Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cartus imprimanta uscat

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Am o imprimanta Lexmark Z602 si cu timpul s-au cam uscat unii pixeli ai capului de scriere, asa ca m-am gandit sa il curat...si ce am citit si eu pe forumuri ar fi cam 2 posibilitati...ori sa folosesc solutie speciala pt curatat cartusele ...ori cu alcool izopropilic sau tehnic. Am gasit alcool tehnic ..dar avea o culoare mov si m-am gandit ca nu e bine ...ar trebui ceva cu puritate mai mare...ceva incolor..Am cautat si alcool izopropilic...dar nu am gasit nicaieri
Unde as putea gasi alcool isopropilic..?

#2
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Alcool izopropilic se gaseste foarte greu si este destul de scump. Pe la institute de cercetare daca gasesti, eu am vorbit la o farmacie si mi-au facut comanda dar flaconul era de 500 ml. Pentru ce vrei tu sa il folosesti nu se justifica ca valoare.
Mai bine incerci cu solutii speciale de curatat cartuse, costa si mult mai putin, in jur de 15 lei
Totusi daca nu gaseti incearca cu alcool de concentratie mare(98% parca) folosit pentru prepararea alcoolului mentolat care se gaste la famacii. Tinel cu duzele in alcool cam o zi doua.

#3
kapp

kapp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.02.2006
Eu am curatat un cartus de canon si unu de hp cu apa de la robinet (era cerneala uscata pe el) :) .
Si nu au nici o treaba, merg ca noi
:peacefingers:

#4
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Asta cand e uscata cernela superficial pe capul de scriere, duze in partea exterioara - ar mege. In rest nu este indicat sa se foloseasca apa de la robinet are destule impuritati si saruri, calcar care mai rau fac.

#5
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Alcool izopropilic gasesti pe Maica Domnului, 12lei 500ml.

#6
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Pur ??? la banii astia ? eu am dat  pe 500 ml 600mii lei vara trecuta ! Poate este de concentrati mica ...

#7
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
99,6 grade.

#8
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Eu de la Vitacom am luat alcool isopropilic 99,6% 500ml cu 106.000. Este si la 100ml la vreo 35.000

#9
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Eu am reusit sa curat un cartus doar cu apa calda. Am lasat la inmuiat cartusul si din 15 in 15 minute ( de 4 ori la rind ) am schimbat apa.

#10
mikiduta

mikiduta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 23.10.2005
Si daca am cerneala uscata in cartus? Tot cu alcool isopropilic ? Sau pot sa fac ceva cu respectivul cartus si sa imi iau altul nou? :D

#11
san_alex69

san_alex69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.10.2004

 mikiduta, on Mar 1 2006, 11:27, said:

Si daca am cerneala uscata in cartus? Tot cu alcool isopropilic ? Sau pot sa fac ceva cu respectivul cartus si sa imi iau altul nou? :D
Eu asa am facut...  :lol:

#12
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006

 radu72, on Feb 17 2006, 19:10, said:

Eu am reusit sa curat un cartus doar cu apa calda. Am lasat la inmuiat cartusul si din 15 in 15 minute ( de 4 ori la rind ) am schimbat apa.
La cel negru care era plin m-a ajutat trage mai bine acum dar la cel color.... care nu era chiar plin culorile sunt mai pale nu stiu de ce naibii! O fi tras apa inauntru?! O fi posibil asa ceva...  de colorat apa nu s-a colorat doar la cel negru. Nu le-am lasat mai mult de 15 min fiecare in apa cam la 60-55 grade. Poate cand o sa mai am probleme o sa mai incerc cu minunatul si laudatul alcool izopropilic(daca o sa gasec). Oricum la urmatoarea imprimanta am terminat cu experimentele!

#13
grigoreee

grigoreee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.11.2006
eu am fiert apa si am bagat cartus in ia direct fara sa mai astept sa se mai raceasca (fara sa ating marginile vasului) si a mers pana la urma (ai mai putea sa incerci sa il desfaci si sa il bagi in apa fiarta fara burete eu am facut asa si a mers la un hp)
daca nu mai ai solutii merita sa incerci inainte sa arunci la gunoi

Edited by grigoreee, 22 November 2006 - 01:34.


#14
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
la Lexmark-ul meu am rezolvat cu pălincă de peste 80 de grade. Mere ca uns.

P.S. Păcat de pălincă  :D

#15
Manasa

Manasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.02.2006
Oare cu spirt merge?

#16
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 20.01.2007
Cu spirt nu stiu, dar cu otet alimentar merge, am incercat eu la cel color...tiparea numai rosu dar sters...cartusul proaspat reumplut....am golit cartusul, si am bagat otet l-am lasat pana dimineata si apoi am scos otetul din el, am bagat cerneala, si merge...eram pregatit sa cumpar cartus color...daca nu mergea...HP22...oricum culorile ies perfect....am bagat ceva teste...pe langa culoare am si miros de otet:)

#17
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
Spirtul sanitar nu e bun, este foarte slab si are multe impuritati. Se poate folosi orice tip de alcool concentrat (96%).

#18
Pisboy

Pisboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.02.2007
eu am scot cerneala din cartus (z735 lexmark)si am bagat alcool tehnic,dupa care am printat vreo 10 pagini alb sau cum ieseau ele.Dupa 30 de min am scot alcolu ai am bagat cerneala si acum merge.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate