat.

Fiabilitatea scazuta la MB ( scazuta fata de ce obisnuise Mercedes sa ofere anterior, as spune ca masinile au fost in perioada asta mai degraba mediocre ca fiabilitate decat proaste , la nivelul producatorilor non-premium) din perioada 1994-2006 se datoreaza in special fuziunii Daimler Chrysler. Au inceput sa le dea cu flit la ultimii inca de prin 2004-2005, dar abia prin 2006 s-au splitat oficial si au inceput sa aplice niste revizuiri mai sanatoase la modele. Se vede si din statisticile de fiabilitate, dar si din experientele utilizatorilor.

Acum, desigur, exista oameni ca mine care o sa zica ca nu si-au revenit niciodata la nivelul la care erau la sfarsit de ani 80 - inceput de ani 90 si nici n-o vor face, deoarece alta e piata pe care joaca acum si toti se adapteaza, fie MB, BMW, nu mai zic de Audi. Dar divagam.

Edited by Mihai_mb, 26 July 2017 - 12:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate