Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alegere polistiren pentru izolatie

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
Extrudatul este mai scump din cauza procesului tehnologic, nu ca este mai bun izolator. Il folosesti acolo unde vrei o rezistenta mecanica sporita.
In rest poti folosi expandat sau vata. Nu conteaza, pentru ca au coeficienti termici foarte asemanatori.

Edited by laffin, 05 October 2017 - 16:56.


#38
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Vata minerala necesiat adezivi cu peste 50% mai scumpi, poate aproape de dublu ca pret. Se pot folosi adezivii pentru polistiren si la vata sau sunt exclusivi pentru vata?

#39
vipergirl

vipergirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.01.2007
Buna ziua, a folosit cineva Aeropor? Nu gasesc pe net nicio informatie despre acest polistiren (EPS 70 10 cm). Multumesc!

#40
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Am o cladire nonrezidentiala neizolata.
In casa in care locuiesc am pus acum cativa ani 3 straturi de polistiren de 5 cm grosime pe planseu (in podul necirculat), intrepatrunse (asezate la 90 de grade).
Pot pune placile de 5 cm de polistiren in termosistem suprapuse, sa rezulte 10 cm? Vreau sa pun in pod in casa vata minerala peste tot (e mai usor de asezat si fixat) si sa recuperez polistirenul pentru cladirea nonrezidentiala. Structura acoperisului se sprijina pe un schelet din barne groase din lemn de vreo 20-25 de cm care nu au fost debitate la circular asa ca e mai rapid sa pun vata ca se muleaza mai bine pe spatiile neuniforme).
Dar daca raman cu doar 5 cm termoizolatie? Am un punct nevralgic, distanta dintre cele doua cladiri este acum de cca 60 de cm pe o lungime de 2 metri si daca pun polistiren de 10 cm nu s-ar prea putea trece printre ele (ambele sunt ale mele).

#41
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Daca pui 2 straturi de 5cm iti creste costul cu adezivul. Solutia asta se aplica cand ai deja termoizolata casa si vrei sa suplimentezi izolatia. Daca insa acum izolezi...pune grosimea necesara dintr-un singur strat.

#42
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Primul strat vine pus cu adeziv iar al doilea sa vina peste primul pus la 90 de grade (dupa ce adezivul s-a intarit) fara adeziv si sa pun doar dibluri de pvc care sa ajunga pana in perete, apoi plasa si adeziv peste tot. Trebuie neaparat adeziv intre cele doua straturi daca vor exista dibluri si plasa+adeziv?
Doresc opinii de la executanti nu de la parerologi. Sau argumentat.
Tocmai am spus ca am deja in stoc suficient polistiren de 5 din pacate si prefer sa-l pun pe ala...

#43
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 02.03.2008
Pt o lucrare de renovare as avea nevoie de polistiren XPS cu grosimea de 1,5 cm pt a evita niste modificari la o tocarie veche de lemn deja instalata.
Am gasit din mai multe surse XPS 2,0 cm , 1.0 cm ... dar nimic intre ....

Pt cei care au sapat mai mult in piata XPS ... aveti idee, un link eventual catre un furnizor de XPS 1.5cm ?

Mersi anticipat,

#44
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020

View Post-Jinx-, on 18 iulie 2017 - 12:23, said:

Nu vand nimic

Intensionez sa am tencuiala de gips la interior si silicatica permisiva la vapori la casa mea.

Nu ai vazut EPS detensionat? Eu am vazut.(imbatranire)

Polistirenul ignifugat nu INTRETINE ARDEREA daca este singura sursa de flacara..... dupa cum vezi cand este expus la alta sursa de flacara decat cea proprie arde intr-o veselie cu degajare puternica de caldura

De ce in strainatate sw folosesc in principiu vata bazaltica in sistem etics sau cea i sistem ventilat?...in nici un caz pt ca polistirenul e mai bun.

Polistirenul e ca PVC la termopane...varianta saracului daca nu iti permiti vata bazaltica si aluminiu/lemn




Vata bazaltica e altceva decat vata minerala pusa in tavan de catre tine.

Vine sub forma de placi dure la fel ca si polistirenul.

Polistirenul grafitat nu este  mai rezistent la socuri.

Polistirenul grafitat e mai bun izolator teemic in anumite situatii.

Daca vrei mai rezistent la socuri iti iei EPS (expandat) de densitate mare(>80 sau chiar 100).

Nu are rost sa pui XPS(extrudat) pe fatada.

Totusi iti recomand cu insistenta sa te interesezi despre avantajele vatei bazaltice.






Eu nu cunosc dezavantaje la vata bazaltica placi dure...daca stii tu lumineaza-ne te rog
Nebunia asta cu vata bazaltica este sponsorizata de producatori/vanzatori si din pretul ei mare o buna parte ajunge in reclamele astea nebune !  
Singurul dezavantaj al polistirenului fata de bazaltica este lipsa rezistentei la foc.  Restul sunt povesti !  Dar la bazaltica este un sir indian de dezavantaje - singurul ei avantaj fiind rezistenta la foc... Si sa te fereasca Dumnezeu sa patrunda pe undeva apa la bazaltica -  sa dus naibii izolatia termica ! Caci in 2-3 decenii de viata multe se pot intampla... Si obligatoriu trebuie sa dai totul jos de pe perete daca nu vrei si alte probleme...

View PostErwin_Rommel, on 19 iulie 2017 - 09:49, said:

Polistirenul asta e moarte sigura, te zgarcesti la bani cand e viata si timpul tau in joc.
Vata de bazalt e sfanta.

Plus ca nu poluezi cu granule pe jos, dapa-i la curte unde arata ca naiba treaba asta.

Dupa vreo 5-10 ani o sa-ti cada in veselie tencuiala de pe polistiren, deja vad la mine in incinta si in sat...
Povesti ! Povesti si iar Povesti !  Am polistiren de 150 si 100 pe casa de acusi 17 ani si arata perfect decorativa ! . Iar pe laturile exterioare- mare peretele are 18x5,5 m iar latura cea mica 14x5,5 m . Casa in forma de L...deci suprafete generoase nu 7 m2... Eu nu am vazut bazaltica in biserica sfintita de preot deci nu cred ca-i sfanta Posted Image
PS Daca a lucrat Dorel se schimba treaba...

View Postausfahrt, on 20 iulie 2017 - 08:26, said:

Sa analizam un pic citatul ..In primul rand EPS nu este biodegradabil de aici o durata de viata foarte lunga. Dar nu durata de viata este importanta ci cat timp isi pastreaza propriatile termo-mecanice. Niciun producator nu specifica la cate cicluri inghet-dezghet rezista EPS.
Termosistemele agrementate in Romania sunt sublime dar lipsesc cu desvarsire. Adica nu exista nici macar unul.Zero.
Trecem mai departe si facem o aritmetica simpla: la o populatie de aprox.730 milioane de locuitori avem 200 milioane de cladiri placate cu EPS. Tare ,nu ? In traducere ,daca in Europe exista intradevar 200 milioane de cladiri ,atunci toate sunt placate cu EPS.
Cam din putul gandirii citatul.Dar sa vedem cine este autorul. Citez din site-ul https://eumeps.org :
WHAT IS EUMEPS?
EUMEPS is the association for European Manufacturers of Expanded Polystyrene. We represent converters of expandable polystyrene (EPS) to lobby and promote their interests in Europe.

Concluzia este ca prea mult EPS dauneaza grav si creierului...
Ce importanta are cine sunt cei de la EUMEPS ? Daca oamenii au dreptate asta este .  Cu siguranta daca vei sapa vei vedea ca au si date nu vorbesc din burta .  Acum nu va spune Bayer ca nu au patentat ei aspirina doar pt ca vor altii sa nu o faca !  Este normal ca EUMEPS sa-si faca reclama pt ce produc !  Mai greu cu bazalticii care se bazeaza doar pe fraze ca saracii si prostii pun polistiren si bogatii si desteptii bazaltica ! Iaca nu-i asa ! Chiar daca ei viseaza asta Posted Image  Dar deh : Lauda-ma gura...

View Post-Jinx-, on 20 iulie 2017 - 09:41, said:

Like cu 3 maini la postul lui ausfahrt!!!


Complet adevarat... Totusi daca integrezi costurile astea in costurile termosistemului per total diferenta scade drastic (procentual)

Manopera , adeziv, plasa si diblurile ...eventual si schela in functie de inaltime... sunt la acelasi pret pt amandoua teemosistemele.

Prin urmare daca vrei sa fii mai catolic decat papa fii pana la capat.

Ah, si ca sa nu uit, programul Casa Verde  se aplica la termosistemele de vata bazaltica si NU la cele de polistiren.

Sa presupunem ca obtii si bonificatia aceasta...care mai e diferenta...cvasiinexistenta
Nu prea este asa ! Diblurile au alte cerinte/materiale si alt pret pt bazaltica fata de polistiren tocmai din cauza incarcarii date de greutate ! Si la adeziv se simte putin diferenta ! Iar la manopera in ultimii ani Garantat se cere mai mult cam cu 25 % de catre echipele de lucratori/firme cand lucrezi cu bazaltica ! Iar daca se doreste grosime mai mare de 100 si 30-35 % . Per total materiale + manopera garantat platestidublu sau aproape dublu sa pui bazaltica - izolarea termica este aprox. aceeasi la ambele materiale ! Iar daca ai calcula recuperarea costurilor la izolarea cu polistiren te poti astepta la o amortizare in 15-20 ani din economia pe facturi in f si de alte criterii ale constructiei si utilizare ! Pt bazaltica nu mai ai nici speranta de viata sa te ajute daca nu ti-ai facut casa in primele 3 decenii de viata... Posted Image

View PostADAMCLISI-2020, on 17 mai 2021 - 15:18, said:

Nebunia asta cu vata bazaltica este sponsorizata de producatori/vanzatori si din pretul ei mare o buna parte ajunge in reclamele astea nebune !  
Singurul dezavantaj al polistirenului fata de bazaltica este lipsa rezistentei la foc.  Restul sunt povesti !  Dar la bazaltica este un sir indian de dezavantaje - singurul ei avantaj fiind rezistenta la foc... Si sa te fereasca Dumnezeu sa patrunda pe undeva apa la bazaltica -  sa dus naibii izolatia termica ! Caci in 2-3 decenii de viata multe se pot intampla... Si obligatoriu trebuie sa dai totul jos de pe perete daca nu vrei si alte probleme...


Povesti ! Povesti si iar Povesti !  Am polistiren de 150 si 100 pe casa de acusi 17 ani si arata perfect decorativa ! . Iar pe laturile exterioare- mare peretele are 18x5,5 m iar latura cea mica 14x5,5 m . Casa in forma de L...deci suprafete generoase nu 7 m2... Eu nu am vazut bazaltica in biserica sfintita de preot deci nu cred ca-i sfanta Posted Image
PS Daca a lucrat Dorel se schimba treaba...


Ce importanta are cine sunt cei de la EUMEPS ? Daca oamenii au dreptate asta este .  Cu siguranta daca vei sapa vei vedea ca au si date nu vorbesc din burta .  Acum nu va spune Bayer ca nu au patentat ei aspirina doar pt ca vor altii sa nu o faca !  Este normal ca EUMEPS sa-si faca reclama pt ce produc !  Mai greu cu bazalticii care se bazeaza doar pe fraze ca saracii si prostii pun polistiren si bogatii si desteptii bazaltica ! Iaca nu-i asa ! Chiar daca ei viseaza asta Posted Image  Dar deh : Lauda-ma gura...


Nu prea este asa ! Diblurile au alte cerinte/materiale si alt pret pt bazaltica fata de polistiren tocmai din cauza incarcarii date de greutate ! Si la adeziv se simte putin diferenta ! Iar la manopera in ultimii ani Garantat se cere mai mult cam cu 25 % de catre echipele de lucratori/firme cand lucrezi cu bazaltica ! Iar daca se doreste grosime mai mare de 100 si 30-35 % . Per total materiale + manopera garantat platestidublu sau aproape dublu sa pui bazaltica - izolarea termica este aprox. aceeasi la ambele materiale ! Iar daca ai calcula recuperarea costurilor la izolarea cu polistiren te poti astepta la o amortizare in 15-20 ani din economia pe facturi in f si de alte criterii ale constructiei si utilizare ! Pt bazaltica nu mai ai nici speranta de viata sa te ajute daca nu ti-ai facut casa in primele 3 decenii de viata... Posted Image

Programul Casa Verde are trecuta bazaltica din motivele titlului nu din cauza eficientei !  Dar acum exista celalalt program Casa Eficienta Energetic ce nu mai are acest criteriu si poti folosi ambele materiale si altele...

Edited by ADAMCLISI-2020, 17 May 2021 - 15:19.


#45
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
Tu vinzi polistiren...Posted Image

#46
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
O intrebare, pentru o casa care va fi incalzita electric prin cabluri in sapa, e suficient daca pun polistiren extrudat 5cm sub placa de la parter plus 5cm sub sapa(peste placa)?

Edited by birau1982, 18 May 2021 - 08:07.


#47
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

View Postbirau1982, on 18 mai 2021 - 08:06, said:

O intrebare, pentru o casa care va fi incalzita electric prin cabluri in sapa, e suficient daca pun polistiren extrudat 5cm sub placa de la parter plus 5cm sub sapa(peste placa)?
Este prea puţin, cel puţin dublează acolo unde se poate!
Dacă îţi permiţi electric atunci îţi poţi permite si 25 cm izolaţie!Posted Image

#48
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Nu vorbesc de izolarea pereților, ci de pus polistiren extrudat sub placa și sub sapa. Unde pui tu 25? Sunt tare curios.

Edited by birau1982, 20 May 2021 - 12:50.


#49
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
20 sub placă şi 5 sub şapă...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uEiRXB81WJM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://youtu.be/ygNO2dHb3SI?t=270

Edited by Alexandru2212, 20 May 2021 - 13:58.


#50
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Mi se pare mult 20 sub placa sincer, nu o fac pasiva. Undeva la 10 cu 5 nu e Ok? E clar ca, cu cât mai gros cu atât mai bine...
La elevație 8cm extrudat pe exterior și mă gândesc dacă sa o izolez și pe interior.
La exterior perete de 30cm cu 20 izolație vata bazaltică. In pod peste placa de beton vata de 20cm.

Edited by birau1982, 20 May 2021 - 14:11.


#51
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
(1) Scopul prezentei legi este promovarea măsurilor pentru creșterea performanței energetice a clădirilor, luând în considerare condițiile climatice exterioare și de amplasament, cerințele de confort interior, de nivel optim, din punctul de vedere al costurilor și al cerințelor de performanță energetică, precum și pentru ameliorarea aspectului urbanistic al localităților.
(2) Creșterea performanței energetice a clădirilor prin proiectarea noilor clădiri cu consumuri reduse de energie și prin reabilitarea termică a clădirilor existente, precum și informarea corectă a proprietarilor/administratorilor clădirilor prin certificatul de performanță energetică reprezintă acțiuni de interes public major și general în contextul economisirii energiei în clădiri, al îmbunătățirii cadrului urban construit și al protecției mediului.

http://legislatie.ju...iDocument/66970

http://www.materiale...eter-3000-100mm

Edited by Alexandru2212, 20 May 2021 - 15:00.


#52
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Nu mă ajuți cu nimic🤪🥺

Edited by birau1982, 20 May 2021 - 15:06.


#53
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

View Postbirau1982, on 20 mai 2021 - 14:07, said:

Mi se pare mult 20 sub placa sincer, nu o fac pasiva. Undeva la 10 cu 5 nu e Ok? E clar ca, cu cât mai gros cu atât mai bine...
La elevație 8cm extrudat pe exterior și mă gândesc dacă sa o izolez și pe interior.
La exterior perete de 30cm cu 20 izolație vata bazaltică. In pod peste placa de beton vata de 20cm.
Eu ţi-am arătat legea şi chiar va trebuii s-o faci aproape pasivă!Posted Image
O să vezi...
La pereţi e bună soluţia cu vată bazaltică de 20, mai trebuie să plusezi în pod!

Edited by Alexandru2212, 20 May 2021 - 15:36.


#54
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007

View Postbirau1982, on 18 mai 2021 - 08:06, said:

O intrebare, pentru o casa care va fi incalzita electric prin cabluri in sapa, e suficient daca pun polistiren extrudat 5cm sub placa de la parter plus 5cm sub sapa(peste placa)?

eu am pus 5 sub placa si 18 deasupra.
daca as fi in locul tau as lasa 5 sub placa si cat pot de mult sub sapa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate