Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Locuitori din Romania care au speriat prin comportamentul lor, locuitorii unui orasel din SUA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#37
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Da, io inteleg ca gaina nu-i pterodactil si-l gasesti si in oras, da' prin zona mea urbana nu creste nimeni gaini. S'apoi, nu-i mai ieftin s-o ia de la market? Plm, azi maine auzi ca mână cireada printre blocuri, pt. ca lapte.

#38
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
asesti gaini cate vrei. Cresc singure. Iei o franzela, mergi in parc si o bucatesti. Sa vezi cum apar.
Am prins o data si niste gaste, da erau asa cu gatu mai lung

Un pic cam slabi de ingeri americanii astia. Merg prin toate zarile lumii, pun la cale razboiae cu sute de mii de victime, rad orase de pe fata pamantului si se sperie de doua gaini taiate...
Ma gandesc ce barbari par tsiganii nostri in ochii lor.

#39
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Pe la amerecani poate sa li se infunde la garoi, se pot umple de gloante americanesti cu toata discriminarea lor ...

#40
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Daca stai sa te gandesti, tsiganii au dreptate. In romania sunt discriminati. Nu poti nega asta.
Sa nu'mi spui ca ai fi ok sa ai un coleg de banca pt copii tai la scoala un pui de tsigan, sau ca nu te uiti chioras la el cand vine unu sa se angajeze.
De cate ori nu ati vazut in transportul in comun locuri libere langa tsigani? Nici controlorii nu ii intreaba de bilet. Discriminare, nu puteti nega asta.



#41
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postargentum, on 17 iulie 2017 - 01:24, said:

Nici controlorii nu ii intreaba de bilet. Discriminare, nu puteti nega asta.
Asta da accident de politically corectness! :roflmaofast:
Data viitoare o sa le spun sa ma "discrimineze" si pe mine asa! :D

#42
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postedy_wheazel, on 16 iulie 2017 - 18:54, said:

Da, io inteleg ca gaina nu-i pterodactil si-l gasesti si in oras, da' prin zona mea urbana nu creste nimeni gaini. S'apoi, nu-i mai ieftin s-o ia de la market? Plm, azi maine auzi ca mânã cireada printre blocuri, pt. ca lapte.

Pai da, o fi mai ieftin la supermarket, dar ti.ganii o ard pe produse bio. Alea din supermarket sunt cu hormoni, antibiotice, amelioratori & shit.

View Postargentum, on 17 iulie 2017 - 01:24, said:

Daca stai sa te gandesti, tsiganii au dreptate. In romania sunt discriminati. Nu poti nega asta.
Sa nu'mi spui ca ai fi ok sa ai un coleg de banca pt copii tai la scoala un pui de tsigan, sau ca nu te uiti chioras la el cand vine unu sa se angajeze.
De cate ori nu ati vazut in transportul in comun locuri libere langa tsigani? Nici controlorii nu ii intreaba de bilet. Discriminare, nu puteti nega asta.

O fi de la miros, jeg & stuff, mai stii? Sau ce, langa un roman te asezi in autobuz daca pute a pisat si nu s-a spalat de o luna?
La fel si la banca, nu stiu cati se uita chioras daca vine la angajare un tig.an tras la costum, spalat, cu diploma de ASE in geanta diplomat.

Edited by Mr_Who, 17 July 2017 - 06:51.


#43
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postgarett, on 16 iulie 2017 - 12:15, said:

Foarte corectă întrebare! Dacă vrei să vizitezi SUA ca turist te freacă în draci pentru viză, trebuie să faci dovada jobului, conturilor bancare, proprietăților s.a.m.d, niște  "rromi" obțin viza "pe neve" just like that?
Domnul meu, tocmai ai sesizat cat de corect si de functional e statul american.
Da, SUA se umple peste tot cu miraturi din astea si din altele.
Adica sta Johnny pe prispa lui undeva in Nebraska in oraselul Kokomirley in the Plain, si de-odata se trezeste ca de nicaieri apare un cartier cu 2000 de Pampulagonieni. Nu stie nimeni de unde, cine, de ce si cum i-a adus. Doar ca-s acolo. Si gata. La putina vreme vine Obama - mai ales pe timpul lui s-au intamplat din astea dar nu numai - si zice "ia te uita ce ciudat, e plin de pampulagonieni in Nebraska, yay!" Ca si cum asa ceva iasa din joben...

Apropo de t i g a n i, eram io in State acu' ceva timp si vizitam prin Houston.
Imi zicea una de p-acolo c-a aterizat o familie de-asta la ei in cartier, s-au plans de saracie, discriminare etc. I-a ajutat toata lumea ca deh, sa fim jenerosi.
N-a trecut mult timp si unde n-au inceput sarmanii oropsiti ai sortii sa-si traga cea mai uriasa vila din cartier, de 3 ori cat orice alta casa de pe acolo. Am vazut-o si eu. Stil american local dar cu o ostentatie care te facea instantaneu sa intuiesti ceva...
Dupa care, ghes uat.
Nici un cuvant n-au mai adresat locuitorilor din jur.
Nimeni nu stie de unde atatia bani.
Si nimeni n-a mai intrat la ei in hardughie, nici nu stie nimeni ce invart acolo.
Se simteau toti luati de tampiti.
Ceea ce cam si fusesera. Dar ma rog, hai sa zicem ca la vremea aia nu-i stiau pe t i g a n i. Desi, doar vazusera ca-s colorati...

Edited by grrrrr, 17 July 2017 - 07:16.


#44
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Uite bai, "locuitori din Romania" aici:
http://www.cunoastel...zinele-noastre/

Edited by myshyk, 17 July 2017 - 15:16.


#45
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostMr_Who, on 17 iulie 2017 - 06:57, said:



Pai da, o fi mai ieftin la supermarket, dar ti.ganii o ard pe produse bio. Alea din supermarket sunt cu hormoni, antibiotice, amelioratori & shit.



O fi de la miros, jeg & stuff, mai stii? Sau ce, langa un roman te asezi in autobuz daca pute a pisat si nu s-a spalat de o luna?
La fel si la banca, nu stiu cati se uita chioras daca vine la angajare un tig.an tras la costum, spalat, cu diploma de ASE in geanta diplomat.

Adica sa vina si sa se conformeze traditiei si identitatii tale? Daca vine cu palarie din aia lata, camasa rosie si pantaloni largi si mustata pe oala, nu il angajezi. Pai nu e asta discriminare?

#46
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postargentum, on 17 iulie 2017 - 16:18, said:



Adica sa vina si sa se conformeze traditiei si identitatii tale? Daca vine cu palarie din aia lata, camasa rosie si pantaloni largi si mustata pe oala, nu il angajezi. Pai nu e asta discriminare?

Nu, nu-i discriminare, e integrare. Acasa la el poate umbla si in puta goala, daca are chef sau asa-i traditia la el. Dar intr-un mediu profesional se conformeaza exigentelor, ca daca romanul o face si nu merge la banca in izmene si camasa populara traditionala, ci in tinuta business, poate si ti.ganul.

Edited by Mr_Who, 17 July 2017 - 18:30.


#47
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
deja duci discutia intr'o nisa, de parca toti tsiganii neangajati, au aplicat pentru joburi ce au contact cu bancile. apoi, de cand si pana cand daca mergi la banca, trebuie neaparat sa fii in tinuta business? pana la urma ce inseamna tinuta business? pantaloni negri, camasa alba, cravata albastra? trebuie costum la 3 piese sau se accepta doar 2? pantofii trebuies sa fie infundati sau merg si impletiti?

vezi, o alta discriminare. nu haina da valoare omului, si daca angajezi un om pe criteriile de vestimentatie, este o discriminare.

#48
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postargentum, on 17 iulie 2017 - 18:52, said:

apoi, de cand si pana cand daca mergi la banca, trebuie neaparat sa fii in tinuta business? pana la urma ce inseamna tinuta business? pantaloni negri, camasa alba, cravata albastra? trebuie costum la 3 piese sau se accepta doar 2? pantofii trebuies sa fie infundati sau merg si impletiti?

vezi, o alta discriminare. nu haina da valoare omului, si daca angajezi un om pe criteriile de vestimentatie, este o discriminare.

Eu vorbesc de angajatul din banca, nu de un oarecare care merge la banca in calitate de client. Si daca tu consideri ca e discriminare ca banca are pretentia ca angajatii sai sa adopte o anumita tinuta, nu sa mearga la munca in slapi si maieu cu gaurele, inseamna ca pentru tine orice in lumea asta, orice norma sociala inseamna "discriminare"&shit.
Sigur ca e importanta pregatirea omului, dar o persoana educata intelege normele sociale, respectul fata de client si de prestigiul angajatorului reflectat inclusiv intr-o tinuta vestimentara decenta la locul de munca.

#49
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu a vorbit nimeni de slapi si maieu cu gaurele. Vorbesc uite de o camasa rosie de matase, pantaloni negri, pantofi negri, sosete albe, mustata pe oala. Arhetipul rromului din satra.
Sunt companii in lumea mare ce au fost date in judecata si au pierdut pt ca cereau angajatilor o anumita vestimentatie, fara ca aceasta sa fie o uniforma oficiala.

Avem prejudecati si judecam prin prisma lor. Eu vreau sa va arat ca suntem rasisti si discriminam, oricat ne'am da altfel.
Daca cineva nu se conformeaza si nu se mueaza identitatii noastre, va fi impins deoparte.
Probabil ca este un lucru "normal", explicabil. Dar sa nu ne mintim ca nu discriminam si daca rromul vine cu diplomat (lol) ii dam aceleasi sanse.
Poate vreun forumist, mai bronzat asa. Sa ne povesteasca din experientele lui de viata

#50
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postargentum, on 17 iulie 2017 - 20:45, said:

Nu a vorbit nimeni de slapi si maieu cu gaurele. Vorbesc uite de o camasa rosie de matase, pantaloni negri, pantofi negri, sosete albe, mustata pe oala. Arhetipul rromului din satra.

Acum 35-40 de ani un asemenea vant neconformist batea si in Israel.pantalonii scurti si sandalele erau ca si generale, nu zic de maieuri cu gaurele, dar filarmonica aparea la concerte mai degajata decat la repetitii.
Matusa mea, aflata in vizita s-a ingrozit....dupa Atheneu....va dati seama.....
"-Asa e draga la noi....e democratie" au suflat in cor verisoarele ei......

La parlament nu mai vorbesc -camasa cu maneca scurta era deja tinuta de gala.

Incet lucrurile s-au schimbat si nu prin decrete sau regulamente de ordine interna.
Pur si simplu israelienii s-au aliniat intai in afara tarii  cerintelor altor societati, apoi incet-incet si acasa.
Cativa care mai vin la institutii imbracati "lejer" par deja excentrici.

Edited by vio69a, 17 July 2017 - 21:07.


#51
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
eu vineri am fost la birou in birkenstock. tipa de la hr era in slapi.

#52
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014

View Postargentum, on 17 iulie 2017 - 21:16, said:

eu vineri am fost la birou in birkenstock. tipa de la hr era in slapi.

Ii zice Casual Friday:))

#53
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016
Si unii mai vor ridicarea vizelor, sa speram ca regimul vizelor ramane neschimbat pentru urmatorii 20 de ani, chiar statul Roman ar trebui sa ceara asta, verificari la sange, cine are treaba in US primeste viza fara probleme.

#54
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postionutzitaly, on 17 iulie 2017 - 22:49, said:

Ii zice Casual Friday:))

azi dimineata am ajuns cu picioarele goale in pantofi, pardon, ghete si sosetele in buzunarul de la piept.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate