Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

De ce difera asa de mult obiceiurile de ingropaciune ortodoxe?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#73
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Sorry. Posted Image  Posted Image

#74
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostCr1spy, on 21 iulie 2017 - 19:30, said:

Eu cumpar legume si fructe de la cineva din zona acea si stiu ca nu pun nimic chimic pe ele. Si am mai avut prieteni de-a lungul timpului, din zona, deci ce spui tu poate sa nu fie complet SF.
In rest, uita-te la ce a postat Ayami. Lor li se pare ca banii de la buget pe care-i primesc ca salarii sau pentru diverse cheltuieli, taxele anuale pe care le platesc enoriasii, nu sunt bani. Sunt obligatii.
Mie numai femeia care tamaiaza prin cimitirul Bisericii mi-a cerut 200. Si cand a auzit ca mama tamaiaza singura, ne-a spart vasul cu tamaie si candelele de sticla.

200 si la noi. Taxa fixa, vad. Am apelat la cineva de incredere, oricum n-avea cine sta prin cimitir 40 de zile la rand (din familie, adica). Si mai trebuie sa fie si o femeie credincioasa, curata, fara barbat. De ce zic ca am capu' mare, m-am culturalizat la greu zilele astea.

Asa, o chestiuta administrativa, pentru ajutoru' ala de inmormantare, vedeti sa aveti toate chitantele pe numele celui care ridica ajutoru'. Trebuie chitanta de la biserica + chitanta de la cosciug + alte chitante, daca aveti, sotia a avut mai multe, dar primele doua s-au luat in considerare. Am apelat la o firma de servicii funerare, ei s-au ocupat de tot.

Edited by Steetch, 22 July 2017 - 12:29.


#75
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostSteetch, on 18 iulie 2017 - 17:12, said:

Oameni buni, inainte de a ma face din nou de panarama - ca imi sar muierea si rudele in cap - stie careva sa imi explice de unde atatea diferente intre obiceiurile de ingropaciune la ortodocsi in tara asta?

Suntem la un parastas de 40 de zile in sud-estul tarii si ma iau de cap din cauza listei de cheltuieli si a listei de obiceiuri.

Am fost la inmormantari si prin Brasov (rude), dar n-au fost atatea de cumparat si de facut.

Cine dicteaza cheltuielile si obiceiurile astea, de te calicesc? Daca sufletu' ajunge unde trebuie s-asa, s-asa, care e spilu'?

nu mai confundati slujbele sfinte cu traditiile populare.
nu te mai lua dupa gura muierii. muierile sunt superstitioase.

in principiu, obligatia "materiala" este sa faci o coliva si sa aduci o sticla cu vin, si una cu ulei, care sunt folosite in timpul slujbei. in total vreo 20-50 de lei.
si o cutie de lemn pentru mort si o cruce de lemn... cat poa sa coste si astea... nu cred ca o avere. cred ca le rezolvi in 200 de lei pe amandoua.
cu maxim 250 de lei ai scapat. restul pana la 5000 de lei cat spuneai mai inainte, este fala familiei.

sunt traditii populare. poti sa le faci de gura lumii, sau poti sa nu le faci.
tocmai de-aia difera de la un sat la altul. pentru ca sunt traditii populare, inventii ale oamenilor de acolo. nici macar nu sunt ancestrale (pagane), pentru ca daca ar fi ancestrale atunci s-ar fi uniformizat in timp la nivelul intregului teritoriu.
ma indoiesc ca stramosii nostri daci dadeau dacia 1300 si mobila de pomana cand le murea cineva si il incinerau. Posted Image astea sunt inventii post-moderne ca sa faca unii tarani pe vitejii in fata prietenilor.

Edited by Pollux, 16 August 2017 - 16:34.


#76
catalin29

catalin29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 15.07.2005

View PostDJPocaitul, on 18 iulie 2017 - 17:22, said:

Un proverb spune ''cate bordeiuri,atatea obiceiuri''. La ortodocsi e ceva obisnuit sa fie asa...ptr.bani mai multi.La noi nu e asa.
Muzica populara romaneasca difera in functie de regiuni. Ca in 2-3000 de ani s-a format separat dar au evoluat impreuna. Cred ca la fel e si la ortodoxi. Si Mc'donalds toate magazinele sunt cam la fel. Oare crestinismul tau e  mai tanar decat Mc' donalds? Asta ar justifica de ce e la fel peste tot...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate