Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

E mansarda sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
Salutare,
Ma puteti lamuri si pe mine daca o constructie este sau nu legala, daca respecta PUZ-ul din zona?
Avem un PUZ de P+E+M, intr-o zona de case, totul frumos si bineinteles ca au aparut 1-2 firme care s-au trezit sa faca case/bloc cu 6 apartamente de vanzare, un fel de mare rahat.

Intrebarea mea este daca, in cele doua poze, constructia pe care o vedeti dvs se incadreaza corect la P+E+M.
Dupa cum vedeti, fiarele pe care le-au pus peste P+E sunt deja la fel de inalte cat P+E, deci cam inalta mansarda aia...
In poza randata, iarasi ultimul etaj nu e nici pe departe mansarda, ci etaj + pod.

Am sau nu dreptate si daca da, unde se poate face reclamatie si ce se poate obtine ?

Attached Files



#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Se incadreaza !

#3
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View PostcrocodiluQ, on 13 iulie 2017 - 11:03, said:

Avem un PUZ de P+E+M

Aia ati avut voi. Te-ai interesat cumva daca ceilaltii au depus documentele si au obtinut cumva vreun PUZ nou? Vezi ce regim de inaltime este dat pentru zona respectiva.

#4
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
Daca poti putin si explica de ce ....

De exemplu, dupa explicatiile de aici http://www.imobiliar...e/mansarda.php
nu se incadreaza absolut deloc.  Ultimul etaj nu are tavan inclinat ca si acoperisul.  Eu zic ca el a facut P+1+2+pod.  In poza asta se vede mai bine:

Attached Files



#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Eu zic sa lasi reclamatiile deoparte si sa-ti vezi de viata ta pentru ca nu ai dreptate ( invidiosule ) ...

#6
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004

View PostStickyFingaz, on 13 iulie 2017 - 11:17, said:

Aia ati avut voi. Te-ai interesat cumva daca ceilaltii au depus documentele si au obtinut cumva vreun PUZ nou? Vezi ce regim de inaltime este dat pentru zona respectiva.

Bineinteles, este P+E+M, unul din vecini a fost la Primarie (dar nu s-a descurcat sa intrebe corect ce si cum), tot ce i s-a spus de acolo (cu verificare de situatie, tot), e ca avem P+E+M, ca intotdeauna iar daca a facut altceva, va fi pus sa o darame.
Vreau sa merg si eu acolo zilele astea, dar cu lectia invatata inainte.  (daca e cazul, de asta va intreb pe voi inainte)

View PostBaxon, on 13 iulie 2017 - 11:20, said:

Eu zic sa lasi reclamatiile deoparte si sa-ti vezi de viata ta pentru ca nu ai dreptate ( invidiosule ) ...

Tu esti cumva constructorul de sari asa? Nu am de ce sa fiu invidios, pe ce?  Pun o intrebare, vreau sa fie corect.  Nu stiu cui ii convine sa se trezeasca cu 2 'blocuri' din astea langa el, intr-o zona de case (toate la P+M), dupa ce-ai bagat o gramada de bani ca sa alegi o zona mai scumpa si mai OK.  Iar apoi vine unul din asta, care-ti fute toata privelistea, linistea si frumusetea zonei.
Daca e legal, sigur, nicio problema.
Dar daca NU e, nu ne lasam pana nu-l oprim, simplu.

Intreb pur si simplu daca un etaj poate fi considerat mansarda cand el nu are niciun tavan inclinat, e identic cu etajul de sub el si are un pod deasupra, probabil ne-locuibil.

Edited by crocodiluQ, 13 July 2017 - 11:26.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ca sa fie etaj in toata regula inseamna sa aiba minim 2,4 m la streasina ceea ce clar nu are daca te uiti atent la fatada . Lasa reclamatiile ca te faci de cacao .

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBaxon, on 13 iulie 2017 - 11:20, said:

Eu zic sa lasi reclamatiile deoparte si sa-ti vezi de viata ta pentru ca nu ai dreptate ( invidiosule ) ...
In alte conditii ti-as da dreptate. Dar in cazul asta se cam intelege ca respectiva constructie e P+2E, nu P+E+M.

View PostcrocodiluQ, on 13 iulie 2017 - 11:19, said:

Daca poti putin si explica de ce ....
Poate intre timp a fost aprobat un nou PUG (PUG-ul trebuie reinnoit/modificat odata la 10 ani), ce reglementeaza un regim de inaltime diferit de ce aveti voi, poate un P+2E+M sau chiar mai mult, ori dezvoltatorul are PUZ aprobat pentru P+2E.

Edited by Hider141, 13 July 2017 - 11:26.


#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca se incadreaza la regimul de inaltime putea sa o faca doar parter cu podul inalt de 2 etaje .
De ex casa mea e p+1+m si m are 3,7 m inaltime la coama . dar la streasina m are 2,2 m

Edited by Baxon, 13 July 2017 - 11:29.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006

View PostBaxon, on 13 iulie 2017 - 11:20, said:

Eu zic sa lasi reclamatiile deoparte si sa-ti vezi de viata ta pentru ca nu ai dreptate ( invidiosule ) ...

fix de viata lui isi vede. in caz ca n-ai observat, a spus ca locuieste acolo

#11
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View PostcrocodiluQ, on 13 iulie 2017 - 11:22, said:

tot ce i s-a spus de acolo (cu verificare de situatie, tot), e ca avem P+E+M,

Trecand pe langa faptul ca din poze rezulta ca poate sa fie fara nici o problema P+E+M, revin cu faptul ca nu este vorba despre terenul vostru, este vorba despre PUZ-ul terenului pe care construieste. Ati verificat macar ce anume are pe autorizatie persoana care construieste?

#12
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
Nu, nu are niciun altfel de PUZ, nu s-a schimbat cu nimic, e P+E+M pt toata lumea.  Nimic schimbat, niciun PUG nou.

E clar ca, constructia e la limita legii, constructorul nu a vrut sa trebuiasca sa taie din pretul ultimul etaj si l-a facut identic ca etajul 1, fara pereti inclinati.
Iar asta ma enerveaza la culme, cand cineva incearca sa fenteze legea ca sa faca 10 lei in plus.

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Te enerveaza ca cineva e mai destept si stie cum sa fenteze , bravos ! De ce nu ai fost capabil si tu sa faci asta ?! Da' repede ti-a incoltit in minte sa faci reclamatie ...

#14
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004

View PostStickyFingaz, on 13 iulie 2017 - 11:28, said:

Trecand pe langa faptul ca din poze rezulta ca poate sa fie fara nici o problema P+E+M, revin cu faptul ca nu este vorba despre terenul vostru, este vorba despre PUZ-ul terenului pe care construieste. Ati verificat macar ce anume are pe autorizatie persoana care construieste?

Urmeaza sa fac si asta.   Suntem siguri de PUZ pentru ca este o zona cumva 'compacta', facuta mai de mult de un dezvoltator, cu loturi identice, etc, deci nu o sa fie fiecare teren cu ce puz vrea el, toate loturile sunt la fel.

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ca sa nu pici de " .... " du-te la primarie si cere un nou puz si studiaza-l inainte de a face reclamatii .

#16
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Se considera mansarda cand nu depaseste 60% din suprafata etajului curent ceea ce depaseste h>120 cm .
Ca sa stabilesti treaba asta , si sa o demonstrezi , ai nevoie de acces la autorizatie si expertiza tehnica care sa confirme acest lucru .
Ceea ce ma tem ca nu vei obtine .
In primul rand ca proprietarul nu o sa iti dea autorizatia ( primaria nici atat ) si nici nu o sa iti dea acces sa faci expertiza . Care mai si costa .

#17
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004

View PostBaxon, on 13 iulie 2017 - 11:30, said:

Te enerveaza ca cineva e mai destept si stie cum sa fenteze , bravos ! De ce nu ai fost capabil si tu sa faci asta ?! Da' repede ti-a incoltit in minte sa faci reclamatie ...

Pe bune, n-ai alta treaba ?
Nu ma enerveaza ca e mai destept ca mine, ca sa faci fente nu trebuie sa fi mai destept ca altu.  Si altu se poate gandi la asta, dar nu o face din motive care par tie sa-ti scape...   bun simt ? cinste? ca nu e legal ?
Tie ti-ar place sa vina unu cu un bloc de 10 etaje langa tine ? Ca asa i s-a sculat lui si e baiat destept? Atunci ai face reclamatie ?
Si ce sa fac eu ? Nu inteleg.  Eu am casa in zona, normala, cum mi-a trebuit, respectand clar PUZ-ul. Nu ti se pare normal sa faci reclamatie cand e ceva facut ilegal ? Nu ? No, d'aia traim in tara asta de kkt.

Uite, mai exista in zona alt constructor, care a facut EXACT acelasi lucru, un P+E+M, dar Mansarda lui e Mansarda, n-ai absolut nimic de obiectat.  Astalalt constructor in schimb....

#18
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View PostHider141, on 13 iulie 2017 - 11:25, said:

In alte conditii ti-as da dreptate. Dar in cazul asta se cam intelege ca respectiva constructie e P+2E, nu P+E+M.

Conform definitiei din NP-064-02 poate sa fie foarte bine si mansarda. In momentul in care o sa toarne al doilea planseu la casa, atunci nu mai ai P+E+M, ci P+2E.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate