Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Alegere polistiren pentru izolatie

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Cine ce a ametit...

Are nevoie de EPS 80 sau 100 pe zonele de fatada unde vrea densitate mare daca insista cu poliatiren.

Grafitatul are cu totul alt scop si anume izolatie termica mai buna.

Extrudatul nu isi are locul pe fatada.

Vata bazaltica in placi dure este cea mai buna optiune daca isi permite.

Simplu si la obiect.

#20
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Polistirenul asta e moarte sigura, te zgarcesti la bani cand e viata si timpul tau in joc.
Vata de bazalt e sfanta.

Plus ca nu poluezi cu granule pe jos, dapa-i la curte unde arata ca naiba treaba asta.

Dupa vreo 5-10 ani o sa-ti cada in veselie tencuiala de pe polistiren, deja vad la mine in incinta si in sat...

Edited by Erwin_Rommel, 19 July 2017 - 09:50.


#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,592
  • Înscris: 16.03.2007
Ba, voi mancati polistirenul ala sau il folositi pentru izolarea caselor?

#22
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Pe casa am pus polistiren acum 11 ani si e absolut ok, i-am mai dat doar niste vopsea lavabila ca se murdarise.
Si pe vremea aia se gasea polistiren de mai proasta calitate, grafitat nici nu aparuse.
Daca dupa 5 ani sunt probleme este exclusiv o problema la manopera (nu sunt dibluri, nu are plasa de armare, nu a fost zugravit samd) sau la materiale (polistiren de interior, sau fara agremente/certificari/garantie, adeziv vechi sau uitat in ploaie, samd.). Mizeria lasata de "mesteri" (granule pe jos) spune totul si despre manopera si despre materiale, in mod normal nu ar trebui sa se desprinda granulele nici cand tai placa.

Va rog faceti diferenta intre date tehnice si reclama. Acum e "la moda" vata, dar pentru "adevaratzi"  exista alternative mult mai eco cu paie, hartie, chiar si cu lana invelita in Goretex! Multi nu isi permit goretex pentru o pereche de bocanci ...

Dau mai jos doar un citat
Durata de viaţă declarată a EPS este de 25 de ani, chiar şi pentru termosistemele agrementate in Romania, in condiţiile in care vechimea termosistemelor existente in Europa este de peste 40 de ani.
La nivel european există peste 200 milioane de clădiri izolate cu polistiren expandat ignifugat conform statisticilor EUMEPS.

Edited by Oxigen1234, 19 July 2017 - 13:24.


#23
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 Oxigen1234, on 19 iulie 2017 - 13:09, said:

Va rog faceti diferenta intre date tehnice si reclama. Acum e "la moda" vata, dar pentru "adevaratzi"  exista alternative mult mai eco cu paie, hartie, chiar si cu lana invelita in Goretex! Multi nu isi permit goretex pentru o pereche de bocanci ...

Nu, nu e la moda,
gandeste-te cati boschetari isi pun acum polistiren.

Cati se gandesc la incendiu si la ventilatie prin perete? Sa nu te gandesti...cu polistiren nu scapi de mucegai (cum cred bosorogii de la bloc), nu este ignifug (cum zicea cineva mai sus, dintr-o sursa exterioara de foc arde ca naiba), tine umezeala in interior (precum o punga din plastic).

Polistirenul stie sa pastreze caldura, dar nu intotdeauna, mai ales cel pus direct pe tencuiala veche de oxid de carbid sau ciment alb granulat la blocurile din anii 80'.

La ''moda''? Vata cred ca este cel mai eficient material termoizolant, dar mai este BCA dar ala nu il pune toata lumea...tot pentru ca Vasile a vazut un alt boschetar de vecin ca si-a pus doar polistiren.
Mai la moda decat mizeria de polistiren nu este, prin stricarea fatadelor si tepe luate prin firme fantoma ce monteaza asa ceva.

Mai nou am vazut ca se construiesc case americanesti din placi OSB si polistiren (sa dea impresia de ''monolit''), mai proaste calitativ decat casele din chirpici. Vai de capul alora, ce incendii pot avea...

Edited by Erwin_Rommel, 19 July 2017 - 13:42.


#24
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
1. Swisspor EPS 80F 10 cm λ = 0.04 W/mK: 17.5 lei/m² => R = 2.5 mpK/W adica 7 lei pentru 1 mpK/W
2. Swisspor EPS 80F LAMBDAPor grafitat 10 cm λ = 0.031 W/mK: 22.5 lei/m² => R = 3.22 mpK/W adica 6.98 lei pentru 1 mpK/W
3. Vata bazaltica fatada Frontrock MAX E 10cm λ = 0.036 W/mK: 46,27 lei/m² => R = 2.78 mpK/W adica 16.64 lei pentru 1 mpK/W

Pentru a avea aceeasi rezitenta termica materialul termoizolator este cu 250% mai scump in cazul vatei bazaltice.

Acum vin cu o intrebare retorica, cum mai "respira" peretele in cazul in care dam cu lavabila (lavabil = Care se poate spăla fără a-și pierde calitățile.)?

Edited by Kendo, 19 July 2017 - 20:26.


#25
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Topicul se numeste "Alegere polistiren pentru izolatie"  - nu are sens retorica pentru vata sau orice altceva.

Vata nu e cel mai bun izolator! Mai exista multe altele mai bune si mai scumpe.

Polistirenul este din pacate cel mai ieftin, si inca multi romani nu si-l permit nici pe asta.

51% din casele Romaniei au WC-ul in fundul curtii!

Edited by Oxigen1234, 19 July 2017 - 22:51.


#26
ausfahrt

ausfahrt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.04.2010

 Oxigen1234, on 19 iulie 2017 - 13:09, said:

Durata de viaţă declarată a EPS este de 25 de ani, chiar şi pentru termosistemele agrementate in Romania, in condiţiile in care vechimea termosistemelor existente in Europa este de peste 40 de ani.
La nivel european există peste 200 milioane de clădiri izolate cu polistiren expandat ignifugat conform statisticilor EUMEPS.
Sa analizam un pic citatul ..In primul rand EPS nu este biodegradabil de aici o durata de viata foarte lunga. Dar nu durata de viata este importanta ci cat timp isi pastreaza propriatile termo-mecanice. Niciun producator nu specifica la cate cicluri inghet-dezghet rezista EPS.
Termosistemele agrementate in Romania sunt sublime dar lipsesc cu desvarsire. Adica nu exista nici macar unul.Zero.
Trecem mai departe si facem o aritmetica simpla: la o populatie de aprox.730 milioane de locuitori avem 200 milioane de cladiri placate cu EPS. Tare ,nu ? In traducere ,daca in Europe exista intradevar 200 milioane de cladiri ,atunci toate sunt placate cu EPS.
Cam din putul gandirii citatul.Dar sa vedem cine este autorul. Citez din site-ul https://eumeps.org :
WHAT IS EUMEPS?
EUMEPS is the association for European Manufacturers of Expanded Polystyrene. We represent converters of expandable polystyrene (EPS) to lobby and promote their interests in Europe.

Concluzia este ca prea mult EPS dauneaza grav si creierului...

#27
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Like cu 3 maini la postul lui ausfahrt!!!

 Kendo, on 19 iulie 2017 - 20:26, said:

1. Swisspor EPS 80F 10 cm λ = 0.04 W/mK: 17.5 lei/m² => R = 2.5 mpK/W adica 7 lei pentru 1 mpK/W
2. Swisspor EPS 80F LAMBDAPor grafitat 10 cm λ = 0.031 W/mK: 22.5 lei/m² => R = 3.22 mpK/W adica 6.98 lei pentru 1 mpK/W
3. Vata bazaltica fatada Frontrock MAX E 10cm λ = 0.036 W/mK: 46,27 lei/m² => R = 2.78 mpK/W adica 16.64 lei pentru 1 mpK/W

Pentru a avea aceeasi rezitenta termica materialul termoizolator este cu 250% mai scump in cazul vatei bazaltice.

Acum vin cu o intrebare retorica, cum mai "respira" peretele in cazul in care dam cu lavabila (lavabil = Care se poate spăla fără a-și pierde calitățile.)?
Complet adevarat... Totusi daca integrezi costurile astea in costurile termosistemului per total diferenta scade drastic (procentual)

Manopera , adeziv, plasa si diblurile ...eventual si schela in functie de inaltime... sunt la acelasi pret pt amandoua teemosistemele.

Prin urmare daca vrei sa fii mai catolic decat papa fii pana la capat.

Ah, si ca sa nu uit, programul Casa Verde  se aplica la termosistemele de vata bazaltica si NU la cele de polistiren.

Sa presupunem ca obtii si bonificatia aceasta...care mai e diferenta...cvasiinexistenta

#28
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Anumite costuri putem spune ca sunt aceleasi, dar, din propria experienta, am urmatoarele oferte pentru 200m² de termoizolatie, in functie de materialul termoizolant, de la aceleasi persoane:

- LAMBDAPor grafitat 16cm 7 150 lei
- alte materiale (adeziv, plasa, dibluri, decorativa) 6 150 lei
- manopera 9 000 lei (45 lei/m²)
Total 22 300 lei

Daca alegeam vata, pentru aceasi rezistenta termica, aveam:
- Frontrock MAX E 20cm 18 500 lei (avem pe topicul lui @kpk1 un cost de 82 lei/m² in 2015)
- alte materiale (adeziv, plasa, dibluri, decorativa) 6 150 lei
- manopera 11 000 lei (55 lei/m²)
Total 35 650 lei

O diferenta de 160% pentru tot sistemul la gata. Daca am scoate decorativa care e cam aceeasi am avea 15 300 lei vs 27 650 lei, adica o diferenta de 180%.

Nu contest calitatea net superioara a vatei la transferul umiditatii (daca este bine pusa in practica), ..... pe de alta parte mai trebuie sa vedem cum putem sa ajungem la un echilibru calitate/cost. Posted Image

Daca e sa fiu mai catolic decat papa, as spune ca:
- nici vata bazaltica nu este cea mai buna si ecologica solutie de termoizloare
- programul Casa Verde este bun in teorie, dar .... functioneaza? Sti pe cineva care sa fi primit ceva bani? ;)
- in ambele cazuri nu scapi de ventilarea aerului.

#29
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 Kendo, on 20 iulie 2017 - 12:57, said:

Daca e sa fiu mai catolic decat papa, as spune ca:
- nici vata bazaltica nu este cea mai buna si ecologica solutie de termoizloare
- programul Casa Verde este bun in teorie, dar .... functioneaza? Sti pe cineva care sa fi primit ceva bani? ;)
- in ambele cazuri nu scapi de ventilarea aerului.

Corect..nu este cea mai eco...doar ca este cea mai convenienta solutie eco din punctul meu de vedere cel putin.

Parintii mei au primit bonificatia Casa Verde pt panouri solare la 6 sau 7 luni dupa montaj....nu stiu pe nimeni personal care sa fi aplicat pt vata bazaltica.


Cat despre ventilatia aerului asta sustineam si eu mai sus. Capacitatea de a respira a vatei o vad eficienta pt evitarea blocarii vaporilor de apa  in pereti si formarea condensului nu pt ventilatie.

Edited by -Jinx-, 20 July 2017 - 13:07.


#30
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Nu mai deschid topic nou pentru  atat. Din anumite motive sunt nevoit sa depozitez niste polistiren perioada de 5-6 saptamani. Il pot lasa afara in curte ? Se degradeaza asa repede ? Stiu ca se degradeaza la soare dar nu stiu cat de repede. Il acopar cu o folie sau ii dau pace in aer liber? Ulterior o sa fie folosit la o fatada. Eventual il pun pe paleti sa nu fie in contact cu solul.

Edited by PoeOvidiu, 16 September 2017 - 07:18.


#31
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Pune-l pe paleti si acopera-l cu folie de polietilena neagra (e ~7lei la 8m²) in 2 straturi.
Chiar daca primul strat nu ar rezista la soare, ar rezista al doilea.
Eu am avut acoperit multibatul cu astfel de polietilena timp de o luna jumate in iulie-august si a rezistat ok.

#32
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Multumesc. Asa o sa fac.

#33
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 21.08.2008
O cladire cu suprafata de 40mp utili si 50mp construiti ar fi necesar sa o izolez cu polistiren, cca 75mp.
Ei bine, la aceleasi coeficient de transfer termic ar fi expandatul de 10 cm si extrudatul de 5 cm, in primul caz costul ar fi mai scazut doar cu vreo 3-4 lei pe mp conform preturilor vazute pe un site oarecare.
As prefera o grosime cat mai mica, daca extrudatul ar fi ok as merge pe el. Cladirea este nerezidentiala, imi desfasor activitatea cateva ore pe zi acolo.
E ok daca pun extrudat in loc de expandat EPS minim 70, de preferat 80?

#34
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,592
  • Înscris: 16.03.2007

 danghetau, on 05 octombrie 2017 - 15:08, said:

Ei bine, la aceleasi coeficient de transfer termic ar fi expandatul de 10 cm si extrudatul de 5 cm

Da, dar nu au aceiasi rezistenta termica.

Edited by laffin, 05 October 2017 - 15:18.


#35
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
EPS 80 Grosimea d = 10cm, conductivitate termică λ = 0,037 W/mK => coeficient de transfer termic U = λ / d = 0.37 W/mpK => rezistenta termica R = 1 / U = 2.7 mpK/W
XPS Grosimea d = 5cm, conductivitate termică λ = 0,038 W/mK => coeficient de transfer termic U = λ / d = 0.76 W/mpK => rezistenta termica R = 1 / U = 1.315 mpK/W
Importanta este reziztenta termica oferita de elementul de constructie, astfel grosimea expandatului ales de tine iti ofera o izolatie de 2 ori mai buna decat extrudatul.

#36
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 21.08.2008

 Kendo, on 05 octombrie 2017 - 15:39, said:

Importanta este reziztenta termica oferita de elementul de constructie
De aceea se spune ca extrudatul e de doua ori mai scump decat expandatul (desi la o cercetare sumara, ca a mea a iesit altceva).

Off-topic: dar fata de vata minerala de 10cm, un EPS 80 de 10cm cum este? Poate trec pe vata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate