Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De ce difera asa de mult obiceiurile de ingropaciune ortodoxe?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#37
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 Dude_2nd, on 18 iulie 2017 - 21:41, said:

cand o sa intelegi ce prostie teologica ai spus, o sa ai o alta perspectiva asupra obiceiului necromant. Posted Image
ti-am zis, eu vorbesc din optica ortodoxa si/sau catolica. Nu orice pacat te duce in iad.  Daca ar fi altfel, aproape nimeni nu ar ajunge in rai pentru ca aproape nimeni nu moare fara pacat. Nu prea inteleg la ce te referi cand spui ca am zis o prostie teologica.
Daca pocaitii si alti sectari spun altfel, nu prea ma intereseaza. Nu e treaba mea cum percep ei pacatul si intratul in iad sau rai.

Edited by dan1980_25, 18 July 2017 - 22:04.


#38
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ascended tu vorbesti de rromii bogati, nu de cei care nu au dupa ce bea apa.

#39
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Cred că da,nu am participat la "pomenile" lor.
Și nici nu-i cunosc dacă sunt sau nu bogați.

Ce știu este că ei fac doar atunci,la înmormântare.Atât au preluat.
Restul obiceiurilor,"ura și la gară".

#40
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Da laptop nu-i trebuie la mort?

Sa fi inmormantat cu scaun si masa in sicriu suna aiurea, laptop parca mai incape cumva.

#41
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Laptopu' e de la Diavol. Calugarii il folosesc doar ptr site-urile de gay.

#42
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 dan1980_25, on 18 iulie 2017 - 21:27, said:

cred ca ma mut in sud. Vad ca se poate face avere daca ai norocul sa fii la butoane la inmormantari. Mai deschid un magazin sh de mobila, costume  etc. Posted Image
Vezi unde mai anume in sud. De exemplu, pe la Valcea nu am auzit de asa ceva.
Eu zic sa mergi in Teleorman. :D

#43
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 dan1980_25, on 18 iulie 2017 - 21:27, said:

cred ca ma mut in sud. Vad ca se poate face avere daca ai norocul sa fii la butoane la inmormantari. Mai deschid un magazin sh de mobila, costume  etc. Posted Image

Ce SH, frate, ca se cumpara toate noi.

Popa nu ne-a cerut bani (inca).

 dan1980_25, on 18 iulie 2017 - 21:34, said:

hai ca-s curios. Dati si voi ceva detalii suplimentare. Cine primeste pat, plapuma si alte alea? Toata lumea, sau doar o persoana?

Cum doresti, o singura persoana sau mai multe, NU neamuri, ci saraci, oameni nevoiasi. Noi nu am omenit neamurile, am platit o masa pentru saraci la cantina bisericii.

N-avem plapuma, 4 paturi trebuie (ca peretii de la casa). Ma mir ca nu ne-au cerut si acoperis.

Cocos alb n-avem. Pentru mort murit fara lumanare, se da in fiecare an, timp de 7 ani, o lumanare mare cu pomelnic (numele mortului scris pe o bucata de hartie) la biserica, de Paste.

Sa vedeti cum e daca in groapa au mai fost ingropati oameni. Daca se gasesc oase de femeie (doh, cum ma-sa determini sexu'), se da de pomana o esarfa. Daca sunt oase de barbat (wtf), se da de pomana o sapca. Groparului.

Am capu' mare, daca mai intreb cateva persoane din zona ce mai e de facut, parca vad ca-mi ajunge de lista nr. 2.

Edited by Steetch, 19 July 2017 - 08:57.


#44
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
o solutie mai eleganta:
http://accu.ro/crema...vitan-barzesti/

#45
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Steetch, on 19 iulie 2017 - 08:57, said:

Ce SH, frate, ca se cumpara toate noi.

Popa nu ne-a cerut bani (inca).



Cum doresti, o singura persoana sau mai multe, NU neamuri, ci saraci, oameni nevoiasi. Noi nu am omenit neamurile, am platit o masa pentru saraci la cantina bisericii.

N-avem plapuma, 4 paturi trebuie (ca peretii de la casa). Ma mir ca nu ne-au cerut si acoperis.

Cocos alb n-avem. Pentru mort murit fara lumanare, se da in fiecare an, timp de 7 ani, o lumanare mare cu pomelnic (numele mortului scris pe o bucata de hartie) la biserica, de Paste.

Sa vedeti cum e daca in groapa au mai fost ingropati oameni. Daca se gasesc oase de femeie (doh, cum ma-sa determini sexu'), se da de pomana o esarfa. Daca sunt oase de barbat (wtf), se da de pomana o sapca. Groparului.

Am capu' mare, daca mai intreb cateva persoane din zona ce mai e de facut, parca vad ca-mi ajunge de lista nr. 2.
Stimate coleg, n-o sa gasesti simpatie la cei ce-ti raspund aici. Ortodocsii notorii de pe forum tac molcom in situatiile astea, deci pe langa trollingul inevitabil vei primi raspunsuri bazate nu pe credinta ortodoxa ci pe logica si bun simt.  

De asta ti se spune ca daca o persoana se simte obligata de familie si obiceiurile locului sa cheltuiasca 6000 RON pentru un mort, persoana aceea isi merita necazul prin care trece. Merita sa plateasca banii aia si sa simta stresul ala. Cum ziceam, nu vei gasi aici simpatie pentru tine Posted Image

Edited by kruger, 19 July 2017 - 10:46.


#46
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Daca ortodocsii notorii de pe forumul asta ar trebui sa explice toate obiceiurile babesti a caror singura legatura cu ortodoxia este ca acele babe s-au botezat intr-o biserica ortodoxa, ar trebui sa modifici denumirea ariei: MITURI SI OBICEIURI LOCALE SAU BABESTI TESUTE IN JURUL CREDINTEI ORTODOXE.
Modifica denumirea ariei si discutam.
Ce legatura are gaina data peste groapa cu credinta ortodoxa?

Ca tot veni vorba, mi-am mai amintit un "obicei ortodox" legat de ingropare, se da pomana bere sau vin pe motiv ca "tare i-a placut mortului cat a trait". Stau si ma intreb, sunt "morti" carora le-au "placut" curvele in viata, ce dau pomana rudele pentru sufletul mortului? Ori respectam obiceiul, ori nu mai suntem ortodocsi, nu?

Sa stii ca exista o dogma ortodoxa care zice sa inchiriezi curve pentru sufletul mortului, iaca nu am tacut molcom si ti-am explicat legatura dintre credinta si obiceiurile locale, e bine acuma?

Pe om il streseaza rudele sa mute mobila sau sa faca niste cheltuieli extravagante pentru sufletul mortului pentru ca da bine la public si noi tre sa-i citim psalmi pentru asta?

Edited by Ayami, 19 July 2017 - 11:23.


#47
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 kruger, on 19 iulie 2017 - 10:45, said:

Stimate coleg, n-o sa gasesti simpatie la cei ce-ti raspund aici. Ortodocsii notorii de pe forum tac molcom in situatiile astea, deci pe langa trollingul inevitabil vei primi raspunsuri bazate nu pe credinta ortodoxa ci pe logica si bun simt.  

De asta ti se spune ca daca o persoana se simte obligata de familie si obiceiurile locului sa cheltuiasca 6000 RON pentru un mort, persoana aceea isi merita necazul prin care trece. Merita sa plateasca banii aia si sa simta stresul ala. Cum ziceam, nu vei gasi aici simpatie pentru tine Posted Image

Ce sa zic, mormai in barba. Am platit, am carat, vom manca si vom bea, vom imparti si gata cu nebunia asta.

Ayami, am ras.

#48
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Doamne ajuta! Treci tu si peste asta....si cate o sa mai vina inca....Posted Image
Nu mai fi necajit, bine ca e multumita sotia, rudele si ce mai ai pe langa casa, sa stii ca pacea e mai mare de patru ori decat dreptatea, decat sa iti impui dreptatea acuma si apoi sa-ti scoata ochii toata viata ma bine le faci pe plac si termini comedia. Nu mori tu din atata lucru.

Edited by Ayami, 19 July 2017 - 20:16.


#49
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Ayami, on 19 iulie 2017 - 20:10, said:

Doamne ajuta! Treci tu si peste asta....si cate o sa mai vina inca....Posted Image
Nu mai fi necajit, bine ca e multumita sotia, rudele si ce mai ai pe langa casa, sa stii ca pacea e mai mare de patru ori decat dreptatea, decat sa iti impui dreptatea acuma si apoi sa-ti scoata ochii toata viata ma bine le faci pe plac si termini comedia. Nu mori tu din asta.
Gresit dragul meu, trebuie sa indrepti strambatatea din crestinism, ca sa fie credinta crestina curata si nu imbalsamata cu paganisme. Ca vrei tu liniste in ograda din cauza babetelor ? Pai le mustri si le blestemi pentru mizeriile astea de sa le usture. Sunteti crestini ori pagani ? Daca sunteti crestini curatiti aluatul vechi si va impodobiti cu neprihanirea lui Hristos.
Si la mizeriile astea concura licheaua de popa cu tot sufletul, ba mai baga si strambe in casnicii sau comunitati.

Edited by pacopaco1967, 19 July 2017 - 20:20.


#50
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
N-ai nicio sansa frate, babele astea is vrajitoare vodoo deghizate in mironosite, scopul lor in viata e sa inventeze fel de fel de obiceiuri ca sa-ti doresti la un moment dat sa intri tu in costiug in locul mortului numai sa te lase in pace, crezi ca tu o sa scapi de andrele in ochi si mobila sau perne pe piept cand o sa dai coltul? Never ever, ia-ti gandul.
Si, dupa ce iti consumi si ultima picatura de energie si-ti golesti toate cardurile de-ti trebuie un an sa-ti revii financiar, cand ai impresia ca a iesit cat de cat si ai facut tot ce a fost omeneste posibil, numa auzi la masa de pomenire, le auzi cum susotesc:
"bai, da prostul asta n-a fost in stare sa faca o inmormantare crestineasca raposatului, zgarcitul a luat colaci la 1 leu in loc de 1,5 si nici macar nu a cumparat prosoape de aceeasi culoare, cred ca se rasuceste mortul in mormant de ce bataie de joc a avut parte, un prost si un zgarcit."
Suta la suta se intampla asa.
Nu ai absolut nicio sansa sa multumesti vrajitoarele, toata comunitatea o sa afle ca ti-ai batut joc de inmormantare, nimic nu a fost bun.

#51
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Ayami, on 19 iulie 2017 - 11:06, said:


Pe om il streseaza rudele sa mute mobila sau sa faca niste cheltuieli extravagante pentru sufletul mortului pentru ca da bine la public si noi tre sa-i citim psalmi pentru asta?
I-auzi Frantz ! Pai preotii la cate predica, nu ar putea predica impotriva unor obiceiuri pagane, care sunt total opuse credintei adevarate, spiritualitatii, prin caracterul lor pagan ce apartine unei gandiri magice ?
Ar putea cum sa nu, daca ar vrea, dar cum este o afacere care merge unsa, ca pe roate, ce sunt ei prosti sa o strice ?

Edited by Cr1spy, 19 July 2017 - 22:36.


#52
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Am terminat. Ma credeti sau nu, preotul si dascalul nu au vrut sa primeasca bani.

Totusi, am aflat ca mai trebuie sa cumparam o galeata si o cana, umpluta galeata putin cu apa, o matura si un faras. Astea toate le dam femeii care a tamaiat mormantul timp de 40 de zile.

Am citit si 3 surse ortodoxe privind obiceiurile astea, multe sunt... din intelepciunea populara, o parte biserica le dezaproba chiar, cum ar fi pieptene, oglinda, papiota de ata cu ac, bani marunti in sicriu sau in mana mortului sau lipiti de icoana de pe pieptul mortului.

 pacopaco1967, on 19 iulie 2017 - 20:18, said:

Si la mizeriile astea concura licheaua de popa cu tot sufletul, ba mai baga si strambe in casnicii sau comunitati.

Uite, aici m-am mirat si eu. Lista primita de la dascal (dupa ce cumparaseram dupa datina) e minima, de bun simt.

 Ayami, on 19 iulie 2017 - 21:32, said:


Nu ai absolut nicio sansa sa multumesti vrajitoarele, toata comunitatea o sa afle ca ti-ai batut joc de inmormantare, nimic nu a fost bun.

N-am chemat babe, am fost doar rudele apropiate. La tara am inteles ca e nasol, acolo chiar esti pus la zid pentru orice fleac.

#53
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Ayami, on 19 iulie 2017 - 11:06, said:

Ca tot veni vorba, mi-am mai amintit un "obicei ortodox" legat de ingropare, se da pomana bere sau vin pe motiv ca "tare i-a placut mortului cat a trait"
Conteaza obiceiurile sau motivatiile din spatele lor? Ca sunt unele similare organizate si prezidate de reprezentantii BOR: mancare, bautura, ritualuri in cinstea mortului. "pomeni", "parastase", etc.

Ma asteptam sa va deziceti usor de "obiceiurile babesti", ca si cum noi pe aici suntem prosti si nu stim ca BOR le incurajeaza si profita de pe urma lor.

#54
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Vezi ca aici te cam incurci domnu kruger, mai pune frana. Ce castiga popa daca e un obicei sau zece, daca omul cumpara un prosop sau toata crescatoria de gaini? Chiar daca  ar fi sa iei mortul din casa si sa-l duci direct la gropa, simplu [fara niciun obicei] tot vei fi taxat, in cazul in care ti se cere taxa.
Ce are complexitatea obiceiului si cheltuiala pe care o faci ca prostul [in multe cazuri] cu banii pe care vrei sai dai preotului?

"Stim ca BOR incurajeaza obiceiurile babesti..." ca sa castige ce?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate