Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

De ce difera asa de mult obiceiurile de ingropaciune ortodoxe?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#1
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Oameni buni, inainte de a ma face din nou de panarama - ca imi sar muierea si rudele in cap - stie careva sa imi explice de unde atatea diferente intre obiceiurile de ingropaciune la ortodocsi in tara asta?

Suntem la un parastas de 40 de zile in sud-estul tarii si ma iau de cap din cauza listei de cheltuieli si a listei de obiceiuri.

Am fost la inmormantari si prin Brasov (rude), dar n-au fost atatea de cumparat si de facut.

Cine dicteaza cheltuielile si obiceiurile astea, de te calicesc? Daca sufletu' ajunge unde trebuie s-asa, s-asa, care e spilu'?

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
De la familie la familie. De la regiune la regiune. Ce sa faci, n-ai ce sa faci. Asta nu e de explicat, asta e de inghitit. Si probabil muierea si familionul ei sunt mai religiosi de neam.

#3
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Un proverb spune ''cate bordeiuri,atatea obiceiuri''. La ortodocsi e ceva obisnuit sa fie asa...ptr.bani mai multi.La noi nu e asa.

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
obiceiurile le fac desteptii pe banii prostilor
eu astept sa vad cand se va striga paharul la praznic,nu mai au mult

#5
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Pai cine a murit si cu ce trebuie tu sa cotizezi?

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
multe dintre obiceiuri nu au nimic cu credinta de oricare ar fi ea, multe sunt "de fala" sa vada lumea, un fel de fara numar, fara numar, fara numar ..

am auzit de obiceiuri cu datul de mobila (pat, somiera, dormeza) si alte aberatii ... sa aiba mortul pe lumea ailalta .. :(

#7
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 r_murphy, on 18 iulie 2017 - 17:30, said:

am auzit de obiceiuri cu datul de mobila (pat, somiera, dormeza) si alte aberatii ... sa aiba mortul pe lumea ailalta .. Posted Image

Daca tu doar ai auzit, eu le traiesc acum.

Zice muierea ca ar exista pe la studentii la Teologie, viitori preoti, carte scoasa de nu stiu cine unde scrie cu liniuta ce si cum trebuie facut - inclusiv lista de cumparaturi. Pat, masa + scaune, pături, vesela, haine samd. Trebuie respectate ad literam. Am ajutat azi cu lista aia, am alergat prin soare si caldura, am venit acasa, acu' beam o bere rece, sa fie.

Cu inmormantarea si pomenile, dupa cum e obiceiul in zona, s-au cheltuit vreo 5-6 mii de lei si mai urmeaza ceva cheltuieli.

Edited by Steetch, 18 July 2017 - 17:40.


#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Steetch, on 18 iulie 2017 - 17:36, said:

Daca tu doar ai auzit, eu le traiesc acum.

Zice muierea ca ar exista pe la studentii la Teologie, viitori preoti, carte scoasa de nu stiu cine unde scrie cu liniuta ce si cum trebuie facut - inclusiv lista de cumparaturi. Pat, masa + scaune, pături, vesela, haine samd. Trebuie respectate ad literam. Am ajutat azi cu lista aia, am alergat prin soare si caldura, am venit acasa, acu' beam o bere rece, sa fie.

Cu inmormantarea si pomenile, dupa cum e obiceiul in zona, s-au cheltuit vreo 5-6 mii de lei si mai urmeaza ceva cheltuieli.
Pai cam o sa ajungi la sapa de lemn cu ortodoxia . E problema voastra daca va luati dupa toate babele si hotopopi.  Simplu era sa pui trupul mortului in pamant, adica din tzarana a fost luat si in tzarana se intoarce, mai zici si "Doamne, ai mila de sufletul lui"  si gata. Daca popa vine cu pretentii atunci sa scoata el lovelele. Tu esti cu vii iar popii(mortii) cu mortii.

Cine duce grija la un mort e  mort.

Edited by pacopaco1967, 18 July 2017 - 17:47.


#9
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,827
  • Înscris: 15.08.2014
In zonele care au fost sub dominatie austro_ungara, obiceiurile au devenit mai simole, mai austere sub influenta catolica.
In celelalte zone nu s-a intimplat asta. Oltenia, de ex, sta bine la capitolul asta, cu celebrele pomeni facut fiind in viata.

#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

 r_murphy, on 18 iulie 2017 - 17:30, said:

multe dintre obiceiuri nu au nimic cu credinta de oricare ar fi ea, multe sunt "de fala" sa vada lumea, un fel de fara numar, fara numar, fara numar ..

am auzit de obiceiuri cu datul de mobila (pat, somiera, dormeza) si alte aberatii ... sa aiba mortul pe lumea ailalta .. :(
Așa a pățit taică-meu, ateu convins și radical, la înmormântarea bunicii. Mânat de rude îndobitocite de biserică și ca să le facă oarecum pe plac a pus piepten, papiotă cu ață, foarfec etc etc în coșciug. Așa e datina acolo, să se facă mortul cochet când trece dincolo. Zona Focșani, pe lângă Milcov. Bine, ulterior i-a fugărit pe toți cu tot cu Cristosul lor

:))

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 Steetch, on 18 iulie 2017 - 17:36, said:

Daca tu doar ai auzit, eu le traiesc acum.

cunoastem, cunoastem, la cite am avut in perioada recenta ... deja am inceput sa le stiu pe dinafara. ia vezi, "locatia" mea ti se pare cunoscuta? este preambulul de la "permanenta readucere aminte" ;)

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Steetch, on 18 iulie 2017 - 17:12, said:

Oameni buni, inainte de a ma face din nou de panarama - ca imi sar muierea si rudele in cap - stie careva sa imi explice de unde atatea diferente intre obiceiurile de ingropaciune la ortodocsi in tara asta?
Suntem la un parastas de 40 de zile in sud-estul tarii si ma iau de cap din cauza listei de cheltuieli si a listei de obiceiuri.
Am fost la inmormantari si prin Brasov (rude), dar n-au fost atatea de cumparat si de facut.
Cine dicteaza cheltuielile si obiceiurile astea, de te calicesc? Daca sufletu' ajunge unde trebuie s-asa, s-asa, care e spilu'?


Am gasit un articol bun, contine  ce trebuie sa afli ! Cartea de care spui tu cred ca se numeste "babisme" , chiar sunt curios sa ne spui titlul daca il afli.
Iti dau aici un citat insa iti recomand sa citesti  in continuare  pe site "Miluim pe sărmani sau omenim neamurile?" etc :


Quote


Câte bordeie atâtea obiceiuri
În Moldova și părți ale Munteniei, există obiceiul ca pentru sufletul celui adormit să se dea de pomană un set complet de haine, dar și cele necesare într-o casă: pat, masă, scaune, veselă etc. Mai mult, la termene dese și respectate cu strictețe, sunt alte obiceiuri: pomenirea la mormânt, unde se așterne o față de masă și se oferă un număr fix de colaci în formă de cruce, și un alt număr de colaci de formă rotundă.  Se mai dau de pomană "peste groapă", o plapuma (sau o pătură), perne, o căldare cu apă, o găina vie etc. Toate acestea nu au încărcătura religioasă în sine, ci țin de o cutumă locală. Cu alte cuvinte, dacă în alte zone geografice aceste obiceiuri nu se practică, nu înseamnă că sufletul celui adormit nu este miluit cum se cuvine. Din păcate, aceste datini răzlețe sunt păstrate cu convingerea că așa trebuie, așa e bine, doar așa sufletul este mântuit. Aceasta este o încredințare greșită. Sigur, forma de cruce, sau cea rotundă dată colacilor, respectă o simbolistică religioasă, iar ținerea acestor obiceiuri nu este rea în sine, de aceea preoții nici nu refuză oficierea unor astfel de slujbe. Dar a judeca pe aproapele nostru care e mai sărman sau mai puțin informat cu privire la aceste datini locale că nu face la fel ca noi, a ne mândri cu felul în care organizăm noi parastasul și a ne compara cu ceilalți plusând cantitativ, este cu siguranță păcat al slavei deșarte și mândriei.
SURSA

Edited by stlk, 18 July 2017 - 18:43.


#13
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
In primul rand omenirea neamurilor, eu evit genul asta de party-uri, da, party-uri altfel nu imi explic fastul acestor evenimente.

#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
obiceiurile sunt diferite din cauza ca sunt traditii locale precrestine. crestinismul a parazitat locurile astea si a "rapit" traditia locala ca sa atraga oamenii. si pastele si craciunul sunt tot sarbatori precrestine.

#15
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015
E al  N+1 -lea topic deschis pe tema asta, ferice de cei greu de înșelat de bigotismul obtuz și de multe ori direct interesat al pseudo-creștinilor, hoțopopilor și a altor astfel de ''viețuitoare haine/viclene'' :priest: cu vag aspect uman!

Edited by TheStarkestTruthMatters, 18 July 2017 - 19:08.


#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Depinde mult cat de cretin a fost mortul. Daca ala chiar a crezut ca datul de pomeni catre toata comuna si satele limitrofe o sa ii faca lui viata de apoi mai frumoasa ...atunci sunt fraieri aia vii care pun botul

#17
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 rich1974, on 18 iulie 2017 - 18:44, said:

si pastele si craciunul sunt tot sarbatori precrestine.
ca idee, da. Cel putin Pastele provine de la pesah-ul evreiesc. Dar daca ne referim strict la Invierea si Nasterea lui cristos, sunt crestine 100%.

 Steetch, on 18 iulie 2017 - 17:36, said:

Zice muierea ca ar exista pe la studentii la Teologie, viitori preoti, carte scoasa de nu stiu cine unde scrie cu liniuta ce si cum trebuie facut - inclusiv lista de cumparaturi. Pat, masa + scaune, pături, vesela, haine samd. Trebuie respectate ad literam.

Nu exista asa ceva.

 Steetch, on 18 iulie 2017 - 17:36, said:

Cu inmormantarea si pomenile, dupa cum e obiceiul in zona, s-au cheltuit vreo 5-6 mii de lei si mai urmeaza ceva cheltuieli.
Nu-i de vina cine mananca 10 paini la o masa. E de vina cine i le da. Prin Ardeal, la sat,  cu treaba cu popa scapi pe la vreo 200 de lei+ 150 de lei locul de veci. Restul...mancare, bautura, musafiri...etc, dupa cum te tine camasa.
Am fost la o inmarmantare unde familia fiind saraca, nu a dat nimic in afara de un colac mic si un pahar de vin. Cred ca a iesit pe la vreo 1000 de lei+ sicriul si actele necesare. Daca scazi de acolo banii aia de ajutor de inmarmantare, cred ca au iesit pe plus.
Prin alte zone ale tarii nu stiu cum e, dar daca e adevarat ce se povesteste pe aici, e cam trista treaba.

Edited by dan1980_25, 18 July 2017 - 20:31.


#18
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
obiceiul necromant ortodox nu difera decat in unele detalii nesemnificative, legate de bani cheltuiti si mancaruri preferate.
in esenta, obiceiul necromant ortodox ramane tot ispitire a lui Dumnezeu, oricate frunze ar avea varza de obiceiuri aferente...

Edited by Dude_2nd, 18 July 2017 - 20:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate