Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pedofilia la catolici

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
169 replies to this topic

#73
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
In practica, cei mai convinsi ca nu exista un Dumnezeu Atotputernic sunt exact preotii, deaceea si fac ce fac Posted Image
In schimb ii manipuleaza pe altii ca exista astfel incat sa nu faptuiasca ei impotriva lor... asta a si fost scopul credintei si Bisericii, indobitocirea prostimii astfel incat sa nu ajunga sa ravneasca cei multi la ceea ce au ei, cei putini, "atinsi" de zeitati.
Practic le punea o lesa psihologica, sa fie siguri ca nu ajung sa ii muste si sa ii omoare cand ajung sa se prinda ca aia ii fura si ii omoara dupa bunul plac pentru a se imbogati.

Edited by pclife, 19 July 2017 - 13:16.


#74
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpclife, on 19 iulie 2017 - 13:16, said:

In practica, cei mai convinsi ca nu exista un Dumnezeu Atotputernic sunt exact preotii, deaceea si fac ce fac Posted Image
In schimb ii manipuleaza pe altii ca exista astfel incat sa nu faptuiasca ei impotriva lor... asta a si fost scopul credintei si Bisericii, indobitocirea prostimii astfel incat sa nu ajunga sa ravneasca cei multi la ceea ce au ei, cei putini, "atinsi" de zeitati.
Practic le punea o lesa psihologica, sa fie siguri ca nu ajung sa ii muste si sa ii omoare cand ajung sa se prinda ca aia ii fura si ii omoara dupa bunul plac pentru a se imbogati.
adevarul este ca de mult timp s-au infiltrat lupii rapitori in bisericile crestine, facand astfel ei "lucreaza" din interior cu scopul  denigrarii crestinismului...
fiindca oamenii se uita in primul rand la exemplul dat de felul de vietuire al unei comunitati.
si daca o biserica nu se delimiteaza de cei gasiti vinovati, atunci cum slujeste adevaratului Dumnezeu?
.............
asa si in sistemul social -politic: pana cand vinovatii nu vor plati pentru faptele savarsite si se va cauta musamalizarea, nu vom avea o clasa politica si conducatori integri care sa lucreze pentru binele comun. ne vom invarti in acelasi cerc vicios si doar personajele se vor schimba din cand in cand...
ba se va ajunge la o si mai mare nesimtire si coruptie, vazand ca ticalosii prospereaza.

Edited by GRATEFUL, 19 July 2017 - 13:34.


#75
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostGRATEFUL, on 19 iulie 2017 - 13:12, said:




faptele conteaza, indiferent de cine sunt aduse acuzatiile!!!!

"Faptele" nu trebuiesc dovedite?
Sau e destul sa spunem ca si-a bagat dracu coada si am rezolvat ???

#76
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postvio69a, on 19 iulie 2017 - 13:35, said:

"Faptele" nu trebuiesc dovedite?
Sau e destul sa spunem ca si-a bagat dracu coada si am rezolvat ???
ai zis ca esti ateu... si ca nu te intereseaza discutia...ai uitat?aici suntem pe aria spiritualitate si religii...

marturia victimelor cat valoreaza pt. tine?

Edited by GRATEFUL, 19 July 2017 - 13:41.


#77
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014
Cum sa lumineze crestinismul printre popoare,daca nu se ridica la nivelul pe care il propovaduia Domnul Isus Hristos?

14. Voi sunteti lumina lumii. O cetate asezata pe un munte nu poate sa ramana ascunsa.
15. Si oamenii n-aprind lumina ca s-o puna sub obroc, ci o pun in sfesnic, si lumineaza tuturor celor din casa.
16. Tot asa sa lumineze si lumina voastra inaintea oamenilor, ca ei sa vada faptele voastre bune si sa slaveasca pe Tatal vostru care este in ceruri. (Matei 5)

#78
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
aoleo....am plecat de la "pedofilie" si uite unde am ajuns......


cred ca se poate inchide topicul si cine doreste are 1001 alte  topice de misionarism crestin

#79
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postvio69a, on 19 iulie 2017 - 14:17, said:

aoleo....am plecat de la "pedofilie" si uite unde am ajuns......


cred ca se poate inchide topicul si cine doreste are 1001 alte  topice de misionarism crestin
nu unde am ajuns....stai tu frumos in bancuta ta de ateu declarat.

topicul este despre fenomenul acceptari pedofiliei din cadrul bisericii catolice...fapt reprobabil de cel mai elementar bun simt.

musamalizarea actului pedofil ce fel de fapta este:buna sau rea?
este un motiv pentru cei care nu cred, sa se intoarca la Dumnezeu ca sa-L laude?

Edited by GRATEFUL, 19 July 2017 - 14:23.


#80
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostMembruAnonim, on 19 iulie 2017 - 06:57, said:

Nu sunt 100%, dar stiu ca preotii romano-catolici nu au voie sa se casatoreasca. Cei care au voie sunt preotii greco-catolici.

Si ambii sunt parte a bisericii catolice. Ultimii de care stiu ca au fost primiti in bc si sunt casatoriti, sunt anglicanii ce au parasit biserica anglicana in urma problemelor recente.


View Postgrrrrr, on 19 iulie 2017 - 07:59, said:

Nu cred ca pe vremuri era chiar asa, s-ar fi zvonit macar, si doar si pe vremuri erau celibatari.
In perioada iluminista si si mai tarziu erau destui autori si filozofi anti-clericali si nu prea au vorbit de pedofilia preotilor.
Io zic ca pedofilia a crescut enorm in ultimele decenii.
Poate de prin anii 50.
Si cred ca stiu de ce, e multa confuzie spirituala in aer.
E plin de oameni care CRED ca au o chemare spirituala dar is doar infatuati cu propriile lor iluzii de grandoare mistica.
Dupa o vreme se trezesc si se releva a fi doar niste narcisisti.
Drept care foarte multi ajung pedofili. Sau comunisti.

Pedofilia nu este religioasa. Fenomenul apare orinde adultii au control peste copii. Orfelinate, camine, campusuri etc. Faptul ca biserica catolica este implicata in diverse actiuni, ii expune mai mult

#81
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostGRATEFUL, on 19 iulie 2017 - 14:22, said:


musamalizarea actului pedofil ce fel de fapta este:buna sau rea?
este un motiv pentru cei care nu cred, sa se intoarca la Dumnezeu ca sa-L laude?

Nimeni nu musamalizeaza.
Dar preferam sa discutam stiintific si nu canonic.

la dumnezeu nu ma intorc ca nu am fost niciodata pe acolo.
Sunt capabil sa-mi port singur de grije

#82
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postdan1980_25, on 19 iulie 2017 - 08:55, said:


Nu exista divort acceptat in biserica catolica. Exista doar o separare, dar fara posibilitatea recasatoririi.
Preotii romano catolici nu se pot casatori.
Cei greco-catolici, da.

Ai dreptate.

#83
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostMemeito, on 19 iulie 2017 - 10:41, said:

Normal, ca doar au modificat dogmele dupa bunul lor plac si l-au facut pe papa infailibil, iar pentru asta ei or sa isi ia plata cuvenita: "iad, iad, iad pentru sărmana ființă pământească ce se numește om"(Sf. Iustin Popovici).
Ce s-a intamplat dupa Vatican 2 se poate discuta, ce-a fost inainte nu e suficient de diferit si de incompatibil cat sa se incadreze la erezie.

#84
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postargentum, on 19 iulie 2017 - 14:25, said:

Pedofilia nu este religioasa. Fenomenul apare orinde adultii au control peste copii. Orfelinate, camine, campusuri etc. Faptul ca biserica catolica este implicata in diverse actiuni, ii expune mai mult
de ce in unii barbati se naste dorinta pedofila?

cumva dorinta sexuala fireasca intensificata in anii pubertatii se perverteste dintr-un anumit motiv,traind o oarecare experienta si se formeaza in creier niste cai neuronale care vor dicta ulterior comportamentul sexual deviant?

ce ziceti, care ar fi factorii care declanseaza dorinta devianta?
la catolici sa zicem ca lipsa sexului cu femei,...dar la ceilalti care este problema?

frica de femei, faptul ca nu sunt capabili sa interactioneze cu o femeie/fata?
au false asteptari din partea unei femei si isi alimenteaza niste fantezii nerealiste cum ar trebui sa decurga o relatie cu o persoana de sex opus?

sa nu ziceti ca te nasti pedo si din cauza asta nu te poti abtine sa dai curs impulsului!

pe urma mai este un aspect: pedofilia este un fenomen care apare preponderent in randurile barbatilor.
in mod normal in femei nu exista indemnul interior de a violenta fetite, baietei din cauza ca trebuie sa duca o viata abstinenta, nefiind intr-o relatie (intima) cu un barbat.

Edited by GRATEFUL, 19 July 2017 - 15:08.


#85
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014
.....
in legatura cu un copil se simt puternici si in control...?

asta este cumva asemanator cu cei care cresc animale de companie si ajung sa spuna ( cel putin , unii dintre ei) ca iubesc si pretuiesc mai mult animalele, decat oamenii.
de ce animalele si nu oamenii?!

fiindca altfel se raporteaza un om la cineva/ceva inferior lui si altfel la cineva care se presupune a fi egalul lui...

in relatie cu pisica, cainele...omul se simte Stapan. chiar daca slujeste animalul ca sa-i satisfaca nevoile primordiale...el crede ca este in control si cel care dicteaza termenii relatiei de "afectiune"...

Edited by GRATEFUL, 19 July 2017 - 15:25.


#86
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostGRATEFUL, on 19 iulie 2017 - 15:39, said:

asta este cumva asemanator cu cei care cresc animale de companie si ajung sa spuna ( cel putin , unii dintre ei) ca iubesc si pretuiesc mai mult animalele, decat oamenii.
de ce animalele si nu oamenii?!
buna observatia!
iubesc animalul de companie pana la limita nebuniei, insa atunci cand vad un cersetor pe strada il bruscheaza ca e lenes, ori cheama politia sa-l salte pentru ca cersitul e interzis.
oameni dusi cu pluta. :)

View PostMemeito, on 19 iulie 2017 - 10:41, said:

Normal, ca doar au modificat dogmele dupa bunul lor plac si l-au facut pe papa infailibil, iar pentru asta ei or sa isi ia plata cuvenita: "iad, iad, iad pentru sărmana ființă pământească ce se numește om"(Sf. Iustin Popovici).
[ https://ortodoxiadreaptacredinta.files.wordpress.com/2017/01/2771.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
bine punctat, domnule altul! Posted Image

#87
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Asta pentru ca cersetorul de pe strada castiga mult facand nimic... numai de la stat cat fura astia, tot felul de ajutoare, locuinte sociale, mancare...

#88
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014
@ dude, pclife,
va rog, nu deviati subiectul...lasati cersetorii in pace! daca ar fi educatie corespunzatoare si conditii  de trai decente pentru oricine care lucreaza, nu ar exista cersetori.

ajutoare, locuinte sociale, mancare pentru oamenii nevoiasi? pe unde ai vazut sa se intereseze statul de asa ceva?
adica concret:cazul, locul, modul de ajutorare,etc ?

mai bine stau apatamentele apartinand primariei goale, pana se degradeaza total, decat sa le ofere unor oameni ramasi fara un acoperis deasupra capului.

Edited by GRATEFUL, 19 July 2017 - 16:20.


#89
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
ok, sa traiti! :D

#90
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View PostDude_2nd, on 19 iulie 2017 - 16:15, said:

ok, sa traiti! Posted Image
dar asteptam sa spuneti ceva in legatura cu topiculPosted Image

Edited by GRATEFUL, 19 July 2017 - 16:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate