Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Om in greva foamei de 30 zile

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#91
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Pentru cei care tot o țin langa cu violența: Florin Barbu nu și-a bătut copiii. Îi iubește foarte mult, i-au fost luați din cauza certurilor dintre el și soție (soție care are „mici probleme”, ca să fiu elegant).

Iar Consiliul a comis un abuz, dându-i spre adopție în UK. Copiii aceia NU sunt cetățeni britanici, sunt cetățeni români. Ei trebuie dați spre adopție în România, conform procedurilor, familiei extinse formate din bunici. Dacă nu se reușește adopția în România, de abia atunci se poate încerca adopția în UK. Iar Consiliul Haringey nu a respectat aceste proceduri.

Cât despre cuplul de homosexuali... ce coincidență drăguță. Mai toți copiii luați sunt dați spre adopție homosexualilor, de parcă nu ar fi destule cupluri heterosexuale pe lista de așteptare (vorbesc dpdv statistic, sunt mult mai multe cupluri heterosexuale pe listele de așteptare pentru adopție, deci un copil adoptat are teoretic șanse mai mari să ajungă la o familie heterosexuală, dar promotorii „egalității” mânăresc „șansele” pentru a-și realiza agendele lor politico-sociale). În plus, trebuie să se țină cont și de sistemul de valori în care sunt crescuți acei copii, adică cel clasic, european, care tolerează relațiile homosexuale, dar nu acceptă instituționalizarea lor, deoarece sunt anormale și nefirești.

EDIT:
„Este lumea occidentală de azi aflată sub asediu? Da.
Valorile sunt în defensivă, de la curajul rostirii adevărului și până la ocrotirea inocenței copiilor, libertatea cuvântului, decența conversației publice, profetismul puterii spirituale, asumarea individuală a responsabilității morale, respectarea familiei naturale, apărarea inițiativei private, respectul pentru proprietate sau critica puterii seculare.
Zorii unui nou colectivism se văd în depărtare.” M. Neamțu

Edited by adrian93, 18 July 2017 - 15:45.


#92
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View Postpetit_christian, on 18 iulie 2017 - 15:29, said:

@alusiveman: nu stiu sa-ti raspund la intrebarea asta si nu mi place sa vb ce nu stiu. tinind insa cont ca au fost cazuri de copii care au fugit de acasa pentru a scapa de certuri, tu ce crezi, ca o fi bine sau rau?
Ce procent? Aia care fug de acasa, cel mai adesea o fac pentru alte motive, si cam toti vor sa se intoarca. Statul vrea sa-i ia cu forta definitiv.

Oricum vorbesti despre ce nu stii, ca aia cu "agresiunea psihologica" e o chestiune extra subiectiva si extra variablia(de la persoana la persoana, respectiv in timp si spatiu), Nu e precum vanataile pentru care primesti certificat medical.

#93
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
De acord ca e variabila, dar si cind se manifesta consecintele pot fi tragice.

#94
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008


View Postadrian93, on 18 iulie 2017 - 15:38, said:

EDIT:
„Este lumea occidentală de azi aflată sub asediu? Da.
Valorile sunt în defensivă, de la curajul rostirii adevărului și până la ocrotirea inocenței copiilor, libertatea cuvântului, decența conversației publice, profetismul puterii spirituale, asumarea individuală a responsabilității morale, respectarea familiei naturale, apărarea inițiativei private, respectul pentru proprietate sau critica puterii seculare.
Zorii unui nou colectivism se văd în depărtare.” M. Neamțu

Bine că și-a dat cu părerea și ăsta. Fost politician de două parale, absolvent de filosofie și teologie ortodoxă! Adică apă de ploaie. Știe că instanța britanică a notificat autoritățile române să ia măsuri încă din 2014 și a primit ciuciu răspuns?



Dar nu e mai bine să mai dea puțină apă la moară pentru proștii lui anti-occident și mândri că sunt români?

#95
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postcaiuscorneliu, on 18 iulie 2017 - 10:15, said:

Ok, înțeleg. Dar pot să-ți ia copilul fără să treacă speța printr-o instanță de judecată? Nu știu procedura, întreb și eu.

Serviciile Sociale nu pot luat copilul fara un ordin judecatoresc decat daca este caz urgent (si e doar temporar). Da, si parintii pot primii anumite interdictii, si e considerat caz daca asista copiii la certuri in familie (britanicii prefera sa mearga pe preventie; se fac si assessmenturi sa vada exact situatia; intai se incearca rezolvarea problemei in familie, apoi dispun alte masuri).

In cazul de fata stim doar o varianta (am gasit o sursa, dar nu imi este permis sa o postez). Nu am gasit alte detalii, dar din ce scrie acolo mama avea ceva probleme, iar tatal urma sa gaseasca o locuinta. In mare, se pare ca s-a considerat ca parintii nu puteau avea grija de copii.

#96
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Legislatia e clara si la noi: pentru "rele tratamente aplicate minorului",(si aici intra si certurile cu batai intre parinti) statul are dreptul sa ia copii de la parinti si sa-i dea spre adoptie, sau in camine. Doar ca la noi, din motive "umanitare", nu se aplica. Ce daca ii "mai da cate o palmuta la fundulet" vorba lui Bodnariu, (ala cu finlandezii)nu?

#97
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View Postpetit_christian, on 18 iulie 2017 - 15:49, said:

De acord ca e variabila, dar si cind se manifesta consecintele pot fi tragice.
Nu exista niciun dar. N-ai cum sa pedepsesti oamenii, in mod preventiv, presupunand cel mai sumbru scenariu teoretic(si mai ales cand realitatea te contrazice). In plus daca cineva sufera "psihic" nu poti pune vina automat in carca altora. Uneori sunt de vina chiar ce sufera. Paradoxul si ironia este ca in aceste cazuri in care copii sunt luati cu forta de stat, acestia sunt traumatizati mult mai tare si sufera mult mai mult tocmai datorita rapirii lor de catre stat, decat din cauza certurilor parintrilor sau alte chestiuni triviale. Prostii pur si simplu nu inteleg acest aspect.

#98
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce fel de probleme a avut mama?
De unde pana unde au considerat judecatorii ca cei doi (fosti) soti nu pot sa-si creasca copiii? Erau betivi, isi maltratau copiii, cerseau, ii trimiteau pe copii la cersit, ii tineau nemancati?

Familia aia, daca a avut probleme, trebuie consiliata si ajutata, si nu sa le fie luati copiii.

View Postmyshyk, on 18 iulie 2017 - 16:18, said:

Ce daca ii "mai da cate o palmuta la fundulet" vorba lui Bodnariu, (ala cu finlandezii)nu?
Ca matale nu ai primit vreodata o palma in viata asta de la unul dintre parinti/bunici pe motiv ca ai fost neascultator....

#99
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Deci Anglia a înțeles că acei copii erau traumatizați că se certau părinții lor.

Dar prin faptul că au fost luați de la ei(de la părinți/părinte/tată) nu au fost traumatizați?
Sau că nu au fost dați tatălui,deși ei(copii) au vrut asta(să fie în grija tatălui)?
Au fost cumva ,sau sunt foarte fericiți că nu mai sunt cu nici unul dintre părinții lor?

Și MB poate garanta că cei care au adoptat copii nu se vor certa niciodată?
Sau poate cineva garanta că cuplurile gay sau lesbi nu se vor certa,sau nu vor avea divergențe?
Că nu vor deveni alcoolici?Sau altceva?

Mi se pare o atitudine de "Gigi Duru",ce a făcut MB.
Adică:stai să-mi umflu mușchi la ăsta micu',dar în alte situații mă ..........  pe mine de frică.

#100
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View PostASCENDED, on 18 iulie 2017 - 19:45, said:

....Și MB poate garanta că cei care au adoptat copii nu se vor certa niciodată?
Sau poate cineva garanta că cuplurile gay sau lesbi nu se vor certa,sau nu vor avea divergențe?
Că nu vor deveni alcoolici?Sau altceva?...

nu, dar poate garanta ca in familia din care au fost luati certurile si scandalurile erau la ordinea zile.

#101
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Pe ce bază?

#102
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
pe baza 2.
ai citit ce s-a scris pana acum pe aici? vrei sa ti se explice iarasi de ce au fost luati copii din cadrul familiei?

#103
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
90 la sută am citit.

Că au fost luați de stat din cauza cerurilor(scandaluri) dese al părinților,care certuri au fost reclamate de vecini.

Acum te întreb eu:
Cei îi împiedică să procedeze așa cu alte familii care nu au certuri sau altceva(tratament necorespunzător copiilor)?
Hârtiile(documentele) se pot face de către oricine,martorii și reclamanții pot fi doar pe hârtie.

#104
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
daca ai citit, cum poti intreba "Pe ce bază (poate garanta ca in familia din care au fost luati certurile si scandalurile erau la ordinea zilei)?" ????

ai senzatia ca e o conspiratie? care ar fi scopul acesteia?
in anglia traiesc peste 200.000 de romani, si multi dintre ei au si copii acolo. de ce nu-i vezi pe toti la stiri cum ca le-au fost luati copii? oare din cauza ca multi respecta legile de acolo?

#105
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Deocamdată.

Apropo,dacă MB "salvează" copii de părinții lor,mai sunt și alte cazuri de astfel de "salvări"?Chiar și de alte cetățenii?
De exemplu a salvat copii de la cupluri americane?-În cazul în care sunt cupluri americane care trăiesc în MB cu familia.
Întreb doar,pentru că eu nu sunt la curent cu ce se întâmplă în MB.

#106
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Problema e ca in statele astea asupritoare copiii sunt considerati oameni cu toate drepturile aferente, nu niste obiecte proprietate a parintilor cum ar fi normal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate