Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

E mansarda sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Deci te-ai lamurit ca reclamatiile nu au valoare daca omul respecta proiectul .

#38
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu stiu ce sa spun cu placa aia, nu ma pricep la chichite tehnice, dar ma gandesc ca sunt sute de blocuri mansardate in Bucuresti, la care practic s-a adaugat in etaj de lemn la peste placa existenta de la ultimul etaj. Acoperisul e cu dublu versant si peretii sunt drepti in casa omului, doar tavanul e curbat pe alocuri. Autorizatia este pentru mansarda nu etaj, deci faptul ca placa e la fel de mare ca celelalte din bloc nu pare fi o problema la autorizare.

#39
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006

 Baxon, on 13 iulie 2017 - 13:59, said:

Deci te-ai lamurit ca reclamatiile nu au valoare daca omul respecta proiectul .
De unde sa stie el ca omul respecta proiectul sau nu? Daca e ok n-o sa-l afecteze cu nimic pe proprietar reclamatia.

#40
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Mizu, on 13 iulie 2017 - 14:15, said:

De unde sa stie el ca omul respecta proiectul sau nu? Daca e ok n-o sa-l afecteze cu nimic pe proprietar reclamatia.
In primul rand nu ar trebuii sa-l preocupe capra vecinului , da' omul a recunoscut ca vrea sa faca reclamatie ....

#41
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
^^^ Marlania si cretinismul in actiune.

@autor, fa reclamatie fara nicio jena

Asa cum "dezvoltatorii" imobiliari nu au nicio jena in a incalca legile, nu vad de ce tu ar trebui sa fii baiat finut in relatia cu ei, indiferent de ce ar abera baxoanele penibile.

#42
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 crocodiluQ, on 13 iulie 2017 - 11:37, said:

Un raspuns bun, daca-l vad ca toarna planseu perfect drept peste etajul 2, e un motiv bun pentru a merge mai departe la Primarie ?
Acum m-am uitat mai atent la prima poza si pot sa te asigur ca nu va fi nici o placa peste etajul in curs de construire .
Stalpii sunt inegali , cei din lateral se opresc destul de jos ( ochiometric apreciez undeva la 1,3-1,5 metri )

Edited by motanul13, 13 July 2017 - 14:36.


#43
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006

 Baxon, on 13 iulie 2017 - 14:24, said:

In primul rand nu ar trebuii sa-l preocupe capra vecinului , da' omul a recunoscut ca vrea sa faca reclamatie ....
A explicat de mai multe ori de ce il preocupa dimensiunile constructiei, dar observ ca e peste puterea ta de intelegere.

#44
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004

 motanul13, on 13 iulie 2017 - 14:33, said:

Acum m-am uitat mai atent la prima poza si pot sa te asigur ca nu va fi nici o placa peste etajul in curs de construire .
Stalpii sunt inegali , cei din lateral se opresc destul de jos ( ochiometric apreciez undeva la 1,3-1,5 metri )

O sa urmaresc, desigur.  Daca e asa atunci clar nu am motiv de reclamatie, raman doar cu of-ul interior :)

Oricum proiectul casei respective este absolut nesimtit si nu doar pentru ca duce mansarda la extrem. O alta problema, care din fericire nu ma afecteaza, dar ii afecteaza in mod groaznic pe vecinii din stanga, e ca acea casa e cumva intoarsa. Adica pe dreapta ei are casa scarilor, la strada are doar perete plin cu 1 geam mare si unul mic, iar toate geamurile mari si terasele se afla in partea stanga.
Cu vedere drept la parcela/casa din stanga lor, la 2-3 m de gard.

Practic l-au terminat pe cel de langa, valoarea terenului se duce in jos si nu stiu cine mai ar vrea o casa in care ai la 2-3 metri de tine 6 balcoane care se uita in curtea ta.  Dar na, asta e, astea sunt subiectivisme, legea e obiectiva, daca iti da voie sa faci orice... o faci.

#45
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai e gratuita reclamatia. Fa reclamatia si gata, ce atata gargara. In cel mai rau caz primesti raspuns ca e neintemeiata. Daca te doare tare poti face si la Inspectoratul de stat in constructii din judetul tau. Daca e intemeiata reclamatia o sa oa masuri, daca nu, asta e.
  Adevarul e ca arata ca pixul 2 blocuri bagate intre case.

http://www.isc-web.ro/judet_BV.html

Edited by PoeOvidiu, 13 July 2017 - 14:51.


#46
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004

 Baxon, on 13 iulie 2017 - 14:24, said:

In primul rand nu ar trebuii sa-l preocupe capra vecinului , da' omul a recunoscut ca vrea sa faca reclamatie ....

Nu ar ce ?

#47
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 crocodiluQ, on 13 iulie 2017 - 14:47, said:


O sa urmaresc, desigur.  Daca e asa atunci clar nu am motiv de reclamatie, raman doar cu of-ul interior Posted Image

Oricum proiectul casei respective este absolut nesimtit si nu doar pentru ca duce mansarda la extrem. O alta problema, care din fericire nu ma afecteaza, dar ii afecteaza in mod groaznic pe vecinii din stanga, e ca acea casa e cumva intoarsa. Adica pe dreapta ei are casa scarilor, la strada are doar perete plin cu 1 geam mare si unul mic, iar toate geamurile mari si terasele se afla in partea stanga.
Cu vedere drept la parcela/casa din stanga lor, la 2-3 m de gard.

Practic l-au terminat pe cel de langa, valoarea terenului se duce in jos si nu stiu cine mai ar vrea o casa in care ai la 2-3 metri de tine 6 balcoane care se uita in curtea ta.  Dar na, asta e, astea sunt subiectivisme, legea e obiectiva, daca iti da voie sa faci orice... o faci.
Stai linistit , daca o sa ai drum vreodata prin cartierul de fite Herastrau ( in spatele ambasadei chineze ) o sa vezi cum isi schimba canalele la tv dintr-un bloc in altul !Posted Image

#48
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sa isi plateze unul un bloc asa in fata mea la 3-4 m cred ca as lua WEB Cam si as posta permanent online fiecare balcon in parte . Publicitate pe FB sa stie lumea cand iese vecina in bikini pe balcon Posted Image

  La mine in cartier e un bloc plantat la 60 cm de gardul vecin cu geamuri mari catre el. A facut ala reclamatie pe la ISC si deocamdata au sistat de 2 ani lucrarile, s-au oprit dupa ridicarea etajului 2 din4 si inca e tot asa neterminat. Partea draguta e ca are AC sa ridice bloc pe un teren de 11 metri latime. Pe o parte e vecinul la 60cm si pe cealalta e direct in limita drumului.
  L-am intrebat pe vecinul respectiv si a zis ca da, au autorizatie dar deocamdata sunt in proces cu el si au oprit lucrarile. I-am zis ca daca pierde sa faca un gard de OSB de 6mm cat blocul de inalt. Sa vad cine cumpara apartament cu parapet la 60 de cm de geam de nu intra nici lumina in casa.

Edited by PoeOvidiu, 13 July 2017 - 15:03.


#49
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Mizu, on 13 iulie 2017 - 14:34, said:

A explicat de mai multe ori de ce il preocupa dimensiunile constructiei, dar observ ca e peste puterea ta de intelegere.
Ia uite ce zice omu : pe el nu-l deranjeaza dar il f**e grija ce " sufera " altii .

 crocodiluQ, on 13 iulie 2017 - 14:47, said:

Oricum proiectul casei respective este absolut nesimtit si nu doar pentru ca duce mansarda la extrem. O alta problema, care din fericire nu ma afecteaza, dar ii afecteaza in mod groaznic pe vecinii din stanga,.....
Tipic romanului plictisit care nu are alta treaba decat sa urmareasca vecinii ce fac ... avocatul altora , baiiiiii , ti-ai gresit meseria !!
Un topic creeat din plictiseala si invidie .

Edited by Baxon, 13 July 2017 - 15:04.


#50
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 PoeOvidiu, on 13 iulie 2017 - 14:53, said:

Sa isi plateze unul un bloc asa in fata mea la 3-4 m cred ca as lua WEB Cam si as posta permanent online fiecare balcon in parte . Publicitate pe FB sa stie lumea cand iese vecina in bikini pe balcon Posted Image

  La mine in cartier e un bloc plantat la 60 cm de gardul vecin cu geamuri mari catre el. A facut ala reclamatie pe la ISC si deocamdata au sistat de 2 ani lucrarile, s-au oprit dupa ridicarea etajului 2 din4 si inca e tot asa neterminat. Partea draguta e ca are AC sa ridice bloc pe un teren de 11 metri latime. Pe o parte e vecinul la 60cm si pe cealalta e direct in limita drumului.
  L-am intrebat pe vecinul respectiv si a zis ca da, au autorizatie dar deocamdata sunt in proces cu el si au oprit lucrarile. I-am zis ca daca pierde sa faca un gard de OSB de 6mm cat blocul de inalt. Sa vad cine cumpara apartament cu parapet la 60 de cm de geam de nu intra nici lumina in casa.
Vezi ca ii trebuie autorizatie pentru gardul ala .
Iar autorizatie pentru gard mai inalt de 2,5 m nu o sa vezi .

Dar ce frumos e sa poti bate campii nestingherit ...

#51
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 motanul13, on 13 iulie 2017 - 15:07, said:

Vezi ca ii trebuie autorizatie pentru gardul ala .
Iar autorizatie pentru gard mai inalt de 2,5 m nu o sa vezi .

Dar ce frumos e sa poti bate campii nestingherit ...
  Pai daca a dat autorizatie la bloc pe gard poate da si la gard langa bloc, aceeasi sfanta spaga circula si pentru gard ca si pentru bloc Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 13 July 2017 - 15:29.


#52
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 motanul13, on 13 iulie 2017 - 15:07, said:


Dar ce frumos e sa poti bate campii nestingherit ...
Exact ce ziceam mai sus .

#53
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004

 Baxon, on 13 iulie 2017 - 15:03, said:

bla bla bla

Pe bune, iti lipsesc notiuni elementare de logica si intelegere a situatiei in care te afli.  Probabil ca si de aia ai conflicte cu vecinii tai.
Inca tot n-am inteles care e treaba cu invidia Posted Image
Nu reusesti sa faci distinctia intre o discutie libera (unde se ajunsese cand ziceam de cum ii deranjeaza pe altii) fata de o discutie "cu finalitate" unde asteptam sa aflu daca e legal sau nu ce fac ceilalti.
Cand iti zic mai multi ca esti beat, cel mai bine te duci si te culci.

Pentru ceilalti (si pentru mine in viitor) in caz ca nu avem ce face si constructiile sunt legale, solutia e simpla, nu trebuie gard de 6 metri, ci 5-6 copaci mari, de peste 6 metri, cu coroana mare si asta e.

Edited by crocodiluQ, 13 July 2017 - 16:02.


#54
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 crocodiluQ, on 13 iulie 2017 - 15:59, said:

Pe bune, iti lipsesc notiuni elementare de logica si intelegere a situatiei in care te afli.  Probabil ca si de aia ai conflicte cu vecinii tai.
Inca tot n-am inteles care e treaba cu invidia Posted Image
.....
Eu ma aflu in ce situatie ? N-am nici o treaba cu nimeni , mi-am facut casa exact cum am vrut cu toate ca unii vecini tare si-ar fi dorit probabil sa fiu amendat din te miri ce motive aiuristice .
Tu nu intelegi partea cu frustrarea si cu invidia = pai casa aia se construieste la o distanta considerabila de casa ta si cu toate astea cauti motive sa-i faci reclamatii ?! Esti penibil !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate