Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

E mansarda sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai tocmai ca nu s-a calicit.   Adica nu a luat Logan, a luat X5 de 20 de ani, la pret e Logan,  sa vada lumea ca are Jeep Posted Image
Adica mai migra 4-5 km si lua dublu teren cu aceeasi bani Posted Image
  Eu am in plan sa migrez vreo 15 km, sa vand casa cu 350mp de teren si sa iau una cu 3000mp + o garsoniera sa o inchiriez si mai raman si cu bani de renovat casa cumparata, nici nu ma stresez ca ma inghesuie vecinul, pot sa imi si cultiv ceea ce mananc, o fac si acum dar pe 70mp de gradina abia scot cat sa consum peste vara. Financiar nu prea merita gradinaritul, dar merita din plin cand stii ce pui in farfurie.

  Problema la noi e ca toata lumea vrea cat mai aproape de buricul targului (adica X5) dar nu toata lumea isi permite si atunci ia o cazatura,adica teren mic, prost amplasat, cu acces greu etc, doar sa fie aproape de centru cand pentru 6-10 minute de naveta in plus poate avea liniste, spatiu, teren cu acces usor etc dar intr-o locatie mai departe cu cativa km si care probabil nu e asa in voga (adica Loganul nou).

Edited by PoeOvidiu, 17 July 2017 - 07:51.


#74
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View Posttchoara, on 14 iulie 2017 - 14:24, said:

Aici nu este cazul de o reclamatie vadit neintemeiata, motiv pentru care in patru pagini de posturi nimeni nu a putut sa dea un raspuns clar, intemeiat, cu privire la intrebarea initiatorului. Adica nu stii pana nu te duci sa vezi la fata locului. Cine sa se duca, daca nu organele de control? Sa sara crocodiluQ gardu' si sa masoare magaoaia? Sa intre pe santier sa vada daca aia au turnat placa? Despre ce vorbim?

Ce vorbesti? A primit raspunsurile in posturile 18 si 20. Faptul ca unii habar nu au ce inseamna o mansarda nu este motiv intemeiat pentru sesizarea ISC. Dar ce sa-i faci, sa moara si capra vecinului, nu-i asa?

#75
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View PostBaxon, on 15 iulie 2017 - 19:09, said:

Cand mi-am luat teren pt casa , mi-am luat mai mult tocmai sa nu poate sa vina unu sa-si tranteasca un bloc langa mine si sa mi se uite toti in farfurie cand mananc

Nu numai intimitatea vizuala este problema in astfel de cazuri.

O prima problema este aglomeratia. Stradutele secundare sunt de obicei niste ulicioare, nu ditamai artera cu 3 benzi pe sens. Dimineata, cand se pleaca la munca, o treaba este sa iasa pe straduta 20 de masini de la 10 case, si alta treaba este sa iasa 50 de masini de la 9 case si un bloc.

Traficul/poluarea (aerului si fonica) la fel. Una este sa ai strada circulata de 20 de riverani, si alta este sa vina/plece 50 de masini la munca, la cumparaturi, in oras etc. Dintre care, statistic, cel putin 2-3 cu geamurile jos si muzica in blana.

Mai este vorba si de calitatea oamenilor din zona. Daca ma mut pe o strada cu case unde stiu ca fiecare casa costa minim 300K, atunci e logic ca ocupantii caselor sunt oameni care si-au permis sa dea 300K sa stea acolo. E alta socoteala cand iti trage unu' un bloc vizavi si vin in zona oameni care au dat 45K pe un apartament.

#76
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
e o companie in canada, ce vinde aer curat de munte imbuteliat. e perfect pentru cei ce nici acelasi aer nu'l vor sa'l respire cu ceilalti.

#77
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
So:

- am luat chiar mai mult teren decat altii, e o zona cu parcele egale, am luat 2 bucati cu cativa ani in urma. E stupid sa zici ca trebuie sa cumperi totul in jurul tau ca sa nu construiasca nimeni. Ce era, sa cumpar si 3 terenuri vis-a-vis de mine, si inca 2 langa ? Pe care sa le tin goale, ca-s mai smecher :))  Tare asta.

- pe cine intereseaza concluzia, se pare ca am avut dreptate.  Si nu doar eu, ci un alt grup de vecini, de care nu stiam, si care, in timp ce eu intrebam pe aici in stanga si in dreapta, au facut ce trebuia facut si culmea, LI S-A DAT DREPTATE.   Samsarul facea bine mersi 2 Etaje cu pod, fara nicio jena. Oamenii i-au facut reclamatie si a trebuit sa modifice proiectul.  Acum acoperisul ii incepe la 1.60 la utlimul nivel, deci e mansarda. Inainte era la 2.50 cu tavan drept la ultimul etaj.
In concluzie.... se poate, daca dreptatea e de partea voastra, nu permiteti nimanui sa faca rahaturi.

#78
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004

View PostBaxon, on 15 iulie 2017 - 19:09, said:

Va meritati soarta . V-ati cacat pe voi la teren cand puteati lua mai mult tinand cont ca nu sunteti in buricul targului si posibilitati erau destule . Amu ori vindeti urgent si va ganditi de 100 de ori inainte sa luati o decizie ori faceti aceeasi alegere din nou si apoi o luati de la capat cu rabdare ...
Cand mi-am luat teren pt casa , mi-am luat mai mult tocmai sa nu poate sa vina unu sa-si tranteasca un bloc langa mine si sa mi se uite toti in farfurie cand mananc asa ca in stanga si in dreapta mea cate 50 m e tot proprietatea mea si pot sa ma basesc in voie ca nu ma aud vecinii ....

Si in fata ta ? Ca despre asta e vorba aici.  Oricum, bravo ca ai putut sa-ti iei 100m liniari in plus, eu nu mi-am permis asa ceva Posted Image.  Bine, daca e la cuca macaii cu 1E/mp, atunci te inteleg. Da parca mai inainte te certai cu vecinii si le puneai muzica sau ce naiba galagie faceai... cat de tare urla manelele sa se auda la distanta aia si sa-i mai deranjeze pe vecini ? Posted Image
Bine ca nu esti langa mine, ca te treceam pe death metal de-ti cadeau toate tiglele Posted Image
Sa te vad eu cum anticipezi tu cand iti cumperi teren si sunt cateva case doar langa tine si peste 3 ani, in zona de case, vine un smecher si face 3 mini-blocuri. Esti mama omida sau ce ?

Zi-mi totusi ca toate posturile tale au fost in gluma.

View PostPoeOvidiu, on 17 iulie 2017 - 07:44, said:

Adica mai migra 4-5 km si lua dublu teren cu aceeasi bani
  Eu am in plan sa migrez vreo 15 km, sa vand casa cu 350mp de teren si sa iau una cu 3000mp + o garsoniera sa o inchiriez si mai raman si cu bani de renovat casa cumparata, nici nu ma stresez ca ma inghesuie vecinul, pot sa imi si cultiv ceea ce mananc, o fac si acum dar pe 70mp de gradina abia scot cat sa consum peste vara. Financiar nu prea merita gradinaritul, dar merita din plin cand stii ce pui in farfurie.
  Problema la noi e ca toata lumea vrea cat mai aproape de buricul targului (adica X5) dar nu toata lumea isi permite si atunci ia o cazatura,adica teren mic, prost amplasat, cu acces greu etc, doar sa fie aproape de centru cand pentru 6-10 minute de naveta in plus poate avea liniste, spatiu, teren cu acces usor etc dar intr-o locatie mai departe cu cativa km si care probabil nu e asa in voga (adica Loganul nou).

Ce zici tu nu e cazul. Terenul a fost cel mai scump posibil de aici, amplasat bine, langa rezervatie naturala, chiar m-am chinuit sa gasesc ceva bun. Nu sunt probleme de access, toate utilitatile, etc. Puteam sa ma duc mai departe dar cresteau 'problemele': distanta mai mare de oras (pe care daca o faci zilnic, incepe sa te enerveze -> copii la gradi/scoala, activitati....complicat), internet (fibra) ciuciu, etc.

Edited by crocodiluQ, 18 July 2017 - 23:59.


#79
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostcrocodiluQ, on 18 iulie 2017 - 23:02, said:

- pe cine intereseaza concluzia, se pare ca am avut dreptate.  Si nu doar eu, ci un alt grup de vecini, de care nu stiam, si care, in timp ce eu intrebam pe aici in stanga si in dreapta, au facut ce trebuia facut si culmea, LI S-A DAT DREPTATE.   Samsarul facea bine mersi 2 Etaje cu pod, fara nicio jena. Oamenii i-au facut reclamatie si a trebuit sa modifice proiectul. Acum acoperisul ii incepe la 1.60 la utlimul nivel, deci e mansarda. Inainte era la 2.50 cu tavan drept la ultimul etaj.
In concluzie.... se poate, daca dreptatea e de partea voastra, nu permiteti nimanui sa faca rahaturi.
Cred ca cineva te-a pacalit .
Ti-am spus de cateva zile ca zidaria pe lateral are , ochiometric , 1,3-1,5 m .
Deci 1,3 + 0,3 grinda = 1,6 m .
Atat avea si la momentul pozei postate de tine .

Da , posibil ca modificarea sa fi fost facuta cu mai mult timp in urma , dar , inca o data , la momentul pozei era corect .

#80
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
Asa este, corectia se facuse deja cand m-am trezit eu, cineva s-a trezit inaintea mea.
Dar morala povestii e ca un samsar a vrut sa faca o smecherie (cum de i s-a aprobat prima data la primarie.... doar el stie), cineva a vazut si statul/legea l-au pus sa corecteze.
E placut sa vezi cand se mai intampla si d'astea in mizeria asta in care locuim.

Edited by crocodiluQ, 19 July 2017 - 08:48.


#81
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostcrocodiluQ, on 19 iulie 2017 - 08:42, said:

Asa este, corectia se facuse deja cand m-am trezit eu, cineva s-a trezit inaintea mea.
Dar morala povestii e ca un samsar a vrut sa faca o smecherie (cum de i s-a aprobat prima data la primarie.... doar el stie), cineva a vazut si statul/legea l-au pus sa corecteze.
E placut sa vezi cand se mai intampla si d'astea in mizeria asta in care locuim.
Nu i-a aprobat primaria nimic , ca nici acolo nu sunt tampiti .
El a "fortat" autorizatia , stiind ca la receptie nu prea ii masoara nimeni inaltimea la streasina .

#82
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
O intrebare putin mai tehnica, la care nu am gasit raspuns nicarieri clar pe net.

Daca in PUZ apar termenii de "locuinta INDIVIDUALA", ajuta asta la ceva ? Ce inseamna mai exact INDIVIDUAL si e acelasi lucru sau nu cu "unifamilal" ?

Problemele se amplifica putin in zona, s-au strans deja toti vecinii, cu reclamatii la primarie, s-a sistat o noua AC pentru a-l doilea bloc pe care vroia sa-l faca respectivul (a si fost amendat pt ca a inceput a doua constructie fara autorizatie) si acum stam la mana primarului care poate sau nu sa nu dea AC-ul pe considerente de urbanism in zona. Individul a inceput si cu taraboi, amenintari, stil colegul nostru de mai sus Posted Image

Edited by crocodiluQ, 16 August 2017 - 15:19.


#83
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostcrocodiluQ, on 16 august 2017 - 15:16, said:

O intrebare putin mai tehnica, la care nu am gasit raspuns nicarieri clar pe net.

Daca in PUZ apar termenii de "locuinta INDIVIDUALA", ajuta asta la ceva ? Ce inseamna mai exact INDIVIDUAL si e acelasi lucru sau nu cu "unifamilal" ?

Problemele se amplifica putin in zona, s-au strans deja toti vecinii, cu reclamatii la primarie, s-a sistat o noua AC pentru a-l doilea bloc pe care vroia sa-l faca respectivul (a si fost amendat pt ca a inceput a doua constructie fara autorizatie) si acum stam la mana primarului care poate sau nu sa nu dea AC-ul pe considerente de urbanism in zona. Individul a inceput si cu taraboi, amenintari, stil colegul nostru de mai sus Posted Image
In principiu individuala = unifamiliala .
Blocurile se incadreaza in general la locuinte colective .
Dar se poate jongla un pic cu termenii , in sensul ca un bloculet cu 3-4 apartamente se poate considera unifamilial ( in ideea ca o familie extinsa poate avea parinti + doua-trei familii ale copiilor )
Ca orice lege din tara asta , interpretatea sta in pixul functionarului bugetar .

#84
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
Sigur nu e cazul de aceeasi familie, apartamentele sunt facute pt vanzare si or sa le ia 6 familii diferite. Cum ma gandeam si eu, totul sta in pixul primarului, sunt curios ce-o sa iasa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate