Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

Cum pot vorbi cu Dumnezeu?Cum poate El sa imi comunice?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
180 replies to this topic

#145
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postsergiu88888, on 29 octombrie 2020 - 23:26, said:

Nu mă mai tem de moarte. De Judecata lui Dumnezeu.

Tu esti Dumnezeu - psalm 82:6, Ion 10:34

#146
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

View Postcriztu, on 30 octombrie 2020 - 09:54, said:

Tu esti Dumnezeu - psalm 82:6, Ion 10:34
Acum stiu asta. O auzeam mereu dar nu puteam sa o cred. Sa o constientizez. Mi s-a repetat in continuu ca suntem pacatosi,incat numai gandul la asa ceva ma ingrozea.
Mi se parea o blasfemie.Cumplita.

Priveam, dar nu vedeam. Auzeam dar nu intelegeam.
Conversatii cu Dumnezeu m-a ajutat sa traiesc acest adevar.
Este minunat. Prin implicatiile pe care le are asupra vietii tale si a celor din jur.

Am inceput sa ma accept asa cum sunt, cu tot trecutul meu si sa ma iubesc. Am descoperit ca doar asa ii pot iubi cu adevarat si pe ceilalti.
Acum simt iubirea enorma a lui Dumnezeu pentru noi toti.

#147
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 23 iulie 2017 - 00:41, said:

Cum pot eu să vorbesc cu Dumnezeu?
#07********
Insistă, răspunde greu și doar la nebuni.

Edited by barbu78, 30 October 2020 - 17:15.


#148
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
Noi nu suntem Dumnezeu, doar că putem deveni dumnezei dacă ascultăm de El, atâta tot... însă dumnezei cu d (mic)!

#149
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postsergiu88888, on 29 octombrie 2020 - 23:26, said:

Mie personal cartea asta mi-a schimbat viața.
Nu mă mai tem.Nu imi mai este frică.

Nu mă mai tem de Dumnezeu. Dumnezeu nu mai reprezintă o sperietoare pentru mine.
Nu mă mai invinovățesc pentru orice lucru mărunt sau orice "greșeală" chiar fără de intenție, cum faceam inainte.

Nu mă mai tem de moarte. De Judecata lui Dumnezeu. Nu mi-l mai pot imagina pe Dumnezeu ca fiind un Judecător aspru,intransigent, drept, care judecă doar faptele fără să ințeleagă motivațiile acțiunilor.

Nu imi mai este frică de iad.De iadul veșnic, etern.Acel iad descris in dogme si sisteme teologice.
Acel chin cumplit,inimaginabil, care nu se sfarșește niciodată și din care nu este nici o șansă de scăpare, nici o speranță.
Nu imi mai este frică de izolarea veșnică, de părăsire eterna de către Dumnezeu.

Pe Dumnezeu il văd că fiind bun,iubitor,enorm de iubitor,bland, ințelept, plin de compasiune, eleganța și gingășie.
Așa cum este un părinte cu copilul lui,chiar dacă mai si "greșește" uneori. Greșelile fac parte din procesul de devenire.
Ne conduc automat spre alegeri mai inalte in viitor.
Cartea asta este despre alegeri.
Putem alege să fim cea mai grandioasă versiune a noastră,sentimentul cel mai inălțător, gandul cel mai inalt,acțiunea care ne defineste cel mai bine sinele.
Dumnezeu ne ajută să fim ce alegem să fim.Intotdeauna.

Este una din cele mai minunate cărți.Pe mine m-a scăpat de depresie-depresia ca e posibil să nu mă mantuiesc orice as face,de toată frica si spaimele,de toată deznădejdea.
A fost un adevărat medicament pentru sufletul meu. Mai ales in momente grele.

Ii mulțumesc lui Dumnezeu pentru această carte!
Si lui Neale ca a scris-o!
Iți mulțumesc Doamne ca a ajuns in viața mea cand aveam cea mai mare nevoie de ea!
Aha, tu esti initiatorul. Tu n-ai avut depresie, ci anxietate.

View Postsergiu88888, on 30 octombrie 2020 - 16:37, said:


Acum stiu asta. O auzeam mereu dar nu puteam sa o cred. Sa o constientizez. Mi s-a repetat in continuu ca suntem pacatosi,incat numai gandul la asa ceva ma ingrozea.
Mi se parea o blasfemie.Cumplita.

Priveam, dar nu vedeam. Auzeam dar nu intelegeam.
Conversatii cu Dumnezeu m-a ajutat sa traiesc acest adevar.
Este minunat. Prin implicatiile pe care le are asupra vietii tale si a celor din jur.

Am inceput sa ma accept asa cum sunt, cu tot trecutul meu si sa ma iubesc. Am descoperit ca doar asa ii pot iubi cu adevarat si pe ceilalti.
Acum simt iubirea enorma a lui Dumnezeu pentru noi toti.
Foarte frumos.

#150
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostCr1spy, on 02 noiembrie 2020 - 02:35, said:


Aha, tu esti initiatorul. Tu n-ai avut depresie, ci anxietate.
Cu ce se tratează?

#151
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Anxietatea ? Cu relaxare si eliminarea gandurilor care te ingrijoreaza.
Daca ai ganduri pesimiste sau care te critica, sunt din cauza parintilor/bunicilor, etc. Cei de la care omul a invatat de mic, sa se critice singur si sa vada numai aspectele negative, mai intai. Si la el si la cei din jur.

Edited by Cr1spy, 20 November 2020 - 06:16.


#152
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostCr1spy, on 20 noiembrie 2020 - 06:14, said:

Anxietatea ? Cu relaxare si eliminarea gandurilor care te ingrijoreaza.

adica cu post si rugaciuni... Posted Image

View Postcriztu, on 30 octombrie 2020 - 09:54, said:

Tu esti Dumnezeu - psalm 82:6, Ion 10:34
"... De aceea, asa vorbeste Domnul Dumnezeu: "Pentru ca iti dai ifose ca si cand ai fi Dumnezeu,iata ca voi aduce impotriva ta niste straini, pe cele mai asupritoare dintre popoare, care vor scoate sabia impotriva intelepciunii tale stralucitoare si-ti vor pangari frumusetea.Te vor arunca in groapa, si vei muri ca cei ce cad strapunsi de lovituri, in mijlocul marilor.Vei mai zice tu atunci in fata ucigasului tau: "Sunt Dumnezeu", macar ca esti om, si nu Dumnezeu, sub mana celui ce te va ucide?"  Ez. 28 :)

Edited by Dude_2nd, 20 November 2020 - 06:49.


#153
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDude_2nd, on 20 noiembrie 2020 - 06:49, said:

"... De aceea, asa vorbeste Domnul Dumnezeu: "Pentru ca iti dai ifose ca si cand ai fi Dumnezeu,iata ca voi aduce impotriva ta niste straini, pe cele mai asupritoare dintre popoare, care vor scoate sabia impotriva intelepciunii tale stralucitoare si-ti vor pangari frumusetea.Te vor arunca in groapa, si vei muri ca cei ce cad strapunsi de lovituri, in mijlocul marilor.Vei mai zice tu atunci in fata ucigasului tau: "Sunt Dumnezeu", macar ca esti om, si nu Dumnezeu, sub mana celui ce te va ucide?"  Ez. 28 Posted Image

Tu esti asa de paralel cu scriptura, ca mi se face mila.. Sunteti Dumnezei, veti muri ca adam, veti cadea ca tzar - psalm 82:6
Deci in Ezekiel 28 e proclamatie impotriva lui tzar(tzadi-resh) - tradus in romaneste ca "Tir". Tu insa nu ai treaba, cum am zis.

#154
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcriztu, on 20 noiembrie 2020 - 09:47, said:

Tu esti asa de paralel cu scriptura, ca mi se face mila.. Sunteti Dumnezei, veti muri ca adam, veti cadea ca tzar - psalm 82:6
Deci in Ezekiel 28 e proclamatie impotriva lui tzar(tzadi-resh) - tradus in romaneste ca "Tir". Tu insa nu ai treaba, cum am zis.
Ar trebui sa citesti si sa intelegi tot capitolul 82 din psalmi ca sa iti dai seama ca e vorba despre ce crede omul despre sine, nu ce crede  Dumnezeu. Pentru ca Domnul Dumnezeu e singurul Dumnezeu adevarat, iar toti ceilalti dumnezei sunt autointitulati. Bineinteles ca si singurul Dumnezeu s-a autointitulat , insa deosebirea e ca doar unul singur are putere asupra mortii.

#155
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDude_2nd, on 20 noiembrie 2020 - 06:49, said:

"... De aceea, asa vorbeste Domnul Dumnezeu: "Pentru ca iti dai ifose ca si cand ai fi Dumnezeu,iata ca voi aduce impotriva ta niste straini, pe cele mai asupritoare dintre popoare, care vor scoate sabia impotriva intelepciunii tale stralucitoare si-ti vor pangari frumusetea.Te vor arunca in groapa, si vei muri ca cei ce cad strapunsi de lovituri, in mijlocul marilor.Vei mai zice tu atunci in fata ucigasului tau: "Sunt Dumnezeu", macar ca esti om, si nu Dumnezeu, sub mana celui ce te va ucide?"  Ez. 28 :)

:first:

View Postcriztu, on 20 noiembrie 2020 - 09:47, said:

Tu esti asa de paralel cu scriptura, ca mi se face mila.. Sunteti Dumnezei, veti muri ca adam, veti cadea ca tzar - psalm 82:6
Deci in Ezekiel 28 e proclamatie impotriva lui tzar(tzadi-resh) - tradus in romaneste ca "Tir". Tu insa nu ai treaba, cum am zis.

Tu faci confuzii grave între dumnezei cu d (mic) și Dumnezeu cu D (mare)... între cei buni care vor deveni dumnezei cu d (mic) și cei răi care vor fi anihilați, șterși din existență, de către Dumnezeul cu D (mare)......

View Postpacopaco1967, on 20 noiembrie 2020 - 10:01, said:

Ar trebui sa citesti si sa intelegi tot capitolul 82 din psalmi ca sa iti dai seama ca e vorba despre ce crede omul despre sine, nu ce crede  Dumnezeu. Pentru ca Domnul Dumnezeu e singurul Dumnezeu adevarat, iar toti ceilalti dumnezei sunt autointitulati. Bineinteles ca si singurul Dumnezeu s-a autointitulat , insa deosebirea e ca doar unul singur are putere asupra mortii.

Corect paco, cu o obiecție, Dumnezeu nu s-a autointitulat Dumnezeu, El este Dumnezeu...

Iar legat de dumnezeii cu d (mic), da, unii oameni răi s-au autointitulat dumnezei, însă cei buni vor deveni dumnezei cu d (mic), pe ei Dumnezeu îi numește profetic 'dumnezei'...

Edited by heart_of_ice, 20 November 2020 - 12:03.


#156
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
NU EXISTĂ DUMNEZEU!!!

#157
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
Demonstrează!

#158
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ati devenit foarte distractivi. Simpaticilor !

Barbu, cauta-l in oamenii care cred in El, indiferent ce este in jurul lor sau cat de mult sufers. Sa vezi cu ochii tai.

#159
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View Postbarbu78, on 20 noiembrie 2020 - 17:33, said:

NU EXISTĂ DUMNEZEU!!!
Dar daca te intreb daca exista diavolul sunt sigur ca vei spune ca da.
Mai mult ca sigur ca vei spune ca diavolul pentru tine exista.
Asa ca esti terminat.

Edited by nico123, 20 November 2020 - 21:15.


#160
Ciups

Ciups

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 16.07.2016

View Postheart_of_ice, on 20 noiembrie 2020 - 19:31, said:

Demonstrează!
Demonstreaza existenta lui Dumnezeu sau demonstreaza ca nu exista dragoni sau unicorni.

#161
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostCiups, on 20 noiembrie 2020 - 22:55, said:

Demonstreaza existenta lui Dumnezeu sau demonstreaza ca nu exista dragoni sau unicorni.

Serios?! :lol:

#162
Ciups

Ciups

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 16.07.2016
Chiar sunt curios cum poate cineva demonstra ca unicornii si dragonii nu exista si poate demonstra ca Dumnezeu exista.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate