Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Metode de inmultire a trandafirilor

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#37
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Claudiu, si eu am niste 'panuri maretze' de inmultit din soft/semihardwood cuttings de plante mult mai mofturoase ca trandafirii, momentan sunt in faza 'aprovizionare' cu cele necesare...
Keep me fingers crossed!
P.S.
Metoda ta e 'grosiera' rau de tot, investitie si pregatire zero, rezultatele nu au cum sa fie 'spectaculoase' decat 'la plezneala' si cu bafta si norocul incepatorului...
Nu te supara dar asta e parerea mea sincera...
;)

O luam un pic la 'despicat firul in parishpe'?
Stimulator de inradacinare ioc?...pai pune-le si tu macar o zeama de ramurele de salcie sau un strop de miere!...ca nu strica chiar daca nu e 'profi' e totusi ceva 'stimulent'!
Apoi, dupa ce dai cu 'stimulentul' nu costa mai nimic sa le parfumezi cu ceva 'praf de scortisoara' ca dezinfectant ca sa nu necrozeze subit...
Substratul...in niciun caz 'sol greu', potrivit e ceva nisipos, aerat, permeabil si drenabil, dar mentinut permanent umed, nici uscat nici inundat...
Petul are si el rostul lui de a mentine un minim grad de umiditate atmosferica si in sol si a diminua 'transpiratia'...ca un sistem profi cu ceata e departe, mult prea departe...
Poti face numeroase 'imbunatatiri' cu costuri minime care sa-ti asigure un grad sporit de succes!...si o inradacinare incipienta suficienta in doar o luna la trandafiri, chiar si la cei din 'glastra'!
:)
Bafta!

Edited by subway_guru, 03 August 2017 - 20:41.


#38
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Lista mea de aprovizionare e cam asa:
Substrat 'coco' profi;
Clonex;
Scortisoara macinata;
Ghivece negre+pahare transparente plastic;
Urmeaza decuparea 'clonelor' cand mai scad un pic caldurile...
Lista ta care e?...doar o foarfeca de gradina 'boanta'?

Edited by subway_guru, 05 August 2017 - 21:35.


#39
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Ma las pagubas cumpar gata altoiti in octombrie noiembrie sa vad cand apar....din toti care ii am multi au necrozat au mai ramas cativa ...sa speram ca rezista....macar unul....
ce ai zis ai dreptate

am luat ATONIK sper sa tina mai bine asa.....

#40
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ia Clonex, nu prostii, costa cam 55roni flaconul dar e recunoscut a fi cel mai bun...ai putea comanda prafuri de inradacinare chinezesti dar pana sosesc trece sezonul...
Nu abandona, reia cu urmatoarele recomandari:
Substrat de nisip spalat, butasii 'parfumati' un pic cu praf de scortisoara la taietura, chiar si fara stimulentul de inradacinare, coaja la baza un pic scrijelita usor cu un cutter curat, pet in cap, umiditate constanta nici prea mult nici prea putin...plantare la semiumbra...
Trandafirii nu sunt deloc 'fitzosi' la inradacinare, sigur vei obtine ce-ti doresti!
;)
Mai ai apoi a doua sansa in toamna cu butasi lemnificati...

#41
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Uite aici cum arata clonele mele mult mai 'fandosite' implantate pe 06.08...

Attached Files



#42
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
multumesc. problema este cum tai trandafirii acum ca sa obtin acei lastari pt ca ai mei sunt tineri toti au un an...si nu prea au dezvoltare cu multe ramuri ..ii tai de jos cat ii las de inalti? le tai si florile? ca sa obtin butasii..?i-as taia pe toti la aceeasi inaltime...dar ii cam ciuruiescȘ)))

am in gradina un NUC si e umbra non stop acolo nu creste iarba dar pamantul este ok negru cam umed merge acolo sa ii pun fara sa mai folosesc ghivece?

Edited by claudiu2012, 12 August 2017 - 06:38.


#43
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
am gasit un copac macinat si am luat tot acel lemn macinat si am pus in sticla sunt curios daca e bun ca substrat pt butasii de trandafiri????

#44
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Butasul minim are doua noduri, optim mai multe...floarea se indeparteaza prin taiere deasupra ultimei sau penultimei frunze.
Pune-i in ghiveci cum ti-am spus, eventual ia un saculet cu pamant de cactusi...necrozarea e produsa de fungi...imposibil sa nu ai din astia in pamantul 'natural'
In loc de pet poti folosi o punga de plastic transparent
Multi amatori folosesc miere de albine 'naturala' in loc de hormoni de inradacinare

View Postclaudiu2012, on 12 august 2017 - 07:37, said:

am gasit un copac macinat si am luat tot acel lemn macinat si am pus in sticla sunt curios daca e bun ca substrat pt butasii de trandafiri????
N-as crede din multiple motive...

Edited by subway_guru, 12 August 2017 - 11:59.


#45
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
nu se poate am pus cum ai zis si am folosit ghivece patrate din lemn fara fund deasupra am pus o sticla de pet taiata si batuta in cuie pe ghiveci ....deci 4 pereti de lemn si tavanul din sticla de pet cu tinte.....si am pus azi 12.08.2017 soare de la 12 la 17 in zona aia unde am pus eu si ghici ce ...un mare cacat ....am pus cate doi butasi verzi cu frunze cum ai zis si in substrat am pus lemnul ala macinat si pamant de cartita adica din musuroaiele alea din gradina am, asa ceva:)))) am amestecat am pus in ghiveci si am udat putin .....butasii sunt cate 2 in fiecare ghiveci grosimea unui creion butasi verzi....cu cate minim 3 noduri....taietura la baza sub nod si dat cu ATONIK si apoi cu praf de scortisoara....sus taiat deasupra cu 2 cm de ultima frunza si dat cu praf de scortisoara....

azi de la 12 la 16 frunzele s-au ofilit cu succes s-au pleostit afara la soare fiind 45 de grade in intervalul zonei 12-16 deci un rahat ....sunt curios daca mai iese ceva...m-am enervat si am tras masina peste ele...ghivecele fiind intre 2 alei auto acum sunt la umbra sub masina.....
deci ce spuneti voi aici sunt basme....rahat.....vorbe...nu exista fratioare la 45 grade sa se prinda ceva....nu cred asa ceva..........ce ai tu acolo in ghivecele alea sunt tinute la umbra toata ziua....si acum vine intrebarea de ce drac mai ziceti ca e nevoie de soare la butasi...un rahat...cica semiumbra ce dracu e aia definiti o

necrozarea pleaca de la taieri atat cea de sus cat si cea de jos....si daca mai intervii la vreun spin iar ranesti trandafirul....deci am dat cu praf de scortisoara peste tot...si frunzele se ofilesc speram ca sa se prinda el cat de cat....

Attached Files


Edited by claudiu2012, 12 August 2017 - 15:34.


#46
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ce am zis eu si ce ai facut matale...chiar nu gasesti un loc cu lumina difuza unde nu bate soarele???
Ale mele sunt puse la fereastra orientata N-V, e cea mai luminoasa...si cum sunt gradinar de duminica i-am pus acasa ca sa pot sa-i supraveghez si sa-i bibilesc zilnic...si controlez respectarea 'parametrilor', de exemplu acum au 27*C in substrat...
Incearca sa corectezi maine dimineata, daca au umiditate nu patesc nimic butasii...
Substrat drenant si 'curat' mentinut umed prin aspersie fina daca da semne de uscare, temperatura optima cam 30*C, lumina dar nu soare direct...
Speli butasii si reiei cum se cade...
Sa-ti caut niste filmulete ca sa vezi cum se face treaba?

Edited by subway_guru, 12 August 2017 - 16:20.


#47
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postsubway_guru, on 12 august 2017 - 15:52, said:

Ce am zis eu si ce ai facut matale...chiar nu gasesti un loc cu lumina difuza unde nu bate soarele???
Ale mele sunt puse la fereastra orientata N-V, e cea mai luminoasa...si cum sunt gradinar de duminica i-am pus acasa ca sa pot sa-i supraveghez si sa-i bibilesc zilnic...si controlez respectarea 'parametrilor', de exemplu acum au 27*C in substrat...
Incearca sa corectezi maine dimineata, daca au umiditate nu patesc nimic butasii...
Substrat drenant si 'curat' mentinut umed prin aspersie fina daca da semne de uscare, temperatura optima cam 30*C, lumina dar nu soare direct...
Speli butasii si reiei cum se cade...
Sa-ti caut niste filmulete ca sa vezi cum se face treaba?
Pai eu vreau sa ii pun direct in gradina ti-am zis sub nuc e super difuza lumina nu merge acolo?????

crede ma cred ca problema mea este ca nu sunt categoria de trandafiri care se inmultesc prin butasire ci doar prin altoire toti dar toti sunt THEAHIBRIZI....ciudat este ca din peturile alea ...cu butasi din 2 noduri fara frunze fara nimic pusi direct in pamant dar cu pet in cap si la umbra adica pe nord vest cum e la tine ...mi s-au prins unul sau 2 in fiecare pet adica a dat mugur si a facut frunza acum nu stiu daca din rezerve sau formeaza radacini.....oricum am citit ca intr-o luna isi formeaza radacini firave ca niste fire de ata......daca se respecta conditiile de umiditate etc....

Attached Files


Edited by claudiu2012, 12 August 2017 - 16:33.


#48
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
LE
Semiumbra inseamna lumina filtata, nu soare direct si nici sub nuc unde e umbra-umbra...
Semiumbra in niciun caz nu inseamna sa-i bata soarele in cap la amiaza!!!
:(
Iar rumegusul ala e magnet pentru fungii mancatori de celuloza adica mediul ideal pentru cei mai mari dusmani naturali ai butasi lor care si ei sunt tot 'celuloza'
Frunzele sunt necesare pentru fotosinteza care sa permita butasului in verde sa supravietuiasca 3-4saptamani pana caluseaza si incepe sa inradacineze...
Doar ca frunzele 'transpira' si de aia se pune petul ca sa mentina umiditatea si sa micsoreze transpiratia
Si in niciun caz nu batut in cuie, trebuie sa permita accesul pentru a spreia in caz de nevoie si sa poti sa inlaturi eventuale frunze ofilite ce ar putrezi inside...
Daca nu ai priceput 'procesul' de ce nu intrebi si te arunci asa cu capul inainte in piscina fara apa???

#49
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
cred ca ma las pagubas si stii de ce? eu vroiam sa imi inmultesc 100 de trandafiri

1. pai dai pe clonex 60 de lei cred ca 120 pt ca nu mi ar ajunge la butasi....100
2. dai pe pamant de flori turba si alte alea inca vreo 200 pt ca e 10 lei sacul de 10 kg iei vreo 20 de saci..
3. dai pe nisipul ala 5 lei sacul iei si aici vreo 10 saci....deci inca 50

deci vreo 4 milioane de lei in conditiile in care am butasii in verde si sticlele pe care nu le cumpar..si nu se prind decat vreo 30 la suta........deci pierd din aia 400 de lei 280 de lei deci dau 400 de lei pe 30 de butasi prinsi adica 15 lei pe butas....ce prostie...

pai HOMBRE imi cumpar in toamna din PRAKTIKER sau DEDEMAN sau BRICODEPOT 100 de butasi la 5 lei si dau 500 lei cu cate 5 ramuri fiecare GATA PRINSI CU RADACINA....
ce ma mai agit??????????? se prind in toamna circa 90 la suta ......deci nu pierd

#50
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
P.S.
Zii asa mai omule, ce gandesti si ce vrei ca sa poata cineva sa-ti dea un sfat cat de cat util...
Sub nuci chiar daca pare ok acum vei avea probleme in viitorul apropiat...in afara de umbra deasa (cu exceptia primaverii) e plin de tanini, de aia nu prea creste mai nimic...
Daca vrei doar bete bagate in pamant de care sa uiti...butasi lemnificati in toamna, singura grija e sa nu degere peste iarna...dar se rezolva si,asta daca-i tii in beci peste iarna
Teahibrid sunt mofturosi la inradacinat dar nu ca hibrizii 'moderni'
Usor de inradacinat sunt trandafirii 'clasici' inclusiv cei englezesti 'superbisimi'
Aia ce zici ca dau semne de viata ii lasi in legea lor minim doua luni
Butasii verzi dau primele radacini dupa 3-4 saptamani, butasii semilemnificati dupa 60zile
Alta intrebare?
Ah si poanta cu cartofii e banc ca si povestea cu boa a de orez...

Ti-am dat si solutii aproape gratis...nu la fel de eficiente dar care functioneaza...nisip de rau, tragi masina pe mal si-ti iei cat vrei, miere (sau zeama de coaja de salcie) pe post de hormon de inradacinare, peturi bricolate sau punga de plastic, ghivece din pahare de unica folosinta gaurite-n fund, fungicide din praf de scortisoara, ce mai vrei???

Edited by subway_guru, 12 August 2017 - 17:05.


#51
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Miere si scortisoara sunt bune dar la prajituri.
Pt a lucra cu plantele trebuie o CARTE, asa cum am zis de la bun inceput.


#52
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Nu neaparat daca ne referim la subiectul specificat, horticultorii profesionisti sunt tare 'secretosi' cand vine vorba de lucruri ce le aduc profituri grase, nimeni nu descrie in detaliu 'metodele industriale'
Dar cu un minim de documentare si de integere a 'proceselor' combinat cu punerea cap la cap a franturilor de informatii te descurci un-doi
Singura conditie e sa ai totusi ceva functional intre umeri
P.S.
Scortisoara e un antiseptic foarte 'dur' nu trebuie exagerat cantitativ niciodata...pentru ca se intoarce 'bumerang'
Orice 'medicament' in supradoza devine 'otrava mortala'...

Edited by subway_guru, 12 August 2017 - 17:40.


#53
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
parintele sau PARINTEEEEE dai si tu ceva sfaturi sau o stii doar pe aia CARTE CARTE CARTE pai parintele ai cumva firma??? nu ma intereseaza cartile tale pe net sunt destule informatii care trebe puse cap la cap....cartea aia de care zici tu e o caruta de bani si imi cumpar 300 de butasi cu ea....din aia inradacinati....asa ca...

#54
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Nu-ti lua nasul la purtare ca n-ai de ce, esti la bajbait alfabetul, doua clase ca trenul...
:(
Si nu-ti scria tie, imi scria mie...
Tu sa faci bine si macar sa recitesti ce s-a scris pana acum aici pe forum ca la nivelul tau e suficient...ca sa nu ramai repetent...
:( :( :(

Edited by subway_guru, 12 August 2017 - 18:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate