Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Locuitori din Romania care au speriat prin comportamentul lor, locuitorii unui orasel din SUA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#19
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostDJPocaitul, on 16 iulie 2017 - 13:32, said:

Un provreb spune ca banii deschid usile fara chei.
Si este adevarat acel proverb.Cand ai bani suficienti, poti sa ajungi in Mexic iar de acolo, cu sprijinul calauzelor, ilegal in SUA, unde pe criterii deja expirate in vestul Europei, de cativa ani, nu mai tine aceasta vrajeala ieftina care acum este folosita cu autoritatile americane.Auzi, ca ei nu sunt saraci insa au plecat in SUA pentru ca sunt discriminati rasial in Romania.Partial au dreptate.Sunt discriminati pozitiv.Desi nu platesc taxe si impozite la stat, beneficiaza de asistenta sociala, servicii medicale gratuite,  diverse ajutoare materiale, nu ii ia fiscul la intrebari pentru cladirile si bunurile detinute desi oficial nu platesc impozite pe venitul anual realizat, la stat, etc.

Edited by dennis_2005, 16 July 2017 - 14:34.


#20
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAlecsandru010, on 16 iulie 2017 - 11:24, said:

Ohohoho. Ti.ganii s-au mondializat. Europa nu le mai ajunge.

I-auzi, taie gaini pe strada? ntz, ntz. Pai asa se taie gainile, mo.

Sa vezi cand or taia si porci Posted Image

ale cui găini? ai cui porci?

#21
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Cica cum au ajuns rromii nostri in SUA?

Io imi adic amimte o pevste de prin anii 70 .... Bulibasa din Romania trebuia sa se duca la Viena sa partcicpe la alegerea bulibasei evroprne.
Bulibasa nost a depsu cerere de pasaort  .. insa cererera se (putea) solutiona in 60 de zile ....
L[au anunta prin a60 zi sa se preinte sa isi ridice pasaportul .. ala nexamd. A doua scisoare trata la fel (cu spatele).
S-au dus la biuiabsa din Romania .. si ala ploctist "sa fiti santoais m-ma sus, am rezolbat treaba , am venit, am treaba acasa nu am ce face la Viena!"
Acu daca voi credti ca SUA isi pazeste granita mia bine decat Ceasca ...
(a asta imi afuce aminte de unu pregatit ca diversionist .. care rpin 84-85 plictisit a plecat din tara. Ultima cestie clara era ca a ajuns la Timisoara, s-a cazat intr-un hotel si a intrebat de und epoa cumpara o pereche de blugi "originali" . A reaparut in Venetia .. ptrin centru unde caralii au sughitat cand ala le-a cerut .. azil polutic! Pai stit ca la granita trebuia? Granita? Care granita ca nu am vazut niciuna! DUpa ce au ascultat explicatia ca nu pazesc granita nici cat este pazita a a RSR , care jura el este prots pazita, l=au batat in lagar . Primavara a disparut si a apraut in .. ELvetia! Unde era si prin 90, da nu ma mai intrebati ca intre timp var-sa s-a maritat si a renunata sa mai aibe de a face cu tipii cu care a intretinut "relatii neprincipiale"  neocnfrome "moralei comuniste" si nici sotilor care nu sunt amataori de coarne! Ma rog la cam 30 de ani era cazul sa se potoleasca nu?! Ma refer la vara...care o0ana atunci repsctase legea lu Mahomed : nu mai mult de 4 amanti in acelasi timp!!!)

#22
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View Postmax_01, on 16 iulie 2017 - 11:19, said:

Fiecare natiune, etnie sau cultura are propriul sau fel de a fi.Asa stau lucrurile si in cazul rromilor cetateni romani, care indiferent ca se stabilesc intr-o tara europeana sau occidentala, situata pe alt continent, in marea lor majoritate, isi pastreaza felul de a fi, specific comunitatii lor.In timp, datorita eliminarii imposibilitatii de a calatori in alte tari, si comunitatea rroma poate fi cunoscuta mult mai bine de locuitorii altor tari, inclusiv de catre cei din SUA.
Postez mai jos un articol preluat din presa, avand ca protagonisti , niste cetateni romani de etnie rroma care fiind satui de situatia din tara noastra, unde zic ei, sunt discriminati pe criterii rasiale, conduita lor, adica stilul de viata practicat neavand vreo treaba cu acest rasism, pentru ca ar fi amintit acest aspect, s-au deplasat in SUA, in frumoasa Pennsylvania,  unde au cerut azil politic, ducand impreuna cu ei, ca si alte popoare, stilul lor de viata specific in general comunitatii rrome.Si datorita acestor cetateni romani, locuitorii din SUA vor avea ocazia sa constate direct, uneori chiar personal, specificul cultural al minoritarilor nostri rromi iar acest frumos stat american a mai castigat diversitate multiculturala.


Spoiler
http://www.gandul.in...olitic-16588093

Eu dupa cate vad cam sau ramolit si americani ,ei care la cea mai mica calcare a propietati scoteau pistolul.....dar poate nu e asa cum credeam eu.

#23
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 24.01.2014
ce legatura are cu noi? americanii sa ii integreze :) noi nu mai avem nici o treaba cu ei.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmax_01, on 16 iulie 2017 - 11:19, said:

Statutul noilor veniţi în California nu este nici de imigranţi, nici de refugiaţi, ci intră în categoria solicitanţilor de azil şi sunt protejaţi de legea americană, cât timp instanţele le decid soarta.
Ei cer azil politic la unul dintre punctele de intrare în SUA şi sunt preluaţi de Agenţia de Imigrări şi Vamă, apoi sunt eliberaţi în cadrul programului denumit „Alternativa la detenţie”.
Romanii care sperie vestul... chiar se potriveste Posted Image
Eu cred ca ei sunt doar oportunisti, au crezut in sacul fara fund.

View Postmariusr1976, on 16 iulie 2017 - 15:55, said:

Eu dupa cate vad cam sau ramolit si americani ,ei care la cea mai mica calcare a propietati scoteau pistolul.....dar poate nu e asa cum credeam eu.
Asa credeai tu probabil urmarind filme western sau politiste :)

Edited by andreic, 16 July 2017 - 16:11.


#25
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostGhita_Bizonu, on 16 iulie 2017 - 15:51, said:

Cica cum au ajuns rromii nostri in SUA?

Io imi adic amimte o pevste de prin anii 70 .... Bulibasa din Romania trebuia sa se duca la Viena sa partcicpe la alegerea bulibasei evroprne.
Bulibasa nost a depsu cerere de pasaort  .. insa cererera se (putea) solutiona in 60 de zile ....
L[au anunta prin a60 zi sa se preinte sa isi ridice pasaportul .. ala nexamd. A doua scisoare trata la fel (cu spatele).
S-au dus la biuiabsa din Romania .. si ala ploctist "sa fiti santoais m-ma sus, am rezolbat treaba , am venit, am treaba acasa nu am ce face la Viena!"
Acu daca voi credti ca SUA isi pazeste granita mia bine decat Ceasca ...
(a asta imi afuce aminte de unu pregatit ca diversionist .. care rpin 84-85 plictisit a plecat din tara. Ultima cestie clara era ca a ajuns la Timisoara, s-a cazat intr-un hotel si a intrebat de und epoa cumpara o pereche de blugi "originali" . A reaparut in Venetia .. ptrin centru unde caralii au sughitat cand ala le-a cerut .. azil polutic! Pai stit ca la granita trebuia? Granita? Care granita ca nu am vazut niciuna! DUpa ce au ascultat explicatia ca nu pazesc granita nici cat este pazita a a RSR , care jura el este prots pazita, l=au batat in lagar . Primavara a disparut si a apraut in .. ELvetia! Unde era si prin 90, da nu ma mai intrebati ca intre timp var-sa s-a maritat si a renunata sa mai aibe de a face cu tipii cu care a intretinut "relatii neprincipiale"  neocnfrome "moralei comuniste" si nici sotilor care nu sunt amataori de coarne! Ma rog la cam 30 de ani era cazul sa se potoleasca nu?! Ma refer la vara...care o0ana atunci repsctase legea lu Mahomed : nu mai mult de 4 amanti in acelasi timp!!!)
Tu poți citi ce ai scris? Chiar și un text imprimat de către o mașină de scris stricată tot ar fi mai inteligibil. Unii sunt bizoni de trafic, alții sunt bizoni ai limbii române.

#26
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013
Pe la inceputul anilor '90 a mai fost o poveste asemanatoare despre t.igani Clanul ''ragalie'' ajunsi in state ce au incercat sa-si aplice stilul propiu de viata, numai ca nu le-a mers si au facut cale intoarsa de urgenta de frica sa nu fie omorati din cauza afacerilor riscante in care intrase.
povestea a fost relatata in saptamanalul ''cazier''

Mai incercase aerul de Las Vegas fane spoitoru si nu i-a priit.

http://stirileprotv..../clanul Ragalie

#27
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
In articol parca scrie ca s-au dus la ceva inmormantare, dupa ce au ajuns s-au dat loviti de discriminare. Aia nu-s saraci, deci probil le-o dat viza "de inmormantare".

#28
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Am vazut si eu la TV o americanca indignata de ce-au facut rromii aceia si bombanea ceva de genul (redau aprox.) "Acei oameni trebuie sa invete sa respecte legile statului in care vin". Mai sa fie! Eu le-as zice tovarasilor americani sa-si respecte ei in primul rand codurile de corectitudine politica pe care le-au vrut si le accepta cu mare pasiune si lacrimi in ochi. Iar in codurile alea de corectitudini politice scrie nu numai ca trebuie sa-i accepte pe rromi asa cum sunt ci chiar sa-i discrimineze pozitiv.

#29
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View Postandreic, on 16 iulie 2017 - 16:12, said:


Romanii care sperie vestul... chiar se potriveste Posted Image
Eu cred ca ei sunt doar oportunisti, au crezut in sacul fara fund.


Asa credeai tu probabil urmarind filme western sau politiste :)
No no ,doar stirile.

#30
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostAlecsandru010, on 16 iulie 2017 - 11:24, said:

Ohohoho. Ti.ganii s-au mondializat. Europa nu le mai ajunge.

I-auzi, taie gaini pe strada? ntz, ntz. Pai asa se taie gainile, mo.

Sa vezi cand or taia si porci :D


Si care'i problema? V'ati sclifosit si sunteti cu nasu pe sus.
Taiatu porcului in curte sau in spatele blocului este normal. Apoi cu paie sau macar cu lampa cu gaz se curata porcul, calareste, soric, coada, besica umflata alea alea.
Part of my heritage and cultural identify

#31
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Legenda spune ca de fapt romii aia erau in America de mai demult. S-au dus in California, Pensylvania cu ocazia unei inmormintari a unei rude de-a lor sau asa ceva. Dupa care au ramas acolo, dar zic unii ca vor pleca inapoi de unde au venit. Deci nici gind sa fi sosit acolo din Romania.

In alta ordine de idei, oare americanul unde isi taie gainile? :huh: Asta ma roade pe mine.

View Postargentum, on 16 iulie 2017 - 17:44, said:

Si care'i problema? V'ati sclifosit si sunteti cu nasu pe sus.
Taiatu porcului in curte sau in spatele blocului este normal. Apoi cu paie sau macar cu lampa cu gaz se curata porcul, calareste, soric, coada, besica umflata alea alea.
Part of my heritage and cultural identify
Americanii cum procedeaza cu porcul? Asteapta sa moara de batrinete ca sa-l manince?

#32
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postndor, on 16 iulie 2017 - 14:13, said:

Ma cam indoiesc ca proverbul asta se aplica si pentru viza americana .
Ai incercat pana acum sa obtii viza pentru America ? Sa vezi cam cum stau lucrurile ?
Si daca chiar prin absurd sa presupunem ca s-a aplicat proverbul ala , atunci aia isi merita soarta cu aia pe cap , ca si vecini .
Eu nu m-as duce in America,deoarece nu ma tenteaza...oricat de minunat ar fi acolo...

View Postdennis_2005, on 16 iulie 2017 - 14:32, said:

Si este adevarat acel proverb.Cand ai bani suficienti, poti sa ajungi in Mexic iar de acolo, cu sprijinul calauzelor, ilegal in SUA, unde pe criterii deja expirate in vestul Europei, de cativa ani, nu mai tine aceasta vrajeala ieftina care acum este folosita cu autoritatile americane.Auzi, ca ei nu sunt saraci insa au plecat in SUA pentru ca sunt discriminati rasial in Romania.Partial au dreptate.Sunt discriminati pozitiv.Desi nu platesc taxe si impozite la stat, beneficiaza de asistenta sociala, servicii medicale gratuite,  diverse ajutoare materiale, nu ii ia fiscul la intrebari pentru cladirile si bunurile detinute desi oficial nu platesc impozite pe venitul anual realizat, la stat, etc.
Cu asta,ne face o mare nedreptate statul roman ca PROTEJEAZA rromii care-si bat joc de noi oriunde ar fi si ne-au facut de ras prin lume !!!

#33
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014
Nu cred ca e nici o problema cu taiatul gainilor acasa in us,  dar depinde unde le tai.  Una e sa le iei gatul la tara in curte si alta e sa o faci in parcarea din spatele blocului:))

#34
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Io nu inteleg de unde au luat aia gaini vii in oras. De la piata mexicanilor?

#35
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014
De prin vreo zona rurala. Nu-i ca in America nu se vand gainile vii.

#36
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postionutzitaly, on 16 iulie 2017 - 18:44, said:

Nu cred ca e nici o problema cu taiatul gainilor acasa in us,  dar depinde unde le tai.  Una e sa le iei gatul la tara in curte si alta e sa o faci in parcarea din spatele blocului:))
Pai tehnica e urmatoarea: le tai gitul in parcare si mai departe le jumulesti si le tai acasa.

View Postedy_wheazel, on 16 iulie 2017 - 18:46, said:

Io nu inteleg de unde au luat aia gaini vii in oras. De la piata mexicanilor?
Probabil erau ale lor, crescute de ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate